» .برگزیده » نقش شریعتی در انقلاب غیرقابل انکار است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۷ - ۱۸:۵۵

 کد خبر: 7414

یک استاد دانشگاه:

نقش شریعتی در انقلاب غیرقابل انکار است

گروه سیاست ـ استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران، شریعتی را انرژی جنبشی انقلاب عنوان کرد و گفت: یکی از کسانی که در تاریخ انقلاب اسلامی نقش بسیار بارزی داشت، مرحوم دکتر شریعتی بود، نقش وی غیرقابل انکار است.

نقش شریعتی در انقلاب غیرقابل انکار است

به گزارش آتی نیوز، نشست تحولات ژئوپولیتیک منطقه و امنیت ملی با حضور دکتر محمدرضا حافظ نیا در تالار رجایی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.

محمدرضا حافظ‌نیا، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس تهران با اشاره به تغییر رژیم در ایران در سال ۵۷، شریعتی را انرژی جنبشی انقلاب عنوان کرد و گفت: یکی از کسانی که در تاریخ انقلاب اسلامی نقش بسیار بارزی به‌خصوص در فضای دانشگاهی و بسیج دانشجویان و دانشگاهیان داشت، مرحوم دکتر شریعتی بود، نقش وی غیرقابل انکار است.

وی با بیان اینکه در سیستم ژئوپولیتیکی جدید، آمریکا، فرمانروای مطلق اروپا نیست و خود اروپا هم عرض‌اندامی کرده، با آمریکا همگرایی دارد و مجبور به مذاکره و هم‌نشینی باهم هستند، اظهار کرد: هر واقعیت سیاسی که داخل کشور رخ می‌دهد، ریشه در آرایش الگوی ژئوپولیتیکی جهان دارد.

این استاد دانشگاهبا اشاره به ضرورت برخورداری از قدرت در جهان، بیان کرد: همه ما به دنبال ظهور حضرت مهدی (عج) هستیم و اگر از دست ما کاری بربیاید انجام می‌دهیم ولی با دست خالی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بُعد نظامی کشورها معمولاً از دید حکام خیلی مهم است، ادامه داد: حتی آن‌هایی که چنین قدرتی نداشتند، دنبال این هستند که این قدرت را به دست آورند مثل ژاپن.

حافظ‌نیا اظهار کرد: رقابت شدیدی بین آمریکا، چین و روسیه هست و ایران هم بدش نمی‌آید در برابر این حضور مقاومت کند و هر از گاهی با کردارها، اقدامات و مواضع ضدآمریکایی در منطقه همراهی می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: توصیه‌ام به‌عنوان ژئوپولسین این است که جمهوری اسلامی، سیاست خارجه متوازن و هوشمند نسبت به بدنه‌های قدرت موجود جهان بگیرد و معطوف به تولید قدرت یا توسعه قدرت ملی کشور در همه ابعاد باشد، حالا اینکه دولت‌مردان و سران کشور هر تصمیمی بخواهند بگیرند به آن‌ها مربوط است.

انتهای پیام/برچسب ها :
ارسال دیدگاه