×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
فعالیت اقتصادی و بنگاه‌داری، آفات نظام بانکی/ تأمین‌کننده سرمایه باشید

علی صابری، دبیر حزب اراده ملت، پیرامون تبیین شعار سال، «رونق تولید» و چگونگی تحقق آن با آتی ‌نیوز به گفت‌وگو نشست.

آتی‌نیوز: با توجه به شعار سال جدید، نظرتان را در مورد کار جهادی بفرمایید.

باید کار جهادی و هر کاری که جدای از همه حب و بغض‌ها باشد، رخ دهد چون رونق تولید با کار فردی قابلیت اجرا و تحقق را ندارد و نیازمند عزم ملی و جدی است. بنابراین، براساس صحبت‌های رهبری وقتی می‌خواهیم این رونق محقق شود، نیازمند مشارکت اجتماعی هستیم. رسیدن به بهبود تولید، با یک عملیات روزانه قابل تحقق نیست و نیازمند تلاش مضاعفی است که در قالب کار جهادی قابلیت وصول دارد تا اینکه مشارکت اجتماعی و همکاری کلیه اقشار را داشته باشیم و لذا صرفاً با کار یک بخش خاص، قابلیت رسیدن ندارد. بنابراین، تولید زمانی رونق پیدا می‌کند که مشارکت در همه بخش‌ها برای تحقق این هدف بزرگ رخ دهد.

آتی‌نیوز: در مورد بهره‌گیری از مدیریت باسواد در فرایند تولید بفرمایید.

در زمان نگارش لایحه چهارم توسعه، محوری دیده شد که متأسفانه به خاطر برخی سیاسی‌کاری‌ها این بخش از لایحه مسکوت ماند و در فرمایشات رهبری مجدداً بدان تأکید شد و آن هم بحث مدیریت دانش است. یعنی توجه به علم مدیریت. این حوزه هم به نوعی در ۴۰ سال اخیر دچار غفلت شده است. این موضوع به این امر برمی‌گردد که باید ارتباط میان بخش دانشگاه و صنعت تقویت شود. اما در حال حاضر، دانشگاه و صنعت هر کدام مسیر خود را می‌روند. وقتی فارغ‌التحصیل دانشگاهی ما به صنعت می‌رسد، انگار تازه‌وارد عرصه جدیدی شده است که در دانشگاه در آن زمینه به او آموزش ندادند و برای این مسائل راه‌حلی ندارد. اما با کمی تقویت بخش دانش‌بنیان و دانشگاه و ارتباط دانشگاه با صنعت و به‌کارگیری نیروهایی که دانش و سواد لازم در حوزه تخصصی خود را دارند این مشکل رفع می‌شود. یکی دیگر از غفلت‌های ما در دهه‌های گذشته این بوده که کمتر به سمت افراد دارای علم لازم برای مدیریت امور رفته‌ایم و موضوعات دیگری بر علم و دانش و توانایی لازم فرد جهت اداره و مدیریت حوزه زیر نفوذ خود مقدم بوده است، از همین رو امیدواریم در گام دوم انقلاب این اتفاق رخ دهد و امور کشور را کسانی اداره کنند که دانش و تخصص لازم را داشته باشند.

آتی‌نیوز: به نظر شما قوانین و مقرراتی که در فضای کسب و کار حاکم است، مثل امور بانکی، نیاز به اصلاحات دارد و اگر پاسختان مثبت است در چه زمینه‌هایی این اصلاحات باید انجام شود؟

یکی از الزامات برای رونق تولید این است که سرمایه‌گذار، سرمایه خود را در حوزه تولید و اقتصاد بیاورد و اطمینان داشته باشد که سرمایه‌اش با درصد سود مناسب و معقولی برگشت می‌کند. متأسفانه، یکی از ضعف‌ها در ۴۰ سال گذشته تغییر مکرر قوانین بوده است و نتیجه این تغییرات این بوده که فضای کسب و کار، اطمینان‌بخش نبوده است. ایجاد ضریب اطمینان و آرامش برای سرمایه‌گذار از عواملی است که سبب می‌شود صنعت‌گر برای سرمایه‌گذاری رغبت پیدا کند و همچنین بتواند به برداشت و سود لازم و معقول خود هم برسد.

آتی‌نیوز: نظر شما در مورد اصلاح امور بانکی چیست؟

یکی از آفاتی که در نظام بانکی وجود دارد این است که نظام بانکی ما فعالیت اقتصادی و بنگاه‌داری انجام می‌دهد. لذا بانک‌ها و مؤسسات مالی باید به مسیر اصلی خود برگردند و تنها تأمین‌کننده سرمایه برای سرمایه‌گذار باشند تا بتواند کار اقتصادی انجام دهد، نه اینکه خود کار اقتصادی به مفهوم دخالت مستقیم انجام دهند. رشد مؤسسات مالی در برهه‌ای از زمان سبب شد تا به نوعی فضای کسب و کار آسیب ببیند و مشکلاتی را برای کشور ایجاد کند.

آتی‌نیوز: با وجود اینکه تبلیغاتی برای حمایت از تولید ملی شده است، اما هنوز حمایت از کالای ایرانی کامل تحقق پیدا نکرده است و اجناس خارجی زیادی در بازار وجود دارد که تمایل به خرید این اجناس هم زیاد است. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

در زمینه حمایت از کالای ایرانی دو نکته وجود دارد: یکی اینکه بحث عمده به سرمایه انسانی و مشارکت اجتماعی مردم بازمی‌گردد که یکی از مشکلات، کاهش مشارکت اجتماعی یعنی همبستگی اجتماعی است. ما عملاً نتوانسته‌ایم مشارکت اجتماعی مردم را برای تحقق این امر جلب کنیم. یعنی حتی اگر فضای کسب و کار، تولید و مدیریت را درست کنیم، اما نتوانیم مشارکت اجتماعی ایجاد کنیم، عملاً هیچ کدام از این موارد محقق نمی‌شود. در صورتی که با وجود مشارکت اجتماعی، هر کدام دیگر از عوامل گفته شده هم لنگ بزند باز هم امکان محقق شدن وجود دارد. در واقع به تعبیر رهبری وقتی کار و مدیریت جهادی باشد، رونق تولید هم رخ می‌دهد. لذا مشکل اصلی ما در این زمینه است که بخشی از تحقق آن به اعتمادسازی و درگیر کردن عمومی مربوط می‌شود، یعنی مردم بپذیرند که در سرنوشت نهایی خود مؤثر هستند. البته بخش عمده این بحث فرهنگی و زیرساختی است و اتفاقات خوبی هم رخ داده و صداو سیما هم تا حدودی در این جهت حرکت کرده است و حساسیت استفاده از کالای ایرانی باید در درون ما نهادینه شود. البته، از طرف دیگر هم باید کیفیت کالای ایرانی افزایش پیدا کند. ارتقای این کیفیت نیاز به یک بازار رقابتی در حوزه کالاهای تولیدی دارد تا بازار از حالت انحصاری خارج شود. این اتفاق در یک بازار رقابتی امکان تحقق دارد که البته، این امر نیاز به علم روز و ارتباط با کانون‌های علمی دنیا دارد تا در نتیجه این ارتباط، دانشگاه‌های ما از کیفیت آموزش خوبی برخوردار شده و مهندس، تکنسین و اپراتورهای تولیدی خوبی را داشته باشیم تا در نهایت کالای ایرانی باکیفیت تولید شود.

آتی‌نیوز: درباره توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان نظرتان چیست؟

باید دانشگاه‌ها قابلیت تولید مطابق با علم روز دنیا را داشته باشند. امروز در دانشگاه‌های کل کشور چند استاد داریم که بتوانند ادعا کنند که آموزش‌هایی که می‌دهند جزو علم روز دنیا است؟ لااقل در حوزه تحصیلی خودم معدود استادانی را می‌شناسم که بتوانند چنین ادعایی بکنند که آنچه را که تدریس می‌کنند علم روز دنیا است و در ام آی تی آمریکا چیزی فراتر از این آموزش داده نمی‌شود. به هر حال ما یک تأخیر علمی را داریم که باید بتوانیم جای آن را پر کنیم و آن هم تنها با برقراری ارتباط‌های علمی با دنیا محقق می‌شود. نمی‌شود درهای دنیا را به روی خودمان ببندیم و بعد بگوییم که مثلاً ما می‌خواهیم چرخ را از نو اختراع کنیم، بلکه باید علوم را از بقیه کشورها یاد گرفته و آن را تکامل و پیشرفت دهیم.

آتی‌نیوز: در مورد بهره‌گیری از ظرفیت‌ها در حوزه‌های مختلف چه نظری دارید؟

نکته دیگر، توجه کردن و به دست آوردن شناخت نسبت به ظرفیت‌های درونی و توانمندی‌هایی است که در درون کشور داریم. نیاز نیست که همه چیز را خودمان تولید کنیم. امروز دنیای ارتباطات است، می‌توانیم بر روی آنچه که توانمندی و دانش داریم متمرکز شده و آن را ارتقا و تولیدش کنیم و به دیگر کشورها صادر کنیم. لذا اینکه بخواهیم همه چیز را خودمان تولید کنیم باعث عدم حمایت درست از تولید داخلی شده و در نتیجه نمی‌توانیم حتی از تولید خوبمان حمایت کنیم. بنابراین، باید یک تعادل بین این موضوعات برقرار کنیم و آنچه را که توانمندی داریم ارتقا داده و آنچه را هم که نسبت به آن دانش کمی داریم را با ارتباط با مراکز علمی دنیا افزایش دهیم.

در بحث رونق تولید، مشارکت اجتماعی مهم است به این معنی که عامل اساسی و مهم در تولید، اپراتور و کارگر است. اگر کارگر انگیزه لازم برای تولید کالای باکیفیت ایرانی را نداشته باشد، هر کاری هم انجام دهیم در نهایت منجر به شکست می‌شود. بنابراین، اگر کارگر انگیزه لازم و آرامش خیال برای انجام کار و تولید را، آن هم با فراهم شدن حداقل‌های امکانات داشته باشد می‌تواند در شغل برای رسیدن به رونق تولید مؤثرتر باشد که این امر توجه بیشتر به سیستم‌های تأمین اجتماعی و حمایت کارگران را می‌طلبد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false