×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
بی‌پناهی قربانیان تجاوز در دادگاه‌ها/ دادگاه مخصوص زنان نداریم

به گزارش آتی نیوز، به مناسبت هفته سلامت زنان، نشست بررسی روانشناسی و حقوقی مسئله تعارض، آزار و اذیت، سه‌شنبه ۳۰ مهرماه با حضور عباس شیخ‌الاسلامی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و دکتر فروزان پاسالار، دبیر انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی خراسان در سالن اجتماعات دانشگاه خیام برگزار شد.

عباس شیخ‌الاسلامی: معضلی که در دادگاه‌ها در خصوص پرونده‌های زنا وجود دارد این است که در خصوص زنای به عنف بایستی دو امر بسیار سخت اثبات شود؛ زنا در مفهوم دخول کامل، عنف و عدم رضایت و استقبال زن، کودک و یا مرد.

در سیاست جنایی اسلام، سیاست بزه‌پوشی وجود دارد که اثبات جرم زنا را سخت‌ می‌کند.

عباس شیخ‌الاسلامی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در این نشست بیان کرد: کلمه «تجاوز» تفاوت مفهومی در حقوق دارد که بر آن نیز اشکال می‌گیریم. سیستم قانون جزا ما در این باب، یک سیستم فقهی است و از حدود ۱۴۰۰ سال پیش به‌روز نشده و تغییر آن نیز راحت نیست. زیادی حدود را شامل می‌شود و عده‌ای معتقدند که حدود زمان و مکان نمی‌شناسد، درحالی‌که به نظر من می‌توان این معضل را حل کرد. جرمی تحت عنوان زنا وجود داریم، جرمی تحت عنوان روسپی‌گری نداریم. جرم دیگری نیز تحت عنوان زنای به عنف در فقه گفته‌شده وجود دارد و این دو با یکدیگر پیوسته هستند. زنا در فقه باید دخول کامل صورت بگیرد و اگر صورت نگیرد زنا نیست. فقها می‌گویند اگر مردی دخول کامل نکند و یک‌قسمتی را داخل کند، به آن زنا نمی‌گویند. زنا ۱۰۰ ضربه شلاق و زنای به عنف اعدام دارد. قانون هم از فقه پیروی می‌کند؛ بنابراین معضلی که در دادگاه‌ها در خصوص این پرونده‌ها وجود دارد این است که در خصوص زنای به عنف بایستی دو امر بسیار سخت اثبات شود؛ زنا در مفهوم دخول کامل، عنف و عدم رضایت و استقبال زن، کودک و یا مرد. در سیاست جنایی اسلام، سیاست بزه‌پوشی وجود دارد که کار را سخت‌ می‌کند. بزه‌پوشی به این معناست که ما خیلی تمایل به اثبات این موضوع نداریم. در زنا می‌گویند که چهار شاهد نیاز است و این درحالی است که چنین امری شاهدپذیر نیست. زنا حق‌الله محسوب می‌شود و فقها در حق‌الله خیلی سخت‌گیری نمی‌کنند و تأکیدشان بر حق‌الناس است.

این پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسند و بزه‌دیدگان این پرونده ازلحاظ قانونی بی‌پناه هستند. در آخر نیز اگر زنی نتواند تجاوز را ثابت کند، درگیر اتهام جدیدی تحت عنوان زنا می‌شوند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد بیان کرد: در برخی کشورها اگر فردی راضی نباشد که حتی به او دست‌درازی شود، تجاوز محسوب می‌شود. در عنف نیز می‌گویند که اگر یک درصد هم طرف راضی باشد، عنف محسوب نمی‌شود. هم در عنف و ‌هم در زنا و هم در اثبات آن معضل داریم. این پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسند و بزه‌دیدگان این پرونده ازلحاظ قانونی بی‌پناه هستند. در آخر نیز اگر زنی نتواند تجاوز را ثابت کند، درگیر اتهام جدیدی تحت عنوان زنا می‌شوند. بی‌پناهی دیگری نیز وجود دارد؛ تمکین عام و تمکین خاص؛ تمکین عام به معنای تمکین زن از شوهر و تمکین خاص به معنای آمادگی جنسی زن برای شوهر است. اگر چنین خشونتی در خانه و بین زن و شوهر اتفاق بیفتد بازهم نتیجه ندارد؛ زیرا ازنظر قانون و فقه، وظیفه زن تمکین است.

وی در ادامه گفت: این‌چنین پرونده‌ها مستقیماً وارد دادگاه می‌شود و دادگاه نیز محل صدور حکم است. برخی معتقدند که این پرونده‌ها بایستی وارد دادسرا شوند تا به‌صورت جزئی و جامع بررسی شود. پرونده‌های زنا و عنف همچون کوه یخی است که حجم کثیر آن پنهان است؛ بسیاری از زنان و یا بزه‌دیدگان به دلیل حفظ آبرو هیچ‌وقت شکایت نمی‌کنند. برخی خشونت‌ها نیز خانگی است و هیچ‌وقت به نتیجه نخواهد رسید.

