×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  دوشنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
وقاحت اروپا در مقابل ایران/ اگر درخت برجام میوه ندارد، نباید از سایه‌اش استفاده کنید

به گزارش آتی نیوز، سعید جلیلی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنرانی راهپیمایی روز جهانی قدس در بارگاه منور رضوی بیان کرد: گفت‌وگوهای کمپینی شکل می‌گیرد به جهت اینکه در وهله اول از طرف مقابل برای آنچه انجام داده‌اند تائید دریافت کنند و ثانیاً مانع شوند که حرکتی‌های انقلابی علیه شان داشته باشند. همان‌ها بعدها نسبت به چیزهایی که گرفتند با ترفندی تحت عنوان «صلح در برابر زمین» این‌گونه اظهار می‌کنند که اگر می‌خواهی بخشی از آن‌ها را بازگردانیم باید تعهد بدهی که هیچ رفتاری علیه ما نخواهی داشت. نظر آن‌ها مبنی بر این است که اگر شما برخی از زمین‌هایتان را می‌خواهید باید هیچ اقدام انقلابی انجام ندهید. محتوای مذاکرات اسلو که حدود ۲۰ سال پیش شکل گرفت این بود که کسانی که برای دفاع از سرزمینشان اسلحه دست گرفته بودند به گفتمان دعوت شدند و یک بخش کوچکی به شکل ایالت در اختیار آن‌ها قرار گرفت. نه تنها در برابر آن صلح، زمینی به فلسطینی‌ها داده نشد که رسماً رژیم حاکم بر آمریکا می‌گوید قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی میدانم. در همان زمان نیز انقلابیون ما فریاد می‌زدند که مسیر سازش فریب است و نمی‌تواند منجر به آزادی فلسطین شود.

در ادامه‌ جلیلی با اشاره به آگاهی دشمنان از بی‌فایده بودن وعده صلح زمین بیان کرد: آن‌ها در تلاشند به طرز دیگری برای دیگر کشورهای اسلامی برنامه بچینند و مدعی‌اند که فلسطین متعلق به آن‌هاست. ترفند بعدی آن‌ها این است که در بخش‌هایی از مصر و اردن فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند تا فلسطینی‌ها آنجا بروند و به اسم فعالیت اقتصادی به هدفشان برسند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ناکامی در تجربه اعتماد به نظام سلطه و همچنین اتکا به سازمان‌های بین‌المللی در زمان گرفتن حق گفت: در ظاهر قطعنامه صادر می‌کنند اما کدام یک سودمند بوده است؟ در آخر هم رژیم صهیونیست روز به روز بیشتر جلو رفته است. روزی که رژیم بعثی چند استان ما را اشغال کرد، شورای امنیت حاضر به صدور قطعنامه نشد و پس از یک هفته قطعنامه‌ای صادر کرد که نه اسمی از جنگ و نه اشغال در آن وجود داشت. ذات ماهیت استکباری آمریکا در کالبد رژیم صهیونیستی آشکار می‌شود. سازمان ملل و شورای امنیت کجاست؟ سازمان‌های بین‌المللی که چنین اعمالی را می‌بینند و شاهد عملکرد مستبدانه مبتنی بر زور هستند کجا هستند؟

جلیلی با اشاره به نابرابری تعهدنامه‌های مربوط به فلسطین و رژیم صهیونیستی بیان کرد: در روند سازش در اسلو، به صراحت مسائل مربوط به فلسطین دقیق و حساب شده است، اما تعهدات مربوط به صهیونیست مبهم، کلی و فاقد ضمانت اجرا می‌باشد و این نشانگر ماهیت رفتار استکباری است. موضوع فلسطین، نشانگر این است که در قرن اخیر و به خصوص پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا و رژیم صهیونیستی چگونه و در چه چارچوبی رفتار می‌کنند.

جلیلی در ادامه با تأکید بر این‌که باید چارچوب کاری آمریکا و رژیم صهیونیستی به‌درستی فهمیده شود گفت: اگر این موضوع را درست بفهمیم رفتارهای دیگر آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز برایمان قابل درک خواهد شد. آمریکا و اروپایی که شعار لیبرال دموکراسی می‌دهند، این کارنامه را به عنوان نمونه رژیم لیبرال دموکراسی در منطقه معرفی و به آن افتخار هم می‌کنند.

وی ادامه در خصوص کسانی که می‌گویند آمریکا به دنبال جنگ نیست و صلح‌جو است این‌گونه اظهار کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی مدعی است که به دنبال جنگ نیست و طرفدار گفت‌وگو است، اما در چه چارچوبی؟ آنچه خود آمریکا رسماً اعلام کرده و رسماً گفته که اعمال می‌کند راهبرد فشار حداکثری بر ملت ایران است. یکی از ویژگی‌های حاکمان فعلی رژیم آمریکا این است که پشت پرده حرف نمی‌زنند و رسماً ایران را ملت تروریست ایران خطاب می‌کنند و تحریم‌های فلج کننده برایش تدارک می‌بینند؛ هم‌اکنون این فشار حداکثری به ماکسیمم رسیده و می‌گوید باید تثبیت و نقد شود. برای این کار به دو امر احتیاج دارد و آن هم مطرح کردن خواسته‌هایش در این تخت فشار و عدم اعتراض ملت ایران به این فشارهاست. آمریکا مدعی است نباید فشارهایم برایم هزینه داشته باشد.

وی در ادامه در خصوص ادعای آمریکا تحت این عنوان که به دنبال جنگ نیست بیان کرد: آمریکا نمی‌تواند جنگ کند‌؛ جنگ غیر این است که تمام اقدامات اقتصادی را علیه ایران تمام کرد و یک ملت را تروریست خواند؟

جلیلی در ادامه بیان کرد: آمریکا می‌گوید هدف ما تا تغییر سیستمی رفتارهای ایران است. مثل دفاع کردن از خود و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای. یک سالی است که آمریکا از برجام خارج شده و یکبار هم اروپا حاضر نشده رفتار آمریکا که نقض توافق است را محکوم کند و مقام سیاسی اروپایی می‌گوید ایران موظف است به تعهدات برجامی خود ادامه دهد و این نشانگر وقاحت یک فرد اروپایی است که درخت برجام اگر میوه ندارد از سایه‌اش استفاده کنید.

جلیلی در انتهای سخنانش ضمن تأکید بر حرکت درست ملت ایران گفت: با انقلاب اسلامی جهان دیگری آغاز و پیروزی‌های مکرر رژیم صهیونیستی به شکست‌های پی‌درپی تبدیل شد، به صورتی که سید حسن نصرالله چنین اظهار کرده که اگر الگوی انقلاب اسلامی در لبنان تکرار نمی‌شد رژیم صهیونیستی که پشت بیروت جنایت انجام می‌داد، نه تنها لبنان آزاد نمی‌شد که لبنان را هم متعلق به خود می‌دانست. وقتی امروز آمریکا دیگر از در جنگ وارد نمی‌شود و فشارهایش را از طریق فعالیت‌های اقتصادی اعمال می‌کند، نشانگر این است که ملت ایران کار خود را به‌خوبی انجام داده‌اند و او فاقد قدرت در زمینه حمله نظامی است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false