×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
راه اندازی کمپین «ارزان فروشی»/ قیمت کالا و خدمات در استان باید از متوسط کشوری پایین‌تر باشد

به گزارش آتی نیوز، علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در جلسه تنظیم بازار استان که با حضور نمایندگان تشکل های بخش خصوصی و نهادهای نظارتی برگزار شد، اظهارکرد: خوشبختانه بخش خصوصی برای کمک به این مهم، به خوبی پای کار آمده و بسیاری از اتحادیه ها و فروشگاه های زنجیره ای نیز به صورت خودجوش، کمپین ارزان فروشی ایجاد کرده‌اند. معاونت اقتصادی استانداری نیز با اصناف و اتحادیه ها به تفاهم رسیده تا خود آن‌ها تولیدات و اجناس مربوطه را به صورت مستقیم به مردم عرضه کنند و بر روند کار به صورت مستقیم نظارت کنند تا تخلفی در این حوزه رقم نخورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعزیرات استان نیز ۵ قاضی کشیک ویژه تعیین کرده تا در صورت روئیت هر گونه تخلف، بلافاصله علیه واحد تولیدی یا صنفی متخلف حکم صادر کنند. همچنین  این معاونت اقتصادی با همکاری دادستانی استان، در صورت مشاهده هر گونه تخلف، نسبت به پلمب واحد مذکور اقدام می کند و برخوردهای لازم و قاطع با متخلفان انجام خواهد گرفت. در روزهای اخیر نیز شاهد برخوردهای قاطع دستگاه های نظارتی با گران‌فروشان و کم‌فروشان بوده ایم.

رسولیان افزود: امید می رود با عرضه به موقع کالا و با حمایت و همکاری تمامی بخش های اقتصادی اعم از تشکل ها، اتحادیه ها، نهادهای دولتی و نظارتی متولی، بتوانیم در بخش تولید، تامین و عرصه کالا، شرایط مطلوبی را در استانمان شاهد باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه مردم می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف با سامانه ۱۲۴ تماس حاصل کنند، یادآور شد:  تلاش ما این است که اتحادیه ها طوری بر عرضه کالاها و خدمات نظارت و کنترل نمایند که کار به شکایت مردم کشیده نشود.

رسولیان گفت: خوشبختانه هیچ گونه کمبودی در روند تولید و عرضه کالا و خدمات وجود ندارد، به طوری که می توان به صراحت اذعان کرد که هم از نظر تولید و هم از نظر ذخیره سازی کالاهای اساسی، این استان دارای وضعیت بسیار مطلوبی است. از هفته گذشته قیمت برخی از اقلام اساسی و ضروری مردم همچون گوشت و برنج در حال کاهش است و امید می رود عرضه این کالاها نیز افزایش پیدا کند.

وی متذکر شد: البته به دلیل موج سرما در کشور و استانمان، روند حمل میوه، سبزی و صیفی‌جات تا حدی به کندی انجام می گیرد که همین امر افزایش اندک قیمت‌ها را در پی داشته است. از اتحادیه میادین میوه و تره‌بار تقاضا کردیم تا با کمک شهرداری به این بحث ورود مستقیم داشته باشد. برهمین اساس نیز مقرر شد تا در ۴۰ نقطه شهرمان، میوه و صیفی‌جات به صورت مستقیم و با قیمتی متعادل‌تر به مشتریان عرضه شود.

وی یادآور شد: نظارت بر عرضه کالاها و خدمات دائمی است اما حساسیت بیشتر بر این نظارت ها تا زمانی تداوم خواهد داشت که بازار به تعادل برسد و دغدغه های موجود، مرتفع گردد.

رسولیان ادامه داد: هدف از راه اندازی کمپین «ارزان فروشی» آن است که مردم به بخش خصوصی، اتحادیه ها و تشکل ها اعتماد بیشتری داشته باشند. این کمپین که از انجمن ها آغاز شده، فرهنگ انصاف را ترویج می کند.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی خراسان رضوی تصریح کرد: ما راضی به ضرر تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نیستیم اما اگر واحدی گران فروشی کند و حق مردم را تضییع نماید، با آن به شدت برخورد خواهد شد.

در ادامه سلطانی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با بیان اینکه امنیت ارزشمندترین دارایی ما در این آب و خاک است و باید شکرگذار این نعمت بزرگ باشیم، بیان کرد: تلاش دستگاه‌های متولی، اصناف و اتحادیه‌ها باید بر اجرای موفق «کمپین ارزان فروشی» تکیه داشته باشد، چرا که هیچ گونه دلیلی برای افزایش قیمت ها در شرایط فعلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: طبیعتا در شرایط فعلی بعضی افراد از سر نگرانی، بیش از حد نیاز خود کالا خریدان می کنند. راه مهار این گونه نگرانی ها، منع خرید نیست؛ بلکه باید خیال مردم را از تامین کالا، با قیمت مطلوب و متعادل، راحت کنیم.

حمیدرضا کریم، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز در سخنانی عنوان کرد: دو مبحث گرانی بنزین و نوسانات نرخ ارز در روزهای گذشته، قیمت کالاها و خدمات را تحت الشعاع قرار داده و دغدغه هایی برای مردم ایجاد نمود اما خوشبختانه به دلیل ذخیره کافی کالاهای اساسی در انبارها، شرایط ثبات به بازار بازگشته است. در واقع این مهم با همکاری رسانه ها، سازمان صمت و سایر دستگاه های متولی محقق شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد گشت های نظارتی تعزیرات افزایش یافته و مستمرا، وضعیت بازار و روند عرضه کالا و خدمات را رصد می کنیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی افزود:با توجه به ابهامات قانونی در خصوص مراتب مجازات و پلمب واحدهای متخلف، هماهنگی لازم با دستگاه قضایی استان انجام گرفت و براساس تفاهم منعقده با دادستانی، واحدهای متخلف در صورت گران‌فروشی در همان مرحله نخست پلمب خواهند شد.

کریم افزود: اولویت ما در حال حاضر دفاع از حقوق مردم، رسیدگی به شکایت شهروندان و ارائه گزارش از اقدامات انجام گرفته، به آن ها است تا مطمئن باشند که نظارت لازم بر بازار انجام می شود.

این گزارش حاکیست، در این جلسه نمایندگان اتحادیه ها، اصناف و فروشگاه های زنجیره ای به بیان گزارشات خود در خصوص روند بازرسی، نظارت و کنترل قیمت ها پرداختند.

منبع: اداره کل روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false