» .اسلایدر » خلأ «واگذاری مقام» در جامعه امروز ایران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۳:۱۰

 کد خبر: 7426

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

خلأ «واگذاری مقام» در جامعه امروز ایران

گروه فرهنگ و هنر ـ عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به آیین واگذاری مقام در شاهنامه، گفت: بر اساس این آیین، واگذارنده مقام، تمام تجربیاتش را به نفر جدید می‌دهد و کنار می‌رود اما متاسفانه این اتفاق در اکثر مواقع در روند اجتماعی مسائل ما اتفاق نمی‌افتد.

خلأ «واگذاری مقام» در جامعه امروز ایران

به گزارش آتی نیوز، برنامه بازدید از آرامگاه فردوسی و گرامی‌داشت آیین درخت‌کاری، پنج‌شنبه ۱۶ اسفندماه به همت خردسرای فردوسی و با عنوان «همه برگ او پند و بارش خرد» برگزار شد.

این برنامه در فضای سبز ورودی آرامگاه و با کاشت ۳ نهال آغاز شد. طی کاشت نهال که دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو هیئت‌علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد به همراه همسر خود دکتر پورخالقی در آن حضور داشتند، یکی از حضار به خوانش شعری از شاهنامه در اهمیت درخت پرداخت و در ادامه یکی از کودکان حاضر در جمع که به همراه خانواده خود در برنامه شرکت کرده بود، شعری در ارتباط با شاهنامه خواند.

پس از کاشت نهال‌ها، افراد به سمت مقبره فردوسی حرکت کردند و بعد از گرفتن عکس یادگاری وارد مقبره شدند و دسته‌گل و شاخه‌گل‌هایی را جهت برپا کردن آیین «آفرین فردوسی» تقدیم فردوسی کردند. سپس تعدادی از کودکان شاهنامه‌خوان گروه آریا سپنتامهر به خوش‌آمدگویی و اجرای داستان‌هایی از شاهنامه همراه با نقالی پرداختند.

در ادامه این مراسم، دکتر مهدخت پورخالقی، عضو هیئت‌علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه پیام محمد مصطفی(ص) آباد کردن زمین است، گفت: به گفته خود ایشان، اگر نهالی در دست داشته باشند و وقت نماز فرا برسد، ترجیح می‌دهند اول نهال را بکارند و بعد به نماز بایستند و همینطور گفتند اگر قیامت برپا شود و نهالی در دست داشته باشید، اول نهال را بکارید.

وی با اشاره به اینکه ارتباط معنوی که میان انسان‌ها و درختان در همه فرهنگ‌ها علی‌الخصوص در فرهنگ ایران باستان که ارتباط بین زن و درخت است، در شاهنامه فردوسی هم موج می‌زند، اظهار کرد: زنان شاهنامه بی‌استثنا سیمای درختی دارند و از طرفی درختان سخن‌گوی بسیاری در شاهنامه فردوسی هستند و شعارهای خیری دارند.

پورخالقی، عصاره شاهنامه را شعار همه ادیان الهی به ویژه آیین زرتشتی عنوان کرد و گفت: اگر شاهنامه را فشرده بخوانید، عصاره آن همان درخت اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک خواهد بود.

وی، بخشیدن و نمردن را ویژگی درختان دانست و افزود: در شاهنامه آیین واگذاری مقام به دیگری وجود دارد که به شکل دقیقی با سخاوت درخت پیوند خورده و واگذارنده مقام تمام تجربیاتش را به نفر جدید می‌دهد و کنار می‌رود اما متاسفانه این اتفاق در اکثر مواقع در روند اجتماعی مسائل ما اتفاق نمی‌افتد.

استاد ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه در فرهنگ ایران باستان، قطع درختان گناه بسیار ویژه‌ای شمرده می‌شود و نام خاصی بر آن گناه گفته می‌شود و حتی برای فردی که درختی را قطع می‌کند، دوزخ خاصی در نظر گرفته می‌شود، ابراز امیدواری کرد که هیچکس جرات قطع شاخه‌ای از درخت فرهنگ ایران را نداشته باشد و بداند که اگر شاخه‌ای از این درخت بی‌جهت کنده شود، به عذاب سختی گرفتار خواهد شد.

در انتها نیز، از تعدادی از باغبان‌های آرامگاه فردوسی و کودکان گروه آریا سپنتامهر تقدیر به عمل آمد و در قسمت پایانی برنامه نیز دقایقی نقالی توسط آقای صادق‌زاده انجام شد. انتهای پیام/ ۱۰۰۸


برچسب ها :
ارسال دیدگاه