» .اسلایدر » سبزوار | گزارشی از وضعیت کارتن‌خواب‌ها؛ یک معضل اجتماعی یا بی‌مدیریتی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۱۷:۵۴

 کد خبر: 7907

سبزوار | گزارشی از وضعیت کارتن‌خواب‌ها؛ یک معضل اجتماعی یا بی‌مدیریتی

گروه جامعه | شهرستان‌ها ـ گزارش‌ها از افتتاح موسسه‌‌ای برای حمایت از کارتن‌خواب‌ها و معتادین متجاهر در سبزوار با ظرفیت ۲۰۰ نفر خبر‌ می‌دهند؛ این در حالی است که تنها حدود ۴۰۰ کارتن‌خواب، در سبزوار وجود دارد.

سبزوار | گزارشی از وضعیت کارتن‌خواب‌ها؛ یک معضل اجتماعی یا بی‌مدیریتی

به گزارش آتی نیوز، بر اساس آمار، حدود ۴۰۰ کارتن‌خواب در سبزوار وجود دارد که برخی از آن‌ها در زیر پل‌ها در جنوب شهر هستند. از همین رو، به محل جمع‌آوری و فروش ضایعات در جنوب سبزوار می‌رویم تا از نزدیک با این افراد گفت‌وگو کنیم.

مردی ۴۵ ساله که کنار زباله‌ها ایستاده ‌است، خود را بنّای ساختمان معرفی می‌کند و می‌گوید: از روی اجبار و به دلیل نبود کار، برای پر کردن شکم خانواده‌ام میان زباله‌ها دنبال غذا می‌گردم. همسر و فرزندانم مخالف این کار هستند اما کار دیگری به ذهنم نرسید و نتیجه جستجویم میان زباله‌ها، جمع‌کردن ظروفِ غذای مردم، پلاستیک، کارتن و هر چیزی است که قابل فروش باشد؛ برای مثال، روز گذشته با فروش این‌ها، تنها ۱۸۰۰۰ تومان به دست آوردم.

بعد از پرس‌وجو از مغازه‌ها به آقای حسن فاتحی می‌رسیم، مردی ۳۵ ساله که مشغول خرید کارتن له‌شده و مواد پلاستیکی کهنه است. در حالی‌که به‌حساب و کتاب‌هایش در سررسیدی قدیمی می‌پردازد، خودش را معرفی می‌کند: قبلاً ایزوگام‌کار بودم، ولی به دلیل گرانی اجناس و کم شدن ساخت‌وساز ساختمان‌ها، به‌اجبار به این کار روی آوردم، چون خرید و فروش ضایعات، نقدی است و نیازی به سرمایه پنجاه میلیون تومانی ایزوگام ندارد.

وی با اشاره به اینکه افراد زیادی در جامعه، به دلیل فقر و اوضاع بد اقتصادی، برای گذران زندگی به سمت جمع‌آوری زباله و تفکیک آن رفته‌اند، افزود: روز گذشته، فردی از من تقاضا داشت برایش گاری تهیه کنم و در مقابل بدهی‌اش، روزانه پنج هزار تومان از روی فروش ضایعاتش بردارم.

مردی حدوداً ۳۵ ساله که کاپشن چرمی کهنه و قدیمی‌ای پوشیده در حال فروش اجناسش است، بی‌آنکه رضایت به بیان اسمش داشته باشد، می‌گوید: ۱۷ سال است مشغول این کارم؛ در شرایطی بودم که نانی هم برای خوردن نداشتیم. به خرید، فروش و جمع‌آوری ضایعات سطح شهر سبزوار مشغول هستم و با جمع‌آوری و فروش ضایعات مواد پلاستیکی، سبد میوه درست می‌کنیم و به فروش می‌رسانیم.

مردی با لباس‌های مندرس و ژولیده، کیسه بزرگی را از روی موتور بر زمین می‌گذارد و درحالی‌که از داخلش چندین کیسه برنجی خارج کرده و تک‌تک روی ترازوی دیجیتال فتاحی قرار می‌دهد، می‌گوید: این‌ها نتیجه تلاش من از سر شب تا ساعت ۱ صبح است؛ چند حلب مصرف‌شده روغن ماشین، چند عدد ظرف آلومینیوم غذای مصرف‌شده که ترازوی دیجیتال وزنش را به‌زور چند گرم نشان می‌دهد، تعدادی بطری پلاستیکی خالی و مقداری کارتن؛ ماحصل جمع‌آوری همه این‌ها، روی ‌هم شانزده هزار تومان می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری سبزوار: آمار دقیقی از کارتن‌خواب‌ها نداریم

علی جزندری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری سبزوار در این رابطه با اظهار اینکه در رابطه با متکدیان سبزوار، یکی از مؤسسات در حال جمع‌آوری آن‌ها است، به خبرنگار ما گفت: آمار دقیقی از کارتن‌خواب‌ها و افرادی که در حال جمع‌آوری ضایعات در این شهرستان هستند، نداریم.

وی با اشاره به اینکه به‌زودی موسسه جدیدی برای جمع‌آوری معتادین متجاهر جهت آقایان در سبزوار فعال خواهد شد، افزود: در این مرکز معتادین بعد از ترک اعتیاد با آموزش مهارت به دامن اجتماع بازمی‌گردند.

مسئول جمع‌آوری متکدیان در سبزوار: مسئول رسیدگی به جمع‌آوری‌کنندگان ضایعات مشخص نیست

علیرضا دیواندری، مسئول جمع‌آوری متکدیان در سبزوار نیز با اظهار اینکه بسیاری از افرادی که به تکدی‌گری و جمع‌آوری ضایعات مشغول هستند، معمولاً از نیمه شب به بعد فعالیت می‌کنند، گفت: بر اساس پروتکل‌های توافقی، وظیفه ما جمع‌آوری متکدیان از داخل شهر است و اطلاعی از اینکه کدام ارگان، وظیفه رسیدگی به افرادی که به جمع‌آوری ضایعات مشغول هستند، ندارم.

وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۰ تاکنون این موسسه توانسته است، ۱۷۲۰ متکدی را در این شهرستان جمع‌آوری و ساماندهی کند.

مدیر مجموعه «حمایت از بهبودیافتگان امید به زندگی»: معتادان از جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در سبزوار جمع‌آوری می‌شوند

پوریا عوض‌وردی، مدیر مجموعه «حمایت از بهبودیافتگان امید به زندگی» در سبزوار که به‌زودی کار خودش را برای جمع‌آوری و ساماندهی کارتن‌خواب‌ها و معتادین متجاهر آغاز خواهد کرد نیز به خبرنگار ما گفت: این موسسه که زیر نظر بهزیستی قرار دارد ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد و با برنامه‌ریزی انجام شده، امید داریم با بهبودی معتادان و آموزش مهارت به آنان و ایجاد اشتغال، سالم به دامن خانواده و اجتماع برگردند.

وی با اظهار اینکه سال گذشته از نزدیک به همراه نماینده مجلس برای کمک به کارتن‌خواب‌ها به دیدن آن‌ها در سبزوار رفتیم، افزود: اکثر این افراد معتاد و نیازمند کمک هستند.

عوض‌وردی با تأکید بر اینکه با پیگیری حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷ و دیدار با معاون وزیر کشور و مسئولان بهزیستی در تهران، این موسسه برای اولین بار در کشور در یک شهرستان و نه در یک مرکز استان، در حال دایر شدن است، گفت: معتادان متجاهری که از شهرستان‌های مجاور از جمله جوین، جغتای، خوشاب و داورزن جمع‌آوری می‌شوند نیز به این مرکز معرفی و در آنجا نگهداری خواهند شد.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار