» .اسلایدر » وضعیت فروش کتاب افتضاح است/ مردم توان خرید ندارند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ - ۱۵:۰۷

 کد خبر: 6790

وضعیت فروش کتاب افتضاح است/ مردم توان خرید ندارند

گروه فرهنگ و هنر ـ مدیر کافه کتاب کادوسه، وضعیت فروش کتاب را افتضاح دانست و گفت: مردم دیگر توان خرید کتاب ندارند. کتابی که تا چند وقت پیش با قیمت 20 هزارتومان به فروش می‌رسید، اکنون قیمتش دو یا سه برابر شده است.

وضعیت فروش کتاب افتضاح است/ مردم توان خرید ندارند

مهیار نصرالله، مدیر کافه کتاب کادوسه در گفتگو با آتی‌نیوز، وضعیت فروش کتاب را افتضاح دانست و گفت: مردم دیگر توان خرید کتاب ندارند. کتابی که تا چند وقت پیش با قیمت ۲۰ هزارتومان به فروش می‌رسید، حال قیمتش دو یا سه برابر شده است. کتاب به‌طور طبیعی اولویت زندگی مردم نبود، حال که قیمت آن چند برابر شده مردم کمتر از قبل به سراغ آن می‌آیند و تقاضا کمتر شده است.

*نصرالله: متأسفانه در عرصه فروش کتاب هم نگاه اقتصادی حاکم است؛ به‌خصوص در رده‌های بالاتر مثل نشر که نگاه اقتصادی آن نسبت به نگاه فرهنگی بیشتر می‌چربد.

وی با بیان اینکه کار کتاب‌فروشی در واقع یک کار فرهنگی است، عنوان کرد: متأسفانه در این عرصه هم نگاه اقتصادی حاکم است؛ به‌خصوص در رده‌های بالاتر مثل نشر که نگاه اقتصادی آن نسبت به نگاه فرهنگی بیشتر می‌چربد. خود این امر معضلی ایجاد کرده است. یعنی اگر این نگاه کمتر شود، روی قیمت کتاب تأثیر می‌گذارد اما چون نگاه کاملاً اقتصادی شده و از راه آن به دنبال بهره‌برداری اقتصادی هستند، وضع روزبه‌روز بدتر از قبل می‌شود.

نصرالله افزود: با وضع فروش کتاب از نظر مالی مشکل داریم، در هشت ماه گذشته حدود ۱۰۰ میلیون ضرر کردیم و زمین‌های شخصی را فروختیم و پول آن را به کافه تزریق کردیم. ما در کافه کتاب نشست نقد کتاب، خوانش کتاب، آموزش خوشنویسی، نقاشی، کلاس ارتباط مؤثر، کلاس مشاوره و ارتباط کودک با فرزند برگزار می‌کنیم که همه نشست‌های نقد در قالب کتاب‌های پرفروش برگزار می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه از ۶ ماه گذشته تا به حال هر هفته ۴ نشست برگزار کرده‌ایم، تصریح کرد: شنبه و پنجشنبه نشست خوانش کتاب، دوشنبه‌ها آموزش خوشنویسی، سه‌شنبه کلاس نقاشی و چهارشنبه کلاس ارتباط مؤثر برگزار می‌شود؛ علاوه‌ بر این سه‌شنبه‌ها برنامه دیگری هم داریم که در آن کتاب‌های انگلیسی خوانده و مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند که محور کتاب‌ها زبان اصلی است.

*در دعوت از اساتید مشکل زیادی نداریم اما افرادی که به‌نام و مشهور هستند به ما افتخار حضور نمی‌دهند، یا مبالغی که عنوان می‌کنند برای ما توضیح ندارد.

مدیر کافه کتاب کادوسه در خصوص دعوت از شاعران و نویسندگان در نشست‌ها، بیان کرد: در دعوت از اساتید مشکل زیادی نداریم اما افرادی که به‌نام و مشهور هستند، به ما افتخار حضور نمی‌دهند یا مبالغی که عنوان می‌کنند برای ما توجیه ندارد. بیشتر در خدمت نویسندگان و شاعرانی هستیم که هنوز مشهور نیستند. اغلب افراد در رده‌های سنی ۲۵ تا ۳۰ سال در این نشست‌هایمان شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه