×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۸ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
عدم تحقق خواسته‌های رهبری در موضوع بافت پیرامون حرم رضوی

به گزارش آتی نیوز، مستند امیدیه، شنبه، ۲۸ دی‌ماه در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) مشهد اکران شد.

بعد از اکران مستند، هادی ذالکی، مستندساز گفت: یک نفر آدم سالم مثل شهردار امیدیه که انقلابی و عدالت‌خواه بوده و از دوگانه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا جدا باشد، می‌تواند مسیر یک شهر و کشور را تغییر دهد. عملکرد این آدم انقلابی و عدالت‌خواه به بقیه جرات داده و جاده صاف‌کن بقیه است. در شهر، بازیگران مختلفی مانند قاضی، دادستان و مسئول داریم که یکی ثروت و دیگری زور دارد و در عین حال که خدمات حاکمیت به مردم منتقل می‌شود، باید داد و بیداد و خواست مردم هم به حکومت منتقل شود، ولی تاکنون تنها کارهای انجام شده توسط حاکمیت به مردم منتقل شده است.

وی ابراز کرد: شما اگر یک رسانه عدالت‌خواه را می‌شناسید آن را نام ببرید. مثلاً ما بحث طرح‌های تفصیلی و جامع را در شهرها داریم و خدا را شکر، یکی در مورد تخلفات قوه قضاییه هم فیلم ساخت. هر زمان ما بحث تحولات در دادگستری استان را آغاز می‌کنیم، غلامعلی صادقی، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی می‌گوید که در ماه ۲۷۰ پرونده را بررسی می‌کنیم و لذا وقت نداریم. وقتی میگوییم پرونده‌هایی دارید که مسکوت است، میگویند وقت نداریم. ما هر چقدر هشتک و متن بگذاریم تنها ۱۰ درصد راه رفتیم و در نهایت آن قاضی و بازپرس باید نظر بدهد و اگر او روی کار شما نظر سوئی داشته باشد، تمام کار شما کشک است. البته در فضای قضایی آدم‌های انقلابی و عدالت‌خواه هم داریم.

هادی ذالکی: شهرک اساطیر با ۳۲ قطعه ویلا هنوز در پیچ و خم رسیدگی استان است. این در حالی است که ۷ بار مقامات استانی در رسانه‌ها صحبت و اذعان کردند که در بحث این ویلاها تخلف شده و به رئیس جهاد مشهد رشوه داده شده است. ولی هنوز یک آجر از آنجا کم نشده است.

وی افزود: شهرک اساطیر با ۳۲ قطعه ویلا هنوز در پیچ و خم رسیدگی استان است. این در حالی است که ۷ بار مقامات استانی در رسانه‌ها صحبت و اذعان کردند که در بحث این ویلاها تخلف شده و به رئیس جهاد مشهد رشوه داده شده است. ولی هنوز یک آجر از آنجا کم نشده است. البته ما این موضوع را پیگیری کرده و می‌کنیم. در این زمینه ۴۰۰ میلیون بودجه تخریب به جهاد مشهد آمده و میگویند دستور داده شده است. خب چرا دوباره دستور نمی‌دهید، میگویند چه فایده دارد و این توجیهات را می‌آورند. گاهی در سیستم قضایی کسی پول می‌گیرد و به فکر خودش است. در امیدیه هم یکی از قطعات زمین مورد بحث متعلق به دادستان بوده که چنین شانتاژی درست کرده است.

بافت اطراف حرم تنها بافت شهری است که آقا دو بار سال ۷۴ و ۸۴ برای آن تقریر زدند و بر ۱۰ بند تأکید کردند. اما از آن زمان تاکنون حتی یک بند آن خواسته‌ها محقق نشده است.

این مستندساز با بیان اینکه گاهی طرف جهت بازی را تشخیص نمی‌دهد، توضیح داد: مثلاً قاضی و دادستان خودشان نماد انقلابی گری و عدالت هستند و باید سمت عدالت‌خواهان و مبارزان با فساد را بگیرند تا بقیه پشت سرشان حرکت کنند نه اینکه آن‌ها خودشان مسیر را اشتباه می‌روند و ما باید به آنان بگوییم. با دوستان قضایی مشهد در مورد شهرک اساطیر صحبت می‌کنیم، میگویند دیدگاه شما درست است، ولی باید یک حرکت رسانه‌ای دیگر بزنید. چرا؟ اگر تشخیص دادید یک فسادی رخ داد چرا این قدر طول می‌دهید و لقمه را دور سر خود می‌چرخانید و فضای رایزنی را باز می‌کنید. الان مشابه آنچه که در امیدیه رخ داده را در مشهد داریم و ده‌ها نفر با این سرنوشت روبه‌رو هستند. اگر در امیدیه چند نفر از یک بافت رانده شدند، اینجا و در مشهد ۴۰ هزار نفر از یک بافت رانده شدند و صدایی از کسی در نیامد. در بافت نوسازی اطراف حرم، مردم با یک استندآپ کمدی تلخ طرف هستند که در قالب طرح مطالعه اطراف حرم از سال ۷۲ شروع و تا سال ۸۴ ادامه یافت. در این بافت، قطعات ۵۰۰ متری آماده شده بود اما با دیدن ویژگی‌های منطقه، سال ۸۶ قطعات را ۲ هزار متری بستند که این متراژ به درد پاساژ می‌خورد. الان شما ضد ولایت‌تر از مسئولان مشهد کجا سراغ دارید. بافت اطراف حرم تنها بافت شهری است که آقا دو بار سال ۷۴ و ۸۴ برای آن تقریر زدند و بر ۱۰ بند تأکید کردند. اما از آن زمان تاکنون حتی یک بند آن خواسته‌ها محقق نشده است. خب چه نامی بر این رفتار می‌شود گذاشت؟ در اروپا به این رسیدند که به بافت هویتی و تاریخی دست نزنند و این مناطق را ارج نهند. در یکی از بندهای رهبری معظم آمده که مصالح مردم و نیازهای شهر مشهد مدنظر قرار گیرد. یعنی نگاه درآمدزایی به بافت حرم نداشته باشید. در حالی که امروز دقیقاً نگاه درآمدزایی است. فرقی هم نمی‌کند می‌خواهد اصول‌گرا، اصلاح‌طلب یا کسی باشد که پل بعث را در جنگ ساخته است. از سال ۸۰ تا ۸۴ به این‌طرف، تمام نخبگان شهر مشهد، کشوری و لشگری، امام جمعه و نائب التولیه هر کدام نسبت به ساخت و سازهای اطراف حرم شاکی بودند و گفتند باید اصلاح شود. اما چیزی رخ نداده است.

چه قدرتی پشت فضای ساخت و سازهای مشهد است که ۲۲۰ نماینده مجلس امضا می‌کنند که طرح موسوم به طاش اجرا نشود، ولی دارد اجرا می‌شود. حتی یک نفر از علما نگفتند که از این طرح راضی هستند. از رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی و شهرسازهای مختلف در مورد طرح گفتند که به چه در می‌خورد و این اقدامات ظلم به امام رضا (ع) است.

وی بیان کرد: چه قدرتی پشت فضای ساخت و سازهای مشهد است که ۲۲۰ نماینده مجلس امضا می‌کنند که طرح موسوم به طاش اجرا نشود، ولی دارد اجرا می‌شود. حتی یک نفر از علما نگفتند که از این طرح راضی هستند. از رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی و شهرسازهای مختلف در مورد طرح گفتند که به چه در می‌خورد و این اقدامات ظلم به امام رضا (ع) است. همچنین از شخصیت‌های جهانی نسرین سراجی، رئیس بخش معماری دانشگاه کرنل که یکی از مسئولان شهری در فرانسه است، می‌گوید «خدایی کاری که شما در بافت اطراف حرم کردید ما نمی‌توانستیم با پاریس انجام دهیم. ما هر جور می‌خواهیم شهر را ساماندهی کنیم، میگوییم برج ایفل تخریب نشود و از نقاط مختلف دید داشته باشد». اما اینجا بیخ گوش مردم در شورای شهر پیشنهاد می‌دهند که گنبد را بالا بکشیم تا دیده شود لذا شاهد این اتفاقات هستیم. در یک حرکت تأمل‌برانگیز در مورد فضای اطراف حرم مطهر رضوی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی می‌گوید من نماینده تام‌الاختیار حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه هستم.

ذالکی تشریح کرد: ما دردمان‌ در این است که طرح اطراف حرم اجرا می‌شود، اما بعد یک حرکت رونالدینیویی صورت و پاس گل به سمت دیگر داده می‌شود که از سرمایه‌گذار حمایت کنیم. از سال ۷۲ و بعد هم سال ۸۰ تاکنون یک نفر نبوده به دادخواهی برسد و به مدعی‌العموم (که دادستان است) بگوید مردمی که اینجا زندگی می‌کنند حق زندگی دارند. آیا مسئولان نمی‌توانستند ۱۰ بندی که رهبری معظم گفتند و خواستند و توسط استاندار وقت ابلاغ هم شده، پیگیری کنند؟ لذا هر مبارزه‌ای که با فساد بکنیم باید تأثیرش به مسئولان قضایی استان برسد، ولی دقیقاً برعکس است.

وی اظهار کرد: خبرنگار بحث برنج و ذرت‌های آلوده را مطرح می‌کند. همین امروز نامه بازداشت وی آمده که چرا تشویش اذهان عمومی کردید. بافت اطراف حرم وجه قرابتی به جریان امیدیه دارد. در اطراف حرم، ۳۳ درصد نهادهای دولتی و شبه دولتی، ۲۷ درصد بانک‌ها، ۲۴ درصد شرکت‌های خصوصی داخلی و ۱۳ درصد شرکت‌های خصوصی خارجی ساختمان‌ها و پروژه‌های را انجام می‌دهند و همچنین حدود ۴۰ هزار نفر هم از این بافت فراری داده شدند.

وی در توضیح چه می‌توان کرد، گفت: هر کس هر توانایی اعم از فیلم، عکس، توئیت و پیج که دارد پای کار بیاید تا بدانند که پشت حرکت عدالت‌خواهی یک بدنه مردمی وجود دارد. هیچ‌وقت یک فالو را در فضای مجازی دست کم نگیرید. کسی که حرف از عدالت‌خواهی میزند و تعداد فالوئرش ۴ کا است، خیلی برای آن‌ها ترسناک‌تر است. فقط به هم کمک کنیم. مردم کسی به غیر خود ندارند تا با فساد مبارزه کنند.

گفتنی است، مستند «امیدی‌هِ» به رخدادی اشاره می‌کند که به دنبال پرونده‌سازی برای عدالت‌خواهان این شهر، شهرداری، شورای شهر و حوزه علمیه امیدیه توسط دادستان در ماجرای واگذاری بی‌ضابطه بخشی از زمین‌های یک منطقه شهر است. در همین راستا ۲۲ دی‌ماه ۹۷ ویدئوی کوتاهی با این تیتر از شهر امیدیه در استان خوزستان منتشر و همه را شوکه کرد. این ویدئو حمله ناجوانمردانه مأموران به خانه جانباز مدافع حرم (یکی از عدالت‌خواهان) با دستور دادستان وقت شهر امیدیه را نشان می‌دهد. مستند امیدی‌ ِ روایتی از پشت پرده‌ آن اتفاق است، که هنوز برای همه مبهم است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد