×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۸ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
لازمه رسیدن به رشد اقتصادی پایدار ایجاد زنجیره‌های تولید است

به گزارش آتی نیوز، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی که با رویکرد دستاوردهای معین‌های اقتصاد مقاومتی برگزار شد، اظهار کرد: برای روستاهایی که در چهارچوب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان محور توسعه و توانمندسازی قرار گرفته‌اند می‌توان طرح «حساب روستا» را ایجاد کرد و از این طریق میزان تولید ناخالص داخلی روستا را اندازه‌گیری و در نهایت شاهد افزایش شاخص‌ ماندگاری جمعیت در روستا بود.
وی با اشاره به اینکه الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان به قاعده مثلث یعنی جمعیت می‌پردازد، افزود: این نگاه در مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان باعث قوام و دوام جامعه می‌شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ظرفیت‌های زیاد الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان و وحدت ارکان حاکمیت در استان، خاطرنشان کرد: ۱۲۸ هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در چهارچوب این طرح امضا شده که کاملا قابل تحقق است.
آقامحمدی با بیان اینکه ۶۲ درصد از جمعیت شاغل ایران را کارمندان بخش دولتی و غیردولتی و مزدبگیر تشکیل می‌دهند، ادامه داد: باقی جمعیت شاغل، شاغلان معیشتی هستند؛ یعنی کسانی که از محل مغازه یا ملک خود درآمدی دارند و زندگی خود را اینگونه اداره می‌کنند.
وی خواستار توجه به قاعده بزرگ مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی شد و بیان کرد: قاعده بزرگ مثلث را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا بدون آن پیشرفت ممکن نیست و علت نرسیدن به رشد پایدار نیز از توجه ناکافی به این قاعده نشأت می‌گیرد.
مشاور اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت:«انسان» مخزن ثروت و اصل تولید است و رشد پایدار از پرورش دادن قابلیت‌های انسان در سطح وسیع و از پایین‌ترین قشر مردم به وجود می‌آید، لذا در این شرایط لازمه رسیدن به رشد پایدار ایجاد یک زنجیره است.
آقامحمدی اجرای یک طرح اقتصادی و رسیدن به موفقیت در آن را نیازمند تشکیل زنجیره‌ای از تولید دانست و خاطرنشان کرد: از شناسایی توانمندی‌ها و قابلیت‌های انسان گرفته تا طراحی، تامین زیرساخت‌ها، تبلیغات، ایجاد بازار و صادرات یک زنجیره را تشکیل می‌دهند که نبود هر یک از این بخش‌ها باعث نرسیدن به رشد پایدار می‌شود، در این شرایط هم تولید، فقط ۳۰ درصد از یک جریان است و این تشکیل زنجیره است که باعث رسیدن به رشد ۱۰۰ درصدی می‌شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در داخل زنجیره‌های تولید صنعتی، بسیاری از فعالیت‌ها را می‌توان انجام داد، تصریح کرد: در کشور ما تقریبا ۴۰ درصد از بخش‌های یک زنجیره انجام نمی‌شود، در صورتی که اگر بتوان زنجیره را کامل کرد آن وقت روستاها به مرکز تولید محصولاتی تبدیل می‌شوند که مورد نیاز زنجیره‌ها است.
آقا محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت فرودگاه مشهد در منطقه تاکید کرد: پیشنهاد من برای مشهد تبدیل فرودگاه آن به فرودگاه جهان اسلام است و در صورتی که زمینه فراهم و انجام پروازها از فرودگاه مشهد ارزان شود می‌توان این شهر را به مبداء اصلی برای سفر مسلمانان قرار داد.

منبع: استانداری خراسان رضوی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد