×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر| جریان‌های دانشگاهی، درگیر فضای سکولار شده‌اند/ دولت مشکلات را به گردن رهبری می‌اندازد!

به گزارش آتی‌نیوز، جلسه نقد و پرسش و پاسخ مستند «۴۴۴ روز»، سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، با حضور ایمان گودرزی، کارگردان این مستند در دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی برگزار شد.

ایمان گودرزی، کارگردان مستند ۴۴۴ روز با بیان اینکه این مستند را سال ۹۰ ساخته است، گفت: از میان هزار مجموعه مستندی که از سال ۸۳ توفیق تولید آن‌ها را داشته‌ام، این مستند یکی از بهترین فیلم‌ها است و با اینکه به لحاظ تکنیکال و فنی، جای نقد زیادی دارد اما به لحاظ محتوایی خیلی مورد پسند من است؛ زیرا بحث انقلاب است و انقلاب هم پدیده‌ای زنده است. موضوع این فیلم تسخیر سفارت آمریکا و طرح مسائل استکبارستیزی در آن است. در مقطع زمانی اشغال سفارت آمریکا در ۱۳ آبان سال ۵۸، ایران گرفتار حوادث عجیبی بود؛ بلوچستان و پنج استان دیگر ادعای خودمختاری و تجزیه‌طلبی داشتند، چریک‌های فدایی می‌خواستند گلستان را هم دچار مسائل جنگ‌های شهری کنند که تا حدودی هم این کار انجام شد و تعداد زیادی از مردم عادی به شهادت رسیدند. در کردستان نیز چند شهر سقوط کرده و به تصرف گروهک‌های کومله و دموکرات درآمده بود. در پایتخت و حکومت مرکزی نیز گروه‌های کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده بود.

ایمان گودرزی: در فیلم «قرارداد ۱۹ ژوئن» گفتیم بحث برجام مسیری نیست که نظام یک‌بار تجربه می‌کند بلکه دفعه قبل، توسط همین تیم و افرادی مثل مرحوم هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی طی شده است و طی آن‌همه گروگان‌هایی که می‌توانستیم با آن‌ها امتیازات بزرگی بگیریم در یک ساده‌لوحی و اعتماد به‌طرف آمریکایی آزاد شدند درحالی‌که پول‌های بلوکه‌شده ما هنوز هم برنگشته است.

تیم مذاکره‌کننده ایرانی در آن زمان به سرکردگی بهزاد نبوی و ریاست مجلس هاشمی و موافقت شدید روحانی با فضای دیپلماتیک، مجلس را دور زدند و نگذاشتند مجلس ورود حرفه‌ای به بحث داشته باشد لذا نظام، از یک سوراخ دو بار گزیده شد.

گودرزی به مشابهت‌های مذاکرات آمریکا در قراردادهای الجزایر و برجام پرداخت و گفت: بعد از گروگان‌گیری جاسوسان آمریکایی، اولین مذاکره رسمی ایران و آمریکا در کشور الجزایر اتفاق افتاد و منجر به قراردادهای الجزایر شد. در فیلم «قرارداد ۱۹ ژوئن» گفتیم بحث برجام مسیری نیست که نظام یک‌بار تجربه می‌کند بلکه دفعه قبل، توسط همین تیم و افرادی مثل مرحوم هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی طی شده است و طی آن‌همه گروگان‌هایی که می‌توانستیم با آن‌ها امتیازات بزرگی بگیریم در یک ساده‌لوحی و اعتماد به‌طرف آمریکایی آزاد شدند درحالی‌که پول‌های بلوکه‌شده ما هنوز هم برنگشته است. تیم مذاکره‌کننده ایرانی در آن زمان به سرکردگی بهزاد نبوی و ریاست مجلس هاشمی و موافقت شدید روحانی با فضای دیپلماتیک، مجلس را دور زدند و نگذاشتند مجلس ورود حرفه‌ای به بحث داشته باشد لذا نظام، از یک سوراخ دو بار گزیده شد. در حال حاضر در امنیت کامل زندگی می‌کنیم، تصور فضای عجیب و به‌هم‌ریخته اوایل انقلاب، اصلاً برای ما میسر نیست.

وی ادامه داد: حکومت مرکزی درگیر منازعات داخلی، چریک‌های خلق، مجاهدین خلق و جنگ‌های گروهکی دیگر بود و منجر به بحث «انقلاب فرهنگی» در دانشگاه‌ها شد، حتی خود دانشگاه‌ها هم در مقطعی تعطیل شد. گروهک‌ها، دانشگاه‌ها را سنگر خود قرار داده بودند و بیرون هم نمی‌رفتند و مسلحانه از خود محافظت می‌کردند؛ در آن مقطع، امام مطالبه‌ای مبنی بر «امید من به جوانان و دانشگاهیان است» داشت و دانشجویان پیرو خط امام، تصمیم گرفتند به قصد اعتراض، به داخل حیاط دانشگاه‌ها ورود پیدا کنند. بعد از کشف اسناد ترورهای گروهک فرقان، مشخص شد آن‌ها تنها با یک واسطه به سفارت آمریکا وصل بودند و بازوی مسلحانه سازمان مجاهدین خلق، قبل از ۳ خرداد، به این سفارت وصل بود. در نتیجه پس از تسخیر مرکز فساد، تمام نابسامانی و تجزیه‌طلبی‌ها، آشوب‌ و ترورها، ناگهان با شیب عجیبی سقوط کردند، گویا مدیریت تمام این فسادها در داخل سفارت بود.

تا به امروز کسی نتوانسته است موسوی خوئینی‌ها را شفاف به مردم معرفی کند، این چهره به‌خصوص در تسخیر سفارت آمریکا خیلی مشکوک است. مسئول گروه بازیابی و مطالعه اسناد سفارت امریکا، حسین شیخ‌الاسلام بود که این اسناد را برای ارائه به رسانه عمومی به آقای موسوی‌خوئینی‌ها که نماینده امام بودند می‌داد اما این اسناد تا به امروز بایکوت شده است و بخش قابل توجهی از اسناد کشف‌شده ضمن عدم انتشار ناپدید شده‌اند. البته بخشی از آن در اواخر دولت اصلاحات هم‌زمان با دستگیری عبدی، از گاوصندوق این دانشجوی پیرو خط امام خارج شد.

این کارگردان به شخصیت موسوی‌خوئینی‌ها در جریان تسخیر سفارت آمریکا اشاره کرد و گفت: تا به امروز کسی نتوانسته است این آدم را ورق زده و شفاف به مردم معرفی کند، این چهره به‌خصوص در تسخیر سفارت آمریکا خیلی مشکوک است. مسئول گروه بازیابی و مطالعه اسناد سفارت امریکا، حسین شیخ‌الاسلام بود که این اسناد را برای ارائه به رسانه عمومی به آقای موسوی‌خوئینی‌ها که نماینده امام بودند می‌داد اما این اسناد تا به امروز بایکوت شده است و بخش قابل توجهی از اسناد کشف‌شده ضمن عدم انتشار ناپدید شده‌اند. البته بخشی از آن در اواخر دولت اصلاحات هم‌زمان با دستگیری عبدی، از گاوصندوق این دانشجوی پیرو خط امام خارج شد.

وی با اشاره به تسخیر این سفارتخانه در تاریخ ۲۳ بهمن توسط چریک‌ها گفت: امام هیچ‌وقت این‌ها را تأیید نکرد و دولت موقت مأمور به بیرون کردن آن‌ها از سفارت شد اما زمانی که دانشجویان پیرو خط امام چنین اقدامی کردند، مورد تأیید امام قرار گرفت. این سخن که تمام مشکلات ما از بالا رفتن دیوار سفارت آمریکا شروع شد، کاملاً اشتباه است؛ امام برای تاریخ حرف می‌زد و می‌نوشت؛ مانند قالیچه کرمانی که هر چه پا می‌خورد زیباتر می‌شود، صحبت‌های امام با گذر زمان، بهتر درک می‌شود؛ مانند سخن امام مبنی بر: «این اقدام، انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول است». اگر جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال روی پای خود ایستاده و از فتنه‌ها عبور کرده ، به دلیل عدم وجود لانه فتنه در دلش است که آن را چون انگلی از خود دور کرده است.

قرارداد ۱۹ ژوئن خیلی سیاسی‌تر از فیلم ۴۴۴ روز است؛ در این فیلم، صریح و روشن در رابطه با گند زدن هاشمی در آزاد کردن یک‌طرفه جاسوس‌ها صحبت شده که آن را به گردن امام انداختند. تمام وقایع فیلم مربوط به دهه ۶۰ است اما گویی که همین دیروز اتفاق افتاده است.

این کارگردان با بیان اینکه قرارداد ۱۹ ژوئن خیلی سیاسی‌تر از فیلم ۴۴۴ روز است، اظهار کرد: در این فیلم، صریح و روشن در رابطه با گند زدن هاشمی در آزاد کردن یک‌طرفه جاسوس‌ها صحبت شده که آن را به گردن امام انداختند. تمام وقایع فیلم مربوط به دهه ۶۰ است اما گویی که همین دیروز اتفاق افتاده است.

گودرزی به نقل از محمدتقی فهیم گفت: تکرارِ تاریخ حیرت‌انگیز است، هیچ‌کس در برجام نمی‌دانست تیم مذاکره‌کننده مشغول به چه‌کاری است! هنگام اعتراض، می‌گفتند جای مذاکره نیست و همانند قرارداد قبلی‌شان با آمریکا چیزی را امضا کردند که تفسیرپذیر است. به‌طرف آمریکایی اعتماد کردند و با بتن، سیستم هسته‌ای را مهروموم کردند، آنجا جاسوس‌ها را آزاد کردند و گفتند حال به عهد خود عمل کن، درحالی‌که آمریکا همان امریکای کارتر و ریگان است که امروز با نمایی وحشی‌تر و گاوچران تر که در رأسش ترامپ قرار گرفته، به دست ما رسیده است؛ حقیقتاً یک فریم این دو مذاکره تغییر نکرده است و تنها شکل و ادبیاتش مقداری متفاوت شده است.

دانشگاه و همه جریان‌های دانشگاهی امروز، متأسفانه درگیر یک فضای سکولار و منفعت‌طلب شده‌اند و فضای علمیه بر آن می‌چربد درحالی‌که انقلاب و جریان انقلاب که پدیده‌ای زنده است از دل دانشگاه‌ها بیرون می‌آید

این مستندساز علت چابکی و عمل‌گرا بودن دانشجویان زمان امام را داغ بودن تنور انقلاب و در معرض فضای بحران بودن دانست و افزود: وقتی رفاه می‌آید غفلت حادث می‌شود، زمانی که شما در معرض فضای بحران باشید خودبه‌خود چالاک‌تر می‌شوید. ما در دوران اصلاحات وارد فضای دانشگاه شدیم، آن زمان، ضمن حاکمیت فضایی مرتجع در دو طرف، فضایعلمی و سخنرانی وجود نداشت، اما بهتر از فضای دانشگاهی امروز بود. دانشگاه و همه جریان‌های دانشگاهی امروز، درگیر فضای سکولار و منفعت‌طلب شده‌اند که فضای علمیه بر آن می‌چربد درحالی‌که انقلاب و جریان انقلاب پدیده‌ای زنده است که از دل دانشگاه‌ بیرون می‌آید. شاید امروز، نتوان اقدامی مشابه تسخیر لانه جاسوسی انجام داد اما می‌توان کارهای نرم‌افزاری و علمی‌تری به لحاظ سیاسی انجام داد، مثلاً در همین مسائل برجام متأسفانه هیچ سروصدایی از دانشگاه‌ها بلند نشد که به‌صورت علمی به این بحث ورود کنند.

ابتکار، اصلاً جزء دانشجویان پیرو خط امام نبود ولی شهرت، یافتن منصب در فضاهای دولتی و.. را از همین بحث داشت. بعد از تسخیر سفارت آمریکا، برای بازخوانی اسناد از ایشان دعوت می‌کنند و ابتکار مسئول تیم خواهران برای بازخوانی و بازگردانی اسناد می‌شود.

گودرزی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان حاضر مبنی بر نقش ابتکار در تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان سال ۹۸، گفت: ابتکار، اصلاً جزء دانشجویان پیرو خط امام نبود ولی شهرت، یافتن منصب در فضاهای دولتی و.. را از همین بحث داشت. بعد از تسخیر سفارت آمریکا، برای بازخوانی اسناد از ایشان دعوت می‌کنند و ابتکار مسئول تیم خواهران برای بازخوانی و بازگردانی اسناد می‌شود.

ما پیگیری بسیاری برای یافتن اسناد انجام دادیم، حتی چند بار به دفتر موسوی‌خوئینی‌ها تماس گرفتیم که دفتردار آن‌ها ما را پیچاند. قرار بود اول فیلم مربوط به یافتن اسنادی باشد که موجود نیست، اما مشکلات باعث شد که جریان فیلم به بازخوانی تاریخ تسخیر سفارت آمریکا برگردد.

این مستندساز با اشاره به مشکلاتی که در طی مسیر ساخت فیلم قرارداد ۱۹ ژوئن بر سر راه آن قرار گرفتند اشاره کرد و گفت: ما پیگیری بسیاری برای یافتن اسناد انجام دادیم، حتی چند بار به دفتر موسوی‌خوئینی‌ها تماس گرفتیم که دفتردار آن‌ها ما را پیچاند. قرار بود اول فیلم مربوط به یافتن اسنادی باشد که موجود نیست، اما مشکلات باعث شد که جریان فیلم به بازخوانی تاریخ تسخیر سفارت آمریکا برگردد.

متأسفانه دولت در سخنرانی‌های خود همه مسائل را به گردن رهبری می‌اندازد.

گودرزی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا از تجربه‌های زیادی که در ارتباط با آمریکا داشتیم درس نمی‌گیریم، گفت: هر فردی که در این فضاها زندگی کرده یا حتی بیرون از گود باشد و دو خط به مطالعه تاریخ پرداخته باشد، این‌گونه به مذاکرات ورود پیدا نمی‌کند، اما مقام معظم رهبری تنها کسی بودند که ایستادگی کردند. متأسفانه دولت در سخنرانی‌های خود همه مسائل را به گردن رهبری می‌اندازد.

من جز خیانت و حماقت دلیل دیگری نمی‌بینم که بگویم شاید تفسیر دولتمردان متفاوت بوده است که معتقد به امتیاز گرفتن در این زمان هستند.

لبخند ظریف هنگام مذاکره به فحش می‌ماند. انقلاب اسلامی در خواب نمی‌دید که کسی مثل ظریف مسئول وزارت امور خارجه‌ بشود و با کسانی که در طول تاریخ ایران دشمن ما بوده‌اند، دست بدهد.

وی با بیان اینکه چهره آمریکا برای دولتمردان واضح و عریان‌تر از نگاه ما است، گفت: جز خیانت و حماقت دلیل دیگری وجود ندارد که گفته شود تفسیر آن‌ها متفاوت است، آن‌ها معتقد به امتیاز گرفتن در این زمان هستند، زیرا نگاه آن‌ها در مذاکرات از همان اول کدخداپرستی و دعوا بود. با مشاهده سازمان ملل و پنل‌هایش، یاد چاله‌میدان‌های تهران می‌افتم که همه گردن‌کلفت‌ها برای اسم درکردن و رو کم کردن می‌آیند. این سخن که «الآن دنیای صلح و گفتمان است» را باور نکنید، باید به افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند خندید؛ زیرا دنیا، مکان گردن‌کلفتی و زور است. لبخند ظریف هنگام مذاکره به فحش می‌ماند. انقلاب اسلامی در خواب نمی‌دید که کسی مثل ظریف مسئول وزارت امور خارجه‌ بشود و با کسانی که در طول تاریخ ایران دشمن ما بوده‌اند، دست بدهد.

گودرزی با اشاره به اینکه با وجود پاشنه آشیل‌های جمهوری اسلامی، مذاکره می‌توانست قوی و قدرتمند باشد، گفت: شهدا عقبه‌ای برای ما به وجود آوردند تا پشت میز مذاکره بنشینیم اما همه‌چیز را از دست دادیم و آمدیم. افرادی که حضرت آقا هدایت‌گر آن‌ها بود نگران این پیچ تاریخی نیستند، زیرا می‌دانند با گذر از آن، مردم فهمشان نسبت به مسائل بیشتر می‌شود. کار سفارت صرفاً کارهای دیپلماتی مربوط به ویزا، تردد و … نیست، این برچسب به همه سفارتخانه‌ها حتی سفارتخانه جمهوری اسلامی می‌خورد. بخشی از آن مشروع است، ما باید فضا را تحلیل و بررسی کنیم و جریان‌ها را مورد پالایش قرار داده و از آنان حمایت کنیم اما اگر صرفاً به دنبال جریانات جاسوسی باشیم قضیه متفاوت است.

ما از سال ۸۸ تا امروز، الا ماشاءالله نفوذی داشتیم و در دولت و تیم مذاکره‌ای که روحانی به همه آن‌ها جایزه داد چند نفر جاسوس درآمدند.

وی با اشاره به دستگیری و عزل بخش عظیم افرادی که با سفارت بودند ازجمله بنی‌صدر، گفت: افراد زیادی در ارتش وجود داشتند که بعد از کشف اسناد از منصب خود عزل شدند. رکن دو ارتش که ضداطلاعات ارتش شمرده می‌شد، کاملاً دست نفوذی‌ها بود. درحالی‌که مسائل نظامی کشور، در طبقه‌بندی‌ها جزء اولین‌ها است. ما از سال ۸۸ تا امروز، الا ماشاءالله نفوذی داشتیم و در دولت و تیم مذاکره‌ای که روحانی به همه آن‌ها جایزه داد چند نفر جاسوس درآمدند.

این مستندساز در انتها اظهار کرد: اگر انقلاب نبود و تسخیر سفارت اتفاق نمی‌افتاد، سفارت همچنان در ایران وجود داشت. از همین رو قطعاً مسیر تاریخ انقلاب عوض می‌شد و جمهوری اسلامی، قطعاً در جنگ دچار مشکل می‌شد. آخرین سیلی که جمهوری اسلامی به گوش آمریکا زد، حمله به پهپاد آن‌ها بود که انرژی بیرون آمده از آنجا، همان اشغال سفارت است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد