×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۴ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
نقش سردار سلیمانی در راه‌اندازی مدارس ایرانی در لبنان

به گزارش آتی نیوز، جلسه ماهانه انجمن اسلامی مهندسین خراسان، ۲۵ دی‌ماه در بنیاد فرهنگی مهر رضوان رجایی مشهد برگزار شد.

دکتر ابراهیم رفیعی نسب، عضو هیئت‌مدیره انجمن اسلامی فرهنگیان در این جلسه با اشاره به نسب‌سازی و مقدس جلوه دادن خاندان سعودی در چندسال اخیر گفت: طرفداران امویان که همان سعودی‌ها در عربستان هستند، امروز دارند فراوان مقاله می‌نویسند و می‌گویند نسل و اجداد ما به عبدمناف می‌رسد ولی مورخین تاریخ اسلام خوب می‌دانند که نسل و نسب سعودی‌ها و امویان به عبد مناف نمی‌رسد و اجداد آن‌ها از همان غلام زنگی معروف پسر عبدمناف هستند.

وی ادامه داد: عبدمناف ۴ پسر به نام‌های امرو، مطلب، نوفل و عبدالشمس داشت. امرو همان هاشم است و چون اهل جود و کرم و بخشش بود به این نام معروف شد. عبدمناف بعد از مرگش وصیت کرد که او رئیس مکه و فرمانده سپاه باشد و مردم چون از قبل او را می‌شناختند، قبول کردند. او در زمان ریاستش به مردم مکه خدمت کرد و در زمان مدیریت او در مکه، وضع زندگی مردم خوب بود. بازرگانی مکه را رونق داد، با ایران و یمن معاهده بست و رونق داد و..؛ اوضاع زندگی مردم مکه در زمان او به قدری خوب بود که در سال قحطی مردم مکه به هیچ عنوان احساس کمبود نکردند. هاشم تا زمانی که زنده بود همه او را قبول داشتند.

وی با بیان اینکه منابع تاریخی، عبدالشمس را همان امیه می‌دانند، افزود: مطلب و هاشم با هم یک گروه شدند و نوفل و عبدالشمس هم طرف مقابل این دو قرار گرفتند و منابع تاریخی می‌گویند که عبدالشمس همان امیه معروف است که نسب خاندان بنی‌امیه ‌‌به او می‌رسد. اما برخی از منابع اهل سنت در مورد دلیل دشمنی این دو، نقل می‌کنند هاشم و عبدالشمس دوقلو بودند و زمان به دنیا آمدن انگشت عبدالشمس روی پیشانی هاشم چسبیده بود و این انگشت را با شمشیر جدا کردند و به همین دلیل این دو از همان ا ابتدا با هم اختلاف و درگیری داشتند. این نقل در تاریخ طبری وجود دارد.

رفیعی نسب خاطرنشان کرد: در زمان عباسیان به طبری هشدار دادند که حق ندارد چیزی در مورد واقعه غدیر بنویسد. اما او کتابی عجیب درباره ولایت امام علی (ع) نوشت که در زمان سلجوقیان سوزانده شد و از بین رفت. اما ابن مسکویه و همه دانشمندان آن زمان، نقل قول‌های معتبری از این کتاب دارند. طبری در این کتاب، ریشه خاندان بنی‌امیه ‌‌را ذکر کرده که طبق آن می‌فهمند بنی‌امیه ‌‌عرب نیستند و از تبار غلام زنگی عبدالشمس هستند.

این استاد دانشگاه با تشریح ماجرای مهاجرت عبدالشمس از مکه به شام، اظهار کرد: یک روز عبدالشمس به هاشم گفت چرا همیشه ریاست باید دست شما باشد و ما فرمان‌بردار. ما هم باید رئیس مکه باشیم. میانجی‌گری را به دست مردم سپردند و مورخان می‌گویند که مردم مکه به اتفاق گفتند ما قمرالبطحا را می‌خواهیم که می‌گویند نام دیگر هاشم است. این دو شرط کرده بودند هرکسی که ببازد، باید ۱۰ سال از مکه برود و عبدالشمس راهی شام شد.

دکتر رفیعی نسب، بنی‌امیه ‌‌را از غلام زنگی عبدالشمس دانست و گفت: عبدالشمس تاجر بود و بازرگان و اهل معامله. در بازرگانی، غلامی به نام امیه گرفت که زرنگ بود و به کار و کسب عبدالشمس رونق داد. غلامی زیبا و خوش‌رو که همه مورخان شیعه متفق‌القول می‌گویند ریشه بنی‌امیه ‌‌از اوست.

عضو هیئت‌مدیره انجمن اسلامی فرهنگیان با بیان اینکه اگر بخواهیم ریشه بنی‌امیه را درست توضیح بدهیم با یک آیه قرآن می‌شود این کار را کرد، بیان کرد: آن آیه، آیه خمس است که در جنگ خیبر وقتی غنیمت گرفتند این آیه نازل شد که به خمس هم معروف است. پیامبر پس از خیبر سهم غنایم عبدالمطلب را بیشتر داد. عثمان و سعید مطعم، اعتراض کردند که پیامبر این آیه را خواندند. در تفسیر ثعلبی و به نقل از امام شافعی آمده است که پیامبر به این دو گفتند: هاشم و مطلب و خاندان این‌ها از ما جدا نیستند خویشان من هستند. بنی‌هاشم و مطلب یک جسم واحد هستند. زمخشری می‌گوید منظور از ایشان از بنی‌هاشم و بنی‌مطلب، علی و فاطمه و حسن و حسین هستند. بعد یک عده در عربستان مقاله می‌نویسند که آل سعود از نسل عبد مناف هستند تا به آن‌ها وجاهت شرعی بدهند.

وی در ادامه با اشاره به نامه امام علی (ع) به معاویه در جریان جنگ صفین، گفت: در نامه ۱۷ نهج‌البلاغه به ریشه بنی‌امیه ‌‌اشاره شده است. در کتاب جنگ صفین اثر عطار منقری آمده است که در این نبرد شبی بود به نام لیله الهریر که قبل از ماجرای حکمیت بود. هریر به معنای ناله زخمی‌هاست. در آن شب دو لشکر تا صبح کنار هم جنگیدند و فقط صدای شمشیر و نیزه می‌آمد. در همان شب حضرت گفتند که امشب جنگ را یک طرفه خواهم کرد و چنان معاویه را نابود می‌کنم که در تاریخ بنویسند. معاویه به امام نامه نوشت که ما باهم خویش و قوم هستیم و هردو از نسل عبدمنافیم و بهتر است جنگ را کنار بگذاریم. امام هم در جواب نامه او نوشتند: ما فرزندان عبدمناف هستیم. ولی امیه کجا مثل هاشم است؟ ابوسفیان کجا؟ ابوطالب کجا؟ امام آنجا می‌گویند نسب تو با ما قاطی شده است. این حرف‌ها نشان می‌دهد که بنی‌امیه ‌‌به هیچ عنوان عرب نیستند و ریشه‌شان به همان غلام زنگی عبدالشمس می‌رسد.

در بخش دیگر این برنامه محمدحسین عبداللهی، سرپرست سابق مدارس ایران در سوریه و لبنان و اردن با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا، جای انگلستان و فرانسه را در غرب آسیا گرفت، گفت: استراتژی امپریالیسم در سلطه بر این مناطق بر پایه دو ستون استوار بود؛ یکی ایران به‌عنوان ستون نظامی و دیگری عربستان به‌عنوان ستون مالی. بعد از انقلاب آمریکا با نفوذ ما مواجه شد و برنامه‌ریزی کرد که جلوی ترویج ایران و انقلاب اسلامی را بگیرد. آن‌ها شاهد بودند که نهضت دینی و مردمی با رهبری پیامبرگونه امام خمینی (ره)، به پیروزی رسیده و باید جلوی آن گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: امام قبل از پیروزی انقلاب به این مسائل فکر کرده بود و سه وجه و پایه برای انقلاب در نظرگرفته بودند. در واقع تأثیر نهضت امام از سه طریق قابل بحث است. اول مبانی قدرت مادی که پایه‌های مقاومت را محکم کرد. جمهوری اسلامی به کشورهای حوزه مقاومت ماهیگیری یاد داده است و به همین واسطه امروز حزب‌الله و شیعیان لبنان روی پای خودشان ایستاده‌اند. دوم اینکه امام تلاش کرد با جنبش‌های غیر دولتی ارتباط بگیرد و آن‌ها را تقویت کند چون بسیاری از این دولت‌ها قابل نفوذ نبودند.

عبداللهی با تشریح وضعیت احزاب در لبنان افزود: در لبنان دو حزب هشت مارس و ۱۴ از مهم‌ترین احزاب هستند. هشت مارس از دوستان و یاوران حزب‌الله است و در جمع آن‌ها هم مسیحی هست، هم اهل سنت و هم شیعه. چهارده مارس که حزب رفیق و سعد حریری است و بیشتر اهل سنت هستند، اما جمعیت هشت مارسی‌ها از بقیه بیشتر است. حزب دیگری هم در آنجا هستند که همه مسیحیان طرفدار ایران و حزب‌الله هستند، به نام قول و عمل. روز اول شروع عملیات عربستان علیه یمن، همه بلیبوردهای شهر حمایت از این تجاوز بود، اما چند روز بعد همین حزب قول و عمل، همه آن بیلبوردها را تغییر داد و شد در حمایت از حزب‌الله و مردم یمن. سومین تأثیری که امام روی مردم گذاشت ارزش و بنیان اعتقادی بود که با خودآگاهی سیاسی مردم غرب آسیا و

الگو گرفتن مقاومت از ایران اتفاق افتاده است. همزمان با نفوذ آمریکا، امام این خودآگاهی سیاسی را به وجود آورد و همان وقت اعلام کردند که انقلاب، نصرت مظلومین و ملجأ محرومین است.

عبداللهی افزود: ملت‌های عرب غرب آسیا متوجه شدند که باید مقاومت کنند و از این راه کار خودشان را پیش ببرند. در سال ۲۰۱۳ روزنامه النهار به نقل از یک کارشناش آمریکایی نوشت که ایران بر بغداد و نیمی از عراق مسلط شده است. از طریق حزب‌الله بر لبنان نفوذ دارد و در سوریه هم بر پایتخت و کل آن مسلط است و یمنی‌ها هم از ایران الگو می‌گیرند. آن کارشناس، طبق این اطلاعات می‌گفت که امروز هلال علوی شروع شده و ایران همه‌جا نفوذ کرده است و چند ماه پیش اعتراف کردند که ایران هلال را به قمر کامل تبدیل کرده است.

سرپرست سابق مدارس ایران در سوریه به ملاقات شیخ زکزاکی و امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو اشاره و اظهار کرد: شیخ مهدی رضوانی که درباره شیخ زکزاکی مستندی ساخته بود، از قول ایشان تعریف می‌کرد که «شیخ ابراهیم در فرانسه دانشجو می‌شود چون پولی نداشته در نوفل‌لوشاتو خانه می‌گیرد. همزمان با ورود امام خمینی (ره). یک روز صبح ایشان پولی برای خرید صبحانه نداشته و حالش خوب نبوده است. می‌بیند که جلوی در خانه‌ای شلوغ است و فکر می‌کند که صبحانه می‌دهد. داخل جمعیت می‌شود و می‌گوید چرا اینجا جمع شده‌اید، می‌گویند برای دیدار امام آمده‌ایم. خلاصه ایشان به دیدار امام می‌رود. وقتی ایشان از شیخ می‌پرسد دینت چیست؟ شیخ ابراهیم می‌گوید که مسلمان هستم. امام می‌گویند شیعه هستی یا سنی؟ شیخ جواب می‌دهد که مسلمان هستم. امام آنجا یک قرآن به او هدیه می‌دهند. اما شیخ ابراهیم می‌گوید که با دیدن امام حالم دگرگون شد و احساس خاصی در من به وجود آمد. شیخ زکزاکی دوباره می‌رود پیش امام می‌گوید و من دیگر نمی‌خواهم درس بخوانم. شما چه توصیه‌ای می‌کنید؟ امام هم می‌گوید برگرد نیجریه و کار تبلیغی انجام بده. شیخ ابراهیم زکزاکی با توصیه امام برمی‌گردد نیجریه و آنجا ۱۴ میلیون نفر را شیعه می‌کند. یک روز گفته بود به حضرت آقا بگویید که اگر در کربلا یک جون داشتیم، امروز ۱۴ میلیون جون پابه‌رکاب داریم».

دکتر عبداللهی با اشاره به اتفاقات یمن، گفت: یمنی‌ها مشتاق ایران هستند و بعد از رفتن علی عبدالله صالح خیابان‌هایی به نام امام گذاشتند و تصاویر حضرت آقا را در خیابان‌هایش نصب کردند که عربستان برای جلوگیری از نفوذ ایران به آن‌ها حمله کردند. یک روز در سوریه یک یمنی آمد پیش من و گفت شما باید مدرسه‌هایتان را بین‌المللی کنید تا مردم و بچه‌های ما فرهنگ مقاومت را یاد بگیرند. خواهرزاده همین آقای عبدالملک حوثی در مدارس ایرانی لبنان درس می‌خواند. وقتی که پرسیدم چرا او را اینجا مدرسه فرستادید گفت فرزندم باید با فرهنگ مقاومت شما رشد کند.

وی افزود: امام خمینی (ره) امام موسی صدر و دکتر چمران را هم فرستاد لبنان تا به وضعیت شیعیان آنجا سروسامان بدهد. الان در لبنان هر جا بروید عکس شهید چمران را می‌بینید. امروز حزب‌الله نه فقط در عرصه نظامی که در عرصه‌های علمی، اقتصادی و صنعت هم موفق بوده است. حزب‌الله مجموعه‌ای به نام هدایت تحصیلی دارد که از دوره راهنمایی استعداد بچه‌ها را شناسایی می‌کند و تا دانشگاه و بعد از آن در پیدا کردن شغل کمکشان می‌کند. مدارس امام موسی صدر که خواهرشان متولی آن است، هنوز در لبنان مشغول فعالیت است.

دکتر عبداللهی با بیان اینکه ۴۰۲ گروه تروریستی از ۱۰۵ کشور قصد نابودی سوریه را داشتند، اظهار کرد: این‌ها جز سلاح و موشک‌های دوربرد، پیشرفته‌ترین سلاح‌های ممکن را داشتند و سربازانشان آزموده‌ترین و بی‌رحم‌ترین انسان‌های ممکن بودند. با همین پشتوانه، ۸۸ درصد از خاک سوریه را گرفتند و به ۱۵۰ متری حرم حضرت زینب (س) رسیدند و تونل کندند که حرم را با خاک یکسان کنند. اما زینبیون از پاکستان، علویون از عراق، فاطمیون از افغانستان، حزب‌الله از لبنان، نبیون که از اهل سنت بودند و ارتش سوریه کنار هم ایستادند و بر داعش پیروز شدند.

سرپرست سابق مدارس ایران در سوریه ادامه داد: یک روز، یکی از فرماندهان لشکر فاطمیون آمد جای من و گفت تعدادی از این بچه‌ها سواد درست و حسابی ندارند و شما بیایید به این بچه‌ها درس بدهید. ما در سوریه و با حمایت و همت خودِ بچه‌های فاطمیون، مجتمع مدافعان حرم را راه انداختیم و با هفتاد معلم که از خودِ همین بچه‌ها بودند، ۴ هزار نفر از رزمندگان فاطمیون را باسواد کردیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی مدارس ایرانی در شهرهای حلب و حماه، گفت: آموزش و پرورش ایران با راه‌اندازی در مدرسه در این شهرهای جنگ‌زده مخالفت کرد، اما من با اختیاراتی که داشتم در شهر حلب و حماه مدرسه تأسیس کردم. هیچ‌کس در ایران باورش نمی‌شد که ما این کار را کرده باشیم. آذرماه بود که وزارت آموزش و پرورش به من زنگ زد و گفت با درخواست شما مخالفت شده است، درحالی که ما مدرسه را روز دوم مهر راه انداخته بودیم. بعد از راه‌اندازی این مدرسه‌های خانواده رزمندگان مدافع حرم آمدند آنجا و بچه‌هایشان با خیال راحت مدرسه رفتند و مدرک گرفتند.

دکتر عبداللهی به نقش مهم شهید سلیمانی در افتتاح این مدارس اشاره و اظهار کرد: این‌ها همه به برکت سردار شهید سلیمانی و روحیه‌ای که او داشت، بود. آرامشی که او داشت و به ما منتقل می‌شد، بی‌نظیر بود. حاج قاسم خدایی بود و حقش بود که توسط شیطان بزرگ و شقی‌ترین آدم‌های روی زمین به شهادت برسد. انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false