» .اسلایدر » قشر مذهبی ما نمی‌تواند الگو باشد، چون تک‌بعدی است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۲۳:۲۲

 کد خبر: 6585

یک استاد دانشگاه:

قشر مذهبی ما نمی‌تواند الگو باشد، چون تک‌بعدی است

گروه فرهنگ و هنر ـ طاهره رحیم‌پورازغدی در اکران مستند «من میترا نیستم» گفت: گاهی می‌بینیم که قشر مذهبی ما در یک سمت حرکت می‌کنند و این باعث می‌شود اطرافیانشان نسبت به آن‌ها زدگی پیدا کنند و نتوانند الگو باشند ولی شهیده زینب کمایی توجه همه‌جانبه به مسائل مختلف داشت.

قشر مذهبی ما نمی‌تواند الگو باشد، چون تک‌بعدی است

به گزارش آتی نیوز، مستند «من میترا نیستم»، با حضور طاهره رحیم پور ازغدی،‌استاد دانشگاه، ۲۳ بهمن‌ماه در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد اکران شد و مورد تحلیل قرار گرفت.

این مستند به زندگی نوجوان ۱۴ ساله‌ انقلابی به نام «زینب کمایی» می‌پردازد که در سال ۶۴ به دست منافقین به شهادت رسید.

طاهره رحیم‌پورازغدی، عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم از استقبال کم دانشجویان از این مراسم انتقاد کرد و گفت: اگر در مورد زندگی خواننده یا هنرپیشه‌ای مستند تهیه می‌شد جمعیت بیشتری حضور می‌یافتند و این نشان‌دهنده فاصله گرفتن جامعه از این ارزش‌ها و غریبی چنین افراد و پیروان آن‌هاست که هنوز هم بعد از ۳۳ سال ادامه دارد.

وی جامعیت در تمام امور را ویژگی شهیده زینب کمایی عنوان کرد و ادامه داد: گاهی قشر مذهبی ما متأسفانه در یک سمت حرکت می‌کنند و این باعث می‌شود اطرافیانشان نسبت به آن‌ها زدگی پیدا کنند و نتوانند الگو باشند ولی زینب کمایی توجه همه‌جانبه به مسائل مختلف داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فعالیت اجتماعی جوانان ما خوب است، ولی گاهی خانواده دل ‌خوشی از او نداشته و جوان نتوانسته رضایت خانواده را جلب کند، اظهار کرد: برخی از فعالیت‌های ما صرفاً نمایشی است تا فقط بگوییم فلان کار را انجام داده‌ایم.

رحیم‌پورازغدی به حضور اثرگذار زنان در دوره پهلوی اشاره کرد و افزود: گاهی در جلساتی که علما در مساجد حضور پیدا می‌کردند، برخی سعی داشتند با اغتشاش مانع از سخنرانی شوند، در این شرایط، بعضی از خانم‌ها زیر چادرهایشان چماق داشتند تا بتوانند این اغتشاشگران را از مسجد بیرون بیندازند.

وی به نقش دیگر زنان در حوزه اقتصادی در دهه‌های قبل اشاره کرد و گفت: زمانی که دولت مقروض می‌شود و تصمیم می‌گیرد از روس و انگلستان وام بگیرد، این موضوع در مسجد مطرح می‌شود، یکی از خانم‌ها بلند می‌شود و فریاد می‌زند مگر ما مرده‌ایم که شما بروید از این‌ها وام بگیرید. بانک ملی تأسیس کنید ما حمایت می‌کنیم. این خانم یک رخت‌شو بوده است. ۱ تومان می‌گذارد و به دنبال او خانم‌های دیگر بلند می‌شوند و هرکسی آنچه داشته از النگو و انگشتر و طلا می‌گذارد، در بعضی از شهرها خانم‌ها اثاث خانه را می‌فروشند که بانک ملی تأسیس شود و دولت وام نگیرد الان در تحریم هستیم و می‌شود این مدل را پیاده کرد.

استادیار دانشگاه فردوسی با بیان اینکه افرادی که دم از حقوق زن می‌زنند و ادعای حقوق زنان را دارند، فقط به فردیت زن و جدا از این شبکه‌ای که وجود دارد نگاه می‌کنند، اظهار کرد: از دوران مشروطه و بعد از آن دچار درگیری و چالش برای زنان شدیم که ابزاری برای سیاست شدند، یعنی وقتی دولت می‌خواهد بگوید من روشنفکر هستم، از زنان بهره می‌برد و یکی از دستگیره‌های رأی آوردنش زنان هستند. لذا باید دقت کرد که بازیچه این سیاست‌ها نشده و هویت خودمان را فراموش نکنیم.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار