×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
توزیع اقلام بهداشتی به عهده وزارت بهداشت است

 به گزارش آتی نیوز، از ابتدای روزهای شیوع کرونا در خراسان رضوی، موضوع کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم همواره مطرح می‌شد.

در این مدت مراکز عرضه این محصولات که عمدتاً شامل داروخانه‌ها می‌شد، همواره در مراجعات مردم، کمبود اقلام و ندانستن از وضعیت توزیع را مطرح می‌کردند.

برای روشن شدن وضعیت تهیه و توزیع اقلام به سراغ علی غفوری مقدم، معاون امور بازرگانی سازمان صمت خراسان رضوی رفتیم.

غفوری مقدم در خصوص توزیع ماسک و گلایه‌هایی که مردم از نبود آن دارند، گفت: محوریت توزیع این اقلام با دانشگاه علوم پزشکی مشهد است و چند شرکت پخش دارویی مدیریت توزیع آن‌ها را برعهده دارند.

وی افزود: البته نظارت بر امور این شرکت‌های پخش دارویی با سازمان صنعت و معدن استان است. بخشی از اقلام مانند الکل و محلول‌های ضدعفونی کننده به طور روزانه توزیع می‌شوند و ما بازرس‌هایی را در محل‌های توزیع محصولات می‌فرستیم تا فرآیند توزیع الکل و محلول‌های ضدعفونی کننده را بازرسی کرده و مطمئن شوند تا محصولات به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

حمیدرضا رحیمی، مسئول کارگروه اطلاع رسانی عمومی بیماری کووید -۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز این دانشگاه را مصرف کننده این اقلام دانست.

وی بیان کرد: ما همچون سایر مراکز نیاز به این محصولات داریم و مصرف کننده هستیم و توزیع این اقلام بهداشتی در دست ما نیست.

برای پیگیری این موضوع که بالاخره توزیع این اقلام در اختیار کیست، به سراغ علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی رفتیم.

رسولیان در خصوص علت کمبود اقلام بهداشتی و نحوه توزیع آن در استان، اظهار کرد: فرایند توزیع الکل، مواد ضدعفونی کننده و ماسک از طرف وزارت بهداشت و در ستاد ملی تصمیم گیری و توزیع، به شرکت‌های پخش داده شده است.

وی با بیان اینکه استان‌ها اختیاری ندارند که اقلام را چگونه توزیع کنند، بیان کرد: البته از دیروز ابلاغیه‌ای زده شده که سازمان صنعت نظارت بر توزیع نظارت داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در ادامه بیان کرد: مواد ضدعفونی و ماسک‌ها به مجوزهایی نیاز دارد که همه اینها دست وزارت بهداشت است از همین رو توزیع هم دست خودشان است. البته شاید وزارت بهداشت با توجه به نیاز استان‌ها مرکزیت توزیع را در اختیار دارد تا بر اساس نیاز توزیع کند.

وی با بیان اینکه در کنار نظارت تهران، ما نیز در ستاد استانی فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم، بیان کرد: در گام اول، واحدهای الکل را شناسایی و مشکلات و موانع و تأمین مالی و صدور مجوزها را حل کردیم. فعالیت این واحدها را از ۱۳ هزار لیتر تولید به ۲۳ هزار لیتر رساندیم که با تلاش‌های انجام شده به ۳۰ هزار لیتر نیز خواهد رسید. همچنین از ابتدای اسفند ۲۶۷ هزار لیتر مواد ضدعفونی به استان وارد کرده‌ایم.

رسولیان با بیان اینکه ۷ مجوز برای تهیه مواد ضدعفونی به واحدها داده شده که تعداد واحدها با این مجوزها به ۱۸ رسیده است، افزود: برای تأمین ماسک، واحدی را خودمان فعال کردیم که روزانه ۶۰ هزار ماسک تولید می‌شود، اظهار کرد: همچنین با ماسک‌هایی که از احتکارکنندگان ثبت و ضبط شد و تأمین هایی که داشتیم، در مجموع ۷۴۰ هزار ماسک را خودمان به صورت مستقل در استان عرضه کردیم.

وی بیان کرد: از این تعداد، ۴۳۰ هزار را رایگان در اختیار علوم پزشکی قرار دادیم و بقیه از طریق فرمانداری‌ها در اختیار مراکز درمانی که ضروری بوده، داده شده است. غیر از این، یک واحد تولید کننده ماسک N۹۵ نیز با همکاری شهرداری ایجاد شده قرار است روزانه شش هزار ماسک تولید کند که اینها بین دانشگاه علوم پزشکی توزیع می‌شود.

معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص تأمین دستکش نیز بیان کرد: حدود سه میلیون و ۶۰۰ دستکش را در سطح مراکز بهداشتی و داروخانه‌ها استان عرضه کردیم، همچنین تب سنج، کلاه، شیلد محافظ صورت، کاور، ملافه و.. از دیگر اقلامی بود که توزیع کردیم.

وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی واحد جدید و تأمین ماشین آلات، بتوانیم روزانه ۶۰ هزار ماسک را تولید و مشکل ماسک را حل کرده و در اختیار بخش‌های مرتبط قرار دهیم. همچنین تولیدی‌های مهم پوشاک را شناسایی کردیم تا ماسک غیر پزشکی برای استفاده مردم تولید شود که بر این اساس حدود ۱۰۰ هزار در بازار توزیع خواهد شد.

منبع: مهر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد