×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
مهجوریت شهید دیالمه در میان مشهدی‌ها

به گزارش آتی نیوز، نیکو دیالمه، خواهر شهید دیالمه در «نشست مثل دیالمه» که ۲۹ بهمن‌ماه در دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: عنوان برنامه مثل دیالمه است، آیا واقعاً می‌توان مانند دیالمه را پیدا کرد؟ وقتی اهداف را متعالی قرار می‌دهیم خداوند توفیقاتی به ما عنایت خواهد کرد. در سال‌های اخیر افت شدیدی در شناخت مبانی و الگوهای اسلامی و دینی داشته‌ایم، شهادت سردار سلیمانی فرصتی بود برای احیاء مبانی و الگوهای اسلامی.

وی گفت: در بررسی هر شخصیتی افراد هم می‌توان به باورها، ذهنیت‌ها و اعتقادات وهم به رفتار، منش و عملکرد آن‌ها پرداخت. من به باورهای شهید دیالمه می‌پردازم، اینکه رفتار او برخاسته از باورهای او بود، اگر بتوانیم لایه‌های درونی افراد را بشناسیم، سطح شخصیت‌شناسی ما بالا می‌رود. شهید دیالمه بیش از آنکه روی رفتار افراد حساس باشد روی اعتقادات افراد حساس بود، اینکه نگاه افراد نسبت به دین و اسلام چیست. شهید دیالمه بامطالعه کتاب‌ها به نگرش نویسنده نگاه می‌کرد.

وی با تأکید بر پیروی از ولایت‌فقیه، ادامه داد: شهید دیالمه معتقد بود افرادی که عملکردشان نسبت به ولی‌فقیه مناسب نیست، نباید مسئولیت‌های مهم را به او واگذار کرد. شهید دیالمه یک باور بسیار عمیق و درونی به غنای اسلام دارد و اینکه اسلام می‌تواند انسان صالح و مصلح تربیت کند تا به‌تبع آن‌یک جامعه سالم و کارآمد داشته باشیم.

وی گفت: هدف شهید دیالمه، آشنا کردن مردم با اسلام حقیقی بود. وی مردم را بسیار دوست داشت و خواهان رسیدن مردم به سعادت دنیا و آخرت بود. دیالمه معتقد بود افراد غیرمذهبی با چیزی مبارزه می‌کنند که آن را نمی‌شناسند، از همین رو کرسی‌های آزاداندیشی را برگزار می‌کرد و به‌صورت بسیار مؤدبانه به تک‌تک ذهنیت‌ها پاسخ می‌داد.

خواهر شهید دیالمه در ادامه بیان کرد: شهید دیالمه بسیار اهل مطالعه بودند و مناسبتی به سخنرانی‌ نمی‌پرداختند، بلکه انتخاب عناوین سخنرانی‌های ایشان هدفمند بود. دیالمه معتقد بود که باید معنای صحیح مفاهیم دینی ازجمله زهد، توکل، تقوا و صبر را برای مردم آشکار کرد. معنای صبر در بحبوحه مبارزه، توکل در حین تلاش، زهد در داشتن و وابسته نبودن است.

وی گفت: شهید دیالمه معتقد بود که جامعه در بلندمدت به انسان‌های مذهبی احتیاج دارد، وی هیچ موقع دنبال جو جامعه نبود و اتفاقاً حرکت‌هایش برخلاف موج بود، وی درجاهایی به سخنرانی می‌پرداخت و مناظره می‌کرد که برخلاف عقیده وی بودند. دیالمه اعتقاد داشت حتی افراد مذهبی هم گره فکری دارند و جاهایی از اسلام برایشان حل نشده است، ولی مجال بروز پیدا نکرده‌‌اند و آن می‌تواند نقش تحریک‌کننده داشته باشد.

وی افزود: شهید دیالمه برای طرف مقابل خود ارزش قائل بود و در بحث با آن‌ها تا آخرین لحظات با آوردن استدلال جوابگوی آنان بود، همین هم تفاوت ایشان با بقیه بود، وی شخصیتی دوگانه نبود، او می‌خواست در مسیر پیامبر (ص) باشد، اما می‌دانست که با ایشان بسیار فاصله دارد، همچنین دوست نداشت کاری کند که به ضرر اسلام تمام شود.

خواهر شهید دیالمه در آخر گفت: نگذاریم الگو و منش شهید با شهید شدنش از بین برود. ایشان فردی باهوش، مسلط بر منابع دینی و غیردینی بود، همچنین باور عمیق به اسلام و انقلاب و اهل تذهیب نفس بود. وی روزی نماینده مردم مشهد در مجلس بود، اما متأسفانه مردم تهران ایشان را بیشتر از مردم مشهد می‌شناسند. دیالمه قبل انقلاب فعالیت انقلابی داشت و از افرادی نبود که بعد از انقلاب، پای سفره انقلاب بنشیند.

انتهای پیام /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد