» .اسلایدر » آیت‌الله واعظ طبسی مورد وثوق امام خمینی(ره) و رهبری بود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۱۶:۰۳

 کد خبر: 7265

‌استاد حوزه علمیه قم:

آیت‌الله واعظ طبسی مورد وثوق امام خمینی(ره) و رهبری بود

گروه سیاست ـ حجت‌الاسلام علی نظری منفرد در مراسم سومین سالگرد آیت‌الله واعظ طبسی بیان کرد: آیت‌الله واعظ طبسی مورد وثوق امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بود و به سبب تعهدی که داشت بعد از انقلاب منصب تولیت به ایشان سپرده شد.

آیت‌الله واعظ طبسی مورد وثوق امام خمینی(ره) و رهبری بود

به گزارش آتی نیوز، مراسم سومین سالگرد ارتحال آیت‌الله واعظ طبسی، شب گذشته، ۱۳ اسفندماه در حسینیه امام رضا(ع) مشهد برگزار شد.

در این مراسم آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، سردار نظری، حجت‌الاسلام سیدمیثم خامنه‌ای، فرزند رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله سیدان، از اساتید حوزه علمیه خراسان و… در حسینیه امام رضا(ع) حضور داشتند.

پس از تلاوت قرآن و اجرای مدیحه سرایی توسط حاج امیر کرمانشاهی، حجت‌الاسلام علی نظری منفرد، استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم گفت: عده‌ای از انسان‌ها در طول عمر خود دچار غفلت می‌شوند و ناگهان به‌خود می‌آیند که زندگی تمام شده است. عمر دنیا هرچقدر هم طولانی باشد باز هم زود تمام می‌شود. امام علی(ع) در پایان جنگ جمل و در بصره خطبه‌ای را خواند که مضمون آن بدین گونه است: «عمر هر مقدار به درازا بکشد، کوتاه است. گذشتگان برای کسانی که هستند عبرت هستند، مرده زنده را پند می‌دهد، انسان نمی‌داند فردا چه می‌شود؟».

نظری منفرد در ادامه افزود: خداوند در آیه آخر سوره لقمان می‌فرماید: انسان نمی‌داند فردا چه می‌کند و چه چیزی را کسب می‌کند. آدمی نمی‌داند روی چه زمینی جان می‌دهد. اگر از ابتدای سال تاکنون را محاسبه کنیم آن هم طبق آماری که در روزنامه‌ها آمده است، پی خواهیم برد که حدود ۲۸ هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند. افرادی که برای تفریح به مسافرت و گردش رفته بودند و نه برای مردن. طبق فرموده و حدیث امام سجاد(ع) فرزند آدم سه مصیبت دارد که اگر به هرکدام از آن‌ها فکر کند، تمام مصائب دنیا بر او آسان می‌شود، از جمله: پرونده امروز را که بسته شد و هرکاری بشود دیگر آن زمان و لحظه برنمی‌گردد، در واقع عمر انسان قابل برگشت نیست، اگر انسان پولی را از دست بدهد می‌تواند آن را جبران کند اما سرمایه عمر را نمی‌توان دوباره برگرداند.

این استاد حوزه همچنین بیان داشت: انسان دارای مرگ حتمی است. در قرآن مجید درباره افرادی که از عمر خود بهره کافی و مفید نبرده‌اند، می‌فرماید: تاریخ مصرف شما تمام شده است و حض شما از حیات دنیا همین است. پیامبر اسلام (ص) در خطبه معروف به احد که قبل از آغاز جنگ احد خوانده شده، فرمودند: «به من وحی شده است که هیچ انسانی از دنیا نمی‌رود تا آخرین لقمه و حضی که قرار است به او برسد را تجربه کند». نیازی به حرص نیست چون لاجرم بدان می‌رسیم. مثلاً افرادی مانند محمد مکی معروف به شهید اول در طول ۵۴ سال سن مفید خود توانست آثار و کتب ارزشمندی را از خود بر جای بگذارد.

حجت‌الاسلام علی نظری منفرد همچنین بیان کرد: در دیوانی که منسوب به امام علی (ع) است، ایشان درباره عمر انسان می‌فرماید: اگر انسان ۶۰ سال عمر کرد، نصف آن ۶۰ سال شب بوده است، ۱۵ سال از آن ۶۰ سال هم انسان هنوز به سن بلوغ نرسیده است. حاج شیخ کاظم ازری در اشعار خود آورده است: «دنیا لهو و لعب است، دنیا انسان را به خودش مشغول می‌کند، یک روز وصل است و یک روز هجر». آیا همانگونه که برای صرف و خرج پول از سایرین مشورت می‌گیریم تا بتوانیم آن را بهتر خرج کنیم برای صرف کردن نیز مشورت می‌کنیم که چگونه عمر انسان صرف شود؟

وی در ادامه گفت: در قرآن خداوند قسم خورده است که «والعصر، ان الانسان لفی خسر». در کتب فریقین آمده است که انسان قدم از قدم برنمی دارد مگر اینکه ۴ سؤال را پاسخ دهد، سؤال اول درباره عمر است و اینکه پرسیده می‌شود از انسان که عمر خود را چگونه هزینه کرده‌ای؟ لذا در کتب اخلاقی، گاها به صفتی مانند بخل می‌رسیم که جزو رذائل است و از صفات بد انسان است، اما این بخل ورزیدن درباره عمر استثنا است و انسان باید نسبت به عمر خود بخیل باشد. نباید عمر را بدون نصیب هزینه کند. امام هادی (ع) نیز می‌فرماید: دنیا سوق است و عده‌ای در آن به کسب سود و تجارت مشغول هستند. نمی‌شود انسان هم خسران کرده باشد و هم به خدا رسیده باشد.

نظری منفرد در ادامه درباره آیت الله واعظ‌طبسی نیز بیان کرد: ایشان نزدیک به ۴ دهه تولیت آستان قدس را بر عهده داشت. طبق فرمایشات رهبری نیز خدمات ایشان در خیلی از عرصه‌ها بوده است که باید مورد توجه باشد. رهبری گفتند: آنچه که انجام می‌دهبد را بیان کنید تا مردم در جریان قرار بگیرند. خدمات تولیت فقید در عرصه عمران و آبادانی، فرهنگی و اقتصادی ستودنی است. من در دهه آخر ماه صفر می‌دیدم که ایشان اهل بکاء بود. ایشان به سبب تعهدی که داشت بعد از انقلاب امام خمینی(ره) و سپس رهبر معظم انقلاب، منصب تولیت را به ایشان سپردند.

وی همچنین افزود: ایشان مورد وثوق امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بود. گاهی می‌دیدم که ایشان مانند یک زائر معمولی از همان صحن انقلاب وارد حرم شده و مشغول زیارت می‌شد.

گفتنی است، آیت الله عباس واعظ طبسی، هفتم اسفند سال ۱۳۹۴ پس از حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری دچار عارضه قلبی و به بیمارستان منتقل شد. وی پس از یک هفته بستری بودن در بیمارستان، ۱۴ اسفندماه درگذشت و در حرم رضوی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/ ۱۰۱۰


برچسب ها :
ارسال دیدگاه