×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
دانشمند و عالمان دینی نباید در مقابل بدعت‌ها ساکت باشند

به گزارش آتی نیوز، حجت‌الاسلام حسن قاسمی، سخنران مذهبی در مراسم عزاداری ایام فاطمیه در مشهد با اشاره به این‌که حضرت فاطمه (س) سرآمد جهاد علمی است، گفت: یکی از شئون تاریخی در زندگی حضرت زهرا (س)، بحث جهاد است. ایشان سرآمد جهاد علمی در زمان خودشان بودند. جهاد به سلاح نیست و برترین جهاد در مقابل ظالم ایستادن است. دانشمندان و عالمان دینی نباید در مقابل بدعت‌ها ساکت باشند. اهل بیت (ع) بالاترین جهاد علمی را داشتند. فردی وسط میدان جنگ نزد حضرت امیر آمد و از توحید پرسید، ایشان در مقابل اعتراض بقیه به او گفتند چیزی که این آقا می‌پرسد همان مسئله‌ای است که ما از لشکر روبه‌رو می‌خواهیم. بعد هم توحید را کامل توضیح دادند. جنگ فیزیکی وقتی ارزش دارد که سر عقیده باشد. در مرام اهل بیت کشورگشایی مطرح نیست و در ذاتشان هم نیست.

وی با بیان اینکه روح دین امامت و ولایت است، افزود: حضرت زهرا (س) مادر مجاهدان است و جهاد این بزرگوار، برای اساس دین یعنی امامت و ولایت بود. خداوند در قرآن صدها بار از امام علی حرف زده است و به وصف و توصیف اصل و فروع و منشأ و صفات امام پرداخته است. اساسی‌ترین بحث دینی ما این است که چرا امام شده است و چه کسی لیاقت امامت را دارد؟ ۱۱ امام ما جانشان را فدای این مطلب کردند. امام حسین جانش را داد تا مردم را از جهالت نجات بدهد. این جهالت معنی‌اش این نیست که حج و نماز نمی‌خواندند. دست در دست امام نداشته باشید، می‌شود جاهلیت. مردم آن زمان به ظاهر نماز می‌خواندند و حج می‌رفتند، اما دینشان را از دست داده بودند و یزید شراب‌خوار را به‌عنوان حاکم و خلیفه مسلمانان شناخته بودند.

حجت‌الاسلام قاسمی با بیان این‌که همه پیامبران و امامان شاگردان حضرت بودند، ادامه داد: حضرت زهرا(س) جانش را برای چه داد؟ همه امامان و پیامبران غیر از حضرت محمد(ص) شاگرد ایشان بودند و پیغمبری نبود که به حقانیت ایشان گواهی ندهد. حضرت جان مبارکش را برای ولایت گذاشت. این قصه، مهم‌ترین روح دین است. بالاترین تأکید و توصیه قرآن بر امامت است. قرآن به اندازه‌ای که در امر امامت تأکید کرده است، بر هیچ مطلبی به این اندازه آیه ندارد و حضرت زهرا (س) بر اساس همان آیات، جانش را در راه امامت و ولایت فدا کرد. از ب بسم‌الله تا خود سوره ناس در وصف حضرت علی (ع) است. وقتی در مدینه زلزله شد، دست به دامن ابوبکر شدند که کاری بکند، او هم که ترسیده بود آمدند در خانه امیرالمؤمنین(ع)، ایشان هم به زمین گفتند آرام باش و آرام شد. ایشان گفت انسانی که در سوره زلزال آمده است، من هستم نه فرد دیگری.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: ما برای قصه غدیر حدود ۱۵۰ آیه در خود قرآن داریم این در حالی است که در قرآن درباره نماز با همه اهمیتش، ۸۰ آیه داریم. به پیامبر می‌گوید اگر امامت علی را اعلام نکنی اسمت از دایره رسالت حذف می‌شود. بدون امام علی(ع) از پیغمبر چیزی قبول نیست، ما که جای خود داریم. پیامبر، انگشتری داشتند که سفارش کردند روی آن بنویسند محمد رسول‌الله، صبح که از خواب بلند شدند دیدند زیر اسم ایشان، عبارت علی ولی‌الله نوشته شده است. جبرئیل آمد و پیام خدا را رساند که «منِ خدا اراده کردم که نام علی روی این نگین حک شود. اسم تو باید کنار نام علی باشد. بدون امامت و ولایت چیزی از تو قبول نمی‌شود».

حجت‌الاسلام قاسمی: در قرآن کریم، آیاتی بر کفر کسانی که امام علی (ع) را قبول ندارند، نازل شده است.

وی آن‌هایی را که ولایت حضرت علی (ع) را قبول را ندارند بر اساس آیات قرآن، کافر دانست و اظهار کرد: آیاتی بر کفر کسانی که امام علی (ع) را قبول ندارند در قرآن نازل شده است. حضرت زهرا (س) در خطبه فدکیه، امامت حضرت علی (ع) را ثابت کرد و به غاصبین گفت که شما فتنه کردید و امامتان را تنها گذاشتید. بعد هم آیه کافرین را برای کسانی خواند که دست مردم از ولایت بیرون کردند. طبق روایات «کفروا…» در آیه وان‌یکاد همان کسانی هستند که ولایت حضرت را قبول نکردند.

قاسمی با تأکید بر جهانی شدن حضرت علی (ع) و راه ایشان بیان کرد: امروز امام علی جهانی شده‌ است و می‌بینید که در چه کشورها و چه جاهایی، اشهد ان علی ولی‌الله گفته می‌شود. روز اول، ۱۳ نفر بیشتر یار نداشت، اما امروز فرزندان حضرت زهرا(س) در گوشه گوشه دنیا پراکنده‌اند.

وی در پایان به دغدغه حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت:. حضرت می‌توانست درِ خانه مهاجر و انصار نرود، پشت در نایستد و در جوانی شهید نشود. غصه و دغدغه حضرت زهرا (س)، دولت امام زمانش بود و برای غربت حضرت امیر(ع) گریه می‌کرد. اگر خوبی‌های عالم در یک نفر جمع بشود، آن یک نفر حضرت فاطمه (س) است. در این آشفته‌بازار گرفتاری‌های دنیا که هرکس سنگ خودش را به سینه می‌زند، باید از حضرت زهرا (س) یاد بگیریم و نگذاریم امام عصر (ارواحنا فداه) در غربت بماند. ایشان را باید به رحمت معرفی کنیم و حرف از کشت و کشتار و انتقام نزنیم. ما سر سفره ایشان هستیم. به بچه‌ها یاد بدهیم که هرچه در این دنیا داریم از امام زمان (ع) است. ولایت یعنی دور امام جرخیدن. همه کارهایمان باید بر مدار ایشان و رضایتشان باشد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد