×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر | حمله به کنسولگری عربستان در مشهد یک کار اشتباه بود

به گزارش آتی نیوز، نشست «تقابل اول» با محوریت جریان شناسی و بازخوانی تاریخی تسخیر سفارت ایالات‌متحده آمریکا، سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، در آمفی‌تئاتر دانشگاه مهندسی فردوسی برگزار شد.

حسین شیخ‌الاسلام: ابراهیم اصغرزاده از دانشگاه شریف، حبیب‌الله بی‌طرف، وزیر سابق نیرو از دانشگاه تهران، محسن میردامادی و سیدمحمد هاشمی اصفهانی از دانشگاه امیرکبیر، ازجمله نمایندگانی بودند که طرح حمله به سفارت را برنامه‌ریزی کردند و تنها محمود احمدی‌نژاد از دانشگاه علم و صنعت با تسخیر لانه جاسوسی مخالفت کرد لذا بچه‌های علم و صنعت به دلیل مخالفت نماینده خود، در تسخیر لانه شرکت نکردند.

حسین شیخ‌الاسلام، سفیر سابق ایران در سوریه، نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را تسخیر کردند با بیان اینکه محمدرضا شاه، یک جنایتکار و شکنجه‌گر بود، گفت: شاه تمام داشته‌های مملکت را برای اهداف آمریکایی‌ها فدا کرده بود؛ او با کاپیتولاسیون، عزت ملی را نیز به تاراج برد. در آن زمان «هنری پرشت» که رئیس میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا بود، به دیدار ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت می‌آید و می‌گوید که شاه را برای مسائل انسان دوستانه و بیماری که دارد، به آمریکا خواهیم برد تا او را درمان کنیم؛ دکتر یزدی به او می‌گوید که این کار غلط است و عکس‌العمل مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی است؛ بعد از این اتفاق، وزارت خارجه یک یادداشت رسمی به سفارت‌خانه آمریکا می‌فرستد که در صورت حمایت از شاه، هر اتفاقی بیفتد، آمریکا مسئول خواهد بود. اگر آمریکا، شاه را با خود نمی‌برد این اتفاق نمی‌افتاد. از هر دانشگاهی، یک نفر در دفتر تحکیم وحدت برای تصمیم در خصوص حمله به سفارت حضور داشت؛ ابراهیم اصغرزاده از دانشگاه شریف، حبیب‌الله بی‌طرف، وزیر سابق نیرو از دانشگاه تهران، محسن میردامادی و سیدمحمد هاشمی اصفهانی از دانشگاه امیرکبیر، ازجمله نمایندگانی بودند که طرح حمله به سفارت را برنامه‌ریزی کردند و تنها محمود احمدی‌نژاد از دانشگاه علم و صنعت با تسخیر لانه جاسوسی مخالفت کرد لذا بچه‌های علم و صنعت به دلیل مخالفت نماینده خود، در تسخیر لانه شرکت نکردند. دانشجویان بعد از برنامه‌ریزی دقیق، تصمیم گرفتند که سفارت را تسخیر کنند و می‌گفتند که اگر امام خمینی (ره) پشتیبانی کردند، در آنجا می‌مانیم و الا خارج می‌شویم. بعد از تسخیر لانه جاسوسی، زمانی که امام خمینی (ره) متوجه این اتفاق می‌افتد، حاج احمدآقا را برای بررسی به سفارت می‌فرستد که چه کسانی این کار را انجام دادند؛ شورای انقلاب نیز بیانه‌ای در پشتیبانی از این عمل صادر می‌کند.

وی در خصوص اینکه آیا تسخیر لانه جاسوسی از نظر حقوق بین‌الملل، کاری درست بوده است یا خیر؟ گفت: من معتقد نیستم که انقلاب باید در آن زمان، حقوق بین‌الملل را رعایت می‌کرد لذا با تسخیر لانه جاسوسی موافق هستم. آیا آمریکایی‌ها بر اساس حقوق بین‌الملل، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را انجام داد؟ آیا جنایت‌های شاه با پشتیبانی آمریکا، بر اساس حقوق بین‌الملل بود؟ انقلاب، قانون خود را می‌نویسد و بعد از تشکیل دولت منتخب، تصمیم می‌گیرد که کدام کنوانسیون‌های بین‌المللی را قبول کند. حقوق بین‌الملل را دولت‌های قوی به گونه‌ای نوشته‌اند که نظرات آن‌ها در جامعه جهانی اعمال شود؛ اساس حقوق بین‌الملل، منشور سازمان ملل متحد است، در دو بند ۵۱ و ۵۲، منشور سازمان ملل به دفاع پیشگیرانه و مشروع اشاره شده است لذا آمریکا بر اساس دفاع پیشگیرانه می‌گوید اگر اطلاعات ما بگوید که تروریست‌ها در خانه‌ای از افغانستان یا یمن در حال توطئه برای عملیاتی در آمریکا باشند، آنجا را بمباران می‌کنند؛ بنابراین تسخیر لانه جاسوسی بر اساس دو بند دفاع پیشگیرانه و مشروع سازمان ملل، اقدامی درست بود.

شیخ‌الاسلام در خصوص شبهه‌ای مبنی بر اینکه امام خمینی (ره) با تسخیر لانه جاسوسی موافق نبودند، گفت: امام خمینی (ره) سه روز قبل از تسخیر، در خصوص بازگرداندن شاه به دانشجویان و دانش آموزان اعلام کردند که شما، کاری کنید و بعد از حادثه نیز می‌گویند که خوب جایی را گرفتید. چند روز بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۵۷، زمانی که چریک‌های فدایی خلق که به حزب توده و جناح چپ اتحادیه جماهیر شوروی وابستگی داشتند، سفارت آمریکا را اشغال کردند؛ امام خمینی (ره) بعد از اطلاع یافتن، دستور بیرون کردن آن‌ها را دادند اما بعد از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان، آن جمله تاریخی را گفتند که تسخیر، انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول بود. مدرکی که امام خمینی (ره) با تسخیر لانه موافق نبودند، وجود ندارد لذا از دیدگاه ایشان این اقدام درست بود.

حمله به کنسولگری عربستان در مشهد یک کار اشتباه بود زیرا به آن‌ها گفته بودیم که اینجا امنیت دارد و برای آن کنوانسیون امضا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ماهیت حمله به سفارت انگلیس و عربستان سعودی با قضیه لانه جاسوسی، فرق می‌کند؛ تسخیر لانه متعلق به زمانی است که دولت منتخب و قانون اساسی نداریم و هنوز مشخص نیست که به کدام کنوانسیون بین‌المللی می‌پیوندیم. حمله به کنسولگری عربستان در مشهد یک کار اشتباه بود زیرا به آن‌ها گفته بودیم که اینجا امنیت دارد و برای آن کنوانسیون امضا کرده‌ایم.

سفیر سابق ایران در سوریه به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و نوشیدن جام زهر، اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) شخصیتی بودند که در تمام طول عمر خود، پاسخ مثبت به دشمن ندادند؛ ایشان در برابر انجمن‌های ایالتی و ولایتی، ماجرای ۱۵ خرداد، کاپیتولاسیون، اخراج از عراق و … ایستادند و کوتاه نیامدند اما در زمان جنگ، امام (ره) به جایی رسیدند که متوجه شدند دیگر نمی‌توانند ادامه دهند. حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خدمت امام (ره) رسیدند و گفتند که من مسئول جنگ بودم، بگذارید تا من اعلام آتش‌بس کنم و شما برای تاریخ اسلام و شیعه یک شخصیت قوی باقی بمانید اما امام (ره) پاسخ ایشان را ندادند. در دست‌نویسی که امام (ره) نوشتند، من جام زهر را می‌نوشم، اشک ایشان وجود دارد البته مهم‌ترین جمله آن پیام، نوشیدن جام زهر نیست، امام (ره) در آن نوشته، می‌گویند که من آبروی خود را با خدا معامله کردم؛ آدمی که یک عمر «نه» گفته بود، امروز باید «بله» بگوید.

شیخ‌الاسلام به وضعیت گروگان‌ها بعد از تسخیر اشاره کرد و گفت: گروگان‌ها در ابتدای دستگیری، فکر می‌کردند که تا چند ساعت دیگر آزاد می‌شوند لذا برخورد آن‌ها با ما تُند بود و می‌گفتند که آمریکا ما را آزاد می‌کند و شما نمی‌فهمید که چه کار می‌کنید اما بعد از هفته اول متوجه شدند که باید با ما زندگی کنند؛ در اواخر روزهایی که آن‌ها گروگان بودند، با یکدیگر دوست شدیم.

شیخ‌الاسلام به اسناد لانه جاسوسی بعد از تسخیر، اشاره کرد و گفت: این اسناد در اختیار مردم ایران و تمام دنیا قرار گرفت اما آمریکا اجازه چاپ این اسناد را در کشور خود نداد زیرا می‌دانست که ملت و نخبگان آمریکا این جنایت‌ها را تأیید نمی‌کنند. در زمان حمله به سفارت، درها را بستند و ابتدا دستگاه‌های رمزکننده، اسناد مربوط به آن و سپس میکروفیلم‌ها را نابود کردند. ماشین اول نابودی اسناد، آن‌ها را پودر می‌کرد؛ زمانی که بچه‌ها به پشت در رسیدند، مقدار زیادی از اسناد از بین رفته بود اما یکسری اسناد در دستگاه پشتیبانی که کاغذها را رشته می‌کرد، نابود نشد زیرا آن‌ها دچار اضطراب شده بودند و بیش از حجم دستگاه، اسناد را در آن قرار داده بودند لذا ماشین گیر کرد و توانستیم آن رشته‌ها را کنار هم متصل کنیم لذا اسناد اصلی و مهم، پودر شد و اسناد موجود امروز، همان رشته‌ها است. یکی از اسنادی که رسماً چاپ و به مجلس تقدیم شد، مربوط به همکاری بنی‌صدر با آمریکایی‌ها بود که آقای موسوی خوئینی‌ها در جلسه استیضاح آقای بنی‌صدر آن را خواندند.

امام خمینی (ره) شاید یک رابطه متعادل با آمریکا را قبول می‌کردند اما می‌گفتند رابطه گرگ‌ومیش نمی‌خواهیم بلکه رابطه متقابل و با احترام را قبول داریم.

سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه ما رابطه با آمریکا را قطع نکردیم بلکه آن‌ها از روی استیصال این رابطه را برهم زدند، گفت: «کارتر» هر کاری که در توان داشت انجام داد اما موفق نشد؛ در قضیه لانه جاسوسی و حادثه طبس، عظمت آمریکا، خدشه‌دار شده بود. این آمریکایی که دچار خفت شده، کشوری است که دکتر مصدق به آن اعتماد کرد و این اشتباه بزرگ او بود. نهضت آزادی از لحاظ نظری نمی‌توانست با امام خمینی (ره) همراه باشد و می‌خواستند رابطه با آمریکا ادامه پیدا کند؛ ایشان شاید یک رابطه متعادل با آمریکا را قبول می‌کردند اما می‌گفتند رابطه گرگ‌ومیش نمی‌خواهیم بلکه رابطه متقابل و با احترام را قبول داریم؛ فرق نهضت آزادی با انقلاب اسلامی در شناخت دقیق دشمن است.

وی با طرح این سؤال که چرا آمریکا نمی‌تواند به ایران حمله کند، گفت: آمریکا، موشک‌هایی که زیر نظر ایران در یمن ساخته می‌شود را نمی‌تواند رصد کند. «بقیق» و «خریص» دو نقطه‌ای بود که یمنی‌ها آن را مورد هدف قرار دادند و «خریص» در ۵۰ کیلومتری مرز بحرین است؛ جایی که ناوگان پنجم آمریکا مستقر است. یمنی‌ها، مهم‌ترین توانایی سعودی‌ها یعنی برج تقطیر پالایشگاه نفت را مورد هدف قرار دادند زیرا با برج تقطیر نفت ساخته می‌شود که در هر پالایشگاه متفاوت است. آمریکا تا زمانی که نداند چگونه رادارگریزی ایجاد کردیم، حمله نمی‌کند زیرا به آن‌ها پاسخ می‌دهیم و صاحب موشک هستیم.

وی در ادامه افزود: صدور انقلاب به معنای جنگ نیست بلکه صدور ملاک‌ها و معیارها است. سعودی‌ها به دلیل شاهنشاهی بودن با ایران مخالف هستند و اسلامی که معرفی می‌کنند، توجیه شاهنشاهی است لذا هر کسی که قدرت دارد، چه ظالم یا مظلوم باید از او حمایت شود، بنابراین عراق یا ایران نباید موفق باشند. عراق یک دموکراسی نوپا است، کرد، عرب، شیعه و سنی زیر یک سقف تصمیم می‌گیرند و این برای سعودی‌ها، یک سم است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false