» .مشروح خبر » مشروح خبر | نیشابور | قرنِ اسلامِ کار است، نه اسلام تن‌پروری و حقوق ۲۰ میلیونی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ - ۱۴:۴۰

 کد خبر: 7331

در نشست تبیین و بررسی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب عنوان شد

مشروح خبر | نیشابور | قرنِ اسلامِ کار است، نه اسلام تن‌پروری و حقوق ۲۰ میلیونی

گروه شهرستان‌ها | نیشابور ـ مصطفی باقرزاده، کارشناس مسائل سیاسی گفت: در نگاه تمدن‌سازی، معنویتی که لازم است محقق شود، این طور است که باید بگوییم این قرن، قرن اسلام کار، تلاش و مجاهدت است و نه اسلام تن‌پروری و ۲۰ میلیون تومان حقوق؛ هرچند شما راننده امام در روز ۱۲ بهمن یا در هواپیمای پاریس تهران بوده باشید.

مشروح خبر | نیشابور | قرنِ اسلامِ کار است، نه اسلام تن‌پروری و حقوق ۲۰ میلیونی

به گزارش آتی نیوز نشست تبیین و بررسی راهکار‌های تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، ۱۲ اسفندماه با حضور دکتر مصطفی باقرزاده، کارشناس سیاسی و دانش‌آموخته دانش‌آموخته فیزیک هسته‌ای، در مسجد امیرالمومنین (ع) نیشابور برگزار شد.

در آغاز این نشست ابوالقاسم کمالی، استاد دانشگاه جهت ارائه مقدمه سخنانی را بیان کرد.

ابوالقاسم کمالی، استاد دانشگاه: در دولت کریمه گام دوم انقلاب، نفاق ذلیل هستند و دولت نمی‌گذارد رانت‌خواران و منافقین و این دست افراد نفوذ کنند و جهت دولت اسلامی را که جهت مستضعفین است، تغییر دهند و در جهت خلاف اهداف حکومت امام زمان (عج) حرکت کنند.

ابوالقاسم کمالی اظهار کرد: خدایا ما در گام دوم دنبال دولت کریمه هستیم و این دولت است که می‌تواند تمدن اسلامی را به وجود آورد. این دولت چه ویژگی‌هایی دارد؟ ویژگی آن این است که اهل اسلام عزیز هستند و کسانی که برای اسلام دلسوزی می‌کنند و حاضرند جان و مال و وجود خود را خرج اسلام کنند، در این دولت کریمه حضور دارند و عزیز هم هستند؛ در این دولت اهل نفاق ذلیل هستند و دولت نمی‌گذارد رانت‌خواران و منافقین و این دست افراد نفوذ کنند و جهت دولت اسلامی را که جهت مستضعفین است، تغییر دهند و در جهت خلاف اهداف حکومت امام زمان (عج) حرکت کنند. خدایا در گام دوممان، اولین قدممان باید دولت‌سازی و آن هم دولتی کریمه باشد. همچنین افرادی که حاضر باشند شبانه‌روز کار کنند و از جان و مال خود بگذرند و انقلابی باشند، ان‌شاالله در این دولت جایگزین شود. گام اولمان این بود که ما شعار دادیم استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی. استقلالمان که تحقق پیدا کرد و به اعتبار و سخن تمام کارشناسان دنیا، نمی‌توان روی کره زمین کشوری را پیدا کرد که مثل ایران استقلال داشته باشد و خودش واقعا تصمیم‌گیر باشد. بقیه کشورها حاضرند استقلالشان را به خاطر زورگویی‌های دیگران خدشه‌دار کنند. اما ایران در گام اول، نظام ستم‌شاهی را از بین برد آن هم به صورتی که همه مردم ایران از کشاورز و دانشگاهی تا روحانی و بازاری علیه آن قیام کردند. وقتی کشاورز می‌بیند که کشورش تا سال ۱۳۳۲ صادرکننده گندم در جهان بوده است و در سال ۱۳۵۷ دو روز گندمش را دارد و کشاورزی در این مملکت نابود شده است، می‌فهمد که مقصر کیست. وقتی می‌بیند که مستشاران آمریکایی به اینجا آمدند و حقوقی که می‌گرفتند دوبرابر ارتش نظام شاهنشاهی است معترض می‌شوند.


این استاد دانشگاه افزود: محمدرضا به خانه می‌آید و مشت خود را به میز می‌کوبد و می‌گوید مرده‌شور این نظام شاهنشاهی را ببرند؛ مادرش می‌پرسد چه شده؟ می‌گوید هواپیمای من را به ویتنام برده‌اند و من اصلا مطلع نشده‌ام. مگر او چه کاره است که مطلع شود؟ شاه اصلا در این مملکت کاره‌ای نبود، نه تنها ما در سرنوشتمان انتخابی نداشتیم، بلکه شاهنشاه ما را هم آن‌ها برایمان انتخاب می‌کردند.

اگر می‌خواهید به کشور شما آسیبی نرسد، پشتیبان ولایت فقیه‌ باشید؛ این‌ها کلیدواژه‌های تمدن است. اکنون تنها کاری که دشمنان با وجود تمام تلاش‌هایشان تا اکنون نتوانسته‌اند انجام دهند، این است که بین امت و امامت گسست به وجود آورند.

وی در ادامه بیان کرد: آمار داریم هواپیمای F16  را خریدند و اکنون حضور ذهن ندارم اما تقریبی می‌گویم که شرکتش در جهان اعلام کرده است که ارزش آن ۱۲ هزار میلیارد دلار است، اما تا دو برابر این قیمت را به ما می‌فروختند. این کارشان نه برای استقلال و عزت ایران بلکه برای این بود که حافظ منافع آمریکا باشیم و به نفع اسرائیل، با مسلمانان و فلسطینی‌ها بجنگیم.
در تمام ۵۰ سال حکومت پهلوی یک اختراع جهانی یا امتیاز علمی جهانی برای ما به ثبت نرسید. آیا همه مردم آیکیو پایین یا به قول آمریکایی‌ها وحشی بودند؟ از همین نیشابور خودمان ۷۰۰ سال علم به جهان صادر می‌شده است و آن هم زمانی که غرب در توحش زندگی می‌کرد. اکنون می‌بینیم وقتی مستقل شدیم، میانگین رشد علمی ما ۱۱ برابر میانگین جهان است. ما نان سرعت را پیش گرفتیم که از همه جلو زدیم و با اینکه از همه جهات علمی، نظامی و اقتصادی در رده پایین بودیم، حالا به رتبه‌های تک‌رقمی رسیدیم. ما گفتیم نظام استبدادی را نمی‌خواهیم و جمهوریت می‌خواهیم و درواقع شعارهای خودشان را اجرایی کردیم. ما چه کردیم که شرق و غرب دست در دست هم دادند تا این جمهوری اسلامی نگیرد؟ ما هژمونی حاکم بر دنیا را در سال ۵۷ بر هم زدیم و این کار بزرگی‌ است؛ ما گفتیم نه شرقی نه غربی. روزنامه نگار مصری ۱۰ سال پیش خیلی قشنگ تحلیل کرده بود و گفته بود ۳۰ سال است که ایران هم به شرق و هم به غرب گفت نه و مقاومت کرد و ایستاد، در حالی که مصر در ۳۰ سال پیش با ایران مساوی بود و با گرفتن سالی ۴ هزار میلیارد دلار به مقاومت منطقه خیانت کرد ولی ایران مقاومت کرد و در اقتصاد و تمام علوم پیشرفت و نه تنها خودش بلکه منطقه را را فتح کرد. او می‌گفت ایران تاکنون دوبار به مدیترانه رسیده‌ است؛ یکی در زمان ساسانیان و با زور شمشیر و این بار با محاصره قلب‌ها. اکنون لبنان و عراق و تمام کشورهای منطقه متعلق به ما هستند. نه تنها در منطقه بلکه در تمام جهان هیچ تصمیمی را بدون گواهی ایران نمی‌توان گرفت.

کمالی اضافه کرد: نکته کلیدی به گام دوم رسیدن این است که ما بنیان‌گذار حکومت امت و امامت شده‌ایم. اگر می‌خواهید به کشور شما آسیبی نرسد، پشتیبان ولایت فقیه‌ باشید؛ این‌ها کلیدواژه‌های تمدن است. تنها کاری که دشمنان با وجود تمام تلاش‌هایشان تا اکنون نتوانسته‌اند انجام دهند، این است که بین امت و امامت گسست به وجود آورند.

وی در ادامه گفت: فوکویاما مقاله‌ای نوشت که رتبه آورد و شرح آن بدین صورت است که پارامترهای قدرت‌های جهان همیشه نیروی نظامی و تسلیحات بوده است اما در ایران قدرت چیزی است که تاکنون ناشناخته مانده و آن معنویت است؛ یکی قدرت سرخ عاشورا و یکی قدرت سبز انتظار و دیگری که هر دو قدرت را جهت و حرکت می‌دهد، ولایت فقیه است، اگر بخواهیم ایران را بزنیم، باید این پایه‌های قدرت را بزنیم. تهاجم فرهنگی تز دشمن است و برای آن سرمایه‌ها گذاشتند ولی ما آن‌ها را حذف کردیم. به فرمایش مقام معظم رهبری گام دوم که همان حرکت در جهت تمدن‌سازی حکومت اسلامی است، شاخصه‌هایی دارد؛ از جمله عدالت اجتماعی که مهم‌ترین آن‌ها است. روستایی که من سال ۵۷ در آن زندگی می‌کردم هیچ چیز نداشت ولی در حکومت جمهوری اسلامی که در آن کمتر از قبل بشکه صادر می‌شود، بسیار دارای خدمات شده است. عدالت اجتماعی یعنی اگر امکانات آب و برق و رفاه اجتماعی در بالای شهر تهران هست، در قلعه من هم باشد، اگر بهداشت در شمال تهران هست، در کوره قلعه سیستان و بلوچستان من هم باشد.

دکتر مصطفی باقرزاده، کارشناس مسائل سیاسی: بیانیه گام دوم اینگونه گفته می‌شود که گام اول انقلاب اسلامی ۴۰ سال زمان برده و آنچه قرار است برای تحقق گام دوم هم رقم بخورد، نیازمند زمان است.

در ادامه این نشست، دکتر مصطفی باقرزاده، کارشناس مسائل سیاسی و دانش‌آموخته مسائل سیاسی و فیزیک هسته‌ای بیان کرد: ما در چهل سال دوم انقلاب اسلامی قرار گرفتیم که از جهتی هم همراه با برخی از کاستی‌ها و ناکارآمدی‌ها هست که بسیاری از آن‌ها حکایت از این دارد که افرادی در فرآیند جمهوری اسلامی ایران و مسیر فرآیندسازی و توسعه این تمدن، ظرفیت همراهی با بنیاد ویژه‌ای که می‌تواند اساس انقلاب اسلامی را جلو ببرد ندارند و برای این منظور ساخته نشده‌اند.
وقتی به این منشور نگاه می‌کنیم و به آن می‌پردازیم، می‌بینیم که به چند سرفصل اساسی پرداخته است؛ اما قبل از پردازش به آن‌ها باید به چند نکته توجه کنیم. نکته اول اینکه بیانیه گام دوم اینگونه گفته می‌شود که گام اول انقلاب اسلامی ۴۰ سال زمان برده و آنچه قرار است برای تحقق گام دوم هم رقم بخورد، نیازمند زمان است. رهبر معظم انقلاب بعد از ارتحال حضرت امام (ره) یک بیانیه صادر کردند و گفتند کار شروع شده است و در ادامه در یک سال بعد بیانیه دیگری صادر کردند و اسمش را رستاخیز جان گذاشتند. در ۲۰ سالگی انقلاب اسلامی دوباره بیانیه‌ای صادر کردند و از کاستی‌ها و مشکلات موجود در مسیر انقلاب اسلامی با مردم سخن گفتند. اما در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، بیانیه‌ای صادر کردند که حکایت از مسئله‌ای بسیار مهم دارد و آن هم این است که قرار است در ۴۰ سال دوم به سمت تمدن‌سازی حرکت کنیم.

آیا پراید با مبلغ ۵۰ میلیون تومان، جزو پارامترهای تمدن‌سازی است؟

وی ادامه داد: آیا پراید با مبلغ ۵۰ میلیون تومان، جزو پارامترهای تمدن‌سازی است؟ آیا در حوزه موضوعات اقتصادی، اتفاقات و چالش‌هایی که امروز انقلاب اسلامی با آن‌ها مواجه است و اتفاقاتی که امروز بانک ما با آن مواجه است، اصالتی که در حوزه تسهیلات در بانک وجود دارد و امروز اکثر مراجع نسبت به این مدل بانک‌داری اشکال بنیادین وارد می‌کنند، با تمدن‌سازی سازگاری دارد؟ اساسا این فرآیند نگاه به حوزه توسعه و پیشرفت، با تمدن‌سازی اسلامی سنخیتی دارد؟ اساسا ما به حوزه فرهنگ و پارامترهای فرهنگ وقتی نگاه کنیم با موضوع تمدن‌سازی اسلامی سنخیتی دارد؟ امروز با فرهنگی مواجه می‌شویم که اگر بخواهیم به عنوان یک نمایشگاه به آن نگاه کنیم یکی از بسترهای ظهور و بروز آن می‌شود سینما؛ آیا این سینما عهده‌دار تمدن‌سازی می‌تواند باشد؟ آموزش و پرورش و وزارت علومی که امروز در میدان هست می‌تواند تمدن‌ساز باشد؟ در گام دوم ما می‌خواهیم تمدن‌ مبین اسلامی را محقق کنیم و مقدمه طلوع ولایت عظمی را فراهم کنیم و این نیازمند است تا نیروی انسانی تربیت شود تا این پارامترها را ببیند و بسنجد و با چالش‌های میدانی کنونی آشنا شود و بتواند آن‌ها را برطرف کنند. ما بنا داریم تا براساس گام دوم، آخرین مرحله از مراحل پنجگانه انقلاب اسلامی را محقق کنیم؛ در گام اول، پیروزی انقلاب اسلامی مقدمه طلوع توحیدی در عصر حاضر بود، مرحله دوم مستقرسازی یک نظام اسلامی بود و مرحله سوم این بود که دولت اسلامی داشته باشیم و همه چیز مطابق با اصول انقلاب اسلامی باشد، نه اینکه ۵۰ درصد آموزش و پرورش برپایه سند ۲۰۳۰ باشد. گام چهارم نیز برپایی جامعه اسلامی بود. ما برای تمدن‌سازی نیازمند انسان‌هایی هستیم که بتوانند در قواره‌ای به عرصه جهان بیایند که در مقابل همه ابرقدرت‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند و اساسا بدانند که می‌توانند و می‌‌شود‌. رهبر معظم انقلاب در همین بیانیه خطاب به جوانان می‌گوید که دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید با انگیزه از انقلاب خود حراست کنید و زمینه اصلی این کار، کارآزمودگی است.

چندین سال پیش حضرت آقا در خصوص جمعیت ابراز نگرانی کردند و حالا فهمیده‌ایم ممکن است با فاجعه جمعیت مواجه شویم؛ مگر می‌توان تمدن‌سازی را بدون جمعیت انجام داد؟

باقرزاده افزود: امروز از هر دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از هر مدرسه به مدرسه دیگر می‌رویم، سوال این است که آمریکا با شما چه کرده که مرگ بر آمریکا می‌گویید؟ در صورتی که امام گفته بود اسناد لانه جاسوسی را به صورت کوچک‌تر دست بچه‌ها در مدرسه‌ها بدهید. امروز باید از مطالعه جریان نفاق دهه ۶۰ به سوی مطالعه جریان نفاق دهه ۹۰ برویم و ببینیم چگونه خود را وسط میدان آورده است. ملاحظه کنید که چندین سال پیش حضرت آقا در خصوص جمعیت ابراز نگرانی کردند و حالا فهمیده‌ایم ممکن است با فاجعه جمعیت مواجه شویم؛ مگر می‌توان تمدن‌سازی را بدون جمعیت انجام داد؟ رهبری خطاب به جوانان می‌گوید که پرورش نهاد امید را انجام دهید و به آینده نگاه خوش‌بینانه داشته باشید. سوالی که پیش می‌آید این است که با این فضای موجود امید به آینده داشته باشیم؟ همین بغل گوش شما یکی از خودروسازی‌ها در یک جایی در این ایام تحریم، چین قطعه‌ای را به آن‌ها می‌فروخته و این قطعه را قیمتش را ۳ برابر کردند، وقتی دید به سودش نیست از چین نخرید و دانشجویان در دانشگاه قطعه را ساختند و بهتر از نمونه چینی جواب می‌دهد و به تولید انبود رسید. وقتی چین بازار از دست رفته خود را در ایران دید، وارد مذاکره با ایران شد و گفت کالا را با یک سوم کیفیت قبل اما برابر با قیمت قبل به تو می‌فروشم؛ در منطق تمدن‌سازی باید این پیشنهاد را رد کرد ولی جهت استحضار شما باید بگویم که دوستان آن دانشگاه را رد کردند و دوباره با همان کارخانه چینی بستند.

این قرن، قرن اسلام کار، تلاش و مجاهدت است و نه اسلام تن‌پروری و ۲۰ میلیون تومان حقوق؛ هرچند شما راننده امام در روز ۱۲ بهمن بوده باشید یا در هواپیمای پاریس تهران بوده باشید.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: امید تنها در کلام و شعار محقق نمی‌شود و جوان تمدن‌ساز باید تمام مولفه‌های لازم برای تمدن‌سازی را در خود ایجاد کند. در نگاه تمدن‌سازی، معنویتی که لازم است محقق شود، این طور است که باید بگوییم این قرن، قرن اسلام کار، تلاش و مجاهدت است و نه اسلام تن‌پروری و ۲۰ میلیون تومان حقوق؛ هرچند شما راننده امام در روز ۱۲ بهمن بوده باشید یا در هواپیمای پاریس تهران بوده باشید. اسلام تمدن‌ساز در نگاه پزشکی محقق می‌شود که در نگاه تربیت نیروی اسلامی است تا بتوانند مشکلات پزشکی جامعه را با پایه‌های تمدن اسلامی حل کند، نه اینکه پایه‌های طب اسلامی را نابود کند.

اقتصاد، نکته کلیدی در تمدن‌سازی است و اقتصاد مقاومتی موضوع بسیار مهمی است. اگر الگوی اقتصاد مقاومتی در دستور کار جمعی قرار بگیرد، ما در ۱۰ سال آینده دومین کشور برتر اقتصادی آسیا و پنجمین کشور جهان قرار می‌گیریم. اقتصاد ناکارآمد در آخر نفوذپذیری می‌شود و اتفاقات بعدی را حاصل می‌شود. راه حل و موضوع بنیادی اقتصاد ما یکی نرم‌افزار و دیگری تربیت نیروی انسانی کارآمد است.

وی در پایان گفت: ابعاد مختلفی از جهاد را در طی سالیان مختلف مرور می‌کنیم. یک زمانی گفتند جهاد فرهنگی و برخی فکر کردند باید به تی‌شرت فلان آقا یا موی فلان خانم گیر بدهند ولی اکنون که امر به معروف را در جامعه بررسی می‌کنیم می‌بینیم، ۹۹ درصد این موضوع را فراموش کرده‌اند. رهبر گفتند وقتی من گفتم تهاجم فرهنگی، منظورم برخی مسئولین بود. این مسائل بنیادی هستند و این مسیر را از برکات ویژه هر ساله از محرم و فاطمیه طی می‌کنیم.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه