×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۴ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر | عدم حمایت حاکمیت از احزاب/ اصلاح‌طلبان، رو دست خورده‌اند

به گزارش آتی نیوز، سومین کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی، ۱۲ دی‌ماه، در سالن فردوسی جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد.

محمدحسین مقدسی شیرازی: نقش هاشمی رفسنجانی در آغاز اصلاحات و ادامه آن به مدیریت سید محمد خاتمی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. جایگاه واقعی آیت‌‌الله هاشمی در آینده تاریخ مشخص خواهد شد.

محمدحسین مقدسی شیرازی، رئیس شورای حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی در ابتدای این نشست گفت: نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ظهور انقلاب اسلامی کم‌نظیر بوده است و در مدیریت جنگ تحمیلی و دوران باشکوه سازندگی، نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی است. نقش ایشان در آغاز اصلاحات و ادامه آن به مدیریت سید محمد خاتمی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. جایگاه واقعی آیت‌‌الله هاشمی در آینده تاریخ مشخص خواهد شد. در این برهه حساس که کشور با بحران سیاسی مواجه شده است، ضرورت دارد که اولویت خودمان را همراهی با مردم قرار بدهیم و با تجزیه و تحلیل‌های علمی مسیر آینده را هموار کنیم. برای رسیدن به مقصد راهی جز اصلاحات و تحقق آن حرکت‌های تشکیلاتی وجود ندارد. آموزش‌های مستمر و تخصیصی به مردم و آشنا کردن آن‌ها با مشکلات کشور و راه‌حل‌های واقعی آن، در این شرایط باید از اولویت‌های اصلی احزاب باشد. حزب کارگزاران سازندگی با مشی اصلاح‌طلبی و اصرار بر حاکمیت مردم و قانون‌مداری و با امید به تأثیرگذاری هرچه بیشتر در آینده ایران اسلامی مشغول فعالیت است. با برگزاری کنگره استانی حزب کارگزاران امیدوار هستیم که بتوانیم در فضای سیاسی تأثیر داشته باشیم و همدلانه و مسئولانه در کنار سایر احزاب اصلاح‌طلب بر مبنای دین‌داری و قانون‌مداری و مردم‌سالاری و عدالت‌جویی در ساختن ایرانی آباد و توسعه‌یافته و مستقل گام‌های اساسی برداریم.

معتقدیم نفوذ افراد اصلاحطلبنما در بدنه اصلاحات باعث خدشهدار شدن اعتماد مردم و اصلاحطلبان اصیل به این جریان شده است که درجای خود باید بررسی شود.

رئیس شورای استان حزب کارگزاران سازندگی بیان کرد: تحکیم پایه‌های جمهوریت به شکوفایی نظام مردم‌سالار کمک می‌کند و این مهم با گسترش فعالیت احزاب و نظارت بر دولت رقم خواهد خود. خانواده بزرگ حزب کارگزاران التزام عملی به همه اصول قانون اساسی را اعلام کرده و برای پیشرفت ایران و اهداف امام راحل از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و در این مسیر برای تقویت بنیان خانواده، تعلیم و تربیت فرزندان، قانون‌مند کردن رقابت سیاسی و تقدم فعالیت حزبی بر منافع ملی اصرار داشته و داریم و تا سرحد حصول نتیجه این موارد را پیگیری خواهیم کرد. معتقدیم نفوذ افراد اصلاح‌طلب‌نما در بدنه اصلاحات باعث خدشه‌دار شدن اعتماد مردم و اصلاح‌طلبان اصیل به این جریان شده است که درجای خود باید بررسی شود.

وی با اشاره به اهمیت تغییر رفتار احزاب اصلاح‌طلبی، گفت: انجام اصلاحات اساسی تنها راه برون‌رفت از مشکلات است. ولی با جریان اصلاح‌طلبی چه کرده‌ایم که دیگر هیچ گوشی برای شنیدن باقی نمانده و بسیاری از افراد جامعه هیچ دورنمای روشنی ندارند. وقت آن رسیده که جریان اصلاحات هم‌صدا با مردم با رانت و ویژه‌خواری و گسترش و فقر و فساد مبارزه کند و منتظر نباشد که دستی از غیب بیرون بیاید و مشکلات را حل کند. در این مقطع زمانی، بزرگ‌ترین مسئولیت اصلاح‌طلبان حفظ اتحاد و انسجام درونی و بیان مشکلات مردم با راه‌حل‌های روشن و تبیین صلاح مملکت است. چون امروز دو دستگی آب به آسیاب براندازان و بدخواهان ایران اسلامی ریختن است.

کلام تأمل‌برانگیز سیدمحمد خاتمی مبنی بر این‌که من اگر تکرار کنم مردم رأی نخواهند داد، نقد تندی است بر عملکرد اصلاحطلبان در همه کشور و به این معنا نیست که مردم دیگر رأی نمیدهند. کلام ایشان باید باعث بشود که دلسوزان ایران متوجه عقبگردها و اشتباهات بشوند و در جهت حل آن‌ها برآیند.

مقدسی شیرازی بیان کرد: کلام تأمل‌برانگیز سیدمحمد خاتمی مبنی بر این‌که من اگر تکرار کنم مردم رأی نخواهند داد، نقد تندی است بر عملکرد اصلاح‌طلبان در همه کشور و به این معنا نیست که مردم دیگر رأی نمی‌دهند. کلام ایشان باید باعث بشود که دلسوزان ایران متوجه عقب‌گردها و اشتباهات بشوند و در جهت حل آن‌ها برآیند. چرا باید در شرایط حساس امروز مثل لشکری که خبر دروغ کشته شدن فرمانده‌اش را شنیده است، عقب‌نشینی کنیم؟ مجموعه اصلاحات در کشور ایران دغدغه حفظ نظام و ارزش‌های آن را دارد. مردم ایران آن قدر فهیم و آگاه هستند که چاره برون‌رفت از مشکلات را اصلاحات می‌دانند و ما اصلاح‌طلبان باید با احساس مسئولیت زیاد از این تهدیدها فرصت بسازیم.

جناح رقیب نباید تصور کند که افکار عمومی از دولت و مجلس و شوراهای اسلامی ناکارآمد، خسته شده و حالا به سمت سلیقه و تفکر آن‌ها برگشتهاند. تفسیر احوالات حاضر کشور این است که مردم از شرایط و روند اوضاع فعلی کشور خسته شدهاند و نسبت به همه احزاب انتقاد دارند و به خوبی میدانند اشتباهها و عملکردهای غلط در گذشته نتیجهاش امروز نشان داده است. هرگونه کم و کاستی و ناکارآمدی برآیند انحصارطلبی اقتدارگرایان در دولت‌‌های گذشته و فعلی است. مردم میدانند انحرافات اساسی از آرمانهای انقلاب شرایط امروز را رقم زده است.

وی با هشدار به جریان رقیب اصلاحات، گفت: جناح رقیب نباید تصور کند که افکار عمومی از دولت و مجلس و شوراهای اسلامی ناکارآمد، خسته شده و حالا به سمت سلیقه و تفکر آن‌ها برگشته‌اند. تفسیر احوالات حاضر کشور این است که مردم از شرایط و روند اوضاع فعلی کشور خسته شده‌اند و نسبت به همه احزاب انتقاد دارند و به خوبی می‌دانند اشتباه‌ها و عملکردهای غلط در گذشته نتیجه‌اش امروز نشان داده است. هرگونه کم و کاستی و ناکارآمدی برآیند انحصارطلبی اقتدارگرایان در دولت‌‌های گذشته و فعلی است. مردم می‌دانند انحرافات اساسی از آرمان‌های انقلاب شرایط امروز را رقم زده است.

مقدسی شیرازی با اشاره به اعتماد از دست رفته مردم به جریان اصلاحات افزود: امروز هر حزبی برنامه مدون و قابل حصول برای حل مشکلات داشته باشد، مورد توجه و اعتماد مردم قرار خواهد گرفت. جریان اصلاحات می‌تواند اعتماد از دست رفته را بازگرداند؛ به این شرط که مسئولان ارشد حزب و تصمیم‌گیران به دور از نگاه تنگ‌نظرانه حزبی و بر اساس منافع کشور برنامه‌های عملیاتی قابل سنجش در راستای خواسته‌های مردم بنویسند. از طرف دیگر شورای نگهبان هم باید فضای انتخاباتی شادابی را فراهم کند تا زمینه لازم برای فعالیت احزاب و تشویق مردم به شرکت در انتخابات مهیا باشد.

مقدسی شیرازی ادامه داد: لازم به ذکر است که بخش عمده بازگشت اعتماد از دست رفته مردم به حاکمیت، با تغییر در نگرش‌ها و دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی رقم خواهد خورد. مردم اگر احساس کنند تغییرات جدی در حال شکل‌گیری است، دوباره به حاکمان اعتماد خواهند کرد. اعتماد مردم به نظام از طریق مشارکت در انتخابات سنجیده می‌شود و معیاری برای مشروعیت نظام در نگاه کارشناسان داخلی و بین‌المللی است.

وی، تنها راه نهادینه کردن دموکراسی را گسترش فعالیت احزاب دانست و گفت: تنها راه نهادینه کردن دموکراسی و مردم‌سالاری دینی، تقویت جایگاه احزاب است و این ممکن نخواهد جز با حضور نخبگان در فعالیت‌های حزبی و آماده شدن برای کسب جایگاه‌های سیاسی. در غیر این صورت مردم‌سالاری دینی به‌طور مداوم در معرض جریان‌های مردم‌فریب قرار می‌گیرد و تهدید می‌شود.

امیر اقتناعی: متأسفانه اصلاحطلبان به همراه بخش زیادی از جامعه رو دست خورده است.

در ادامه امیر اقتناعی دبیر اول شورای حزب کارگزاران خراسان رضوی و معاون امور استان‌های این حزب گفت: تشریح وضعیت کشور و حرف زدن درباره آن کار سختی است. متأسفانه اصلاح‌طلبان به همراه بخش زیادی از جامعه رو دست خورده است، ولی تجربه سیاست‌ورزی در ایران به ما ثابت کرده که هیچ نقطه پایانی وجود ندارد و با صبر و تدبیر می‌توانیم راه‌های جدیدی را خلق یا پیدا کنیم.

اگر امروز آیتالله هاشمی رفسنجانی زنده بودند، بدون شک تدابیری برای عبور از بحران فعلی و یأس و ناامیدی مردم میاندیشیدند. کما اینکه قبلاً هم نشان داده بودند که مرد عبور از بحرانها بودند.

وی افزود: امروز دولتی بر سرکار است که ما از آن حمایت کردیم و این دولت قرار بود شکاف بین بخش‌هایی از جامعه که بعد از سال ۸۸ اتفاق افتاده بود را ترمیم کند. اما نه تنها چنین اتفاقی نیفتاده، بلکه شکاف‌های قبلی عمیق‌تر شده و حتی شکاف‌های جدیدی هم به وجود آمده است. من به خاطر اشتباهاتی که در جامعه ایران اتفاق افتاده است متأسف و متأثر هستم. جای تعجب است که هیچ‌کس از رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا، عذرخواهی نمی‌کند. نمی‌دانم چه اتفاقی در کشور افتاده که علی‌رغم همه مصائب، هیچ‌کس مسئولیت اتفاقات و هزینه‌هایی که به کشور تحمیل شده را نمی‌پذیرد. جامعه امروز زخم‌خورده اتفاقات آبان و ناصداقتی دولت است و وظیفه همه فعالان مدنی و سیاسی این است که امید را بازتولید کنیم و نگذاریم یاس و عدم قدرت در جامعه بین مردم احساس شود. بحران ناکارآمدی و عدم شفافیت در بخش‌های مختلف جامعه ایران اهم مؤلفه‌هایی است که باعث شده ایران چنین وضعیتی داشته باشد. احزاب باید برنامه‌هایی را تدوین کنند و آن‌ها را به مردم ارائه بدهند تا بهترین تصمیم را بگیرند. اگر امروز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی زنده بودند، بدون شک تدابیری برای عبور از این بحران می‌اندیشیدند. کما این‌که قبلاً هم نشان داده بودند که مرد عبور از بحران‌ها بودند.

اقتناعی شرایط حضور در انتخابات را برای اصلاح‌طلبان سخت توصیف کرد و گفت: جدای از موانعی که همیشه برای اصلاح‌‌طلبان وجود داشته و مانع از رقابت برابر آن‌ها با دیگر جریان‌ها می‌شد، امروز یاس و ناامیدی و سرخوردگی که در جامعه وجود دارد به بدنه و رهبری جریان اصلاح‌طلبی نفوذ کرده است. من از همه اصلاح‌طلبانی که در انتخابات ثبت‌نام کردند و نگذاشتند این اتوبان یک‌طرفه باشد، تشکر می‌کنم. ما به تکلیف خود عمل کردیم و امیدوارم با شرایط موجود در جامعه دست‌اندرکاران انتخابات شرایط موجود را درک کنند. ما به باز تولید امید مبادرت خواهیم کرد و ثابت می‌کنیم که همواره امید بذر هویت ماست.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران نیز در این کنگره با تشریح وضعیت کشور و بحران‌هایی که در آن گرفتار شده است، گفت: ما در اول انقلاب بحران تجزیه‌طلبی را داشتیم. در سال ۶۰ بحران ترورها را پشت سر گذاشتیم و سپس هشت سال جنگ تحمیلی شرایط ویژه‌ای را به کشور تحمیل کرد. فوت امام و حوادث سال ۸۸ و آبان ۹۸ هم بخش دیگری از بحران‌ها بودند. ولی هیچ‌وقت مثل امروز بحران همزمان و همزاد باهم را نداشتیم. الان فقر و فساد، حاشیه‌نشینی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی و تورم، تحریم را داریم که به اوج خودش رسیده و مردم تمایلی به شرکت در انتخابات ندارند و نارضایتی از جریان‌های سیاسی به اوج خودش رسیده است. ضمن این‌که با بحران شکاف نسلی و فرهنگی هم مواجه هستیم. هرکدام از این بحران‌ها می‌تواند چالش بزرگی برای کشور به بار بیارد و اگر درست عمل نکنیم می‌توانند فاجعه‌بار باشند. تنها راه برون‌رفت از این وضعیت ایجاد امید در جامعه است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه‌طور باید از این بحران‌ها عبور کنیم، اظهار کرد: برخی تندروها در شرایط کنونی کشور، راه حل را استیضاح و برکناری دولت می‌دانستند و می‌خواستند در مسئله بنزین با یک دو فوریت، تصمیم سران قوا را لغو و فضا را تندتر کنند و با این روش به مردم امید برای رفع مشکلات بدهند. در سمت مقابل، طیف تفریطی قرار دارند که بر خلاف افراطی‌ها خواستار استعفای خود دولت بودند تا بار مشکلات را به گردن نظام بیندازند و اعلام کنند نهادهایی در حکومت نمی‌گذارند اصلاح‌طلبان در دولت و مجلس کار کنند و با این استعفا و انداختن مسئولیت به گردن حاکمیت، مسئولیت‌پذیری و تعهد خودشان را به مردم نشان دهند. طیف دیگر انفعالیون هستند که معتقدند دولت نمی‌تواند موفق شود، استعفا هم که به صلاح نیست و با برخورد انفعالی و عقب کشیدن از ماجرا، جامعه خودش دلسرد می‌شود و این دلسردی موجب می‌شود که یک عده از دور خارج شوند و آن‌ها معتقدند که در این صورت به هدف خودشان خواهند رسید. تفکر این سه طیف، کشور را به امیدواری نمی‌رساند؛ هیچ راهی به جز امیدواری در جامعه نداریم و نقش احزاب و حزب کارگزاران نیز ایجاد امیدواری است.

محسن هاشمی رفسنجانی: امروز تنها راه بالا بردن امید در جامعه حضور در پای صندوقهای رأی است و ما نمیتوانیم و حق نداریم که به صورت انفعالی وارد انتخابات بشویم. هرچند ناامیدانه می‌بینیم متأسفانه رد صلاحیت‌ها حتی از شورای نگهبان پایین‌تر آمده و به هیئت‌های اجرایی رسیده است اما باز هم کسی نمیتواند راه جدیدی به جز انتخابات را نشان دهد.

هاشمی با گرامیداشت سومین سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با اشاره به شیوه مدیریتی ایشان در بازتولید امید در جامعه، گفت: امروز روش عقلانیت و عمل‌گرایی است که می‌تواند ما را از بحران‌های کنونی جامعه عبور دهد. مرحوم هاشمی با این روش امید را در جامعه افزایش می‌داد. به‌عنوان مثال ایشان در سال ۶۱ و در اوج جنگ، تأسیس دانشگاه آزاد را مطرح و یا در همان زمان و در نماز جمعه مسئله ساخت مترو در تهران را مطرح کردند که دولت وقت با این حرکت مخالف بود و رأی به فعالیت مجدد آن نمی‌داد. یا در زندان شروع به نوشتن تفسیر راهنما می‌کنند و بعد از انقلاب هم به این کار ادامه می‌دهند. ایشان در شرایط مختلف جامعه که ناامیدی تسری پیدا می‌کرد، با فعالیت و حضور خودشان امید را به جامعه برمی‌گرداندند. امروز تنها راه بالا بردن امید در جامعه حضور در پای صندوق‌های رأی است و ما نمی‌توانیم و حق نداریم که به صورت انفعالی وارد انتخابات بشویم. هرچند ناامیدانه می‌بینیم متأسفانه رد صلاحیت‌ها حتی از شورای نگهبان پایین‌تر آمده و به هیئت‌های اجرایی رسیده است اما باز هم کسی نمی‌تواند راه جدیدی به جز انتخابات را نشان دهد و مسئولیت ما به‌عنوان حزبی که همیشه فعال و پویا بوده این است که مسیر موجود را تا انتخابات با عقلانیت پیش بگیریم.

رئیس شورای حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به لزوم حضور گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو گفت: تا انتخابات باید برنامه‌ای را پیش گرفت تا مردم را جذب شرکت در انتخابات کنیم تا آن چیزی که لازم و مورد نیاز کشور است از صندوق‌های رأی بیرون بیاید. ممکن است برخی بگویند چه فایده، دوباره بخشی از نیروهای انتصابی اجازه فعالیت به نیروهای انتخابی را نمی‌دهند اما پاسخ این است که اگر همین تعداد عناصر انتخابی نیز نبودند چه وضعیتی حاکم بود؟ با همین تعداد نیروهای انتخابی از طریق مردم می‌شود در کشور تأثیرگذار بود.

الان ۷۰ درصد شوراهای شهر کشور در اختیار اصلاح‌طلبان است و به همین خاطر باید با عملگرایی کاری کنیم که مردم به سمت ایدههای ما جذب شوند، اما اگر منفعل عمل کرده یا جسارت لازم برای حل مشکلات مردم به خرج ندهیم، موجب نارضایتی آن‌ها خواهیم شد. در حال حاضر یک اقلیت مؤثر ۱۰۰ نفره اصلاح‌طلبان در مجلس وجود دارد و بخشی از دولت نیز در اختیار اصلاح‌طلبان و اعتدالیون است، لذا باید در همین مدت کم به گونهای رفتار کرد که اثرگذار باشیم و مردم را به حضور در انتخابات ترغیب کنیم تا از طریق صندوقهای رأی صلاح کشور رقم بخورد.

هاشمی با بیان این‌که در هنگام پیروزی در انتخابات نباید منفعلانه عمل و مردم را از خود دور کنیم، خاطرنشان کرد: الان ۷۰ درصد شوراهای شهر کشور در اختیار اصلاح‌طلبان است و به همین خاطر باید با عمل‌گرایی کاری کنیم که مردم به سمت ایده‌های ما جذب شوند، اما اگر منفعل عمل کرده یا جسارت لازم برای حل مشکلات مردم به خرج ندهیم، موجب نارضایتی آن‌ها خواهیم شد. در حال حاضر یک اقلیت مؤثر ۱۰۰ نفره اصلاح‌طلبان در مجلس وجود دارد و بخشی از دولت نیز در اختیار اصلاح‌طلبان و اعتدالیون است، لذا باید در همین مدت کم به گونه‌ای رفتار کرد که اثرگذار باشیم و مردم را به حضور در انتخابات ترغیب کنیم تا از طریق صندوق‌های رأی صلاح کشور رقم بخورد.

امیدواریم کشور و حاکمیت به این نتیجه برسد که کشور باید احزاب با برنامه محکم و لیست حزبی داشته باشد نه اینکه قبل از ورود به مجلس مانند ما این‌چنین ائتلاف کنند چون حاکمیت، احزاب را درست حمایت نمیکند و این امر، موجب شده که جبههای وارد عرصه انتخابات شویم.

رئیس شورای حزب کارگزاران سازندگی در پایان افزود: امیدواریم کشور و حاکمیت به این نتیجه برسد که کشور باید احزاب با برنامه محکم و لیست حزبی داشته باشد نه اینکه قبل از ورود به مجلس مانند ما این‌چنین ائتلاف کنند چون حاکمیت، احزاب را درست حمایت نمی‌کند و این امر، موجب شده که جبهه‌ای وارد عرصه انتخابات شویم و پس از انتخاب شدن و ورود به قدرت تازه اختلافاتمان شروع شده و نمی‌توانیم اثربخشی لازم را داشته باشیم. متأسفانه احزاب حال خوبی ندارند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند ولی لازم است با همین روش حزب را اداره کنیم و کار حزبی انجام بدهیم. من امیدوارم آقای جهانگیری دوباره برگردند و این پستی که من امروز دارند را پس بگیرند. الان موقع این است که ریاست شورای مرکزی حزب در اختیار ایشان باشد و بنده نیز نایب رئیسی حزب را به عهده بگیرم تا انسجام حزب را در تهران و استان‌ها حفظ کنیم. تشکیل این حزب یکی از موارد عبور از بحران‌های سال ۷۴، ۷۵ و ۷۶ بود زمانی که همه فکر می‌کردند انتخابات را باخته‌ایم اما حرکت این تشکیلات در انتخابات سال ۷۵ مؤثر واقع شد و بعد از آن در سال ۷۶ واز دل کارگزاران جریان اصلاح‌طلبی از انتخابات بیرون آمد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false