×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  شنبه - ۱۶ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
تردد روزانه چهارهزار نفر در مرز دوغارون/ بهترین خدمات را به اتباع افغان ارائه می‌دهیم

به گزارش آتی نیوز، رتو اشتوگر، رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جمهوری اسلامی ایران، ۳۱ تیرماه با فرماندار تایباد دیدار و گفتگو کرد.

محسن سیاح، فرماندار شهرستان تایباد در این دیدار، عنوان کرد: شرایط امروز ایران، شرایط جنگی است و جنگ امروز، جنگ اقتصادی است که در قالب تحریم‌های ناجوانمردانه، مردم ایران را هدف قرار داده است، لذا از سازمان صلیب سرخ انتظار داریم که همانند گذشته، از حقوق مردم ایران دفاع کند.

سیاح افزود: کشور ایران در منطقه افتخار میزبانی جمع زیادی از اتباع کشورهای خارجی را دارد و در این جنگ اقتصادی و تحریم‌ها، ارائه خدمات به اتباع خارجی نیز تحت تأثیر خواهد بود، لذا دفاع از حقوق ملت ایران، تنها دفاع از یک کشور نیست، بلکه با توجه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از اتباع کشورهای منطقه، دفاع از حقوق بشر و دفاع از کشورهای منطقه نیز به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه روزانه بین سه تا چهار هزار نفر از مرز دوغارون تردد می‌کنند، گفت: این حجم از تردد، بیانگر امنیت داخلی ایران است و خوشبختانه چه اتباعی که به‌صورت رسمی تردد می‌کنند و چه اتباعی که به‌صورت غیر رسمی اقدام به ورود می‌کنند، با برخوردی محترمانه تکریم می‌شوند، چرا که ما اشراف کاملی به مشکلات همسایه شرقی خود داریم‌ و اعتقاد داریم که باید به آن‌ها کمک شود.

وی خطاب به رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: مردم ما هیچ‌وقت کمک‌های انسان‌دوستانه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که یک نهاد و سازمان غیردولتی و انسان دوستانه است را در طول دوران جنگ تحمیلی و پس از آن در بحث تبادل اسرا فراموش نخواهند کرد.

وی گفت: ما به مهاجرین و پناهندگان افغانستانی احترام می‌گذاریم و تلاش کردیم با حداقل امکانات بهترین خدمات را ارائه دهیم تا با خاطره‌ای خوش از کشور ایران به کشور خود بازگردند.‌‌

پس از این نشست، رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جمهوری اسلامی ایران همراه با فرماندار شهرستان تایباد از مرز دوغارون و مرکز آموزش آگاهی از خطرات مین بازدید کرد.

رتو اشتوگر، در حاشیه این بازدید گفت: افرادی که در مرکز آموزش آگاهی از خطرات مین حاضر می‌شوند، به‌جز آموزش، احساس مراقبت و علاقه‌مندی نیز از آموزشیاران دریافت می‌کنند و این باعث ایجاد یک پیوند خوب بین دو طرف می‌شود. مرزهای فیزیکی و سخت، همه‌جا باعث وحشت پناهجویان می‌شود، اما در اینجا کرامت افراد حفظ می‌شود که این امر، باعث تقدیر است. کاری که کمیته صلیب سرخ می‌تواند انجام دهد، ترسیم درستی از وضعیت و تلاش و برخورد خوب شما با اتباع برای مخاطبان در سراسر دنیا است. ما حمایت خود را از شما انجام خواهیم داد چرا که هر فعالیتی برای یاری رساندن و نجات هر فرد ارزشمند است.

وی با بیان اینکه آموزش‌های این مرکز از هزینه‌های سرسام‌آور پزشکی، روحی و اجتماعی در افغانستان جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: باید تلاش شما قدردانی شود و وظیفه خود می‌دانم از طرق مختلف به شما کمک کنم.

اشتوگر ادامه داد: همیشه برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، یک نگرانی بین‌المللی از جهت جدایی بین خانواده‌ها، خصوصاً کودکان مطرح بوده است، بنابراین تضمین عدم جدایی خانواده‌ها و ارائه توصیه‌های لازم به خانواده برای جلوگیری از جدایی مهم و قابل توجه است.

اشتوگر با بیان اینکه قلب من از نحوه فعالیت‌های مقامات ایرانی در کنار هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تحت تأثیر قرار گرفتم، گفت: معتقدم همیشه بهترین مکان خانه هر فرد است اما با توجه به چالش‌هایی که هنوز در افغانستان وجود دارد، یکی از کمک‌های بزرگی که ایران می‌تواند ارائه دهد، میزبانی از پناهجویان و ارائه توصیه‌هایی مانند آنچه در این مرکز انجام می‌شود، برای آنانی است که قصد بازگشت به کشور خود را دارند و توانمندسازی آنان در مقابل حوادثی نظیر انفجار مین و بقایای تسلیحات جنگی است تا بتوانند از خود محافظت کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که عملکرد جمهوری اسلامی ایران را در مرز دوغارون در جهت ارائه خدمات به پناهجویان افغانستانی چگونه دیده است، گفت: نشانگرهای مشخصی برای سنجش این موضوع وجود دارد، نخست علاقه‌مندی است که در افرادی که از کلاس‌ها استفاده می‌کنند، قابل درک است. وقتی می‌بینیم که افراد با علاقه در حال استفاده از کلاس‌ها هستند و همچنین اطلاعات به بهترین وجه ارائه می‌شود، طبیعتاً با توجه به در نظر گرفتن مسائل فرهنگی، کیفیت ارائه خدمات، استفاده از آموزشیاران آشنا به فرهنگ افغانستان و توجه به حساسیت‌های فرهنگی، می‌توان گفت که یک اتفاق بی‌نظیر در حال رخ دادن است و خدمت‌رسانی خیلی خوبی انجام می‌شود.

همچنین غلامرضا صیادی، رئیس هلال احمر شهرستان تایباد نیز در این بازدید گفت: آموزش‌های مربوط به آشنایی با مین و ادوات جنگی با همکاری آموزشیاران افغانستانی توسط هلال احمر انجام پذیرفته و روزانه بین ۱۰۰۰ تا هزار و پانصد نفر در کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به پناهجویان با تمام توان پای کار است، امروز فرماندار شهرستان، هنگ مرزی، امور اتباع و هلال احمر در کنار هم و با همت به دنبال کاهش آلام پناهجویان هستند.

صیادی افزود: این مرکز از سال ۷۴ آغاز به کار نموده است و تا پایان سال گذشته، بیش از سه میلیون نفر مهاجر افغانستانی از کلاس‌های آموزشی استفاده کردند و انتقال‌دهنده آموزش‌های مرتبط به مردم افغانستان بودند. یکی از تأکیدات ما در کلاس‌ها، انتقال این آموزش‌ها به برادران و خواهران افغانستانی است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false