» .اسلایدر » تحلیلی بر تغییر در ساختار سیاسی ایران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۱۲:۳۰

 کد خبر: 7877

در نشست «دوشنبه‌های سیاست» صورت گرفت؛

تحلیلی بر تغییر در ساختار سیاسی ایران

گروه سیاست ـ در نشست دوشنبه‌های سیاست کانون دانشگاهیان خراسان ضمن تحلیلی بر تغییر در ساختار سیاسی ایران، موضوعاتی همچون عدم قدرت رئیس جمهور، ضرورت توجه به احزاب، بازگشت نخست‌وزیری به این ساختار، جایگاه ولایت مطلقه فقیه و ... مورد بررسی قرار گرفت.

تحلیلی بر تغییر در ساختار سیاسی ایران

به گزارش آتی نیوز، اولین نشست دوشنبه‌های سیاست کانون دانشگاهیان خراسان با موضوع تغییر ساختارهای سیاسی ایران، روز گذشته، ۱۹ فروردین با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مشهد برگزار شد.

در این نشست دکتر مهدی نجف‌زاده، دانشیار علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به انتخابات مجلس در سال جاری، بیان کرد: در این انتخابات، جریان موسوم به اصلاح‌طلبی بار دیگر و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در معرض آزمایش جدی قرار خواهند گرفت و مردم نشان خواهند داد که آیا پس از اتفاقات سال گذشته باز هم اقبالی به این جریان دارند یا نه.

وی در ادامه به برخی از اعتراضات در جریان سیل اخیر در کشور اشاره کرد و افزود: به سبب مشکلات اخیری که در کشور وجود داشته، اعتماد میان مردم و حاکمیت ضعیف شده، به بهانه سیل اعتراضاتی در شهرهای سیل‌زده شکل می‌گیرد که خیلی از آن‌ها سیاسی بوده و نشان‌دهنده ناکارآمدی دولت و شکاف عمیق ایجادشده بین مردم و حاکمیت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ساختارهای سیاسی ایران هنوز دچار اعوجاج است که بعد از گذشت ۳۰ سال حل نشده باقی مانده است، به تغییر ساختار در کلام رهبری اشاره کرد و گفت: موضوع تغییر ساختار سیاسی ایران را رهبری برای اولین ‌‌‌بار در سال ۱۳۹۷ در صحبت‌هایشان مطرح کردند و اذعان داشتند که می‌شود ساختار سیاسی ایران را دست‌خوش تغییرات کرد و سیستم مبتنی بر نخست‌وزیری دوباره احیا شود.

وی با تشریح چگونگی نگارش قانون اساسی ایران و چینش مجلس خبرگان در سال ۱۳۵۸ گفت: تقریرکنندگان قانون اساسی در واقع چرخه دموکراتیکی را خلق کردند که هیچ‌کس داخل آن قدرت لازم را برای مستبدشدن نداشت و همه همدیگر را خنثی می‌کردند. آن‌ها با سازوکارهای دم دستی تلاش کردند که هم جلوی استبداد را بگیرند و هم نگذارند آن شکنندگی دوران شاه اتفاق بیفتد.

نجف‌زاده با بیان اینکه بحران‌های قانون اساسی در طول دهه ۶۰ نشان داد که ریاست جمهوری در جای خودش قرار نگرفته است، ادامه داد: از همین رو در سال ۱۳۶۸ تصمیم به حذف نخست‌وزیری گرفته شد و در مقابل به اختیارات ولی فقیه افزوده شد و آن را تبدیل به ولایت مطلقه کردند تا وزن کنترل‌کنندگی خودش را بر رئیس جمهور داشته باشد.

وی، رئیس جمهور را در ایران فاقد قدرت دانست و گفت: در سال‌های پس از فوت امام خمینی(ره) کاملاً معلوم شد که رئیس جمهور در ایران کاره‌ای نیست و در چرخه سیاسی کشور قدرت چندانی ندارد.

وی با اشاره به چند دیدگاه در خصوص تغییر ساختار سیاسی ایران، اظهار کرد: یک عده می‌گویند این تغییر ساختار منجر به ظهور دیکتاتوری دینی و اسلامی خواهد شد. در این نوع حکومت ولایت فقیه نقش اساسی را دارد و همه سازوکاری که برای ائمه (ع) در نظر می‌گیریم، برای ولایت فقیه هم قائل هستیم. عده دیگر معتقدند الان در شرایط بغرنج سیاسی قرار داریم، رئیس جمهور هیچ‌کاره است و ویترین رأی مردم است. گروه سومی هستند که می‌گویند با وجود اصل ولایت فقیه در قانون اساسی، رئیس جمهور معنایی ندارد و نظام نخست‌وزیری باید احیا شود، به دنبال آن احزاب تشکیل شوند و نخست‌وزیر انتخاب کنند. درست است که این روند به هیچ عنوان دموکراتیک نیست ولی برای کارایی سیستم مناسب است.

همچنین محمدصادق جوادی حصار، دبیر کل کانون دانشگاهیان خراسان نیز در این نشست با تأکید بر توجه به احزاب در ساختار سیاسی کشور، بیان کرد: اگر قرار باشد ریاست جمهوری حذف و نخست‌وزیری احیا شود، یا این‌که قدرت ولی فقیه تعدیل شود، باید به مؤلفه احزاب بیش از پیش اهمیت داده شود، در غیر این صورت به همان بحران‌های اول انقلاب دچار می‌شویم.

وی با بیان اینکه در همان سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب ما در محتوا جز امام (ره) کسی را نداشتیم، ابراز کرد: اگر ایشان می‌گفت فردا صبح مجلس تعطیل است، کسی نمی‌رفت زیرا هیچ‌کس روی حرف امام حرف نمی‌زد.

این فعال سیاسی، علت اصلی به حاشیه راندن حزب و حزب ‌‌‌گرایی را وجود روحیه مدیریتی‌ای عنوان کرد که اجازه نمی‌داد آرا و نظرات مخالفین و منتقدین بروز و ظهور معنادار پیدا کند.

وی در ادامه به زیرکی بنی‌صدر برای شرکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: بنی‌صدر بعد از دیدار با امام حضور در انتخابات خود را اعلام کرد و این‌گونه با زیرکی خاصی به مردم فهماند که رأی دادن به او یعنی بیعت با امام خمینی(ره).

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه