×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
مردسالاری در دانش فقاهت وجود دارد/ پیش‌بینی پیامبر (ص) از قاضی شدن زنان در آخرالزمان

به گزارش آتی نیوز، نشست بررسی ابعاد فقهی، جامعه‌شناختی و جامعه پژوهی ورود زنان به ورزشگاه، به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، یکشنبه ۱۲ آبان ماه، در آمفی‌تئاتر دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام محسن غرویان، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه ورود به ورزشگاه، موضوع فقه نیست و فقیه نمی‌تواند راجع به این ورود صحبت کند، گفت: نمی‌توان گفت تمام آقایان برای انجام فعل حرام به ورزشگاه می‌روند. به‌عبارت‌ دیگر، فقیه نمی‌تواند و حق ندارد نیت خوانی کند. نیت هر فرد شخصی است‌ و تنها خود فرد از نیت درونی خودآگاه است.

وی، علت بی‌توجهی مردم به فتوای مجتهدان را عدم اطلاع فقها از واقعیت جامعه دانست و ابراز کرد: رهبر جامعه در پایتخت حکومت جمهوری اسلامی زندگی می‌کند و در آن شهر کنسرت برگزار می‌شود اما در استان خراسان رضوی، کنسرت را حرام و ممنوع اعلام می‌کنند.

وی با بیان اینکه نیازمند موج تحول در فقاهت هستیم، اظهار کرد: روشنفکران دینی نیز باید در این عرصه کمک کنند و بانوان عامل ایجاد موج و تحولات باشند.

در ادامه مهدی کرمانی، عضو هیئت‌علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: در چهار دهه اخیر، مسائل زنان حین آمیختگی به علایق فقهی ـ مذهبی رنگ سیاسی به خود گرفته است.

وی با بیان اینکه ورود زنان به ورزشگاه راه‌حل این مسئله نبود، ادامه داد: حکومت وقت با آسیب رساندن به‌صورت شکل زننده به جامعه، تنها در پی اعمال ایده خود در جامعه بود‌.

کرمانی اظهار کرد: ایران در مسیر مدرن شدن به گرفتاری دچار شده است؛ دولت در ریزترین مسائل عرصه عمومی دخالت می‌کند و صاحب حق پنداشته می‌شود، رسانه‌ها نیز نقش مهمی در این رابطه داشته‌اند.

*مشروح خبر در لینک زیر:

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false