» .اسلایدر » اقتصاد ایران مستهلک است/ مقاوم‌سازی؛ راهکار رهایی از این استهلاک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ - ۱۸:۴۸

 کد خبر: 7061

در نشست بررسی عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛

اقتصاد ایران مستهلک است/ مقاوم‌سازی؛ راهکار رهایی از این استهلاک

گروه اقتصاد ـ عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه اگر در موضوعاتی همچون اقتصاد به کشور و سیاستی شوک وارد نشد، خود آن کشور باید به خود شوک وارد کند تا مقاوم شود، گفت: اگر جامعه‌ای به خود شوک وارد نکند، ساختارهایی قدیمی و مستهلک خواهد داشت که ایراد ایران نیز همین امر است.

اقتصاد ایران مستهلک است/ مقاوم‌سازی؛ راهکار رهایی از این استهلاک

به گزارش آتی نیوز، نشست بررسی عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، ظهر امروز، ۸ اسفندماه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی برگزار شد.

عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در این نشست گفت: مخاطب سخنان من نمایندگان مجلس نیستند، بلکه افرادی هستند که کنش‌گرایی‌هایشان متعلق به سال‌های بعد است و این نتیجه عملکرد شما جوانان است.

وی با تأکید بر مقاوم سازی اقتصادی، بیان کرد: مقاوم‌سازی اقتصاد یک امر علمی و واقعی است و این پروژه برای همه کشورها صادق است. وقتی بحث مقاوم‌سازی مطرح می‌شود، مخاطب فقط قوه مجریه نیست بلکه قوه مقننه و قضائیه، دولت‌های محلی و شهرداری‌ها، نهادهای مردمی، فرهنگی و در اصل عملکرد کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه مقاوم‌سازی قوه مقننه و قضائیه در اصل مقاوم‌سازی پیوندها و نهادهاست زیرا قاعده گذاری‌ها را قوه قضاییه و مقننه بر عهده دارد، افزود: مقاوم سازی به معنای پایداری است و این سوال مطرح می‌شود که اقتصاد ایران چقدر پایداری دارد؟

پیغامی، تئوری بعدی در زمینه مقاوم سازی را ثبات اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: کاهش نوسان در زمینه قیمت‌ها، اشتغال و تثبیت اقتصاد به قابل پیش بینی بودن آن بستگی دارد.

وی با بیان اینکه در مقاوم‌سازی یک امر، ضد شکنندگی آن مطرح می‌شود، افزود: بدین معنا که اگر به کشور و سیاستی شوک وارد نشد، خود آن کشور باید به خود شوک وارد کند که این موضوع متعلق به کشورهای پیشرفته است. اگر جامعه‌ای به خود شوک وارد نکند، ساختارهایی قدیمی و مستهلک خواهد داشت و ایراد ایران نیز همین امر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) ابراز کرد: البته شاید ایران ضد شکننده نباشد اما تاب‌آور است؛ بدین معنا که در مقابل شوک، از بین نرود و باقی بماند.

وی در ادامه همچنین این نکته را بیان کرد که مقاوم‌پذیری باید تجزیه شود و بخش‌های کوچکتر تقسیم شود. یکی از این بخش‌ها خانواده است که مهم‌ترین سلول اجتماعی است‌. یعنی خانواده در مواجهه با یک بحران یا شوک چه مقدار مقاومت دارد. همچنین مقاوم‌سازی در بخش‌های کوچک‌تر شامل مقاوم‌سازی شهر و روستا نیز می‌شود.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار