» .اسلایدر » آشتی هنرمندان با مدیریت شهری، در پاتوق‌های اجتماعی شهرداری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ - ۱۲:۱۸

 کد خبر: 7855

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۹ مشهد مطرح کرد

آشتی هنرمندان با مدیریت شهری، در پاتوق‌های اجتماعی شهرداری

گروه جامعه ـ عقیل قدرتی گفت: مشهد شهر هنرپروری است و قطعاً جای خیلی‌ها در خیابان هنر امسال خالی بود؛ خیابان هنر نقطه شروعی بود برای آشتی هنرمندان با مدیریت شهری که بعدها شهرداری از همین ظرفیت برای کارها و برنامه‌های آتی استفاده کند.

آشتی هنرمندان با مدیریت شهری، در پاتوق‌های اجتماعی شهرداری

عقیل قدرتی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۹ مشهد، درباره برنامه‌ها و ایده‌های اجتماعی شهرداری با آتی نیوز به گفت‌وگو نشست.

وی با بیان سیاست‌گذاری جدید معاونت اجتماعی شهرداری مشهد گفت: برنامه در دوره جدید این است که در گوشه و کنار شهر پاتوق‌هایی ایجاد شود که گروه‌ها و مجموعه‌های مردمی در آن فضا، از آن ظرفیت استفاده کنند؛ فضاها یا پاتوق‌هایی که در آن تعاملات اجتماعی گرم و مؤثر صورت بگیرد؛ یعنی فضایی داشته باشیم که همه اعضا و ارکان جامعه بتوانند از آن استفاده کنند.

سال گذشته، برای اولین بار خیابان غذا را در بلوار باهنر تجربه کردیم و بازخوردهای خوبی هم داشت؛ چه از طرف مردم و چه  از طرف انجمن‌ها و سمن‌های مختلف فعال در حوزه گردشگری. نوروز امسال تصمیم گرفتیم تا از ظرفیت هنر برای ایجاد یک پاتوق فرهنگی و اجتماعی استفاده کنیم، ولی هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده؛ اما این‌که چرا فضای خیابان برای چنین حرکت‌هایی انتخاب شده است یک دلیل روشن دارد، آن هم این است که در مشهد عادت کردیم که نمایشگاه‌های هنری یا برنامه‌های مختلفی که حالت نمایشگاهی دارد را در سالن‌های ورزشی، مساجد یا فضاهای سرپوشیده برگزار کنیم که همین کار باعث می‌شود هم جامعه مخاطب محدود شود و هم تنوع برنامه‌ها پایین بیاید. وقتی در یک خیابان بزرگ یا  پارک چنین فضایی ایجاد شود و وقتی این نمایشگاه به سطح خیابان می‌آید، از کودک و نوجوان گرفته تا سالمندان خواه و ناخواه سری به آن نمایشگاه یا گذر می‌زنند. 

قدرتی با بیان هدف برپایی خیابان هنر گفت: تعریفی که ما برای خیابان هنر داریم و هدفی که برایش تعیین کردیم، این بود که شهروندان ما در نزدیک‌ترین موقعیت مکانی به محل سکونت خودشان، هنرمند همشهری و شاید هم محل‌هایش را ببیند و از آن‌طرف، هنرمند هم مکانی داشته باشد که بتواند بدون واسطه، با مردم تعامل مؤثر داشته باشد، هنرش را ارائه بدهد و در معرض عموم، به نمایش بگذارد. همچنین، این برنامه‌ها خانواده را هم شامل می‌شود؛ یعنی وقتی یک خانواده وارد این پاتوق‌ها می‌شود، ما برای تک تک آن‌ها برنامه داریم و نمی‌گذاریم که دست خالی بیرون بروند.

وی افزود: مشهد شهر هنرپروری است و قطعاً جای خیلی‌ها در خیابان هنر امسال خالی بود که این، هم به محدودیت‌هایی که ما با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، برمی‌گردد و هم، احتمالاً به ضعف ارتباط‌گیری ما با هنرمندان. خیابان هنر نقطه شروعی بود برای آشتی هنرمندان با مدیریت شهری که بعدها شهرداری از همین ظرفیت برای کارها و برنامه‌های آتی استفاده کند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۹ مشهد در پایان گفت: خیابان هنر شب‌های زیادی شاهد حضور اساتید و بزرگان هنر مشهد بوده است؛ از استاد طالبی گرفته که از استادان به نام نقاشی در مشهد هستند تا استاد نوغانی که در حوزه سنگ‌تراشی جزو بزرگان شهرمان هستند و حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. حتی در حین برگزاری جشنواره هم تقاضاهای زیادی از سمت و سوی هنرمندان داشتیم که دوست داشتند در این خیابان و بقیه جشنواره‌هایی که در آینده در قالب هنر برگزار خواهد شد، حضور داشته باشند و در مجموع خیابان هنر باعث شد که تعامل خوبی بین شهرداری و هنرمندان مشهدی شکل بگیرد.

 انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه