×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مردم استقبالی از کتاب‌های مذهبی نمی‌کنند/ ناشر خوب برای توزیع کتاب نداریم

الیاس شاهینی، یکی از اهالی تربت‌ جام است که در رشته کارشناسی ارشد مرمت بنای تاریخی تحصیل کرده و حال در کتابفروشی پدرش که سابقه ۴۵ ساله دارد، مشغول به فعالیت است، وی در خصوص وضعیت کتاب و کتابخوانی با آتی نیوز به گفتگو نشست.

شاهینی در خصوص استقبال مردم تربت‌جام از کتاب، گفت: در یک طیف، کتاب‌های مذهبی مانند قرآن، ادعیه و … تلاوت می‌کنند. برای عده‌ای هم این کتاب‌ها بیشتر حالت دکوری دارد، اما بیشتر مراجعه‌کنندگان ما کودکان هستند که در حال حاضر کتاب‌هایی از قبیل رنگ‌آمیزی و داستان را برای آن‌ها داریم، اما هر چه سن بالاتر می‌رود، اشتیاق به خواندن کمتر می شود.

وی با بیان اینکه مطالعه کتاب در بین مردم هر سال ضعیف‌تر و ضعیف‌تر شده است، اظهار کرد: ما کتاب‌های مختلفی داریم که نحوه استفاده از آن‌ها متفاوت است. عده‌ای بیشتر کتاب را برای هدیه خریداری می‌کنند ولی اینکه بگوییم مخاطبان صرفاً برای مطالعه، کتاب می‌خرند بسیار اندک هستند.

شاهینی در خصوص تعداد آمار فروش کتاب نسبت به سال گذشته، افزود: آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد، اما در سال جدید فروش کتاب‌های گردشگری که مربوط به شهرستان خودمان بوده، نسبت به سایر کتاب‌ها بیشتر بوده است؛ زیرا بحث فرهنگ و منطقه روی فروش کتاب تأثیر می‌گذارد. یکی از اولویت‌های اصلی تربت جام، این است که مردم به فرهنگشان اهمیت می‌دهند و نسبت به آن عرق خاصی دارند. این روحیه را در مکان های دیگر کمتر دیده‌ام؛ به همین دلیل است که کتاب‌های گردشگری و محلی تربت‌جام استقبال‌کننده بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه گرانی، تأثیر بسیاری بر قدرت خرید مردم گذاشته است، ادامه داد: ما هنوز کتاب‌های جدید خریداری نکرده‌ایم، اما حساب کنید دیوان حافظی که با قیمت ۳۰ یا ۴۰ هزارتومان به فروش می‌رسید، اکنون ۱۲۰ هزار تومان شده است. اگر قیمت کمتر باشد، به مراتب استقبال مردم از خرید کتاب بیشتر می‌شود.

یک زمان بیشترین فروش ما به کتابهای مذهبی اختصاص داشت، اما اکنون مردم دیگر استقبالی از کتاب‌های مذهبی نمی‌کنند.

این کتابفروش با بیان اینکه در حوزه اطلاع رسانی ضعف داریم، گفت: این ضعف به رسانه‌های جمعی باز می‌گردد؛ زیرا آنان شور و اشتیاقی در مردم به وجود نمی‌آورند که به سمت کتابخوانی حرکت کنند؛ مثلا در رسانه‌ها بحثی به نام تاریخ وجود ندارد و اگر مردم بدانند تاریخ چقدر می‌تواند بر روند زندگی آنان تأثیر بگذارد، قطعاً جذب خواهند شد. در چند سال اخیر، سلیقه مردم در موضوعات کتاب تغییر زیادی کرده است، به یاد دارم که یک زمان بیشترین فروش ما به کتاب‌های مذهبی اختصاص داشت، اما اکنون مردم دیگر استقبالی از کتاب‌های مذهبی نمی‌کنند؛ البته رمان‌ها، به ویژه‌ رمان‌های خارجی مخاطب بیشتری دارد، چون ذائقه عوض شده است.

وی با بیان اینکه برخی از چاپخانه‌ها به دلیل قیمت بالای کاغذ تعطیل شده‌اند، اظهار کرد: این تعطیلی، اتفاق بسیار بدی برای نشر کتاب است. برنامه و تبلیغ خوبی برای کتاب در نظر گرفته نشده و تا به حال فکر نشده که چگونه در حوزه کتاب سرمایه‌گذاری شود. وقتی ما صفحات روزنامه را باز می‌کنیم، کاملاً به سیاست اختصاص داده شده و از طرفی تلویزیون را روشن کنیم که آن هم در خصوص مسائل سیاسی صحبت می‌کند؛ اما همیشه جای کتاب خالی است و هیچ‌گاه نمی‌آیند تا یک کتاب را بزرگ کنند. برای خودم بارها پیش آمده که در خصوص یک کتاب در مجله مطالعه کردم و سپس به دنبال آن رفتم.

کار صنف کتابفروشی در تربت جام تنها این است که سالی یک بار جلسه بگذارد و همه کتابفروشان را دور هم جمع کند تا در خصوص کتاب‌های درسی صحبت شود. بارها به رئیس صنف اصرار کردیم که جلسات بیشتری برگزار کند تا در خصوص چالش‌ها و معضلات این حوزه با یکدیگر مشورت کنیم، اما این امر محقق نشد و خود رئیس صنف هم علاقهای به تنش ندارد.

شاهینی با اشاره به فعالیت صنف کتابفروشان در شهرستان، افزود: کار صنف تنها این است که سالی یک بار جلسه بگذارد و همه کتابفروشان را دور هم جمع کند تا در خصوص کتاب‌های درسی صحبت شود. بارها به رئیس صنف اصرار کردیم که جلسات بیشتری برگزار کند تا در خصوص چالش‌ها و معضلات این حوزه با یکدیگر مشورت کنیم، اما این امر محقق نشد و خود رئیس صنف هم علاقه‌ای به تنش ندارد.

این کتابفروش با بیان اینکه پژوهشگران در گذشته بنیادی کار می‌کردند ولی در حال حاضر ناشر تنها کتابی چاپ می‌کند که برایش فروش شده باشد، ادامه داد: بعضی ساختارها بسیار ضعیف است به گونه‌ای که ما یک ناشر خوب نداریم که بتواند یک کتاب را پخش کند. مردم هیچ اطلاعی از مسائل اجتماعی و تاریخی ندارند، چاپ اکثر کتاب‌هایی که به اجتماع اختصاص دارد، متوقف شده است، در این شهرستان، آرامگاه شیخ احمد جامی وجود دارد و پژوهشگران قبل از انقلاب بر روی شخصیت شیخ تحقیق کردند که کتاب‌های زیادی در این زمینه به چاپ رسید و این کتاب آنقدر جای خود را در میان مردم باز کرد که چاپ دهم و یازدهم هم رسید، به واسطه همین امر، شیخ احمد شناخته شد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۴

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false