×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
مشروح خبر | عدم تحمیل حجاب توسط اسلام/ پوشش با اسلام به تعادل رسید

به گزارش آتی نیوز، نشست زن در مسیحیت از دیروز تا امروز با بررسی تأثیر تحریف مسیحیت در برخورد جوامع مسیحی با زنان چهارشنبه ١١ دی‌ماه، در آمفی‌تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد برگزار شد.

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنگامی که در مورد مسیحیت صحبت میشود سه مورد مسیح، مسیحیت و مسیحیان باید از هم تفکیک شوند، گفت: افراد به لحاظ تاریخی در جنگ‌ها و توسط حکومت‌ها مسیحی شده‌اند. بیشترین میزان مسیحی، کاتولیک‌ها در قرن ۱۶ الی ۱۸ بودند که به دست ارتش‌های اروپایی، از جمله اسپانیایی به زور و شمشیر مسیحی شده‌اند. حتی بخش مسیحی آمریکایی پس از ورود ارتش اروپایی مسیحی شد. میزان مسیحیانی که بدون جنگ و شمشیر مسیحی شده باشند، اقلیت‌ است. عیسی (ع) فلسطینی هستند و عمدتاً مرکز مسیحیت شرقی فلسطین است و با مسیحیت غربی و اروپایی، از همان ابتدا تفاوت‌های اساسی داشتند. مسیحیان شرقی خود را متعلق به تمدن اسلامی می‌دانند و عقاید، اخلاق و فقه آن‌ها به مفاهیم اسلامی نزدیک است. اما مسیحیتی‌ که حال در دنیا شناخته می‌شود، عمدتاً مسیحیت غربی است که از قرن ۵ تبدیل به ابزاری شد که در اختیار امپراطوری روم قرار گرفت. قرآن کریم به انحرافات مسیحیت اشاره می‌کند و می‌گوید «کشیش و آخوندهای مسیحی باعث دست‌کاری دین شده‌اند و ضمن حذف آیات الهی بخش‌هایی از تورات و انجیل الهی را حذف کرده‌اند» این افراد به‌لحاظ احکام و خرافات بدعت‌هایی را در عهد عتیق به نام شریعت موسی وارد کردند و سپس به نفی شریعت در عهد جدید پرداختند. بنابراین آن چیزی که حال به‌عنوان کتاب عهد عتیق و جدید مطرح است علاوه بر شباهت‌هایی که با تورات و انجیلی که بر موسی و عیسی نازل شده است دارد، تفاوت و تضادهایی نیز به همراه دارد. در آن کتاب مقدس علاوه بر مفاهیم الهی، پیام اخلاقی و عدالت، مطالب صریح خلاف‌ عدالت، اخلاق و وحی‌ الهی نیز وجود دارد. از جمله اتهاماتی‌ نیز به انبیا وارد شده است. از همین‌رو، هنگامی که از زن در مسیحیت‌ صحبت میشود باید منظور از مسیحیت روشن شود. حال ما با سه‌نوع مسیح (ع)، مسیحیت و مسیحیان روبه‌رو هستیم که مواجهه با آن‌ها متفاوت است.

ازغدی در این خصوص ادامه داد: حضرت مسیح و مریم جزو‌ پاک‌ترین افراد تاریخ بشریت هستند. ایمان به آن‌ها جزو واجبات هر مسلمانی است. به عبارت‌ دیگر، اگر فردی بگوید مسلمان است اما این دو و انجیل و تورات حقیقی را باور نداشته باشد قطعاً مسلمان نیست و در اسلام نیز او را مسلمان نمی‌دانیم. نگاه ما به مسیح و مریم روشن است. مسیحیان و مسیحیان در فرهنگ‌ یهودیان دارای دین‌های منسوخ و مربوط به دوره‌های قبل هستند و حق و باطل در دیدگاه آن‌ها مخلوط شده است اما به هر حال فقه ما، مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان را جزو مؤمنین به خدا، آخرت و از خانواده دین‌داران می‌داند. بنابراین، ضمن دعوت آن‌ها به توحید، باید محترمانه، دوستانه و منطقی با آن‌ها گفتگو و به خرافات آن‌ها توجه کرد. کسی حق ندارد آن‌ها را مجبور کند که مسلمان شوند اما باید گفتگوی انتقادی با آن‌ها داشت و آن‌ها را به توحید خالص دعوت کرد و به حقوق آنان احترام گذاشت. مسیحیت، شامل تعاریفی میشود که امروز به نام مسیح (ع) مطرح شده است و بیش از ۲ میلیارد نفر خود را منسوب به آن می‌دانند. در آیین‌های پروتستان انشعاب‌های زیادی صورت گرفته و باب پراکندگی باز است. حتی تفاوت نگاه کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها و دیگر گروه‌های آن‌ها، به عیسی و مریم زیاد است و از تفاوت شیعه و سنی بیشتر‌ است.‌ از زمانی که مسیحیت در اختیار امپراطوری روم درآمد، تحریف آن شروع شد. زمانی عنوان شد صدها انجیل در دست مردم است، حتی هنگامی که خود عیسی از میان مردم رفته بود، انجیل جدید وارد می‌شد. کتاب مقدس اهل عتیق نیز کتاب نیست بلکه کتابخانه‌ است. زیرا ده‌ها کتاب وجود دارد که فاصله آن‌ها با یکدیگر چند قرن است و مؤلف آن‌ها معلوم نیست. انجیل نیز در قرن ۴ و ۵ گزینش و تنها ۴ کتاب از آن باقی ماند، با این وجود هنوز در مواردی تناقض در آن دیده‌ می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مسئله زن اظهار کرد: اسلام به سرعت گسترش پیدا می‌کرد و ملت‌های مسیحی مسلمان می‌شدند‌ و تمدن‌ جهان اسلام قوی، دارای علم، قدرت و ثروت فراوانی شده‌ بود. در جنگ‌های صلیبی، به مسیحیتی‌ که روم و اروپا القا‌ می‌کردند احترام چندانی قائل نبودند. قرآن کلیسای قرون وسطی را افشا کرد و می‌گوید: «وای بر آن‌ها که در کتاب چیزی اضافه می‌کنند و میگویند‌ از طرف خدا آمده است» و ادامه می‌دهد که کشیش‌ها در کلیسا به اسم دین و مذهب‌ مشغول بالا کشیدن اموال هستند و ضمن افشاسازی فساد‌ اقتصادی آن‌ها به خشونت کلیسا نیز اشاره می‌کند. کلیسا جنگ‌های صلیبی را علیه مسیحیت راه انداخت که جز در جنگ اول، مسلمانان در تمام جنگ‌ها پیروز بودند. کلیسا در قرون وسطی علیه اسلام و مسلمین در رابطه با زن اتهاماتی را وارد کرده است. در فرهنگ کلیسا و کتاب مقدس آن‌ها، زن نماینده شیطان، منشأ فساد، تجسم نادانی و گناه شمرده شده است. در منطق کلیسا، ازدواج امر دور شدن از خدا تلقی میشود، از همین رو، کشیش‌های کاتولیک ازدواج نمی‌کنند زیرا‌ ازدواج را حرام دانسته‌اند ولی هزاران هزار فساد جنسی و تجاوز به افرادی که وارد کلیسا می‌شوند و یا کودکان و هم‌جنس‌بازی وجود دارد. در این زمینه، پاپ‌ و کلیسا ده‌ها هزار میلیارد خسارت داده است و در کشورهای مختلف اعلام می‌کنند که جایی اطلاع‌رسانی نکنید. مسیحیت تحریف شده است زیرا خدا نمی‌تواند میل قوی در وجود انسان قرار داده باشد و بعد بگوید از آن استفاده نکنید. آن‌ها، بکارت را معنویت و باعث تقرب مسیح می‌دانند از طرفی در مسیر فساد و راه‌های نامشروع از جمله، زنا و هم‌جنس‌بازی قرار گرفته‌اند. در کشورهای مسیحی در مسائل جنسی و رابطه زن و مرد تفریط‌ شده است، به‌گونه‌ای که خانواده و حتی ازدواج موقت را کنار گذاشته و ازدواج سفید انجام می‌دهند. در صورتی که قربانی ازدواج سفید و روابط غیر مشخص بین زن و مرد، تنها زن و کودک هستند. مردان، در همه دنیا ضد ازدواج هستند و روابط موقت هستند اما اسلام اصل رابطه دائمی تک‌همسری دانسته است و روابط موقت را بر پایه مشخص شدن اصول و حقوق دو طرف و حساب و کتاب مجاز شمرده و به تمام جوانب‌ توجه کرده ‌است. در صورتی که مسیحیت ازدواج را خلاف امر شریعت برشمرد و طلاق را نیز ممنوع کرد، اسلام طلاق را مکروه دانست اما راه آن را به‌طور کلی نبسته‌ و به حقوق متقابل یکدیگر اهمیت داده است. در دیدگاه مسیحیت به‌خصوص کاتولیک، بودن مرد با زن و ازدواج را مانع معنویت دانسته است اما اسلام ازدواج را دارای معنویت بیشتر‌ برشمرد زیرا وقتی نیاز جنسی به‌درستی ارضا شود، تعادل رعایت میشود. نگاه فرهنگ مسیحی که ازدواج را خلاف معنویت دانسته و طلاق را ممنوع کرده است، کاهش ازدواج و افزایش خیانت را به دنبال داشته که حال به جامعه ما نیز وارد شده است. مسیحیت، مشکل طلاق را با ازدواج نکردن حل کرد و تنها به پاک کردن صورت‌مسئله پرداخت که آثار اخلاقی و تربیتی فراوانی به همراه داشت. زیرا حال شهرهایی وجود دارد که تنها اقلیت افراد مزه عشق و وجود پدر و مادر را چشیده‌اند و این مسئله برای آن‌ها رؤیا شده است. در نتیجه، خشونت و خیانت جنسی ضمن افراط در تفکر به اصطلاح دینی زیاد شد. کلیسای قرون وسطی اعلام کرد اسلام، دین جنسی است در حالی که خشونت و فساد جنسی تا عمق افراد آن وجود داشت، اما حال در دوران مسیحیت جدید اتهام می‌زنند که اسلام در رابطه با زن و مرد تنها به تعهد اخلاقی، حیا و حجاب توجه دارد و دین محرومیت جنسی و مانع ظهور نیازهای جنسی انسان است.

وی با بیان اینکه مسیحیت جدید، مسیحیت نیست و تنها تفکر سرمایه‌داری، لیبرالیسم و اصالت لذت‌ با پوشش مسیحیت است، گفت: کاری که نظام سرمایه‌داری و لیبرالیسم با مسیحیت کردند دارای آثار فراوانی بوده است که باعث افزایش آمار طلاق و خیانت شده است‌.‌ این تفکر به تعهد اخلاقی، ضابطه‌ حقوقی و اخلاقی جنسی توجهی ندارد و مسئله ارضای جنسی را به دین، اخلاق و حقوق مربوط نمی‌داند.

حسن رحیم‌پور ازغدی: کریسمس ساخته امپراطوری روم‌ است و تاریخ آن دقیق نیست، طبق برخی منابع تاریخی، کریسمس‌ کپی‌برداری از شب یلدای ایرانی است.

این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه کریسمس ساخته امپراطوری روم‌ است و تاریخ آن دقیق نیست، گفت: طبق برخی منابع تاریخی، کریسمس‌ کپی‌برداری از شب یلدای ایرانی است. در آن زمان آیین‌های میترائیسم، هند و ایرانی آمیخته با شرک و بت‌پرستی شد و ضمن ترکیب با اساطیر رومی و یونانی، شکل جدیدی به خود گرفت. حضرت مسیح پیامبر زهد‌ و ساده زیستی است اما کشورهای سرمایه‌داری اینگونه نیستند و حال به اسم مسیح و تحت عنوان جشن‌های مسیحی، مشغول زنا و مشروب‌خواری هستند. مسیح پیامبر توحید و عدالت است، اما نمرودها و فرعون‌های امروزی، در کاخ سفید جشن می‌گیرند. کاج نیز ربطی به مسیحیت ندارد و طبق اسناد تاریخی سرو وجود داشته است  که آن هم از سنت‌ ایرانی و شرقی گرفته شده است. زن در نظر امپراطوری روم،‌ کنیز‌ جنسی، رقاص و سرگرمی‌ مردان صاحب سرمایه و قدرت بود. در ایران ساسانی نیز شاه ایران قبل از اسلام، سه هزار زن داشته است و فرهنگ‌ حرم‌سرا در ایران و روم قبل از اسلام وجود داشت و دوست‌دختر و دوست‌پسر، رسم عرب‌ قبل از اسلام به شمار می‌رفت.‌ همچنین، رابطه آزاد نامشروع نیز جزو افتخارات عرب‌ جاهلی بود، البته برخی به دلیل فقر، فاحشه‌ بودند اما فردی مانند مادر معاویه دارای فحشای‌ روشنفکری بود و پرچم بر در منزل خود نصب کرده بود و رابطه‌ها جایگزین می‌شد که در دنیای حال نیز رسم شده است‌.

ازغدی با اشاره به اینکه حضرت موسی و عیسی (ع) پیامبر کل بشریت نبوده‌اند و مخاطب آن‌ها بنی‌اسرائیل بوده است، گفت: مسیح مانند تمام انبیا است و نگاه آن‌ها یکسان است. پیامبر (ص) توجه ارزش زن و محبت به آن را بین تمامی پیامبران دانست. پیامبر (ص) فرمودند: «کسی به زن اهانت نمی‌کند مگر اینکه خود پست باشد و به زن احترام نمی‌گذارد مگر اینکه خود محترم است» قرآن نیز ۸۰ ضربه شلاق برای اهانت و تهمت جنسی به زن بر شمرده است. پیامبر (ص) در جامعه‌ای که دختر ننگ بود، فرمود: «پدری‌ که برای رشد و رسیدگی یک دختر تلاش کند، پاداش پدر‌ سه پسر را دارد‌«. پیامبر اکرم (ص) برای کل بشر آمده است و تعالیم آن جهانی و ابدی است. اما تعالیم حضرت موسی و عیسی جزو بخش‌های مربوط به توحید جهانی نبود و بخشی از شریعت آن‌ها تنها مخصوص به همان قوم و عرف بوده است. بنابراین، بخش مثبت نگاه به زن مربوط به تمامی انبیا است‌.
وی در رابطه با محتوای کتب مسیحیت، گفت: کتاب مقدس مسیحی می‌گوید: شیطان و حوا هم‌دست شدند تا آدم را فریب دهند، بدین ترتیب گناه نزدیک شدن به درخت ممنوعه رخ داد. مسیحیان فریب و انحراف بشر را به خاطر هم‌دستی‌ زن با شیطان دانسته‌اند و درد زایمان و ضعیف بودن زن را مجازات خدایی برشمرده‌اند. همچنین میگویند: شیطان گفته است آن درخت آگاهی است و خدا می‌خواهد شما آگاه نباشید آن درخت را ممنوع کرد، در حالی که قرآن کریم چنین تعبیری ندارد، و می‌گوید خدا تمام حقایق را به آدم آموخته است و خدا، خدای آگاهی است. در قرآن، خدا وکیل مدافع انسان است و در برابر شیطان و فرشتگان از انسان دفاع کرده است و شیطان آدم و حوا را فریب داده است. بنابراین نگاه مسیحی و یهودی مبنی بر اینکه زن باعث و بانی گناه و فریب‌کار اصلی است، اشتباه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: از دید اهل بیت، خانه و خانواده‌ای که استرس، اضطراب، دعوا، خشونت و شک در آن زیاد است، خانواده مسلمان نیست. قرآن ویژگی خانواده مسلمان را آرامش، مودت و مهربانی دانسته است‌. در کتاب مقدس، دعایی است که می‌گوید خدایا سپاس که مرد آفریده شده‌ام نه زن و خدا را شکر که آزاد آفریده شدم نه برده، درحالی‌که که آزاد و برده بودن آفریدنی‌ نیست‌. حضرت امیر (ع) فرمود: «خدا همه شما را آزاد آفریده است و اجازه ندهید شما را برده کنند.» این جمله سپاسگزاری از اینکه مرد آفریده شده‌ام، شرک و توهین به خدا است. شریعت انبیا پذیرای ازدواج‌هایی که خلاف شریعت است، نیست‌ و اتهاماتی در این کتاب به انبیا از جمله اینکه حضرت لوط در حال مستی با دو دختر خود آمیزش داشته است، زده شده است، در صورتی که این اتهامات را دشمنان حضرت لوط به آن وارد کرده‌اند. از همین رو، اگر قرآن نبود دیگر مریم باکره‌ای وجود نداشت. اخیراً بیش از صد نفر در کنگره آمریکا اعلام هم‌جنس‌بازی کرده‌اند.

ازغدی در خصوص تفاوت کتاب مقدس و قرآن کریم، گفت: بزرگ‌ترین نقض حقوق بچه، به دنیا آمدن آن از طریق روابط نامشروع است. زن در کتاب مقدس مسیحی هدیه و معامله می‌شود در حالی که در قرآن کریم چنین بحثی مطرح نیست‌‌. در فقه ما راجع به حقوق و آزادی برده صحبت شده است و دعوت به آزادگی برده می‌کند. بنابراین رسمیت شناختن برده‌داری از سوی اسلام، اشتباه است. در کتاب مقدس، قوانین سختی راجع به زن وجود دارد. حکم سنگسار‌ در مواردی لازم‌ است اما در قرآن وجود ندارد و در اسلام شرایطی در رابطه با این حکم وجود دارد که بیشتر بازدارنده است. مقوله مردسالاری در کتاب مقدس وجود دارد‌ که البته از برخی‌ جهات،‌ مربوط به فرهنگ بنی‌اسرائیل در دوران خاص خود میشود‌ و فرهنگ عام بشری نبوده است.
وی در ادامه به بیان برخی تعابیر موجود در کتاب مقدس مبنی بر اینکه منشأ‌ همه فسادها زن است، به شرح زیر پرداخت: در کتاب زکریا: «فرشته گفت این بشکه پر از گناهانی است که سراسر زمین را فراگرفته است، ناگهان درپوش سنگین بشکه کنار رفت و من توانستم زن داخل بشکه را ببینم. فرشته گفت زن، نشانه فساد و شرم در تمام جهان است» یا اینکه «آن حکیم گفت در میان هزار مرد یک مرد خوب یافت میشود اما در میان تمام زنان یک زن خوب یافت نمی‌شود» این تعابیر جزو تعالیم حضرت موسی نیست. منشأ مسیحیت مریم مقدس است و عیسی کلمه‌الله و روح‌الله است. مریم، فاطمه آن دوران بود. روحانیت یهود نسبت‌ به ایشان حملاتی داشتند زیرا در بنی‌اسرائیل، معابد را برای مردان می‌دانستند و دختری که عبادت کند را کفر و ضد دینی برمی‌شمردند. اینکه در گذشته مسیحیت منشأ همه شرارت‌ها را زن می‌دانست، ناشی از فرهنگ اروپایی بود‌. حال نیز فرهنگ غربی است، زیرا در فیلم‌های خود اغلب به بدن زن یا نماد حماقت زن، توجه می‌کند. در کتاب اوستا در ایران قبل اسلام نیز آمده که زن هم‌سرشت با اهریمن است.

در ایران قبل از اسلام، زن پس از ازدواج نیز باید از پدر و برادر خود رو می‌گرفت. اینکه می‌گویند اسلام حجاب را تحمیل کرد، خلاف واقع است، بلکه اسلام ضمن راحت سازی حجاب و دور کردن آن از خرافات و سخت‌گیری ها، آن را عمومی کرد.

ازغدی با بیان اینکه حجاب در ایران قبل اسلام محکم‌تر از حجابی بود که اسلام ایجاد کرد، گفت: حجاب قبل از اسلام مختص طبقات اشراف و حکومتی بود و طبقات پایین را فاقد ارزش حجاب می‌دانستند. در ایران قبل از اسلام، زن پس از ازدواج نیز باید از پدر و برادر خود رو می‌گرفت. اینکه می‌گویند اسلام حجاب را تحمیل کرد، خلاف واقع است، بلکه اسلام ضمن راحت سازی حجاب و دور کردن آن از خرافات و سخت‌گیری ها، آن را عمومی کرد. مسئله حجاب در کتاب مقدس محکم است درحالی‌که شاید رعایت نکنند، به‌طوری که اگر مردی زن خود را بدون حجاب در بیرون دید، آن زن در حکم طلاق است. بحث روبند نیز در کتاب مقدس و موارد متعدد مطرح شده است. در آیین یهود به‌خصوص‌ تلمود‌ نیز گفته شده است که حضور زن بدون روسری در انذار عمومی دلیل فسخ خود به خودی ازدواج است. همچنین، در فرهنگ عامیانه یهودیان متدین، گفته شده که حتی تیرهای چوبی خانه نیز نباید روی زن را ببینند و در خصوص پوشاندن سر در آیین مسیحیت بیان شده است که اگر زنی بدون حجاب باشد بی‌احترامی و خیانت به همسر خود تلقی میشود. در فقه یهودی و کتاب مقدس گفتگوی علنی بین مردان و زنان ممنوع است حتی زن و شوهر در عرصه عمومی و خیابان نیز نباید با یکدیگر صحبت کنند. در کتاب مقدس، آیین زرتشتی قبل از اسلام و آیین هندو زن خرید و فروش می‌شد. آن‌ها برای ازدواج اجازه نمی‌گرفتند، اما وقتی دختری به پیامبر (ص) گفت پدر من بدون صحبت و اجازه، من را به عقد دیگری در آورده است، آیا در این خصوص حقی دارد؟ پیامبر فرمودند حقی ندارد و وقتی متوجه شدند دختر آن فرد را می‌خواهد، گفت: با او زندگی کن اما به پدرت بگو هیچکس حق ندارد، بدون اجازه دخترش او را به عقد کسی در آورد، زیرا اگر دختری را به‌زور‌ به عقد کسی درآوردید ازدواج باطل است و او را مجبور به زنا کرده‌اید. همچنین قوانین سخت‌گیرانه‌ای در کتاب مقدس راجع به سوزاندن زن حامله‌ای که زنا کرده است وجود دارد و می‌گوید: اگر مردی با زن و مادر آن نزدیکی کند، هر سه باید سوزانده شوند. (باب ۲۰ ـ آیه ۲۷)، اگر دختر کاهن، اهل فحشا باشد و دوست‌پسر داشته باشد باید زنده زنده سوزانده شود. (باب ـ آیه ۹)‌، خیانت جنسی و زنا گناه است اما در قرآن چنین مجازاتی‌ عنوان نشده است. در کتب مقدس، اگر مردی همسر خود را متهم به داشتن رابطه قبل از حضور او کند، پدر و مادر دختر باید عدم این رابطه را ثابت کنند در غیر این صورت دختر سنگسار می‌شود در حالی که قرآن می‌گوید: اتهام جنسی باید همراه با چهار شاهد عادل باشد که جزئیات را دیده‌اند. در کتاب مقدس گفته شده که اگر دختر نامزد شده توسط مردی تجاوز شود هردو سنگسار می‌شوند، زیرا دختر نیز تسلیم شده است.

این سخنران مذهبی در انتها با بیان اینکه خوشبختانه یا بدبختانه امروزه یهودی یا مسیحی وجود ندارد که به کتاب مقدس عمل کنند، گفت: این کتاب عملاً تنها یک کتاب تشریفاتی شده است. زیرا ۹۵ درصد جامعه مسیحی و یهودی بر اساس کتاب مقدس فکر نمی‌کنند و اصلاً به این کتاب رجوع ندارند. زمانی در کلیسای آمریکا بخشی از کتاب مقدس را خواندم و تمام افراد متعجب شدند. کشیش آمد آن مسئله‌ را درست کند، از همین رو، به مردم گفت این مسائل در کتاب وجود دارد اما عیسی مسیح به‌خاطر عشق به انسان این مسائل را حلال کرده و این مسائل مربوط به گذشته بوده است و حال دستور حلال و حرامی وجود ندارد. حال مسیحیت سکولاری‌ شده است و مسئله خانواده، حرمت زنا و دیگر موارد ربطی به دین ندارد و در کلیسا نیز به این موارد توجه نمی‌شود زیرا کسی گوش نمی‌دهد. از همین رو، تنها به قائل بودن احترام برای کلیسا و مسیح توجه می‌کنند. مسئله فروپاشی خانواده و مادرانی که با بچه‌های خود تنها مانده‌اند، واقعیت جهان جدید مسیحیت است. مردانی که تنها به رابطه اهمیت می‌دهند و مسئولیت دیگر موارد را برعهده ندارند.

انتهای پیام/

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد