×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
تقسیم قدرت در دست نخبگان سیاسی است/ وجود خلأ قدرت در لایه سیاسی مشهد

به گزارش آتی نیوز، یازدهمین جلسه فعالان فرهنگی ۱۰ مهرماه با موضوع جریانات انقلابی و انتخابات مجلس در مشهد با حضور مجید عسگری، فعال فرهنگی و مرتضی آجیل ‌چی، فعال رسانه‌ای، مصطفی شریف، فعال سیاسی و یزدان پناه برگزار شد.

سهیلی، مسئول محفل فکری فعالان فرهنگی مشهد و مجری این جلسه عنوان کرد: انتخابات این دوره از مجلس با انتخابات گذشته تفاوت‌هایی دارد و این برمی‌گردد به شرایطی که در آن به سر می‌بریم. در انتخابات قبل جریانات سیاسی و احزاب گوناگونی که به این عرصه آمدند با یکدیگر دچار اختلاف شدند و به نتیجه‌ای نرسیدند بنابراین چند لیست به وجود آمد و این لیست‌ در برخی موارد خود را به صورت‌های مختلف نشان داد که آخرین آن، انتخابات شورای شهر مشهد بود. تشکل‌های سیاسی باید وظیفه خود را به‌خوبی ایفا کنند و با توجه به شرایط پیش‌آمده باید ظرفیت و توانمندی جریانات فرهنگی موردبررسی قرار بگیرد.

وی همچنین اشاره‌ای به شرایط و سیاست‌های موردنیاز انتخابات که از سوی رهبر انقلاب تعیین‌شده از جمله حداکثر عدالت انتخاباتی، شناخت مردم از نامزدها، شفاف‌سازی هزینه‌ها و منابع نامزدها، ارتقاء سطح شناخت و آگاهی عمومی، تعیین قوانین و ضوابط رقابت سیاسی سالم، افزایش مشارکت و حضور آگاهانه، کمک به انتخاب اسبق، ارتقاء شایسته گزینی همراه با زمینه‌سازی مناسب، حداکثرسازی شفافیت سازی، مأموریت نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه و سازمان‌ها و نهادهای عمومی، کرد.

سهیلی: متأسفانه از دوره پنجم شاهد دخالت‌ها و بی‌عدالتی‌ها در انتخابات بودیم و کسانی را به‌عنوان صالح مقبول مانند خانم صدیقی و آقای شیرازیان به مردم معرفی می‌کردند که اکنون در آمریکا زندگی می‌کنند.

سهیلی اظهار کرد: وظیفه ما در انتخابات پیش رو، توجه به شرایط و ضوابط ابلاغی رهبر معظم انقلاب و استفاده از تجربیات انتخابات دوره‌های قبل، است. نکته دیگر این است که ما در شرایطی قصد ورود به انتخابات را داریم که نقش‌های پیش رویمان همه شکست‌خورده هستند و در مقطعی قرار گرفته‌ایم که در حال برنامه‌ریزی و طراحی‌های جدید هستیم و طبیعی است که این برنامه‌ها می‌تواند تمام انتخابات آینده را تحت‌الشعاع قرار دهد. اگر ما انتخابات گذشته را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم در دوره اول، علمای مشهد در آن حضور پیدا کردند، لیست خود را ارائه دادند و حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد و دو نفر از این حزب، روی کار آمدند اما در دوره بعد، شاهد حضور علما نبودیم. متأسفانه از دوره پنجم شاهد دخالت‌ها و بی‌عدالتی‌ها در انتخابات بودیم و کسانی را به‌عنوان صالح مقبول مانند خانم صدیقی و آقای شیرازیان به مردم معرفی می‌کردند که اکنون در آمریکا زندگی می‌کنند. دوره ششم نیز کلاً در اختیار جبهه دوم خرداد و اصلاح‌طلبان بود.

تفکرات جریان‌های سیاسی با تفکرات رهبری هم‌خوانی ندارد.

سهیلی همچنین ادامه داد: مشکلی که احزاب و جریانات سیاسی دارند، این است که تفکرات آن‌ها با تفکراتی که آقا مطرح می‌کنند هم‌خوانی ندارد. آقا جمله‌ای در این زمینه ‌دارند که مبنی بر اینکه در حزب باید کسب قدرت موردنظر نباشد اگرچه کسب قدرت برای موفقیت حزب لازم است یعنی شمایی که حزبی دارید و مردم با شما هم‌فکر هستند، به‌طور طبیعی نمی‌توانید بی‌تفاوت باشید که این فرد رئیس‌جمهور شود یا آن فرد دیگر، حتماً به یکی عقیده دارید و این تفکر شما روی رأی‌دهندگان تأثیرگذار است ولی هدف باید هدایت فکری مردم به سمت آن فکر درستی باشد که خود شما به آن اعتقاد دارید؛ این امر باعث شد که تشکل‌های فرهنگی وارد عمل شوند و عبرت‌هایی را از دوره‌های گذشته بگیرند و پا به این عرصه بگذارند.

وی گفت: نکته دیگری که مقام معظم رهبری به آن اشاره ‌کرده‌اند، این است که اگر دیدید کسی از اصول تخطی کرد، قاطعانه در مقابل آن بایستید. ما معتقد هستیم سیاست‌های کلی انتخابات، اصول ما هستند و قطعاً در مقابل کسی که آن را زیر پا بگذارد می‌ایستیم. همچنین ما شاهد آن هستیم که شورای هماهنگی و همدلی نیروهای انقلابی در استان خراسان شکل ‌گرفته است و ترکیب افراد مختلف در این شورا وجود دارد. نکته جالبی که مشاهده می‌شود، این است که از علی‌البدل‌های شورای شهر مشهد و از نامزدهای مجلس که بیشترین آرا را آورده‌اند، تقریباً هیچ‌کدام عضو شورای همدلی نیستند.

وی در پایان از سیره انتخاباتی امام و رهبری سخن گفت و بیان کرد: ما ۱۰ دوره انتخابات مجلس داشتیم که برای هرکدام فرمایشات و بیاناتی بوده است، آیا از همه آن‌ها در همه این سال‌ها نمی‌توان چهارچوبی کلی برای انتخابات ساخت؟ همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند اگر ما راه امام را کنار بگذاریم، ملت ایران سیلی خواهند خورد، پس نباید سیره انتخاباتی امام و رهبری را نادیده بگیریم.

مجید عسگری، از فعالان فرهنگی در ادامه این نشست در رابطه با شاخص گرایی لیست منتخبین، عنوان کرد: ما در انتخابات یک فضای عمومی برای جریانات سیاسی داریم که در آن حضور پیدا می‌کنند اما همیشه در فضای داخلی جریان‌های سیاسی، کشمکش وجود دارد. این کشمکش بوده، هست و خواهد بود و وظیفه ما این است که آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و عبرت بگیریم. جریان شاخص گرایی در لیست انتخابات، یکی از جریاناتی بود که در کنار حضور تشکل‌های مختلف شکل گرفت، در کنار این‌ها، دعوایی نیز ایجاد شد با عنوان صالح مقبول یا اصلح که خود مسئله‌ای بود که مدام در انتخابات مطرح می‌شد تا اینکه رسیدیم به انتخابات چهارم و جمعی از دوستان قبول کردند لیست خود را با یکسری شاخص‌ها اعلام کنند؛ امروز به‌جایی رسیدیم که تمام جریانات سیاسی کاندیدهای خود را با یک شاخص انتخاب می‌کنند و شاخص گرایی در انتخاب کاندیدها تبدیل به یک امر مهم شده است.

وی گفت: یکی از نکاتی که بسیار مهم هست، رجوع جدی‌تر و کارشناسی‌تر به سیره امام و رهبری از منظر شاخص‌ها است. همان‌گونه که مقام معظم رهبری می‌فرمایند در انتخابات مجلس کسی را انتخاب کنید که متدین، کارآمد، دلسوز و شجاع باشد. ما نیز نباید از این حرف در انتخاب شاخص‌ها فاصله بگیریم گاهی خود شاخص گرایی دچار آفت می‌شود و ما باید توجه بسیار ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم. از آسیب‌هایی که شاخص گرایی ‌می‌تواند وارد کند، این است که انتخاب شاخص تنها مختص انتخابات شود یعنی اینکه همان دوستانی که دوره‌ای می‌نشستند و بدون شاخص افرادی را انتخاب می‌کردند، همان آدم‌ها بنشینند و دوباره با شاخص به انتخاب برسند، همان جریانی که پشت درهای بسته و بدون شفافیت صحبت ‌می‌کرد و تصمیم می‌گرفت امروز ممکن است با شعار شاخص گرایی همان کارها را انجام دهد و این‌گونه خود شاخص گرایی تبدیل به بازی سیاسی می‌شود‌. شاخص گرایی درعین‌حالی که به انتخاب کاندیدا کمک می‌کند، باید دید چه کسانی قرار است این شاخص‌ها را بزند و کدام فرآیند قرار است رسیدن به دادن نمره برای کاندیدها را لحاظ کند. همچنین شاخص گرایی باید در فضای کلی دیده شود. طبق شعاری که داشتیم انتخابات باید محفلی برای رشد سیاسی مردم باشد. خود شاخص گرایی به‌عنوان جریانی که قرار است یکسری آدم‌ها را به مردم معرفی کند، نباید دچار فساد شود و باید چهارچوبی داشته باشد که مهم‌ترین اصل آن شفافیت است.

مرتضی آجیل‌چی، فعال رسانه‌ای نیز در ادامه این نشست بیان کرد: ذات انتخابات در محور فعالیت‌های نرم و قدرت افزایی نرم صورت می‌گیرد؛ ما در این رابطه به سه قدرت فرهنگ، سیاست و اقتصاد می‌رسیم؛ درواقع با استفاده از یکسری سلسله‌مراتب اجرایی، این سه اصل را منتشر و از آن استفاده می‌کنیم. برای استفاده از این اصول نیاز به ابزار داریم که شامل قانون و شعارها یا همان مبانی، محفل و فضایی می‌شود که افراد بتوانند در آن گفت‌وگو کنند. تشکل به دلیل مردمی بودن، توانایی مدیریت کردن مفهومی به نام رساندن تبلیغ و روشنگری را می‌تواند بر عهده داشته باشد یعنی اگر دقت کرده باشید، کار تشکل‌ها از یک‌زمانی به بعد، رساندن دقت، بالا بردن سطح دانش، باز کردن الگوهای ذهنی و چینش اولویت‌ها و مرتب کردن آن‌ها است.

وی گفت: تشکل، مجموعه جمع شده از جوانان انقلابی است و جوانان مؤمن انقلابی، مخاطبان اصلی تحقق یک موضوعی به نام گام دوم انقلاب هستند. یعنی اگر می‌خواهید در کشور یک اتفاق مهم رقم بخورد و اگر قرار است در کشور به‌واسطه مطالبه گری، سازوکار سیستم حاکم بر کشور تغییر کند و گام رشد اتفاق بیفتد، باید جوانان انقلابی در تشکل‌ها حضور یابند. اتفاق دیگری که تشکل‌ها را رقم میزند، این است که تشکل‌ها، محوری‌ترین نقطه توجه رهبر انقلاب اسلامی هستند از سال ۹۶، حضرت آقا در دیدار نوروزی صراحتاً اعلام کردند بهای رفع مشکلات، حضور نیروهای انقلابی در تشکل‌هاست. درنتیجه ماحصل این چند مورد گفته‌شده یک اتفاق به نام کنشگری اجتماعی را رقم میزند یا به گفته دیگر، تشکل‌های ما توانایی ایجاد کار اجتماعی و رفتار اجتماعی را دارند چون با بدنه اجتماع ارتباط دارند و این فرآیند، قدرتی را در اختیار تشکل قرار می‌دهد که بتواند نقش‌آفرینی کنند.

وی تصریح کرد: باید یک فرآیند در بین تشکل‌های انقلابی ایجاد شود که اول نیازمند تشکیل هیئت مؤسس از کسانی که آن را قبول دارند و بر اساس یک سری سلسله شاخص دورهم جمع می‌شوند و مبتنی بر آن، شاخص‌ها این فرآیند را رقم بزنند، است یعنی سه‌گام این اتفاق را مدیریت کنند. ما سه فاز ایجاد، کشف شاخص‌ها و کشف لیست داریم و هیئت مؤسس وظیفه دارد مجمع عمومی بر اساس شاخص‌ها را تشکیل دهد و این مجمع، اقدام به انتخاب یک مرکزیت برای عاملیت نه حاکمیت می‌کند و انتخابات برگزار و پس‌ از آن هیئت مؤسس منحل می‌شود. فرآیند کشف شاخص‌ها را بر این میدانیم که حتماً باید توسط مجمع عمومی اتفاق بیفتد زیرا اگر ما یکسری شاخص‌ها را به تشکل‌ها ارائه دهیم، تشکل می‌گوید شما شاخصه‌هایی را انتخاب کردید که در نهایت قابلیت این را دارند که افرادی که مورد نظر است از بین آن‌ها دربیایند و دیگر اینکه سطح رشد عناصر انقلابی و فهم سیاسی عناصر انقلابی را تغییر می‌دهد و آخر، باعث می‌شود که ما یک پله نسبت به انتخابات قبلی رشد پیدا کنیم.

یزدان پناه، دبیر صفحه سیاسی روزنامه خراسان گفت: یکی از نکاتی که در عرصه انتخابات به آن پرداخته نمی‌شود، نسبت سنجی مردم با جریانات انقلابی است. مردم نقش بسیار مهمی دارند همان‌گونه که رهبر انقلاب اسلامی چهار ویژگی اصلی امام شامل مردم‌گرایی، قانون، دشمن‌شناسی و استکبارستیزی را بیان کردند و این نشان‌دهنده جایگاه مردم از منظر امام است. حال اگر با خودمان کمی صادق باشیم، می‌بینیم انتخاباتی را که می‌بازیم، بخشی از آن به دلیل فاصله گرفتن ازآنچه مردم می‌خواهند، است که این نیاز به یک بازنگری دارد. در بحث وحدت باید قبل از رسیدگی به مسائل داخلی، به ترکیب وحدت سازی بپردازیم، یعنی اینکه ما چه آدم‌هایی را انتخاب می‌کنیم؟ یا اینکه چه کسی بیاید و چه کسی نیاید؟ آیا این ترکیبی که انتخاب می‌شود، در قانون وحدت دارای یک نقطه کانونی اثرگذار اصلی است؟ برای عبور از این پرسش‌ها باید در این ترکیب، افراد انقلابی بصیر و قابل‌اعتماد وجود داشته باشند.

همچنین مصطفی شریف، فعال سیاسی نیز در این نشست گفت: در ۱۵ سال گذشته لایه بالا که لایه نخبگان حوزه قدرت یا سیاسیون بود، تصمیم گیران اصلی برای تقسیم قدرت بودند و لیست به لایه میانی که لایه نخبگان یا فعالان اجتماعی بود، سپرده می‌شد و آن‌ها به رده‌های پایین‌تر اعلام می‌کردند؛ اما الان لایه میانی هم‌زمان دارای قدرت اجتهاد و تحلیل ‌شده است یعنی هم دارای بدنه هم دارای قدرت تحلیل و تنظیم است. ضمن اینکه به‌طور هم‌زمان لایه بالایی در نزد لایه پایین بی‌اعتبار شده است.

وی ادامه داد: مشهد در حال حاضر در لایه سیاسی، دارای خلأ قدرت است. در ادوار گذشته یک جریان سیاسی وجود داشت که علمدار و اثرگذار در تصمیم‌گیری حوزه قدرت بود و با توجه به این خلأ قدرت، در انتخابات پیش‌ رو هرکسی که بتواند قدرت بگیرد، جریان سیاسی ۱۰ سال آینده شهر ما در دستش خواهد بود.

شریف اظهار کرد: کلیپی منتشر می‌شود که در حاشیه احمدآباد دو جوان در حال گیتار زدن هستند و خانمی هم در کنارشان شروع به خواندن می‌کند که این تغییر وضع پوشش و تغییرات جامعه جای تحلیل دارد.

یکی از حضار در جلسه گفت: ضعف جریان ما در برابر جریان مخالف در رساندن لیست به لایه پایینی است همچنین در بحث شکست شورای شهر دوره پیش، برخی از دوستان بر عدم وحدت اصرار دارند اما اگر دقت کنید، می‌بینید لیست‌هایی که ارائه شد مشترکاتی داشت. اگر مشکل وحدت بود، شخصی که در تمام لیست‌ها بود، باید رأی می‌آورد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false