×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر | هفته وحدت، هفته تحمیل عقیده نیست/ از ظرفیتهای مسلمانان در جهت پیشرفت استفاده کنیم

به گزارش آتی نیوز، همایش «پیامبر رحمت، محور تمدن نوین اسلامی» ویژه علما و روحانیون اهل تشیع و تسنن استان‌های خراسان صبح چهارشنبه ۲۲ آبان ماه در تالار همایش ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان در مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام اکبر فرجام، رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان در این نشست بیان کرد: تاریخ اسلام در مقاطعی شاهد همگرایی اقوام و مذاهب بوده اسلامی بوده و متأسفانه در ادواری نیز درگیری، تنش و حتی خونریزی‌هایی را میان مسلمانان شاهد بوده است. متأسفانه در حال حاضر، در پهنه اسلام با کمیت بالغ بر یک میلیارد نفری مسلمان در جهان، آن‌هم در منطقه‌ای که کشورهای اسلامی حضور دارند، ما وضعیت خوبی را در جهان اسلام مشاهده نمی‌کنیم. امروزه شاهد تنش، درگیری و مسلمان کشی در یمن، سوریه، لیبی، افغانستان و عراق بوده و به هر بهانه‌ای چون قومیت و مذهب، بر طبل ایجاد گسست میان مسلمانان کوبیده می‌شود. استکبار جهانی و کشورهای غربی، هیچ‌یک خیر جامعه اسلامی را نخواسته و هرگز نخواهند خواست. کسانی که این فضا را تشدید می‌کنند یا جاهل بوده و درک و فهم درستی از زمان و مکان خود ندارند که نتیجه آن ۷۰ سال زجر مردم فلسطین است، یا نگرش جامعی از مفاهیم دینی و قرآنی ندارند، زیرا آموزه‌های دینی و قرآنی ما به ‌غیر از آنچه آن‌ها می‌گویند، آموزش می‌دهد. در کنار هم این عوامل، تأثیرپذیری از افکار نادرست در کنار استکبار جهانی، موجب شده تا شاهد وضعیت کنونی جهان اسلام باشیم.

وی افزود: حضرت علی(ع) جمله‌ای دارند همه آحاد جامعه اسلامی را فرامی‌گیرد. ایشان فرمودند: «به‌زودی دشمنان بر شما مسلط می‌شوند، شما بااینکه بر حق هستید، متفرقید و مقابل شما با آنکه باطل‌اند، همپوشانی دارند». نمونه این سخن، رفتار کشورهای غربی در عین اختلاف با یکدیگر در مقابل ایران و جهان اسلام است که پیامد آن، اختلاف در جامعه اسلامی و فرقه‌گرایی است.

رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان، ابراز کرد: قرآن، پیامبر و خدای ما واحد است و قرآن میان هردو گروه، بدون کوچک‌ترین تغییری وجود دارد. همه ما زیر چتر دین و امت واحد هستیم؛ اگر این امر، به‌عنوان فرهنگی استوار میان امت اسلامی جا افتد، آنگاه سه میلیون صهیونیست نمی‌توانند میان مسلمانان اختلاف ایجاد کنند. امیدوارم همه ما در سمت و سویی واحد، زیر پرچم کشورمان، با این انسجام و اتحاد حرکت کنیم و به سرمنزل مقصود برسیم.

همچنین مولوی عبدالکریم علی بایی، امام‌جمعه اهل سنت مشهد ریزه شهرستان تایباد در این نشست اظهار کرد: میلاد رسول اکرم، تولدی بود که معرفت و انسانیت را برای ما به ارمغان آورد و موجب لرزه بر اندام کسانی شد که جز خود، فرد دیگری را نیکو نمی‌پنداشتند. پیامبر مولودی بود که جهل را دل‌های ما زدود. ایشان کسی بود که خداوند در وی او را رحمت دوعالم نامید. دین اسلام یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی برای انسان‌ها به‌خصوص برای ما مسلمانان است و سرمایه‌های واقعی ما چنین افرادی هستند.

مولوی عبدالکریم علی بایی، امام‌جمعه اهل سنت مشهد ریزه بیان کرد: در صدر اسلام مسلمانان حکم می‌کردند، اما اکنون به دلیل فاصله گرفتن از قرآن و سیره رسول اکرم (ص) شاهد اختلافات در جامعه اسلامی هستیم. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اسلام، ایجاد اخوت و برادری میان انسان‌ها، مخصوصاً میان مسلمانان است. از زمان صدر اسلام، دشمنان به دنبال بی‌نتیجه نشان دادن دستاوردها و تلاش‌های پیامبر، ضربه زدن به اسلام و برجسته کردن اختلافات میان برادران مسلمان بودند که امروز هم هنوز چنین است، اما همه دستورات اسلام و رسول اکرم (ص) ما را به وحدت کلمه و در کنار هم بودن سوق می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از خطراتی که دامن‌گیر اسلام شده، اختلاف و چنددستگی است، بیان کرد: به همین دلیل بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، این زمان را به‌عنوان هفته وحدت اعلام کرد تا هشداری برای دشمنان اسلام بوده، به همه جهان نشان دهیم که شیعه و سنی در کنار هم هستند. در حال حاضر وظیفه ما سنگین‌تر از قبل است و باید کلام ما به نفع جامعه اسلامی و حفظ وحدت باشد و از هرگونه افراط پرهیز شود، همچنان که طبق گفته پیامبر (ص)، وحدت مسلمانان در اولویت قرار دارد.

وی افزود: امروز که کشور ما در شرایط سختی قرار دارد، نیاز به همدلی و انسجام بیشتر احساس می‌شود و ما باید به حفظ حقوق یکدیگر بیشتر توجه کنیم. برگزاری چنین جلساتی که موجب انسجام بیشتر می‌شود، خروج از شعار و حرکت به سمت واقعیت، برگزاری جلسات بدون توهین به اعتقادات یکدیگر موجب حفظ وحدت بیشتر مسلمانان در کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه هفته وحدت، هفته تحمیل عقیده نیست، بلکه به این معنی است که با حفظ اعتقادات خود با هم بحث کرده و به گفتار خود در طول سال عمل کنیم، افزود: امیدوارم حفظ وحدت ما را به‌جایی برساند که بتوانیم آرمان‌های پیامبر (ص) را جامه عمل پوشانده و از ظرفیت‌های مسلمانان در جهت پیشرفت استفاده کنیم.

وی در انتها گفت: انتهای سخن خود را با کلام رهبری به پایان می‌رسانم که فرمودند: «کسانی که از روی تعصبات به اعتقادات دیگران حمله می‌کنند، بهترین افراد برای دشمنان همین‌ها هستند.»

در ادامه برنامه مهندس‌ هاشم رسولی زاده از تربت‌جام در این همایش به قرائت شعری که در وصف پیامبر اکرم سروده بود، پرداخت.

همچنین سردار سیدحسین مرتضوی، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای ثامن‌الائمه نیروی زمینی سپاه، در این همایش اظهار کرد: در شرایطی هستیم که به وسعت جبهه مقاومت اسلامی، به‌وسیله هدایت اولی الامر خود، در امنیت کامل به سر می‌بریم. همه تکنولوژی‌های برتر دشمن مغلوب اراده ماست و اگر گاهی بیگانگان تصمیم شومی دارند، در نطفه خفه می‌شود. همان‌طور که اهل سنت، اولی‌الامر را در مذهب خود فصل الخطاب می‌دانند، شیعه، ولی ‌فقیه را فصل الخطاب قرار داده است. امروز محور وحدت، تکیه ‌بر فرامین اولو الامر است. بنابراین در رسیدن به تمدن جهانی اسلامی، همه مذاهب باید همکاری کنند تا همه دنیا از لذت چنین تمدنی بهره‌مند شوند. علمای بصیر و حاضر در میدان از اهل سنت و تشیع با هوشمندی در جهت خنثی‌سازی نقشه دشمنان تلاش می‌کنند و اگر امروز دشمن با لباس علمای شیعه و اهل سنت حاضر می‌شود، برای تفرقه در صفوف مسلمانان است. امروز در رژیم منحوس صهیونیست بیش از ۷۰ مرکز اسلام‌شناسی تشکیل می‌شود، تا بتوانند برای تفرقه و اختلاف برنامه‌ریزی کنند. علمای بزرگوار باید این درایت و هوشمندی را به جامعه منتقل کنند تا هیچ لایه‌ای از جامعه، دستخوش این تفرقه و اختلاف نشود.

سردار مرتضوی افزود: مسلمانان امروز از سواحل شرقی مدیترانه تا اعماق اقیانوس هند در حال تشکیل امت واحده هستند، به همین دلیل مرجع تقلید بلندپایه شیعه، برادران اهل سنت را از خود می‌دانند و مقام معظم رهبری با دید والای خود اهانت به مقدسات اهل سنت را حرام می‌داند. این موارد باید به طبقات جامعه منتقل شود. خون شیعه و سنی، امروز درهم‌تنیده شده است. شهید شوشتری، جان خود را تقدیم کرد تا پایه‌های وحدت استحکام یاید، اگر وحدتی بود، در سایه وحدت خدمت فراهم است، هر زمان وحدت و خدمت در کنار هم قرار گرفت، امنیت پایدار شکل می‌گیرد و این آرمانی بود که شهید شوشتری برای آن جان خود را فدا کرد.

در ادامه مراسم، مولوی انور الحق حقانی، امام‌جمعه شهر کویته ایالت بلوچستان پاکستان در این نشست به زبان عربی و بدون مترجم، به سخنرانی پرداخت.

همچنین آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در این همایش بیان کرد: اگر به دنیایی که پیامبر در آن زمان حضور داشتند، برگردیم و از آن زمان تاکنون تمام گذرگاه‌های جریان دین را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم، با توجه وقایع رخ‌داده در شب میلاد رسول، آرمانی که به بشریت اعلام شد، هنوز محقق نشده است. از آن زمان، اسلام تحولاتی داشته، زمانی مردم مسلمان در اوج قدرت و اقتدار قرار داشتند و زمانی هم در تنگنا قرارگرفته‌اند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه آموزه‌های پیامبر باید جهانی شود، تصریح کرد: این امر هنوز رخ نداده است. انقلاب ما، انقلابی طائفه‌ای، ملی، اقتصادی و تبدیل زاویه قدرت نبود، بلکه انقلابی برای توسعه اسلام در جهان بود. ما برای رسیدن به این نقطه انقلاب کردیم و شهیدان و جوانان ما در راستای این هدف به شهادت رسیدند. از زمان پیروزی انقلاب در کشور ما چهل سال می‌گذرد و در این چهل سال، اقتدار کشور نسبت به‌روز اول قابل قیاس نیست. مستکبران و افراد بسیاری، این انقلاب را ناشی از یک هیجان عمومی می‌دانستند که به زودی فروکش خواهد کرد، اما چنین نشد و این حرکت مانند رودخانه‌ای شد که چهل سال خروشید و آن پندارها عملی نشدند.

امام‌جمعه مشهد با اشاره به اینکه امروز کشور به‌جایی رسیده که انقلاب از مرزهای کشورمان فراتر رفته و فضای منطقه را دربرگرفته است، بیان کرد: در حال حاضر آنچه انقلاب ما اقتضا کند، در منطقه جریان خواهد گرفت نه آنچه مستکبران و آمریکا خواهان آن هستند. ما در این چهل سال چالش‌های زیادی را در داخل و خارج کشور داشتیم، اما امروزه جمهوری اسلامی در منطقه حاکم است و آنچه را در راستای توسعه اسلام باشد را رقم خواهیم زد. از چهل سال پیش تاکنون، گویندگان شهادت به حقانیت پیامبر مداوم افزایش داشته است. هر قدم که پیش می‌رویم، شاهد افزایش قدرت نظام انقلاب هستیم. و این توسعه انقلاب، توسعه اسلام است. از روز مبعوث شدن پیامبر تاکنون چنین جهشی را شاهد نبودیم، و این، نشانه توسعه اسلام است. بسیجی که دشمنان اسلام طی چهل سال گذشته در مقابل پیامبر داشته‌اند را هیچ‌گاه این‌چنین در طول تاریخ شاهد نبوده‌ایم‌.

وی افزود: چهل سال است که انقلاب ما جریان جهانی‌شدن استکبار را متوقف کرده است. امروز آمریکا به دنبال تصمیم‌گیری‌های ما در منطقه می‌دود و امروز محور وحدت مسلمانان، در جبهه دشمنی با دشمنان رسول خدا (ص) و اسلام است.

امام ‌جمعه مشهد ابراز کرد: دشمن سعی کرد تا جامعه مسلمانان را تضعیف کنند، از این رو یک‌طرف جریان تکفیری‌ها و از طرف دیگر جریان شیعیان انگلیسی را به راه انداخت که موفق نشد و جریان تکفیر نیز در حال نابودی است. ان‌شاءالله همه ما در جبهه دفاع از رسول اکرم قرارگرفته، از ایشان و اسلام دفاع کنیم. همچنین امیدوارم پیوندی عظیم و روزافزون میان دل‌های مسلمانان صورت گیرد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false