×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر| تحریم، بهترین وقت برای اصلاح سیستم بانکی کشور بود/ دولت از این فرصت استفاده نکرد

به گزارش آتی نیوز، کرسی آزاداندیشی با موضوع «بررسی عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه اقتصادی» سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه ۹۸ در سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی برگزار شد.

خلیل موحد: آقای روحانی کودتای اقتصادی کرد تا نظام را از بین ببرد.

خلیل موحد، مدیر حسینیه قرآن و عترت مشهد با بیان اینکه آقای روحانی کودتای اقتصادی کرد تا نظام را از بین ببرد و شاخص‌های آن مشخص است، گفت: در شرایط تحریم، جوانان ما سلاح‌هایی را درست می‌کنند که یک نمونه آن، هواپیمای فوق پیشرفته آمریکا را در مدت کوتاهی، سرنگون می‌کند، پس ما می‌توانیم و اگر نمی‌شود، آن‌ها نمی‌خواهند.

وی در پاسخ به صحبت یکی از حاضران جمع نسبت به اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی پیاده نمی‌شود و کارخانه‌ها با اسم خصوصی‌سازی به آقازاده‌ها واگذار شده است و هیچ نظارتی وجود ندارد، گفت: باید هر دولتی را با شاخص‌های خودش مقایسه کرد. سیاست‌های اصل ۴۴ و نظارت‌های مجلس در این زمینه درست انجام نشده است. اساساً اصل ۴۴ قانون اساسی باید برای کارخانه‌ها و واحدهایی باشد که ورشکسته شده‌اند اما در حال حاضر کارخانه‌هایی که ضرر دهی دارند برای دولت باقی می‌ماند و کارخانه‌هایی مانند «هپکو» که مشتری نقد دارد با راندمان بالا، خصوصی‌سازی می‌شود. کسانی که این اقدامات را انجام می‌دهند جانی و خطرناک هستند.

وی در خصوص این سؤال که چرا باید به روسیه و عراق کمک کنیم در حالی که عراق، کالای ایرانی را تحریم می‌کند و سفارت ما را مورد حمله قرار می‌دهد، گفت: در مورد خرج کردن همه پولمان در عراق و لبنان باید آکادمیک و مستدل صحبت کرد. پولی که ما هزینه کردیم غیر از منبع بودجه نبوده است. بودجه کل کشور در سال ۹۸، ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است که حضرت آقا به مجلس نامه زدند و گفتند این میزان بودجه، افراطی است، آن را کاهش دهید. وقتی که آقای روحانی دولت را تحویل گرفت، میزان این بودجه ۸۶ هزار میلیارد تومان بود و در سال ۹۸ به ۴۴۵ هزار میلیارد تومان رسید. ۹ درصد این بودجه متعلق به نیروهای نظامی است که در سال گذشته، ۵/۶ درصد آن محقق شد. امسال هنوز مشخص نیست؛ از این مبلغ باید نیروهای نظامی و انتظامی ارتزاق و امنیت را تأمین کنند اما چقدر از این مبلغ را صرف کشورهای دیگر کردند، من اطلاع ندارم.

وی در ادامه افزود: اولین چیزی که می‌تواند یک نظام را پایدار کند تا بتوانند در آن نظام اقتصاد و دیگر امور را مستقر کنند، امنیت و اقتدار است. دشمن را در عراق زمین‌گیر کردیم و نتوانست از مرزهای ما جلوتر بیاید؛ به تعبیر آقا یک ترقه‌بازی در مجلس کردند ولی ۱۰ روز نگذشته بود که موشک‌های ما در مرکز داعش نشست. اگر قدرت حضور در سوریه و عراق را نداشتیم که نمی‌توانستیم چنین کاری انجام دهیم. نیروهای ما در عراق؛ آقای روح‌الله زم را گرفتند. این عراق مال ما شده است؛ لذا اگر یک حداقلی را برای کشورمان هزینه کنیم ارزش ندارد؟!

زمان تحریم، بهترین وقت برای اصلاح سیستم بانکی کشور بود اما متأسفانه دولت از این فرصت استفاده نکرد و با اصلاح آن مخالفت شد زیرا اولین رانت‌خواران بانکی، مسئولان هستند.

موحد با بیان اینکه زمان تحریم، بهترین وقت برای اصلاح سیستم بانکی کشور بود ولی متأسفانه دولت از این فرصت استفاده نکرد، گفت: گران بودن کالاهایی مانند پراید در داخل کشور نسبت به دیگر کشورها به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی است. در مورد بانک و اصلاح سیستم بانکی قرار بود اقداماتی انجام شود ولی با آن مخالفت شد زیرا اولین رانت‌خواران بانکی، مسئولان هستند که متضرر می‌شوند. اگر مشکل بانک را حل کنیم و بر سیاست‌های پولی و مالی مسلط شویم، مشکلات بخش تولید و اقتصاد حل خواهد شد اما متأسفانه ۱۲ هزار واحد تولیدی در دولت آقای روحانی تعطیل می‌شود.

در خودروسازی، دچار فساد صنعتی هستیم. سیاست خودروسازی غلط است زیرا ۴۰۰ هزار نفر از این طریق ارتزاق می‌کنند و دولت، کسب بودجه خود از خودرو را، از مردم می‌گیرد.

نماینده مردم مشهد در چهارمین دوره شورای شهر با بیان اینکه فرصت‌طلب‌ها در هر حکومتی هستند، گفت: کشت‌های گلخانه‌ای، می‌تواند به اندازه نفت تولید داشته باشد. در قضیه اختلاف ترکیه و روسیه بحث واردات بین آن‌ها منتفی شده بود، نماینده روسیه خواستار واردات محصولات مورد نیاز این کشور از ایران بود و این به معنای یک بازار بزرگ مصرف است. در خودروسازی، دچار فساد صنعتی هستیم. سیاست خودروسازی غلط است زیرا ۴۰۰ هزار نفر از این طریق ارتزاق می‌کنند و دولت، کسب بودجه خود از خودرو را، از مردم می‌گیرد. در سایر کشورها، یک خودروی ملی وجود دارد و بقیه خصوصی است، آن‌ها باید خودروی ملی را حتی به ضرر در رأس تولیدات اتومبیل قرار دهند لذا قیمت پراید این چیزی نیست که امروز می‌بینیم.

در ادامه یکی از حاضران جمع بیان کرد: ریشه اصلی تفکرات اقتصادی را باید از قرآن و نهج‌البلاغه دربیاوریم. اسلام بر پول با پشتوانه تمرکز دارد. برای کسب اطلاعات در زمینه اقتصادی مطالعه کتاب «درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی، تبیین نظریه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اندیشه اقتصادی رهبر معظم انقلاب» نوشته عادل پیغامی را به دوستان پیشنهاد می‌کنم؛ روش تحلیل این گفتمان به شیوه نهج‌البلاغه و قرآن است. دولت، پشتوانه ایدئولوژیکی ایرانی اسلامی، ندارد و به صحبت‌های آقا اهمیت نمی‌دهد. به فرموده آقا، امروز جنگ اراده‌ها است؛ ما فقط این جمله مهم را شنیدیم و از آن عبور کردیم در صورتی که این حرف، مبنای دینی دارد و وظیفه دانشجویان الهیات این است که مبنای دینی آن را خارج کنند. ما در ۱۳ آبان راهپیمایی کردیم و به استقلال سیاسی رسیدیم اما برای استقلال اقتصادی هنوز در جنگ هستیم. چند سال قبل اگر از جنگ اقتصادی حرف می‌زدیم، به ما عنوان دلواپسان و متوهم می‌دادند اما امروز به راحتی در نشریات از جنگ اقتصادی می‌گویند.

وقتی که آقا، شبیخون فرهنگی را شروع کردند و فرمودند «اگر امروز مسئولان ما به سمت اسراف بروند …»، دستور ساخت ماشین‌های ضدگلوله، ویلاهای ولنجک، جماران و جمشیدیه به دست مسئولان داده شد. از آنجا بود که آقازادگی شکل گرفت و مهدی هاشمی با دیپلم، مسئول فروش نفت به فلان کشور، فائزه هاشمی با همان مدرک دیپلم، مسئول ورزشی فلان جا شدند و کارگزاران و شرکت‌های کذایی که امروز در پشت صحنه، خون این مملکت را می‌مکند، شکل گرفتند.

موحد با بیان اینکه واکاوی ریشه انحرافات و مشکلات اقتصادی امروز را در دهه ۷۰ پیدا کنید، گفت: پنج روز بعد از ارتحال امام (ره) آقای هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «امروز چهره مفلوکی از نظام اسلامی در دنیا نشان دادند که برای شکستن این چهره باید مانور تجمل انجام دهیم»، با این دیدگاه، اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مبنای اقتصاد غربی را ترویج دادند، در صورتی استراتژیِ فرهنگی اولی بر استراتژی اقتصادی است اما این دو از هم جدا شد. آن زمان چون آقای هاشمی هم شانه آقا بودند، اگر آقا مقابل او قرار می‌گرفتند همان‌جا سوریه شکل می‌گرفت و انقلاب از بین رفته بود لذا آقا فرمودند «هیچ‌کس برای من هاشمی نمی‌شود» و خطر حضور هاشمی در جبهه مقابل را نفی می‌کردند. از هفته بعد که آقا، شبیخون فرهنگی را شروع کردند و فرمودند «اگر امروز مسئولان ما به سمت اسراف بروند …»، دستور ساخت ماشین‌های ضدگلوله، ویلاهای ولنجک، جماران و جمشیدیه به دست مسئولان داده شد. از آنجا بود که آقازادگی شکل گرفت و مهدی هاشمی با دیپلم، مسئول فروش نفت به فلان کشور، فائزه هاشمی با همان مدرک دیپلم، مسئول ورزشی فلان جا شدند و کارگزاران و شرکت‌های کذایی که امروز در پشت صحنه، خون این مملکت را می‌مکند، شکل گرفتند. نمایندگان ما را آن‌ها تعیین کرده و دولت را آن‌ها بالا و پایین می‌کنند لذا باید با نگاه پژوهش محور این ریشه‌ها را درآوریم و تبدیل به گفتمان و جریان اجتماعی کنیم.

در ادامه نشست، یکی از حاضران بیان کرد: چرا بر قیمت کالاها نظارت نمی‌شود؟ هر منطقه از کشور، بنا بر شرایط اقلیمی و آب و هوایی خود می‌تواند یک کالای مشخصی را تولید و کشت کند اما در این زمینه اقدامی صورت نمی‌گیرد. ما بهترین بنزهای دنیا را می‌توانیم تولید کنیم اما تا کی می‌خواهد دست‌های پشت پرده وجود داشته وجود داشته باشد و به دیگران اجازه تولید ماشین با کیفیت را ندهند؟

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false