» .اسلایدر » موسیقی باید در مدرسه‌ها تدریس شود/ خوانندگی‌های جدید، یک‌بار مصرف هستند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۵:۲۴

 کد خبر: 7824

مدیر آموزشگاه موسیقی آوای چکاوک:

موسیقی باید در مدرسه‌ها تدریس شود/ خوانندگی‌های جدید، یک‌بار مصرف هستند

گروه فرهنگ و هنر ـ مهدی نوری حسینی گفت: دید خانواده‌ها نسبت به موسیقی مثبت و بازتر شده و آن را یک برنامه جدی در زندگی‌شان می‌بینند؛ پیش از این فکر می‌کردند بچه‌هایی که وارد موسیقی می‌شوند به درسشان لطمه وارد می‌شود، اما اکنون می‌بینند که این بچه‌ها در درس و روابط اجتماعی‌، عملکرد بهتری دارند.

موسیقی باید در مدرسه‌ها تدریس شود/ خوانندگی‌های جدید، یک‌بار مصرف هستند

مهدی نوری حسینی، مدیر آموزشگاه موسیقی آوای چکاوک درباره موسیقی کودکان و عدم توجه جوانان به موسیقی سنتی و ایرانی با آتی نیوز به گفتگو نشست.

آتی نیوز: خودتان را معرفی کنید.

مهدی نوری حسینی، متولد ۱۳۳۷ و دیپلم قدیم هستم. تحصیلات موسیقیایی ندارم، اما به‌صورت تجربی در حوزه ردیف‌ها و گوشه‌های آواز ایرانی تخصص دارم.

آتی نیوز: از چه زمانی و چطور به فکر تأسیس آموزشگاه موسیقی افتادید؟

در سال ۶۹-۷۰ بر اساس علاقه و انگیزه‌ام به آواز، به‌صورت تخصصی دوره‌های ردیف و دستگاه‌های آواز را پیش استاد فرودی بهروز گذراندم. پس از چند سال، دوره‌های دیگر را با سبک اساتید قدیم از قبیل بنان و شجریان گذراندم. از سال ۷۵ در انجمن‌های شعر مشهد، برنامه‌های صدا و سیما، برنامه‌های ارگانی و حتی اجراهای خارج از کشور به مناسبت دهه فجر در زمان رئیس جمهوری آقای خاتمی اجرا و کنسرت داشتیم؛ هم‌اکنون نیز ۱۰ الی ۱۵ سال است که ردیف آموزش می‌دهم و از سال ۹۰ مجوز آموزشگاه موسیقی آوای چکاوک را گرفتم.

آتی نیوز: آیا به موسیقی به‌عنوان هنر نگاه می‌کنید یا تجارت؟

من برای علاقه‌ام به سراغ هنر رفتم، اما از جهتی اکثر افراد جنبه اقتصادی و کاری آن را نیز در نظر می‌گیرند. در وهله اول، علاقه مطرح است و کسی که قصد تجارت داشته باشد، در راستای هنر تجارت نمی‌کند.

آتی نیوز: جو فرهنگی امروز مشهد را چگونه است؟

جو فرهنگی مشهد، در راستای خوانندگی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. در دو، سه دهه اخیر به دلیل عدم توجه رسانه‌ها و صدا و سیما به موسیقی سنتی و اصیل ایرانی، جوانان ناآگاهانه به موسیقی غربی بیشتر جذب شده‌اند. اکنون آوازها ۱۸۰ درجه با قدیم فرق کرده و تبدیل به موسیقی یک‌بار مصرف شده است، این در حالی است موسیقی قدیمی تاریخ مصرف ندارد. البته برخی خوانندگان جدید، از تلفیق با آواز قدیمی استفاده می‌برند که منجر به ماندگاری بیشتر آن‌ها می‌شود. در کل اگر بخواهیم بگوییم، تقریباً ۹۰٪ موسیقی ما هجو و نادرست است.

آتی نیوز: تعداد هنرجویان نسبت به قبل چگونه شده است؟

دید خانواده‌ها نسبت به موسیقی مثبت و بازتر شده و آن را یک برنامه جدی در زندگی‌شان می‌بینند؛ پیش از این فکر می‌کردند بچه‌هایی که وارد موسیقی می‌شوند به درسشان لطمه وارد می‌شود، اما اکنون می‌بینند که این بچه‌ها در درس و روابط اجتماعی‌، عملکرد بهتری دارند؛ بنابراین، تمایل برای یادگیری موسیقی افزایش پیدا کرده است. این را هم باید اضافه کرد که بچه‌هایی که وارد موسیقی می‌شوند، با ادبیات، شعر و کتابخوانی مأنوس می‌شوند و از روی آوردن به خلاف که در بین جوانان بیکار زیاد دیده می‌شود، دوری می‌کنند و حاشیه کمتری دارند.

آتی نیوز: چه سنی مناسب یادگیری موسیقی است؟

به نظر من، موسیقی باید در مدرسه‌ها تدریس شود و بچه‌ها از زمانی که پیش‌دبستانی را شروع می‌کنند، آموزش موسیقی را نیز شروع نمایند؛ آموزش پروش این اجازه را تابه‌حال نداده و دلیل آن هم مشخص نیست! با این وجود، اکثر خانواده‌ها کودکانشان را از ۳ سال به بعد برای آموزش موسیقی به آموزشگاه می‌آورند. کودکان ابتدا با نت‌های موسیقی، موسیقی کودک، سرودها و آواهای موسیقی آشنا می‌شوند. سازهای مخصوص کودکان شامل بلف و فلوت است و کودکان از یک سنی به بعد ساز مورد علاقه خود را پیدا می‌کنند.

آتی نیوز: هنرجویان بیشتر به کدام نوع ساز تمایل دارند؟

بیشتر هنرجویان به گیتار و پیانو علاقه و تمایل دارند و اکثراً از موسیقی سنتی و ایرانی فراری‌اند؛ دلیل این امر، عدم آشنایی آن‌ها با ساز اصیل و سنتی در رسانه‌ها است.

آتی نیوز: به نظر شما آیا موسیقی به نوآوری احتیاج دارد؟

بله، ما به‌روز پیش می‌رویم و باید موسیقی سنتی و ایرانی را با روش‌های جدید که با ذائقه جوانان مطابق باشد، آموزش دهیم که کمتر به سمت موسیقی‌های غربی بروند.

آتی نیوز: چه چیزی شما را نسبت به سایر آموزشگاه‌ها متفاوت می‌کند؟

همه ما زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد هستیم و همه یک مجموعه‌ایم. اما مواردی که در متفاوت بودن یک آموزشگاه تأثیرگذار است می‌تواند برخورد مسئول آموزشگاه با مراجعین، تجربه کاری پرسنل، میزان تحصیلات مدرسین و حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند، باشد.

آتی نیوز: مطالبات و خواسته‌های شما چیست؟

به دلیل مشکلات اقتصادی و گرفتاری‌ها، افرادی هستند که علی‌رغم میل باطنی‌شان، از یک مقطعی به بعد موسیقی را رها می‌کنند و با وجود اینکه می‌خواهند به مقاطع بالاتر بروند، از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند؛ مسئولین به این موضوعات دقت کنند و همچنین کنسرت موسیقی سنتی و اجرای زنده آن در صدا سیما بیشتر شود.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه