×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۲۷ دی - ۱۳۹۸  
false
true
سبزوار | افزایش تقاضای خرید کتاب‌های کپی/ بُن تخفیف کتاب، مردم را جذب می‌کند

علی بصیرت، مسئول کتاب‌فروشی آینده‌سازان سبزوار در مورد وضعیت استقبال مردم سبزوار از کتاب با آتی نیوز به گفت‌وگو نشست.

وضعیت اقتصادی مردم، حتی در وضعیت آموزشی هم اثرگذار است.

بصیرت در مورد استقبال سبزواری‌ها آز کتاب گفت: در حالت کلی فروش کتاب به‌طور چشم‌گیری پایین آمده است. با توجه به این‌که در این مکان منحصراً کتب درسی و کمک‌درسی به فروش می‌رسد و مردم با توجه به نیازشان اقدام به خرید می‌کنند، اما باید دقت داشت که وضعیت فروش کتاب در سال جدید اصلاً جالب نیست. وضعیت اقتصادی مردم در خرید کتاب بسیار مؤثر است، به‌طوری‌که علاوه بر خرید کتاب، وضعیت آموزشی هم تحت تأثیر قرار گرفته و همین امر موجب شده مردم بیشتر به سمت کپی کردن و یا خرید کتب دست دوم پیش بروند.

وی در مورد وظیفه مسئولان در حوزه کتاب و کتاب‌فروشی بیان کرد: تنها کاری که منجر به تشویق مردم برای خرید کتاب می‌شود تلاش برای پایین آوردن قیمت کتاب است، چرا که همین عامل موجب می‌شود مردم برای کاهش هزینه‌ها مجبور به استفاده از کتب مستعمل یا کپی کتاب باشند. برای مثال، در دانشگاه‌ها بسیار می‌بینیم که اساتید به جای معرفی یک کتاب تعداد محدودی صفحه از آن را مشخص می‌کنند تا در اختیار دانشجویان قرار بگیرد و همین امر مانع فروش آن کتاب می‌شود.

اتحادیه کتاب‌فروشی‌ها در جهت افزایش فروش کتاب اقدامی انجام نمی‌دهد، زیرا اصلاً اختیاری ندارد.

بصیرت در ارتباط با اتحادیه کتاب‌فروشی‌ها در سبزوار و وظایف آن‌ها اظهار کرد: اموری که اتحادیه انجام می‌دهد در حد صدور جواز کسب و پروانه فروش و بررسی شکایات است و در جهت فروش بیشتر کتاب اقدامی انجام نمی‌دهند؛ البته نمی‌توان گفت نمی‌توانند کاری انجام دهند، چرا که اصلاً اختیاری ندارند.

وی برای فروش بیشتر کتاب‌ها پیشنهاد کرد: برخی از ارگان‌ها مثل کمیته امداد برای برخی افراد تحت پوشش، بن‌های تخفیف ویژه خرید کتاب ارائه می‌دهند که باعث ایجاد انگیزه برای خرید بیشتر کتاب شده و می‌تواند به‌طور گسترده مورد استفاده دیگر ارگان‌ها قرار گیرد.

بصیرت در مورد جو فرهنگی مردم سبزوار بیان کرد: سبزوار شهری فرهنگی است، اما با این وجود از کتاب‌های متفرقه استقبال چندانی نمی‌شود و باید توجه کرد که وضعیت اقتصادی عامه مردم به گونه‌ای نیست که توان خرید کتاب داشته باشند، اما مردم با سطح رفاه بالاتر، خرید کتابشان مثل سابق ادامه دارد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false