» .اسلایدر » ۶۶درصد زنان مشهد و تهران در معرض خشونت هستند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۵:۱۸

 کد خبر: 7429

در کارگاه «صرفا زنان بدانند» مطرح شد؛

۶۶درصد زنان مشهد و تهران در معرض خشونت هستند

گروه جامعه ـ یک استاد دانشگاه با اشاره به بالا بودن آمار خشونت در ایران، گفت: در حال حاضر در شهرهای مشهد و تهران از هر سه زن، دو زن خشونت می‌بینند. یعنی 66 درصد زنان در معرض خشونت قرار دارند.

۶۶درصد زنان مشهد و تهران در معرض خشونت هستند

به گزارش آتی‌نیوز، کارگاه آموزشی «صرفا زنان بدانند» با هدف بررسی نقش زنان در کاهش آسیب‌های اجتماعی با حضور دکتر موسوی، استاد دانشگاه در فرهنگسرای خانواده برگزار شد.

دکتر موسوی، پژوهشگر و استاد دانشگاه در این کارگاه با بیان اینکه آمار خشونت در ایران بالاست، گفت: در حال حاضر در شهرهای مشهد و تهران از هر سه زن، دو زن خشونت می‌بینند. یعنی ۶۶ درصد زنان در معرض خشونت قرار دارند.

وی در خصوص صدور گواهی پزشکی قانونی برای خشونت، افزود: از جمله خشونت‌ها علیه زنان، خشونت‌های جنسی هستند و زنان تصور می‌کنند که نمی‌توانند به پزشکی قانونی مراجعه و گواهی دریافت کنند در حالی که می‌شود. امیدوارم در ایران هم این موضوع اتفاق بیفتد، چون زنان بسیاری هستند که صرف اینکه طرف همسرشان است، تحت تجاوز قرار می‌گیرند و رضایت هم ندارند و گاهی هم این وضعیت با ضرب و شتم همراه است، ولی شکایت نمی‌کنند.

موسوی با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند که فرم لباس پوشیدن برخی زنان یا چهره برخی، خود عاملی برای ایجاد خشونت علیه آن‌ها در خیابان است، اظهار کرد: جدای از این موارد، نمی‌شود زنان را از اجتماع حذف کرد و در نهایت این مرد است که مزاحم می‌شود. اصلا به کسی ربطی ندارد که یک زن نیمه شب در خیابان چه می‌کند تا چه برسد به این که برای او مزاحمت ایجاد کند، مگر مرد پلیس هست؟! برخی از خانم‌ها در شیفت شب کار می‌کنند مثل پزشک‌ها.

وی با اشاره به راحت نبودن خانم‌ها در خیابان، ابراز کرد: خانم‌ها نمی‌توانند راحت در خیابان راه بروند، دوچرخه‌سواری و موتورسواری کنند تازه وقتی ۲۵ ساله می‌شوند برای خود ماشین می‌خرند و پشت فرمان می‌نشینند. پس طبیعی است که رانندگی خوبی نداشته باشند. ولی به مردها باید گفت که شما چقدر خیابان‌ها را به زنان داده‌اید؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه همه کارها بازنشستگی دارد به جز کار خانه، بماند که حقوق هم ندارد، ادامه داد: شما به عنوان یک زن، مادر، خواهر و همسر، آرام آرام مردان اطراف خود را هل بدهید که آن‌ها هم در کارها مشارکت کرده و به تنهایی هم در انجام این امور استقلال داشته باشند.

وی با بیان اینکه زن نباید برای خشونت مرد توجیه بیاورد، افزود: آمار مردهای افسرده بعد از زایمان همسرشان از زنان افسرده بعد از زایمان بیشتر است ولی شناسایی نشده و کسی در مورد آن حرف نمی‌زند.

این پژوهشگر، کار کردن را امری واجب برای زنان دانست و گفت: اگر زنان می‌خواهند در معرض خشونت نباشند، باید مقداری پول برای خود پس انداز کنند. اگر کار می‌کنید که به کارتان ادامه دهید. زنی که شغل داشته باشد خیلی بهتر می‌تواند زندگی خود را مدیریت کند. یک کار کوچک مثلا خرید و فروش اینترنتی راه بیندازید و بعد هم پولی را کنار بگذارید. لازم هم نیست به کسی بگویید.

وی بیان کرد: زن‌ها فکر می‌کنند که اگر برای گرفتن حق خود به دادگاه مراجعه کنند، زندگیشان دچار اختلاف می‌شود در صورتی که مردها، زنان ضعیف را اذیت می‌کنند و زنان قوی را دوست دارند.

موسوی، خبر چند ماه اخیر در مورد سوءاستفاده جنسی مردان عرب از زن‌های ایرانی را شایعه دانست و اظهار کرد: چون زنها به مردان ایرانی پا نمی‌دهند این نوع حرف‌ها و شایعات را می‌سازند.

وی با تأکید بر اینکه در ابتدای ازدواج، قاطعانه حقتان را از شوهر بگیرید، گفت: اگر نشد، شوهر قحطی که نیست. آمار مردهای ایرانی از زن‌ها دو درصد بیشتر است.

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت ازدواج نکردن برخی از زنان، گفت: برخی خانم‌ها اینقدر سازگارند که به درد ازدواج نمی‌خورند و مرد در زندگی از وضعیت سوءاستفاده می‌کند.

انتهای پیام/ ۱۰۱۱


برچسب ها :
ارسال دیدگاه