» .اسلایدر » تعلیق هسته‌ای دهه ۸۰ بهتر از برجام بود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۱ - ۱۱:۳۱

 کد خبر: 7920

سخنگوی کمیته صیانت از حقوق هسته‌ای:

تعلیق هسته‌ای دهه ۸۰ بهتر از برجام بود

گروه سیاست ـ مصطفی باقرزاده در نشست تحلیلی «انرژی هسته‌‌ای؛ راه فردا یا بیراهه دیروز؟» گفت: تعلیق دهه ۸۰ بهتر از برجام فعلی بود، زیرا آن زمان اجازه داشتیم که تحقیق کنیم و سانتریفیوژ بسازیم، اما الان اجازه همان‌ها را هم از ما گرفته‌اند.

تعلیق هسته‌ای دهه ۸۰ بهتر از برجام بود

به گزارش آتی نیوز، نشست تحلیلی «انرژی هسته‌‌ای؛ راه فردا یا بیراهه دیروز؟»، ۲۰ فروردین ماه روز فناوری هسته‌‌ای، در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد.

در این نشست دکتر مصطفی باقرزاده، سخنگوی کمیته صیانت از حقوق هسته‌ای و دکترای فیزیک هسته‌‌ای با اشاره به این‌‌که امروز زنگ خطر پایان سوخت‌‌های فسیلی به صدا درآمده است، گفت: همه کشورهای صاحب علم دنیا امروز به دنبال انرژی‌‌ای هستند که هم نسبت به نفت و بقیه سوخت‌‌های فسیلی ارزان‌‌تر باشد و هم این‌‌که بخش زیادی از نیازهایشان را جبران کند. صنعت هسته‌‌ای که امروز فقط یک شمای کلی و کاریکاتوری از آن در ایران باقی مانده است، تنها راهی بوده که فعلاً دانشمندان دنیا به آن رسیده‌‌اند.

وی در ادامه با بیان این‌‌که انرژی هسته‌‌ای رابطه تنگاتنگی با اقتصاد و بهبود وضعیت آن در کشورهای صاحب این صنعت دارد، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی طبق برنامه چهارم توسعه باید ۳۰ درصد برق کشور هسته‌ای شود. اگر این اتفاق بیفتد، یکی از تأثیراتش این است که قیمت تمام‌شده محصولات به‌واسطه ارزان بودن برق هسته‌‌ای، کاهش پیدا می‌‌کند و با قیمت کمتری به دست مشتری می‌‌رسد و عملاً روی اقتصاد فرد و جامعه تأثیرگذار است. مثال ساده‌‌تر دیگر برای این ماجرا قبض‌‌های برق است. اگر در شرایط فعلی به این بند از برنامه چهارم توسعه عمل می‌‌شد، بهای برقی که من و شما می‌‌پردازیم، تا یک‌ششم کاهش پیدا می‌‌کرد.

باقرزاده بیان کرد: ایران طبق کنوانسیون پاریس که در دولت فعلی امضا شده است، باید تولید برق فسیلی را ۱۲ درصد کاهش دهد که اگر نتواند جایگزینی مناسبی برای آن پیدا کند، به این معنی است که سال‌های آینده با خاموشی‌های بیشتری مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه تعلیق هسته‌ای به‌مراتب از برجام بهتر بود، اظهار کرد: ما در آن دوره اجازه داشتیم که تحقیق و پژوهش کنیم و صنعتمان را ارتقا دهیم اما الان چنین امکانی را نداریم. در یکی از مذاکرات پس از تعلیق باید ظرف شش ماه به غنی‌سازی دو درصد می‌رسیدیم، کاری که از نظر علمی تقریباً غیرممکن است. این کار به سرپرستی شهید دکتر شهریاری انجام شد و همه مجامع علمی دنیا از آن به‌عنوان یک معجزه یاد کردند. صفر تا صد صنعت هسته‌ای را در داخل ایران خودمان داشتیم و متکی به خارج نبودیم. اما به لطف برجام دیگر نیستیم، چون حق بازفرآوری اورانیوم الی‌الابد از ما گرفته شده است.

سخنگوی کمیته صیانت از حقوق هسته‌ای در ادامه بیان کرد: درست در زمانی که صنعت هسته‌ای ما به شکوفایی رسیده بود، سیاست‌های غلط اقتصادی دولت‌ها هم راهی جز نرمش قهرمانانه برای ایران نگذاشت. تأکید می‌کنم نرمش قهرمانانه نه چیزی که امروز به نام برجام وجود دارد که آمریکا و کشورهای اروپایی می‌توانند از آن خارج شوند و هیچ کاری از دست ایران برنمی‌آید.

وی، گریزی هم به ماجرای برجام و پرونده ایران در آژانس زد و بیان کرد: ما پیش از برجام ۲۰ هزار سانتریفیوژ داشتیم که بعد از آن به پنج هزار رسیده است و راه‌‌اندازی مجدد آن ۱۵ هزار تا هم به این راحتی‌‌ها نیست و تعدادی‌‌شان از بین خواهند رفت. ما کارخانه الیاف کربن که در حوزه موشکی و فضایی کاربرد دارد را تعطیل کردیم و سایت هسته‌‌ای فردوی قم را هم به دستور آژانس و طبق برجام به‌اندازه یک پارک علم و فناوری در حوزه فیزیک پایین آوردیم.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه