» .اسلایدر » الهام مقبره لنین در روسیه از آرامگاه کوروش کبیر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۲:۴۷

 کد خبر: 7440

یک هنرمند روس مطرح کرد:

الهام مقبره لنین در روسیه از آرامگاه کوروش کبیر

گروه فرهنگ و هنر ـ یک هنرمند نقاش روس، مقبره «لنین» را نمونه کاملی از مقبره کوروش دانست و گفت: محافل ادبی و مجسمه‌سازی فکر می‌کنند مقبره لنین و ساختار آن از فضا آمده؛ اما باید گفت که مقبره کوروش سال‌ها قبل در شیراز ساخته شده است.

الهام مقبره لنین در روسیه از آرامگاه کوروش کبیر

به گزارش آتی‌نیوز، نخستین رویداد بین‌المللی هنر شهری در شرق کشور در بخش‌های هنرهای تجسمی، نمایشی و بخش بین‌الملل از ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه در مشهد در حال برگزاری است.

نشست بخش بین‌الملل این همایش روز گذشته، ۱۸ اسفندماه با حضور هنرمندان خارجی در خانه هنرمندان مشهد برگزار شد.

مصطفی حسن‌زاده، سرپرست خانه هنرمندان مشهد با بیان اینکه دعوت از هنرمندان بین‌المللی برای اولین بار جهت اجرای آثار شهری در مشهد اتفاق افتاده و فرصتی است برای هنرمندان مشهدی که بی‌واسطه با هنرمندان بین‌المللی آشنا شوند، این اقدام را گامی مؤثر در برندینگ شدن مشهد در عرصه هنر شهری دانست.

وی با اشاره به اینکه می‌خواهیم در سال آینده دیپلماسی شهری را در مشهد فعال کنیم، ادامه داد: امسال هنرمندان از کشورهای دیگر آوردیم و هدفمان این است هنرمندان ما سال آینده در کشورهای دیگر هنرآفرینی کنند.

بوسوک لی، هنرمند نقاش از کره جنوبی و رئیس انجمن بین‌المللی هنرمندان خلاق نیز در این نشست، دین امروز کره جنوبی را برگرفته از تئوری‌هایی از بودیسم، کنفوسیونیسم، تائوئیسم و شاوانیسم دانست و بیان کرد: افرادی که در طبقه پایین جامعه کره در قدیم بودند، یکسری رسومات دینی داشتند که افراد و اشیایی را می‌پرستیدند و از آن‌ها می‌خواستند که به زندگیشان برکت بدهند.

رئیس انجمن بین‌المللی هنرمندان خلاق بیان کرد: در تاریخ کره جنوبی، تنش بین عقاید و ایده‌هایی که مردم داشتند، زیاد بوده است و مردم عادی از این تنش‌ها خیلی رنج می‌کشیدند. ولی همین مردم عادی موفق شدند بایستند و اصالت خود را با قدرت ذهنی حفظ کنند و آن را نگاه دارند.

در ادامه ایگور آندریوخین، نقاش و مجسمه‌ساز روسی با بیان اینکه در حال حاضر روسیه، اوکراین و اروپای شرقی از مکتب رئالیسم پیروی می‌کنند، به مواردی که فرهنگ ایران و روسیه را به هم نزدیک می‌کند، اشاره کرد.

وی در همین خصوص بیان کرد: ما در روسیه مقبره «لنین» را داریم که نمونه کاملی از مقبره کوروش است و کاملاً شبیه آن و برداشته شده از آن است. محافل ادبی و مجسمه‌سازی فکر می‌کنند مقبره لنین و ساختار آن از فضا آمده است اما سال‌ها قبل در شیراز مقبره کوروش ساخته شده است.

سپس فیلمی از آثار هنرمندان روسی و از جمله ایگور آندرخیون که توسط وزارت فرهنگ روسیه تهیه شده، به نمایش درآمد. در فیلم اشاره می‌شود که در سن‌پترزبورگ هیچ‌چیزی باعث آزار استادان و مجسمه‌سازان نمی‌شود.

انتهای پیام/ ۱۰۱۱


برچسب ها :
ارسال دیدگاه