قضات حرفه‌ای نداریم که اغلب هم با علوم و فنون جامعه‌شناسی و روان‌شناسی آشنا نیستند و مددکار اجتماعی همراه آن‌ها نیست‌.

شیخ‌الاسلامی در انتقاد به روند پرونده‌های زنا اظهار کرد: قضات حرفه‌ای نداریم که اغلب هم با علوم و فنون جامعه‌شناسی و روان‌شناسی آشنا نیستند و مددکار اجتماعی همراه آن‌ها نیست‌. باید برای بزه‌دیدگان دوره‌های خاصی برگزار شود که از جرائم جنسی و حقوق خود باخبر شوند. ما به دنبال ترمیم روح بزه‌دیده هستیم، صرفاً حکم دادن به بزهکار چاره‌ای برای بزه‌دیده نیست. نباید خیلی به مجازات اکتفا کنیم؛ اگر در شهر صدها نفر را اعدام کنیم این‌ موضوع به‌صورت ریشه‌ای برطرف می‌شود؟ باید به‌صورت روانی حل شود و ریشه‌ای فرهنگ‌سازی شود. دادگاه‌های ویژه اطفال داریم اما برای زنان دادگاه مخصوص نداریم. قاضی باید زن و مادر باشد تا بزه‌دیده بتواند فضای راحتی برای اقرار کردن داشته باشد. به دنبال ایستادگی در برابر این امر هستیم و در حال حاضر ازلحاظ حقوقی بسیار عقب هستیم.

وی عنوان کرد: عده‌ای نیز کاسبان تجاوز به عنف هستند و از این طریق اخاذی می‌کنند؛ باید با این موارد نیز برخورد قاطع داشته‌ باشیم.

شیخ‌الاسلامی در خصوص نقش پزشکی قانونی در اثبات جرم بیان کرد: اگر دختر باکره باشد، پزشک قانونی می‌تواند در خصوص تجاوز، کمک می‌کند ولی نمی‌تواند تشخیص دهد که توسط چه کسی صورت گرفته است مگر اینکه فردی کمتر از ۴۸ ساعت بعد از تجاوز، به پزشکی قانونی مراجعه کند.

فروزان پاسالار: آمار و ارقام حاکی از آن است که ۸۰ درصد تجاوزات توسط فرد آشنا و مورد اعتماد بوده و فقط ۲۰ درصد توسط افراد غریبه صورت می‌گیرد.

دکتر فروزان پاسالار، دبیر انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی خراسان در این نشست عنوان کرد: دکتر شیخ‌الاسلامی نواقص و دردهای ما را خیلی واضح و صریح بیان کردند. مراجع بنده توسط پدرش مورد تجاوز قرارگرفته بود و دادگاه به او گفت که پدر و صاحبت است و این فرد با چنین دردی چه‌کار باید بکند؟ آمار و ارقام حاکی از آن است که ۸۰ درصد تجاوزات توسط فرد آشنا و مورد اعتماد بوده و فقط ۲۰ درصد توسط افراد غریبه می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: تجاوزات جنسی شامل آزارهای جسمی، روحی و روانی، سوءاستفاده از موقعیت است. برخی از آثار تجاوز جنسی وارد ناخودآگاه شده و بعد از مدتی با مصداق دیگری مرتبط می‌شود. برای مثال مراجعی داشتم که هر وقت وارد ترشی‌فروشی می‌شد، حالت خوبی نداشت و نمی‌توانست آن فضا و بوی ترشی را تحمل کند، بعدها فهمیدیم که این فرد در کودکی در محلی که‌ترشی درست می‌کردند مورد آزار و اذیت قرارگرفته است.

پاسالار در خصوص پیامدهای تجاوز جنسی در کودکان و نوجوانان بیان کرد: در خصوص کودکان، شامل اختلال در رشد، ارتباطات، رفتارهای ناسازگارانه و گوشه‌گیری است. یکی از شایع‌ترین عوارض تجاوز جنسی برای کودک، PTSD به معنای اختلال استرسی پس از حادثه است. پیامدهای این امر در نوجوانی شامل خودکشی، اختلال خوردن، بی‌خانمان شدن، حاملگی در سن پایین، عفونت‌های جسمی و جنسی است. تأثیر این موضوع در بزرگ‌سالی نیز شامل بیماری‌های مزمن، مراجعه مکرر به پزشک، آسیب به خود و عدم اعتماد به دیگران در خصوص ازدواج است.

وی در ادامه تأکید کرد: در خصوص پرونده‌های روان‌شناسی نباید فقط ظاهر قضیه را ببینیم؛ زیرا ورای هر موضوعی، موضوع دیگری است که درجایی با مصداق مربوط به آن ارتباط برقرار کرده و خود را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false