» .اسلایدر » ابوسعید ابوالخیر در ایران ناشناخته است/ او را به جهانیان معرفی کنیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۳ - ۱۶:۲۲

 کد خبر: 7961

سیدی در جشن هزاره ابوسعید ابوالخیر:

ابوسعید ابوالخیر در ایران ناشناخته است/ او را به جهانیان معرفی کنیم

گروه فرهنگ و هنر ـ پژوهشگر حوزه ادبیات گفت: ما وظیفه داریم بزرگانی همچون ابوسعید ابوالخیر را بشناسیم و به سایر کشورها نیز بشناسانیم. ولی با کمال تأسف برخی هنوز در کشور خود ما ابوسعید را نمی‌شناسند.

ابوسعید ابوالخیر در ایران ناشناخته است/ او را به جهانیان معرفی کنیم

به گزارش آتی نیوز، جشن هزاره ابوسعید ابوالخیر، چهارشنبه، ۲۱ فروردین‌ماه در نشر چشمه دلشدگان مشهد برگزار شد.

مهدی سیدی، خراسان‌شناس و پژوهشگر تاریخ در این مراسم گفت: وی در هر جایی که اسمی شبیه میهنه داشته و یا فردی با اسمی همچون ابوسعید در آن زیست می‌کرده، مقبره‌ای برای ابوسعید ابوالخیردرست کردند، چراکه بسیار دوست می‌داشتند آن‌ها هم فردی مثل ابوسعید داشته باشند.

وی با بیان اینکه ابوسعید سراسر مهربانی و روشنی بود به طوری که در این دوران حتی وقتی قرآن می‌خواند، آیه‌های عذاب را نمی‌خواند، اظهار کرد: ابوسعید با همه مهربان بود و استثنا نداشت و در عوض یقه بزرگان را می‌گرفت که همه اینها در اسرارالتوحید است.

سیدی با بیان اینکه متأسفانه رایزن‌ها و سفارتخانه‌های ما کار فرهنگی نکردند، اظهار کرد: این افراد باید تاریخ مشترک و اشتراکات جغرافیایی ما را به مردم سایر کشورها بشناسانند.

این پژوهشگر حوزه ادبیات با بیان اینکه ابوسعید فردی نابغه و بسیار خاص بود، ادامه داد: وی در ۳۰ سالگی منقلب شد و به دنبال وادی عرفان رفت و و ۷ سال هم به ریاضت پرداخت که شعر «جانا به زمین خاوران خاری نیست» هم متعلق به همین دوره است. پس از آن هم در جوار پیر ابوالفضل در سرخس ترکمنستان که سرخس اصلی هم هست، به فراگیری بیشتر عرفان پرداخت.

قائمی، مجری این مراسم نیز بیان کرد: کرامت‌های زیادی به ابوسعید نسبت داده می‌شود از فرمان راندن بر حیوانات تا خبر دادن از ضمایر آدمیان و طی الارض و بسیاری کرامات دیگر، اما حتی اگر بگوییم هیچ کدام از آن‌ها جزو کرامات وی نبوده، اما همینکه وی در فضای فکری آن روز که آکنده از تعصبات و کورباوری‌های پیروان اندیشه‌ها و ادیان مختلف بود، توانست از دوستی و مدارا و دیگرپذیری صحبت کند و به چنان محبوبیتی دست بیابد که سر سلسله عارفان شود، خودش بهترین کرامت است.

وی با بیان اینکه ابوسعید بنیانگذار مکتب شادی و سرخوشی در عرفان است و بر خلاف دیگر مشایخ تصوف هیچ وقت نمی‌گفت برای شادی اخروی باید در این دنیا محزون و اندوهناک بود، ادامه داد: ابوسعید معتقد است از آنجا که خداوند در همین دنیا به بنده محبوب خود نزدیک می‌شود، در این دنیا نیز می‌توان از شادی و سرور برخوردار بود. او شادی را فریضه می‌دانست و می‌گفت داوری کافری است و از غیب دیدن شرک است و خوش بودن فریضه است.

پس از قرائت روایات از اسرارالتوحید، مهدی کهیازی یکی از آثار ابوسعید ابوالخیر را همراه با نواختن سه‌­تار برای جمع به طور زنده اجرا کرد.

در ادامه جواد محقق نیشابوری، مدیر کل اسبق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی بخش کوتاهی از شعری که در جوانی در مورد جمعی از مشاهیر نیشابور از جمله عطار و ابوسعید سروده بود را برای حضار خواند.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه