×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
نمی‌توان نسخه واحدی از مفاهیم دینی را برای تمامی اعصار ارائه کرد

به گزارش آتی نیوز، نشست «ایمان و دیگری به‌مثابه انسان» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، پنجشنبه ۲۳ آبان ماه با حضور ناصر مهدوی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر عرفان اسلامی در سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد.

ناصر مهدوی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر عرفان اسلامی با بیان اینکه مفهوم فنا را، بَد معرفی کردیم، گفت: از آنجا که عرفان مانند فقه و سایر جنبه‌های دینی از نقد و نظر خالی بوده، مفهوم فنا روشن نشده است.

وی با بیان اینکه مفاهیم دینی یا هر چیز دیگری این‌گونه نیست که یک بار برای همیشه، تکلیف آن را روشن کنید، گفت: ذات‌گرایی و بنیادگرایی‌های معرفتی به‌طور آرام در حال فروریختن است زیرا هر روز می‌توانیم درک و فهم بهتری داشته باشیم.

این پژوهشگر با بیان اینکه اسلام پیامبر حفظ نشده و شرایط به گونه‌ای است که مسلمان‌ها «حق» بوده و تمام عالم، نجس و باطل شده‌اند، گفت: در رساله‌های عملی و کتاب‌های کلاسیک فقهی، دیگری را آدم حساب نمی‌کنیم؛ قضات طبق دستورات فقه کلاسیک که علما می‌خوانند و از شور لذت به آسمان پرواز می‌کنند، می‌توانند در قضاوت خود، یک مسیحی را به ناحق تحقیر کند و حتی اگر مسلمان ناحق باشد؛ این اندیشه‌ها بعداً رسالت پیامبر (ص) را دچار خدشه کرد.

*مشروح در لینک زیر:

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false