×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر| کوتاهی ما باعث شده تا جوانان در مقابل نظام بایستند

به گزارش آتی نیوز، یادواره شهدای دانشکده علوم ریاضـی، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور خانواده محترم شهید برونسی، چهارشنبه سوم مهرماه، در دانشکده علوم ریاضـی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

خلیل موحد، مسئول حسینیه قرآن و عترت مشهد، ضمن عرض تسلیت شهادت امام سجاد (ع) و بیان اینکه به خدا پناه می‌برد و از او کمک می‌گیرد تا آنچه مورد رضایت اوست بر زبان او جاری‌ شود و باید عامل به رضای پروردگار بود، گفت: ملاک از شهدا، سخن گفتن تنها همراهی با آن‌ها نیست، مانند من که هیچ نشانی از شهدا ندارم و کار خبرنگاری می‌کنم. خیلی‌ها با شهدا و در راه حق بودند اما در انتها طلحه و زبیر شدند، خیلی‌ها با شهدا نبودند و تنها با یاد پیامبر و شهدا توانستند کارهای بزرگی انجام دهند. مسیر حق نیازمند اراده افراد بود و خود تصمیم می‌گرفتند که در آن راه بمانند یا نمانند. لذا اگر هدف از یادواره شهدا، تنها مرور خاطرات آن‌ها باشد، نباید وقت خود را تلف کنیم. داستان شهدا را باید پیش روی خود قرار دهیم. به تعبیر حضرت آقا شهدا مانند ستارگانی هستند که راه را می‌توان با آن‌ها پیدا کرد.

موحد با بیان اینکه باید مانند دشمنان که برای اجرای یک فرهنگ هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند، تلاش کرد، گفت: ما به‌عنوان امت اسلامی، اگر نقش دفاع مقدس در زندگی و حیات طیبه خود را بدانیم، حاضر می‌شویم‌ روزه ‌بگیریم و پول خود را صرف یاد شهدا ‌کنیم. قالب‌ها باید تغییر پیدا کند و بروز شود، زیرا خاطره گویی کهنه‌ شده است.

وی افزود: آرزوی خیلی از افراد در دنیا این است که در نظام اسلامی نفس بکشند. طی مصاحبه‌ای با شهردار مادرید، دیدم نگاهی نسبت به‌ نظام اسلامی ما دارد. در چنین مواقعی است که متوجه می‌شویم در چه مکانی زندگی می‌کنیم. اینکه تنها داستان نقل کنیم و به دنبال کار خود برویم، ظلم بزرگی است. از همین رو، جبهه دلسوز انقلاب باید توان خود را در این عرصه بگذارد. از لایه‌های مختلفی می‌توان به دفاع مقدس نگاه کرد. دفاع مقدس از حوزه فردی تا اجتماعی و حتی بین‌المللی برای ما درس زندگی داشته است. دشمن با تفکر لیبرال خود در تلاش است سازش را جایگزین مقاومت کند، اگر سازش و مقاومت را از دل دفاع مقدس بیرون بیاورید، خواهید دید که هزینه و برداشت کدام ‌یک بیشتر است. لذا جوانان ما مؤمن هستند، نباید به اندک موی آن‌ها که بیرون است فکر کرد و گفت آن‌ها کافر هستند؛ زیرا امروز بهترین جوان‌ها را دارد، لیکن کوتاهی و قصور ما باعث شده است که آن‌ها بی‌تفاوت باشند یا در مقابل نظام بایستند.

مسئول حسینیه قرآن و عترت مشهد ادامه داد: اگر چهره و ظاهر دفاع مقدس را تعریف کنیم، به جایگاه خود در آن زمان و عظمتی که حال پیدا کرده‌ایم، پی خواهیم برد. در دفاع مقدس به ما سیم‌خاردار نمی‌دادند‌، حتی خودمان توان درست کردن آن را نداشتیم. باوجود تمام توانایی‌هایی خود، توان تعمیر فیوز هواپیما را نداشتم و برای تعمیر آن نیازمند کارگر آمریکایی بودم. در آن زمان اجازه نمی‌دادند که ما حداقل ها را داشته باشیم. نیروهای ارتشی ما کشته شدند. درحالی‌که هنوز یک سال از پیروزی انقلاب نگذشته بود، کشوری مانند عراق بود که ۲۵ سال در مسائل نظامی سرمایه‌گذاری کرده و تمام جزئیات نظامی آن تکمیل بود.

موحد با اشاره به مجله‌ای در عراق که در آن ذکرشده بود هر سرباز عراقی طی ۹ ماه آموزش به جبهه می‌آمد، گفت: در جنگ، صدام تمام امکانات از جمله هواپیما، موشک، بمب، پول‌های عربستان و… را در اختیار داشت. از همین رو، سطح ۲ طرف قابل قیاس نبود. ما بعد از هر عملیات به خاطر انواع کمپوت، کنسرو، پنیر و دیگر مواردی که بسته‌بندی‌شده در اختیار عراقی‌ها بود تا دو هفته جشن داشتیم. عراقی‌ها از نظر سلاح‌ هم محدودیت نداشتند.

وی ادامه داد: در عملیات کربلای ۵، آن‌قدر آتش بر سر بچه‌های ما ریختند که پس از برآورد‌ آن، تعداد گلوله‌ها به ۱۰ میلیون می‌رسید. وقتی نزد شهید احدی رفتم و به او گفتم مگر نمی‌بینی بچه ها را؟ پس چرا از گلوله‌ها استفاده نمی‌کنی؟ او به دو جعبه که روی ‌هم گذاشته‌ شده بود و تنها ۲ گلوله روی آن قرار گرفته بود اشاره کرد و گفت سهمیه من برای جنگ همین ۲ گلوله است. اختلاف بین ما قابل‌گفتن نیست، مقاومت هزینه داشت. وقتی کامیون‌ها بچه ها را از جنوب به سمت غرب می‌بردند، در شب سرد، که هوا ۱۸ درجه زیر صفر بود، اگر به کامیون دست می‌زدی دستت به آن می‌چسبید‌، آنفدر هوا سرد بود که بچه‌ها نمی‌توانستند کوله‌های خود را بلند کنند. یک گردان ۴۸ ساعت بیشتر دوام نمی‌آورد و پس ‌از آن، گردان بعدی برای مقاومت جایگزین آن می‌شد، عراق با شیمیایی توانست ما را زمین‌گیر کند، بچه‌ها صبوری می‌کردند. مقاومت بچه‌ها با هیچ فیلمی قابل نشان دادن نیست؛ اما با همین شرایط سخت، حتی یک‌بار‌ کسی گلایه‌ای نکرد.

خلیل موحد: بنده با چشمان خود دیدم که سردار قاآنی، معاون سردار سلیمانی غذا نمی‌خوردند و هنگامی‌که دیگر بچه‌ها می‌خوابیدند، انتهای غذای آن‌ها را می‌خورد، حتی هنر شهید‌ کریم، فرار کردن ‌از غذا خوردن بود.

وی افزود: قبل از عملیات نصر ۸، ما در مکانی بودیم که رودخانه‌ای بزرگ بین ما و بچه‌های جهادی قرارداشت، رودخانه‌ای که در بهار، فصل عملیات، پر آب بود، در آن‌یک هفته‌ای که ما منتظر ساخت پل بودیم، هلی‌کوپتر یک سبد غذا برای ما می‌انداخت که تیرباران عراقی‌ها به سمت آن شناور بود، ما پوست درخت بلوط را ریزریز می‌خوردیم. این فضاها ۲ ویژگی دارد، نخست اینکه می‌دانستند برای چه موضوعی تحمل می‌کنند، دوم اینکه همه باهم تحمل و مقاومت می‌کردند. اگر در سختی‌ها، فردی حقوق نجومی بگیرد، اما جوانی حداقل ها را نداشته باشد دیگر این جامعه قابل‌تحمل نیست، در آن زمان شرایط فرمانده با دیگر افراد یکسان بود، حتی شرایط غذایی‌ ما بهتر از فرمانده بود. بنده با چشمان خود دیدم که سردار قاآنی، معاون سردار سلیمانی غذا نمی‌خوردند و هنگامی‌که دیگر بچه‌ها می‌خوابیدند، انتهای غذای آن‌ها را می‌خورد، حتی هنر شهید‌ کریم، فرار کردن ‌از غذا خوردن بود.

وی ادامه داد: وقتی به فضای دفاع مقدس نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که لذت مقاومت در کوتاه آمدن نیست. هنگامی‌که شب با خستگی روز می‌خواستیم بخوابیم پشه‌ها اجازه نمی‌دادند.‌ در هور‌ بچه‌ها از دست پشه، مگس و موش راحتی نداشتند، به‌محض اینکه هوا روشن می‌شد، پشه‌ها می‌رفتند و مگس‌ها جایگزین آن می‌شدند. گاهی برای فرار از آن شرایط به داخل آب می‌رفتیم و تا گردن داخل آب بودیم تا لحظاتی از شر پشه‌ها راحت شویم.

موحد اشاره ای به سخنان آقای رفیق دوست داشت و ادامه داد: آقای رفیق‌دوست می‌گفت: هنگام خرید کاتیوشا، ما تحریم بوده‌ایم، برای خرید آن به ۱۰ کشور سر زده و در نهایت‌ آن را چند برابر قیمت به ما می‌فروختند. در صورتی که وقتی برای تحویل آن به دریای سیاه می‌رفتیم، می‌دیدیم موتور نصفه مزدا برای ما فرستادند، دوباره برگشت می‌دادیم، باز دوباره می‌آمد اما ناقص بود. رفیق‌دوست در سخنرانی خود گفته بود که یک دانه گلوله کاتیوشا، به قیمت یک‌میلیون تومان به دست ما رسید، ما خانه خود را فروختیم و یک خانه ۲۴۰ متری به قیمت ۲۱۰ هزار تومان در هاتف خریدیم، به‌عبارت‌دیگر یک گلوله کاتیوشا برابر با ۵ خانه بود. تحریمی سنگین‌تر از زمان جنگ نبود. ما برای کربلای ۴ آموزش غواصی دیده بودیم، اما لباس نداشتیم. خیلی با فشار جنگیدیم اما ثمره آن دفاع این بود که امروزه، هنوز تلخی آن دفاع در خاطر دشمنان ما باقی است. ما ۸ سال در برابر صدامی‌ ایستادگی کردیم که دارای تمام امکانات بود و ۸۴ کشور دنیا رسمی و غیررسمی از آن حمایت می‌کردند. به‌عنوان‌مثال در عملیات بدر، عربستان ۱۰۰ میلیارد دلار وام بلاعوض به صدام کمک کرد. حتی کویت جزیره آبی بومیان‌ را در اختیار صدام گذاشت، زیرا ما وقتی فاو‌ را گرفتیم، عراق ارتباط آبی نداشت، لذا حضرت آقا در خطبه نماز جمعه گفتند هر کشوری که به دشمن ما کمک کند، دشمن ما است و با آن می‌جنگیم. با تمام کمکی که به عراق شد، طی ۸ سال حتی یک‌ وجب از خاک ما را نتوانستند بگیرند، درست است حدود ۲۴۰ هزار شهید دادیم و سختی فشارهای زیادی را متحمل شدیم، اما صدام‌ زمین‌گیر شد. کویت سالی یک میلیارد دلار به آمریکا می‌داد که آمریکا از آن دفاع کند، اما تنها طی دو ساعت صدام، کویت را گرفت و تمام خزانه‌ها را خالی کرد.

وی بیان کرد: نتیجه هشت سال مقاومت ایران این بود که متوجه شدند، نمی‌توانند‌ با ما در جنگ رودررو شرکت کنند، لذا وارد طراحی جنگ مذهبی شدند. وزیر خارجه قبلی قطر اقرار‌ کرد و گفت: ۱۳۸ میلیارد انگلستان از ما نفت گرفت، ۲۰۰ دلار عربستان و کویت پول گذاشتند تا مسلمانان هندوستان، جنوب اسپانیا و … را برای داعش آموزش بدهند؛ زیرا نمی‌شود‌ یک‌شبه افراد تا این اندازه خشن شوند که بچه ۳ ساله را در قفس در برابر چشمان پدر و مادرش آتش بزنند، همین جانورهای داعشی به پشت مرزهای ما آمدند و زمین‌گیر شدند؛ زیرا اقتدار را در کشور ما دیدند. به قول رهبر آن‌ها جواب ترقه‌بازی خود در مجلس را گرفتند، در طی یک هفته، نیروی‌های اطلاعاتی سپاه، فرمانده‌های داعشی را در یک مکان جمع کردند و در میان آن‌ها موشک زدند، طی آن حدود ۳۶ نفر از آن‌ها به درک واصل‌ شدند و کمر داعش شکست.

اینکه امروزه بعضی‌ها ذلیلانه برای حاشیه‌سازی به سراغ پاک کردن نام شهدا رفته‌اند، از روی برنامه‌ریزی است.

موحدی افزود: افتخارات امروزه ما مدیون ۸ سال دفاع مقدس است. اینکه امروزه بعضی‌ها ذلیلانه برای حاشیه‌سازی به سراغ پاک کردن نام شهدا رفته‌اند، از روی برنامه‌ریزی است. حضرت آقا سال ۸۴ هشدار دادند در زمانی ‌که چفیه به گردن سگ‌ در دانشگاه انداختند و به شهدا اهانت کردند. در سوره ص آمده است که مستکبرین برای از پا درآوردن هر ملتی، ابتدا هویت آن‌ها را و سپس خودشان را می‌گیرند. امروزه طبق طراحی و برنامه پیش می‌روند، شهید فهمیده سال ۵۹ شهید شد، هنگامی‌که تانک‌ها راه افتادند و از ۵ نقطه به خرمشهر حمله کردند، صدام قرارداد ۲۵ الجزایر را پاره کرد و گفت امروز بغداد، فردا خرمشهر و پس‌فردا تهران را می‌گیریم و با این شعار جلو آمدند، تا فتحی بزرگ انجام دهند، درصورتی‌که تانک‌ها تنها در خرمشهر ۳۱ روز معطل‌ شدند، یک جوان ۱۳ ساله با نارنجک تانک را به هوا فرستاد و رعب‌ وحشتناکی بر دل عراقی‌ها انداخت.

موحد افزود: علی اشمر‌، نوجوان خوش‌سیما اولین شهید‌ گروه‌های استشهادی‌ بود که کامیون مواد منفجره را سال ۲۰۰۲ در مرکز آمریکا، شرق بیروت‌ زد. این در حالی بود که تمام لبنان در اختیار اسرائیلی‌ها قرار داشت. این انفجار شروع کلید عملیات‌های دیگر گروه‌های استشهادی بود که علی اشمر آغازکننده آن بود. پدر علی اشمر می‌گوید: فرزند من عاشق شهید حسین فهمیده بود و می‌گفت دوست دارم حسینی شهید شوم. وقتی بعد ازسی و خورده‌ای سال به ژنو‌ می‌رویم تا قرارداد هسته‌ای امضا کنیم و طرف مقابل می‌گوید باید مواردی از جمله سند ۲۰:۳۰ را امضا کنیم که حذف نام شهید فهمیده یکی از اولویت‌های این سند است، نام این شهید از پایه ششم دبستان حذف می‌شود. دشمن زخم‌خورده است و متوجه شده است که تفکر مقاومت چه می‌کند.

موحد اظهار کرد: مذاکره با سازش تفاوت دارد، صلح باعزت منافع را دنبال می‌کند نه اینکه چرخ‌ هسته‌ای و اقتصاد متوقف شود‌، سازش به هر قیمتی را که قهقهه‌های کذایی آن را در رسانه‌ها می‌بینید، تنها ذلت و ذبح جامعه است، ذبح گفتمان مقاومت است. وقتی جلیلی در سال ۸۶ به کاخ صدام رفت گفت: حواستان‌ را جمع کنید، اینجا جایی است که از این مکان علیه‌ ما فرماندهی می‌شد و ما حال اینجا با شما مذاکره می‌کنیم، لذا شما برای ما برتری از صاحب اینجا ندارید؛ بنابراین، ادبیات گفتگو مهم است.

موحدی در انتها گفت: برای تمام حرف‌های خود حاضر هستم نظرات و نقدهای شما را بشنوم‌؛ اما گفتمان مقاومت این است که اگر انسان حرف حقی را شنید اما علم خود را بلند نکرد، مثل این است که باطل را اجرا می‌کند؛ مانند کربلا که همه می‌دانستند حق با امام حسین (ع) است اما سکوت کردند. امروز وظیفه دانشگاه، دانشجو و استاد دانشگاه سنگین است، از همین رو، نباید سکوت کرد، زیرا تقریر انسان‌ها جزو اعمال آن‌ها است.

در ادامه از دکتر رضایی، فرمانده بسیج اساتید دانشگاه فردوسی دعوت شد و ایشان ضمن خوش‌آمدگویی به خانواده شهدای دانشکده ریاضی، گفت: در ابتدای انقلاب، سال ۶۰ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودم، در پایگاه سپاه پیامی دریافت کردیم با این مضمون که ۲ نفر جان فدا، برای اینکه روی مین بروند و راه را باز کنند نیاز داریم، به خاطر این دو نفر در پایگاه ۲۵ نفری دعوا شدو تا این اندازه روحیه بچه‌ها بالابود. مردم جان خود را فدای این نظام کردند و حال در مبارزه با داعش و شهدای حرم نشان دادند که همچنان پشت نظام هستند و شاهد عزت جمهوری اسلامی در دنیا هستیم.

در انتها از خانواده‌های شهید مسعودی، برادران و برونسی‌ دعوت‌ و از آن‌ها تقدیر شد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد