×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  شنبه - ۱۶ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
در پروژه‌های شرکت نفت، به استفاده از شرکای خارجی تأکید داریم

به گزارش آتی نیوز، نشست مدیران شرکت ملی نفت ایران جهت عقد قراردادهای برون دانشگاهی در حوزه اکتشاف نفت، یک‌شنبه، ۱۳ مردادماه با حضور محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، سید صالح هندی، مدیر اکتشافات شرکت ملی نفت ایران، جمعی از مدیران شرکت نفت و مسئولین دانشگاهی در ساختمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در ابتدای این نشست بیان کرد: از ابتدای حضورم در دانشگاه، نفت و گاز را اولویت پژوهش می­دانستم. در حال حاضر متخصصین مختلف در حال کار در کنار یکدیگر هستند تا بتوانند نیاز صنعت نفت را برآورده کنند. درزمینه جذب متخصصین عالی‌رتبه در دانشگاه فردوسی تلاش‌های بسیاری کردیم و ایجاد رشته نفت در دانشگاه فردوسی را قدمی در جهت نزدیک شدن دانشگاه و صنعت می­­دانیم.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی در جذب دانشجوی خارجی ظرفیت بالایی دارد. در حال حاضر ۱۷۰۰ نفر دانشجوی خارجی داریم که بیشتر آن‌ها از دو کشور هم‌جوار عراق و افغانستان هستند، همچنین از ۲۰ کشور دنیا دانشجو داریم. این موضوع می­تواند فضا را برای کارهای پژوهشی مشترک میان کشورها فراهم کند. در دو سالی که مدیران نفت، کنار ما بودند، پیشرفت روزافزونی نسبت به سال‌های پیشین داشتیم. اگر کنار هم باشیم می­توانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم. در حال حاضر در خیلی از حیطه‌ها درزمینه تجاری­سازی پژوهش‌ها آماده هستیم.

کافی، از طرح «همیاران آب» که با همکاری دانشگاه فردوسی، وزارت نیرو و استانداری خراسان اجرا شده است خبر داد و گفت: دانشگاه در حوزه مسئولیت اجتماعی، به کمک گروه‌ها، سمن‌ها، فعالان و توانمندان این حیطه، کنترلی بر استفاده از آب صورت داده است. این قراردادها هنوز کوچک هستند و امیدواریم همکاری‌ها همچنان بزرگ‌تر و بیشتر شوند. امیدواریم مرز­هایی که میان گروه‌های آموزشی و پژوهشکده‌ها ایجادشده برداشته شود و منافع ملی برایمان اهمیت داشته باشد نه منافع صنفی.

سپس سیدصالح هندی، مدیر اکتشافات شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه فعالیت در صنعت نفت، کاری پژوهشی و اکتشافی است، گفت: این امر، دلیلی شده است تا مسئولان این حوزه اکثراً از متخصصین باشند و باعث شد از ابتدا که به مدیریت اکتشافات شرکت ملی نفت رسیدم، به بحث پژوهش اهمیت ویژه‌ای دهم. مطالعات روی نیازهای اکتشافات باعث شد همکاری با پنج دانشگاه فردوسی مشهد، شاهرود، چمران، شهید بهشتی و شهید خوارزمی در حوزه مطالعات اکتشافی صورت گیرد که از بهار سال گذشته آغاز و در حال حاضر به اتمام رسیده است. با تبریک به دانشگاه فردوسی باید بگویم دانشگاه‌های شهرستانی بسیار بهتر از دانشگاه‌های تهران عمل کردند. منتظریم کارهای دانشگاه‌ها به وزارت‌های علوم و نفت ارائه شود.

هندی از پروژه­های مختلف پژوهشی در راستای حل مسائل صنعت خبر داد و گفت: پروژه محوری و مبتنی بودن بر ایجاد شبکه از اختصاصات پژوهش‌های مورد نیاز است. قراردادهای در حال انعقاد، شامل پروژه­‌ای تلفیقی از علوم زمین، ژئوفیزیکی و علوم مختلف است که برای تفسیر کیفی داده‌های علوم زمین اجرا خواهد شد. موضوع قرارداد بعدی، منابع غیرمتعارف نفت و گاز است که فاز یک شیل‌های نفتی در دانشگاه تهران انجام‌شده است که نتایج خوبی داشت است. حوزه نفت از قانون جلوتر است. به دنبال این هستیم که راه­کارهایی برای بهره‌برداری از منابع غیرمتعارف نفت پیدا کنیم و امیدواریم بحث قانون‌گذاری هم طی شود. پروژه سوم، بهره‌برداری از چاه‌های دما و فشار بالا است که نحوه استفاده گل در این چاه‌ها باید خصوصیت خود را داشته باشد درصدد این هستیم گل پایه آبی برای این منظور طراحی شود و از آن استفاده کنیم که این پروژه توسط انستیتو نفت دانشگاه تهران به انجام خواهد رسید. پروژه چهارم با بخش خصوصی، مرکز پژوهشی زمین‌شناسی پارس (آرین زمین)، بسته خواهد شد. مجموع بودجه‌ای که برای این قراردادها مدنظر قرار گرفته شده، هفت میلیارد تومان و پنج میلیارد دلار است. تأکید ما این بوده که از شرکای خارجی نیز استفاده شود. با اینکه اعتماد داریم مؤسسات و دانشگاه­های داخلی، توانمندی انجام این پروژه‌ها را دارند با این‌حال سعی کردیم از دانش خارجی به‌عنوان همراه نیز استفاده کنیم. با اینکه اکتشاف در شرق کشور با هزینه بالا صورت می­گیرد، نسل جدید فعالیت‌های شرکت نفت در شرق کشور به‌تازگی شروع‌ شده و اکتشاف در این حیطه در اولویت‌های شرکت نفت قرار داد. پیش‌بینی من این است که از سال ۱۳۹۹ همواره یک دکل حفاری نفت در شمال شرق کشور خواهیم داشت. با وجود شکست‌های گذشته در اکتشافات شرق کشور و هزینه‌های بی‌نتیجه، لزوم کار تحقیقی برای به نتیجه رسیدن تلاش‌ها برای ما روشن ‌شده است.

پس از تبادل قراردادها میان مسئولین دانشگاهی و مدیران شرکت‌های نفت ناصر سلطانی، رئیس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با تأکید بر اینکه امید در دانشجویان ما کم است، بیان کرد: روزهای اول کار خودم در دانشگاه شاهد آن بودم که کار پژوهشی اصلاً وجود نداشت و آموزش به تعداد بسیار کم بود که حتی جواب نیاز کشور را نمی‌داد. از طرفی از انبوه کارها ناامید شده بودم ولی سعی کردم با تکیه بر تلاش، امیدوار بمانم. حال پس از گذشت ۳۰ سال توانستیم دانشگاه و صنعت را که اصلاً آماده نبودند، آماده کنیم. باید قبول کنیم که آموزش نیروها کار ساده‌ای نیست و بسیار زمان‌بر است. ولی ما این را پشت سر گذاشته‌ایم. از زمانی که به ایران آمده‌ام، هم‌زبانی میان دانشگاه و صنعت از آرزوهایم بود. از همان زمان تلاش می‌کردم رابطه‌مان میان صنعت را برقرار کنم. جایگاهی که امروز صنعت کشور، پس ‌از این همه‌سال پیدا کرده، بسیار امیدبخش است، ولی متأسفانه این امید در سطح جامعه ما پخش نمی‌شود. باید این امید را در جامعه تزریق کنیم. دانشگاه‌های ما پتانسیل عظیمی را برای کشور فراهم کرده‌اند، باید با سرعت بیشتری پیشروی کنیم. دانشگاه‌های ما آمادگی دارند کارهای بسیار بزرگ‌تری را در سطح کشور انجام بدهند. دستاورد بزرگ کشور در این ۲۵ سال گذشته، دانشگاه‌ها و هیئت‌ علمی آن‌ها است. امیدواریم که صنعت بتواند از این پتانسیل استفاده کند. اگر بتوانیم این امیدواری را در بدنه دانشجویان بدمیم، خواهید دید که به‌صورت تصاعدی شاهد اتفاقات علمی خوبی می‌شویم.

در ادامه منصور قربانی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آرین زمین بیان کرد: دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، امید شرق کشور هستند. پیش‌بینی جهانی این است که تا سال ۲۰۳۰ فروش نفت کاهش یابد اما خوشبختانه ۶۸ نوع ماده معدنی خام در کشور تولید می­کنیم که از این لحاظ کشور بی‌نظیر است. رشد صنایع معدنی ما می‌تواند باعث شود نیازی به صادرات نفت نداشته باشیم. با توجه به اینکه منابع معدنی ما حدود ۱۰ درصد کل منابع جهان را تشکیل می­دهد، می­توانیم با کار پژوهش خوب و فعالیت در دانشگاه‌ها و مراکز خصوصی از این پتانسیل استفاده کنیم. امیدواریم سیاست دانشگاه‌ها بیشتر به سمت آموزش در راه صنعت رود.

در ادامه کوروش طهماسبی، رئیس هیئت ‌مدیره شرکت سیالات حفاری پارس گفت: تلاش خود را کرده‌ایم تا با دانشگاه پیوند برقرار کنیم. پیشینه خود من نیز پیشینه­ دانشگاهی و صنعتی بوده است. پس از فارغ‌التحصیل شدن در مقطع دکترا در دانشگاه‌های خارج از کشور، به ایران بازگشتم و ابتدا در دانشگاه فعالیت کردم سپس وارد صنعت شدم و در ۵ شرکت نفت در شهرهای آبادان، تهران و اصفهان کار کرده‌ام. با توجه به پیشینه خانوادگی، تحصیلاتم را در نفت ادامه دادم. پس از بازگشت به ایران، متوجه شدم نگاه درستی نسبت به سیالات حفاری در ایران وجود ندارد و هیچ عمل پژوهشی در این زمینه در ایران صورت نگرفته است. مبحث استفاده از سیال پایه روغنی خیلی رایج بود، تلاش کردم تا سیال پایه آب را جایگزین سیال پایه روغنی کنم که نه‌تنها به محیط‌زیست صدمه­ی کمتری می­زند بلکه سیالات پایه روغنی، باعث بیماری‌های پوستی هم نمی­شوند. بر روی پژوهش سرمایه‌گذاری کردیم. امیدواریم با انجام این پروژه بتوانیم برای اولین بار به چاه‌های عمیق حرارت و فشار بالادست پیدا کنیم که امیدواریم با کمک دانشگاه تهران و اداره حفاری مدیریت اکتشافات این پروژه عملی شود.

 در ادامه از سید ابوالحسن محمدی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق اظهار کرد: من بچه آبادان هستم یک‌زمانی برای پدران ما، کارگری در شرکت نفت، که اکثراً شرکت‌های آلمانی بودند آرزو بود اما باگذشت سال‌ها و پس از تحصیل در دانشگاه، شاهد آن هستم که هم‌اینک معدود خارجی‌هایی در صنعت نفت ما کار می‌کنند و اکثریت کارکنان ایرانی هستند. در زمستان گذشته، حداکثر ۱۶ میلیون مترمکعب گاز ذخیره‌شده را تولید کردیم تا حتی یک روز در تولید گاز در زمستان خدشه­ای وارد نشود.

در ادامه بهرامی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: رشته من ژنتیک است، گمان می­کردم اینکه ایرانی‌ها نمی­توانند کار گروهی کنند، مسئله‌ای ژنتیکی باشد اما به این نتیجه رسیدم که ما زمین ‌بازی تعریف نکرده­ایم که ایرانی‌ها بخواهد بازی کنند. هندی، بازی‌ساز خوبی بودید. دانشگاه فردوسی زمین ‌بازی را برای همکاری دانشگاه و صنعت فراهم کرد. ما در دانشگاه به فرآیند تبدیل دانش به ثروت توجه نداشتیم. باید به مراحل دانش فنی و ثروت آفرینی بپردازیم زیرا راه‌حل کارآمد شدن دانشگاه‌های ایران همین امر است. ما توانسته‌ایم برای وارد شدن دانشگاه‌ها به مراحل دانش فنی و ثروت آفرینی زیرساخت‌ها، ساختارها و تیم‌هایی را ایجاد کنیم. در دانشگاه فردوسی ۱۶ تا ۲۰ میلیارد صرف ساختن مراکزی شد که خاص صنعت است. نیازمندیم تا صنعت به دانشگاه بپیوندد.

در آخر هندی، تلاش و تبلیغ را دو پادزهر سم مهلک ناامیدی دانست و از ناتوانی در تبلیغ خبرهای خوب گلایه کرد و گفت: چرا کارهای خوبمان را نمی­گوییم؟ ما در این شرایط خطیر کارهای خوب زیادی انجام داده­ایم. اینکه می‌گوییم باید خودکفا باشیم بی­معنی است. ما باید خوداتکا باشیم و قرار نیست با دنیا قهر کنیم؛ ولی قرار است به دنیا بگوییم چه باید کرد. در نتیجه در طرح‌های پژوهشی‌مان از دانش خارجی هم استفاده کرده­یمااسشینایم.

وی در آخر به بیان آماری در مورد ذخایر نفت و گاز کشور پرداخت و گفت: حاصل سال‌ها پژوهش و اکتشاف در کشور این شده است که امروز ذخایر نفت ما نسبت به چهل سال گذشته با اینکه چهل سال مصرف و تولید داشته، ثابت مانده است. هم‌چنین همان‌قدر نفت داریم که سال ۵۷ داشته­ایم، اما در گاز، حجم گاز ما هشت برابر سال ۵۷ است، این در صورتی است که طی این سال‌ها برداشت ما بسیار بیشتر از سال ۵۷ است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false