×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
نقش مهم ولایت فقیه در رفع گرفتاری های جامعه

به گزارش آتی نیوز، سومین جلسه گفتمانی با موضوع «مشارکت حداکثری در بدنه آگاهی» ۲۷ بهمن‌ماه در دانشگاه پیام نور مشهد برگزار شد.

میثم ظهوریان، مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی با اشاره به مشی مردمی امام خمینی (ره) گفت: آیت‌الله حکیم در گفتگویی با امام (ره) گفت: «مردم مرید اغراض و شهوات هستند و با سختی اوضاع خود را کنار می‌کشند»، اما امام کاملاً مخالف این نظر بودند و بر مردم و حضور مردم بسیار تأکید داشتند، این تمایز امام و آیت‌الله حکیم بود.

ظهوریان بیان کرد: امام در سال ۴۲ جوهر دینی را در مردم می‌بیند و میدان مبارزه را به سمت مردمی بودن می‌کشاند، درحالی‌که برخی گروه‌ها مانند سازمان مجاهدین، خواهان این بودند تا میدان مبارزه را به سمت مسلحانه بودن بکشانند، اما امام (ره) معتقد بودند این کار با شکست مواجه می‌شود.

وی گفت: مشی امام (ره) قبل و بعد انقلاب مردمی بود، بعد انقلاب بعضی افراد و گروه‌ها خواهان این بودند تا انقلاب را به سمت بوروکراسی پیش ببرند، اما بعد انقلاب مشی امام (ره) در اداره انقلاب، مردمی اداره کردن بود و با تشکیل کمیته‌های انقلاب، جهاد سازندگی، بنیاد مسکن، کمیته امداد و… مردم را وارد مسئله‌ و امور جامعه کرد. بعد از جنگ مسئولان به سمت فضای بورکراتیزه شدن می‌روند و نهادها را ادغام می‌کنند، اما امام (ره) با ادغام سپاه و ارتش موافقت نمی‌کنند.

ظهوریان بیان کرد: برخی اعتقاد دارند بحث ولی‌فقیه یک امر دیکتاتوری است و در جریان امور جامعه انسداد ایجاد می‌کند، این در حالی‌ است که اتفاقاً همین شخص «ولی‌فقیه» اتفاقاً در برخی موارد جلوی انسداد را گرفته‌است. رهبری در سه دوره جلوی انسداد و دیکتاتوری را در جامعه گرفتند؛ یکی در دوم خرداد ۷۶ بود، که اگر رهبری نبودند اصلاح‌طلبان امکان ورود نداشتند، دوم، طرح مادام‌العمر شدن ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بود که رهبری جلوی این طرح می‌ایستند، سوم مهندسی کردن انتخابات بود، بدان معنا که برنده از قبل مشخص بود که موسوی خوئینی‌ها موافق این طرح بود اما رهبری مخالف این طرح و خواهان حضور پرشور مردم در امر انتخابات بودند. رهبری همیشه تأکید بر حفظ رأی مردم داشته‌اند و حضور پرشور مردم در انتخابات را از انتخاب اصلح مهم‌تر می‌دانند، ایشان با تأکید بر کورکورانه انتخاب نکردن، تشخیص فرد اصلح را به همه مردم واگذار کرده‌اند.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی گفت: اینکه برخی از ولایت‌فقیه درکی سلطنتی دارند درست نیست، امام (ره) و رهبر همیشه مردم و نظر آن‌ها برایشان مهم بوده است، حتی اگر خود با آن مخالف بوده‌اند، نظر مردم را پذیرفته‌اند.

انتهای پیام /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد