» .اسلایدر » آریایی‌ها را به رخ نکشید؛ آن‌ها وقتی وارد ایران شدند، تا ۶۰۰ سال مملکت تعطیل شد‌!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۵:۵۵

 کد خبر: 7461

مدیرکل اسبق میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد:

آریایی‌ها را به رخ نکشید؛ آن‌ها وقتی وارد ایران شدند، تا ۶۰۰ سال مملکت تعطیل شد‌!

گروه فرهنگ و هنر ـ رجبعلی لباف در جشن نوروز رودها با بیان اینکه آریایی‌ها صاحب فرهنگ منسجمی نبودند، گفت: آریایی‌ها را به رخ نکشید؛ آن‌ها وقتی وارد ایران شدند، کشور ما تا ۶۰۰ الی ۷۰۰ سال تعطیل شد‌.

آریایی‌ها را به رخ نکشید؛ آن‌ها وقتی وارد ایران شدند، تا ۶۰۰ سال مملکت تعطیل شد‌!

به گزارش آتی نیوز، جشن نوروز رودها، ۱۸ اسفندماه با حضور دکتر رجبعلی لباف، باستان شناس، عباس خیرآبادی، استاد ادبیات و دکتر الهه معروضی، پزشک عمومی برگزار شد.

این نشست با حافظ‌خوانی، خوانش قسمت‌هایی از شاهنامه فردوسی و نقل داستان‌هایی از شاهنامه فردوسی،
بررسی و تحلیل هفت‌خوان رستم و گلاب باشی و اجرای جشن نوروز رودها همراه بود.

عباس خیرآبادی، استاد ادبیات در این جشن با بیان اینکه بت در عرب به جای خدا پرستش می‌شد، اظهار کرد: در ایران نیز قبل از ورود آریایی‌ها، دیو نماد خدا بود.

وی، هفت‌خوان رستم را جنگ میان آریایی ها و ایرانیان قدیم عنوان کرد و گفت: آریایی‌ها با ورود به ایران، از تمدن این کشور چیزهایی مثل نوشتن را فرا گرفتند.

رجبعلی لباف، باستان‌شناس و مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه وقتی آریایی‌ها وارد ایران شدند، تمامی مناطق ایران به جز برخی نواحی مثل نواحی کوهستانی البرز را تحت تسلط خود قرار دادند، اظهار کرد: آریایی‌ها بسیار وحشی بودند و چه بسا از چنگیزخان مغول نیز وحشی‌تر بودند.

وی با بیان اینکه آریایی‌ها صاحب فرهنگ منسجمی نبودند، ابراز کرد: آریایی‌ها را به رخ نکشید؛ آن‌ها وقتی وارد ایران شدند تا ۶۰۰ الی ۷۰۰ سال مملکت ما تعطیل شد‌؛ به طوری که ما معماری نداشتیم.

لباف ادامه داد: آریایی‌ها همه چیز را با خاک یکسان کردند، آن‌ها با ایرانیان متمدن قدیم مشکل داشتند ولی آنقدر از آریایی‌ها برایمان تعریف کرده‌اند که شنیدن این کلمات و جملات برایمان ثقیل است.

وی، منشأ بسیاری از بنیادهای فرهنگی و زندگی به خصوص مدرن را از ایران دانست و بیان کرد: مهاجرت آریایی‌ها نیز بر اساس کاوش‌های باستان شناسی تایید شده است و بدون شک آن‌ها به ایران مهاجرت کرده‌اند.

این باستان‌شناس با اشاره به هفت خوان رستم، افزود: هر هفت خوان نمادهایی دارد که متعلق به ایران قبل از اسلام بوده و مقدس است.

یکی از حاضران در این جشن در خصوص منطقه تات، گفت:‌ روستایی در منطقه تات وجود دارد که دست‌نخورده باقی مانده، مذهبی ندارد و به دلیل دور افتاده بودن این منطقه، هنوز اسلام نتوانسته در آن رسوخ کند.

یکی دیگر از حاضران نیز، سرخ‌پوستان را از نژاد ایرانیان باستانی عنوان کرد که در زمان طهمورث به آمریکا مهاجرت کردند و بیان کرد: اگر دقت کنید متوجه وجوه مشترک در آداب رسوممان با سرخ پوستان در مواردی همچون احترام به طبیعت، آتش و‌… خواهید شد‌.

معروضی نیز در این جشن به توضیحی در خصوص جشن نوروز رودها پرداخت.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه