×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۸ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
هنر سردار سلیمانی، قد علم نکردن در برابر مخالفان خود بود

به گزارش آتی نیوز، آیین یادبود شهدای سانحه هواپیمای مسافربری اوکراین با عنوان «جز همدلی نباشدمان مرهمی دگر» چهارشنبه، ۲۵ دی‌ماه در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مسئله‌گو، یکی از کارمندان معاونت فرهنگی دانشگاه فردوسی به شعرخوانی پرداخت: «خبر مرگ عزیزان همه یک هشدار است/ که بفهمیم جهان حاصل یک تکرار است/ که بفهمیم سرانجام همه در خاکیم/ این همان بازی چرخ است که پر کشتار است/ حاصل فصل درو، کاشتن اول توست/ عمل نیک و بدت نزد خدا معیار است/ مزنی تکیه به دیوار هوس‌های دنی/ که سرانجام تو را ثانیه‌ها آمار است/ بر سر تربت یاران چو روی پند بگیر/ این مکانیست که منزلگه هر دلدار است/ بهترین توشه برای من و تو حب علی است/ بی ولایش هر دو جهان منزل ما آوار است/ لحظه دادن جان گر نیاید پسرش/ ترک دنیا به خدا بر همگان به خدا دشوار است/ پس بیا قبل سحر در پی همراهی باش/ که در این راه پر از خانه مور و مار است/ دل بر این خانه خاکی تو مده که تو را/ رفتن یاران همه یک هشدار است».

در ادامه علیرضا آزاد، استاد دانشگاه فردوسی با خواندن چند بیت شعر صحبت‌های خود را آغاز کرد و افزود: به همه ملیت‌های پنج‌گانه‌ای که اتباعشان و فرزندانشان را در این سانحه از دست دادند تسلیت میگویم. هیچ‌چیز نمی‌تواند جبران این غم بزرگ را بکند. دانشجویان صاحب عزاهای واقعی این سانحه هستند و خدمت همه دانشگاهیان تسلیت میگویم. همه با شنیدن این حادثه اشک ریختیم و صبح شنبه با شنیدن ماهیت این حادثه خون گریستیم. امروز دور هم جمع شدیم تا تدبیر کنیم که چه کنیم تا دیگر چنین نکنیم. همدلی نیاز امروز است. خدا در آیه ۱۰۳ آل عمران می‌فرماید: به ریسمان الهی چنگ زنید. امروز جامعه ما بیش از همیشه به هم‌دلی، وفاق و وحدت نیاز دارد. همه ما یک دشمن مشترک یعنی تفرقه داریم و یک راه رستگاری داریم که حفظ وحدت کلمه است. هم‌دلی یعنی بعد از مدت‌ها ۱۰ تشکل دانشجویی در دانشگاه پرافتخار فردوسی، مهر و امضایشان زیر یک مراسم جمع می‌شود. هم‌دلی یعنی همه ما در طیف‌های گوناگون دانشگاه با یکدیگر هم دردیم. وحدت مهم‌ترین سلاح است و بیش از هر تفنگ و موشکی اقتدار نظام ما را فراهم و آینده را تضمین می‌کند. شکاف در میان آحاد جامعه زمینه سوءاستفاده بدخواهان را فراهم کرده است. در قرآن سوره منافقین داریم، اما نام هیچ‌کدام از منافقان در قرآن ذکر نشده است. تا وحدت جامعه اسلامی خدشه‌دار نشود. گاهی ممکن است حنجره‌هایی به بهانه حق، حق بزرگ‌تری که وحدت، امنیت و آرامش است را خدشه‌دار کنند. همدلی، وحدت و اتحاد کیمیایی است که از مس مشکل، طلای افتخار می‌سازد.

وی در ادامه افزود: موضوع دیگر خطاب به کسانی است که باید تحمل خود را بیشتر از روزها و ساعت‌های قبل کنند. جوان دانشجو صریح، عدالت‌خواه، شفاف، قدردان و قانع است. مطمئن باشید دشمن از دانشجویی که رخوت، جمود و انزوا گرفته به مراتب بیشتر از یک دانشجوی پرشور استقبال می‌کند. شور جوان دانشجو نعمتی برای کشور است. این ما هستیم که باید مسیر قانونمند و سازنده را برای بهره‌برداری از این شور نیکو فراهم کنیم. حضرت علی (ع) در دعای کمیل انواع گناهان را نام می‌برند که از جمله آن‌ها این است «اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم». غیر از گناهانی که ما در ساحت فردی تعریف می‌کنیم چه گناهی در ساحت اجتماعی می‌تواند رخ دهد که سبب شود نعمت نزول باران تبدیل به نقمت سیل شود. فرصت وجود جوانان پرشور تبدیل به تهدید برای امنیت شود. آیا این‌ها غیر این چیزی است که حضرت علی (ع) می‌فرمایند؟ از کدامین گناه باید استغفار کنیم تا نعمتمان، نقمتمان نشود. جا دارد همه فکر کنیم و از گناهان فردی و اجتماعی خودمان استغفار کنیم.

وی افزود: بخش دیگر صحبت‌هایم خطاب به دانشجویان عزیز است. عزیزانم پر کشیدن فرزندان دانشگاه در این سانحه جانسوز هوایی چشم جامعه را مجدداً به سوی دانشگاه دوخته است و جایگاه و ارزش دانشگاه و نقش محوری آن را دوباره به مردم گوشزد کرده است. جان‌سوزی این واقعه در جای خود و عبرت گرفتن و کسب فرصتی مجدد برای جمع‌آوری آبرویی بیشتر برای دانشگاه در سطح جامعه وظیفه ما و شماست. گل‌های نازنینی که پر کشیدن امیدهای این جامعه بودند. امروز هم شما دانشجویان و استادان امید این کشور هستید و کاری که آن‌ها می‌بایست انجام می‌دادند، امروز به دست ما باید صورت گیرد. ما دانشگاهیان در این شرایط اجتماعی سه کار را باید انجام دهیم که برای آن چهارمی نمی‌شناسم. این سه مورد شامل مطالعه، اندیشه و گفتگو است. راه حل تمام مشکلات ما از مجرای گفتگو، هم‌دلی، صبر و تلاش می‌گذرد.

وی ابراز کرد: در روانشناسی سوگ، میگویند که از جمله راه‌های کاهش سوگ کمک به دیگران است. نوع‌دوستی، دلسوزی و سازندگی تسلی‌بخش است. انتظار از جامعه دانشگاهی این است که اینگونه با محوریت سازندگی و نوع‌دوستی سوگ خویش را در رابطه با این سانحه جانگذار تسکین دهد. بیگانگان هیچ خیری برای ما نمی‌خواهند. امروز هم اگر اشک تمساح می‌ریزند به آن‌ها یادآوری می‌کنیم که شهید احمدی روشن هم فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بود. همان کسی که دست شما به خونش آلوده است، امروز شما برای دانشگاه ما دل نمی‌سوزانید که اگر چنین بود، امثال شهید احمدی روشن کنار ما بودند.

وی در ادامه ابراز کرد: در مورد خطایی که در زدن هواپیمای مسافربری صورت گرفته است، قطعاً کسانی که مرتکب این اشتباه شدند بیش از ما داغدار هستند. دیدید که این عزیزان گفتند هم داغدار و هم شرمنده هستند. مکتب قرآن به ما یاد داده که حتی در رابطه با دشمن منصف باشیم چه رسد به دوستی که دستش به خطا رفته است. مبادا یک اشتباه سبب شود انبوهی از خدمت‌ها را نادیده بگیرید. روز شنبه بعد از شنیدن این خبر، مطلبی را در فضای مجازی منتشر کردم که مورد استقبال قرار گرفت و گفتم که گلبول‌های سفید بدن در واقع نظامیان تن هستند که هر روز با صدها و هزارها میکروب مقابله می‌کنند. اما به دلیلی ممکن است این گلبول‌ها اشتباه کنند. این اتفاقی بود که ۱۵ سال قبل برای من رخ داد و وقتی به پزشک مراجعه کردم گفتند گلبول‌های سفید خونتان بخشی از روده شما را با میکروب اشتباه گرفتند و دارند آن را سوراخ می‌کنند و تمام دردها از آن است. پزشک هم کار گلبول‌های قرمز را تسهیل کرد نه اینکه گلبول‌های سفید را از بین ببرد. هر ماه من را به آزمایش می‌فرستاد که گلبول‌های سفید من کم نشوند. لذا نیروهای امنیتی و نظامی در کشور گلبول‌های سفید هستند. همه ما درک می‌کنیم که ممکن است جایی اشتباه کنند و قطعاً باید اشتباهشان را به نحو احسن جبران کنند و باید مطمئن باشیم که چنین اشتباهاتی تکرار نمی‌شود. ولی متوجه باشیم آن انگشتی که به اشتباه به ماشه رفته، سال‌های سال ضامن صلابت و اقتدار ما بوده است. در این منطقه حساس دنیا ما به قدم‌های راسخ نیروهای انتظامی نیازمندیم. نیروهای مسلح ما آبروی کشور ما هستند. سردار سلیمانی‌ها آبروی کشور ما هستند. ما فراموش نمی‌کنیم، اما قطعاً می‌بخشیم. هنوز لایه‌های گوناگون این مسئله در هفته‌ها و ماه‌های آینده مشخص خواهد شد و به این زودی هم نمی‌توانیم انگشت اتهام را به سوی یک بخش خاص بگیریم و باید با صبر و دادن کار به کارشناسان با تحمل صبورانه انقلابی و با لحاظ فرهیختگی دانشگاهی مسئله را دنبال کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر این است بسیاری از شما نسل انقلاب هستید که در جنگ بودید، اما بخشی از شما و همه بدنه دانشجویی و دانشگاهی امروز کسانی هستند که شهید همت، باکری، خرازی، متوسلیان و چمران (ابراسطوره دانشگاهی انقلابی) را ندیدند فقط شنیدند. انتظار جوان دانشگاهی امروز این است که ما یک الگوی دوباره از چمران به او عرضه کنیم. به نظر می‌رسد تشییع سردار سلیمانی تاریخ را ورق زده و رکورد استقبال و بدرقه یک سرباز را در طول تاریخ تکان داده است. این امر بدان جهت بود که آحاد این کشور با تمام تنوع سلایق و علایق یک اسطوره دیدند. سردار سلیمانی برای آن‌ها هم همت، هم باکری و هم چمران بود. این نسل اسطوره ندیده بود. برای همین در چنین جمعیت عظیمی چنین شور عظیمی افتاد که همگان انگشت به دهان ماندند و بر همگان ثابت شد که هنوز این ملت را نمی‌شناسند، هنوز قدر این ملت را نمی‌دانند و هنوز عظمت و بزرگی این ملت را باور نکردند. هنر شهید سلیمانی در این بود که با تمام مشکلاتی که وجود داشت و انتقاداتی که به وی می‌شد یک بار هم در برابر مخالفش قد علم نکرد و خودش را صرف نزاع‌های داخلی نکرد. سال‌های زیادی بود که دشمنش را در آن طرف مرزها شناخت و هیچ‌گاه منتقد داخلی را با دشمن اشتباه نگرفت. همگان و حتی کسانی که با بخشی از آراء، اندیشه و اعمال او همراه نبودند هم دیدند که سردار سلیمانی هیچ‌چیز را برای خودش نخواست، هر چه خواست برای کشور و عقیده‌اش بود. این است که یک انسان را اسطوره می‌کند و خون پاک او مرزهای خودی و غیرخودی را در کشور کنار میزند و همه را زیر یک پرچم و شعار جمع می‌کند. قدر وحدتی که با ریخته شدن این خون پاک بر زمین می‌تواند در کشور به وجود آید را بدانید.

وی در پایان دعای امام سجاد (ع) برای مرزداران (که حتی این مرزداران از بنی امیه و بنی‌عباس بودند) را خواند.

پایان‌بخش این مراسم قرائت پیام دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد توسط یکی از دانشجویان بود و در این متن آمده است: خطای انسانیت زمان شروعی دوباره است. اشک‌هایمان را پاک می‌کنیم بغضمان را فرو می‌خوریم و برای اعتلای نام وطنمان ایران دوباره دست بر زانو گذاشته و راه می‌افتیم. این بار با شوری مضاعف چرا که داغ از دست رفته دانشجویان دیگر نیز در دل‌هایمان حک شده است. دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن تسلیت به مردم ایران و جامعه دانشگاهی کشور نوید خیزشی دوباره برای پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی، فرهنگی و دفاعی را بشارت می‌دهد. خیزشی که جز با وحدت، هم‌دلی برادری و درک متقابل حاصل نخواهد شد. به امید روزی که نام ایران شکافنده همه مرزهای پیشرفت بشری باشد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد