×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۹ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
نامزدهای انتخابات، خیال‌شان از درآمد راحت است/ نفت نداشتیم، مسئولیت می‌گرفتند؟

به گزارش آتی نیوز، هیئت هفتگی دانشجویی ریحانه‌النبی محفل رهروان شهدا، چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه در نمازخانه دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام مصطفی امینی‌خواه: عده‌ای فکر می‌کنند امام باید جوش می‌زد و هرکه بیشتر جوش بزند، مسئول‌تر است. به قولی امام خودشان نیز صبح جمعه فهمیدند شهید بهشتی و یارانش را به شهادت رساندند. (خنده حضار و شوخی سخنران)

حجت‌الاسلام مصطفی امینی‌خواه، استاد حوزه و دانشگاه در این نشست بیان کرد: امام خمینی (ره) در ۸۰ سالگی وقتی از ایشان سوال شده بود که در روز چه کار می‌کند فرموده بودند، روزی ۱۶ ساعت فعالیت می‌کنم؛ درس می‌دهم، می‌نویسم و… . وقتی شهید بهشتی را به شهادت رساندند و حاج احمد به امام خمینی (ره) خبر رساندند، امام گفتند الان از رادیو شنیدم، بروید حزب جمهوری تشکیل دهید. حاج احمد از حالات و خونسردی امام تعجب کرده بود. این نشان‌دهنده عظمت این شخصیت است؛ عده‌ای فکر می‌کنند امام باید جوش می‌زد و هرکه بیشتر جوش بزند، مسئول‌تر است.

وی افزود: برای خدمت به امام زمان، قوت باطنی نیاز است و صرفا زور و توان بدنی مهم نیست؛ آن‌هایی که در امور روزانه‌شان مانده‌اند، نمی‌توانند کاری کنند. تندترین صحبت‌های امام خمینی (ره) در اواخر عمرشان است؛ این درحالی است که معمولا هرچه فردی پیرتر می‌شود، اشعار و حرف‌هایش کم‌رنگ‌تر می‌شود. امام در سن ۹۰ سالگی چنان شور و هیجانی داشتند که انگار در اوایل جوانی‌شان است‌.

وحید ارشدی، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه فردوسی در خصوص اقتصاد مقاومتی بیان کرد: این مسئله هم مهم و هم مظلوم است. در اقتصاد مقاومتی با یک سری متغیرهایی مواجه هستیم که یا خارج و یا درون سیستم است. اشکالی که امروز وجود دارد، این است که سیستم، کار روزمره‌اش را به نام اقتصاد مقاومتی تمام می‌کند. معمولا اقتصاد ایران، فعال نیست و منفعل است؛ یعنی متغیرهایی فعال می‌شوند تا این اقتصاد را منفعل کنند.

وی بیان کرد: باید در اقتصاد مقاومتی شناسایی کنیم که چه متغیرهایی درون‌زا و برون‌زا هستند؛ این امر لایه‌های مختلف دارد و هرکدام از ما می‌توانیم تکانه‌ها و هم تکانه‌زدا باشیم. برای مثال آقای نجفی، وزیر آموزش و پرورش سابق یک رفتار خانوادگی داشت، این یک فرد بود اما تکانه‌اش در سطح ملی بود.

ارشدی در ادامه نکته‌وار به چند مورد در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: تجربه‌های اقتصادی ما نشان می‌دهد که از تجربه‌های گذشته‌مان عبرت نگرفتیم. باید ظرفیت‌های داخلی‌مان را برای مدیریت تکانه‌ها شناسایی کنیم. کارخانه‌ها روز اول کیفیت خوبی دارند، اما به تدریج از کیفیت محصولاتشان می‌کاهند و ‌به فکر این هستند که در اول ماجرا بارشان را ببندند. ساختار مجلس نیز چنین زمینه‌ای را مهیا می‌کند و باید ساختاری را مهیا کنیم که مردم بلندمدت‌نگرتر شوند و بتوانند اقتصاد پایداری را رقم بزنند. سرعت تعلیم تکانه‌ها را باید بدانیم چقدر است و بدانیم که پس از شوک، با چه سرعتی می‌توانیم تکانه‌ها را مدیریت کنیم. در غرب به این موضوع پرداخته‌اند که با چه سرعتی اقتصاد ترمیم‌پذیر است. اگر بخواهیم چنین امری را رقم بزنیم، چه بازیگرانی را در دسترس داریم که تکانه‌ها را مدیریت کنند؟ یک زمان است که عوامل را اصلاح می‌کنیم و یک بار، ساختار را اصلاح می‌کنیم. اقتصاد ایران، هم عوامل و هم ساختارهایش کمک نمی‌کنند.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: برای هر کرسی مجلس تهران ۲۵ نفر کاندید شده و حاضرند مسئولیت به عهده بگیرند این به خاطر پول نفت است؛ اگر نفت نبود و به راحتی درآمد ایجاد نمی‌شد، می‌توانستید مسئولیت بپذیرید؟
وی ضمن اشاره به مفهوم مردمی‌سازی در اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: جامعه ایران صحنه‌هایی داشته که مردم در آن نقش اساسی داشتند؛ انقلاب، نقش مردم بوده است. مردمی‌شدن با دولتی و خصوصی شدن کاملا متفاوت است؛ ممکن است در مردمی شدن خیلی پول مطرح نباشد و هرکسی نقش خودش را در اقتصاد بداند چیست و ایفا کند، ممکن است کسی از آبرو، شهرت، منابع مالی و جانش بگذرد و در هر سطحی سرمایه خود را در جهت مدیریت تکانه‌ها هدایت کند. در واقع ما چنین شرایطی را نداریم، حداقل بعد از جنگ، پول محور شد و همه حاضر هستند برای پول بایکدیگر رقابت کنند. ما روحیه حریص بودن را در اقتصاد ایران مشاهده می‌کنیم و به جای اینکه انسان‌ها محور باشند، پول اهمیت دارد.

انتهای پیام/

true
true
true
true