×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
بیش از دوسوم قطب علمی کشور در تهران قرار دارد

به گزارش آتی نیوز، همایش ملی هوش مصنوعی و علوم انسانی، با محوریت هوش مصنوعی، ادیان الهی و آینده بشریت و الگوریتم اجتهاد، سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، در جامعه المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد.

محمدرضا اکبرزاده توتونچی، رئیس قطب علمی رایانش نرم و پردازش هوشمند اطلاعات با بیان اینکه در اکثر مواقع قطب علمی را با مراکز پژوهشی اشتباه می‌گیریم، گفت: یکی از وظایف قطب علمی حرکت در مسیر مرزهای دانش است. در این مسیر ضمن شناخت مشکلات اساسی، باید در جهت رفع مشکلات گام برداریم. یکی دیگر از مواردی که قطب علمی را از مراکز پژوهشی جدا می‌کند، رسالت آموزش به جامعه است. به‌عبارت‌دیگر مراکز پژوهشی، کارهای مناسبی را با همکاری دولت و سازمان‌ها انجام می‌دهند اما رسالتی در برابر آموزش به جامعه ندارند، اما قطب علمی به دنبال بهبود جامعه است.

توتونچی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های دیده‌شده در سند علمی کشور، جایگاه هوش مصنوعی و رایانش نرم به‌عنوان یک علم استراتژیک است، ادامه داد: سیستم‌های هوشمند به‌صورت فرارشته ای فعالیت می‌کنند و نمی‌توان آن را محدود به چند رشته کرد. طبق آمار ۸ سال پیش، ۱۵۳ قطب علمی در ایران وجود دارد که ۱۰۸ مورد آن در تهران قرار دارد. در واقع بیش از دو سوم قطب علمی ایران در تهران مستقر هستند. در زمینه سیستم‌های هوشمند، چهار قطب علمی در ایران وجود دارد که تنها قطب علمی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده مهندسی، توجه ویژه‌ای به پردازش علمی اطلاعات دارد. این قطب علمی دارای ۵ عضو هیئت مؤسس از گروه‌های مختلف دانشکده مهندسی است. در تلاش بوده‌ایم خود را محدود به دانشکده مهندسی نکنیم، از همین‌رو، مؤسسان ما از دانشکده ریاضی و دانشگاه شهید باهنر کرمان، کشورهای انگلستان، کانادا و استرالیا نیز هستند.

وی با تأکید بر اینکه در تلاش بوده‌اند فرارشته‌ای پیش بروند تا چالش‌های موجود حل شود، گفت: در حال حاضر دارای پنج تفاهم‌نامه با سایر قطب‌های علمی کشوری، انجمن‌های علمی، شهرداری مشهد و هواشناسی کشور به‌طور خاص هستیم. حاصل فعالیت این قطب علمی در ۵ سال ابتدایی، حدود ۶۰۰ مقاله علمی پژوهشی، برگزاری ۴۰ کنفرانس علمی و بین‌المللی، ۸۶ سخنرانی در رشته‌های مختلف بوده است‌. ما به‌عنوان پژوهشگر باید توانایی پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی آینده را داشته باشیم. وجود داده‌های فراوان در جامعه مدرن، از نظر سیستم‌های هوشمند یک چالش محسوب می‌شود؛ زیرا همراه با افزایش داده‌ها و اطلاعات انتظار می‌رود تصمیم‌ها درست، منطقی، بهینه و دارای راندمان باشند تا به‌راحتی بتوانند خود را با زمان تطبیق دهند و ارتباط مؤثر و بهتری را با انسان‌ها برقرار کنند. وجود داده‌های فراوان از نظر سیستم‌های هوشمند یک مسئله پر چالش است. زیرا ضمن خامی اطلاعات، داده‌ها در یک مکان متمرکز نشده‌اند و از منابع مختلفی گرفته‌شده‌اند. درنتیجه اطلاعات از یک جنس نیست و عدم قطعیت در آن‌ها فراهم است.

رئیس قطب علمی رایانش نرم و پردازش هوشمند اطلاعات اظهار کرد: در فرایند تصمیم‌گیری اتوماسیون داده، برنامه‌ریزی زمان‌بندی و واکاوی برنامه، چیزی به نام سیستماتیک سیستم وجود دارد، سیستمی که خود متشکل از سیستم‌های متفاوت است. هر یک از این سیستم‌ها اهداف خود را دنبال می‌کند، اما برای بقا نیازمند یکدیگر هستند. به‌عنوان‌مثال اقتصاد کشور از نوع سیستم یک سیستم است که کارگر، سرمایه‌گذار و دولت در حال تعامل هستند. درنتیجه موفقیت حاصل تلاش و تعامل است‌. یکی دیگر از چالش‌ها، مدیریت بحران است‌‌‌. طی سؤالی، دانشجویان مهم‌ترین مسائل روز جامعه را، افزایش نرخ طلاق، مسئله محیط زیست، چگونه شادبودن و کنار آمدن با زندگی تجملاتی دانستند، پاسخ به این مسائل نیازمند آگاهی از دیگر رشته‌ها است.
چالش‌های موجود می‌تواند یک فرصت باشد زیرا با به‌کارگیری ابزارهای مختلف، بسیاری از آن‌ها در قالب سیستم‌های هوشمند قابل‌تعریف هستند. در حال حاضر سیستم‌های هوشمند در زمینه حمل‌ونقل، مهندسی شیمی، اقتصاد، پزشکی، علوم تربیتی و دیگر موارد دیده می‌شود. در موضوعات پیش پا افتاده مانند ماشین لباسشویی، دوربین عکاسی، تولید برنج، وجود دارد اما مسئله‌ای که دارد فراموش می‌شود، این است که چگونه می‌توانیم به حل مسائل بپردازیم.

وی با اشاره به سخنان یکی از پایه‌گذاران هوشمندی، مبنی بر اینکه «نمی‌توانم هوشمندی را تعریف کنم، اما هنگامی‌که او را ببینم می‌شناسم»، گفت: انسان همیشه به دنبال این بوده است که هوشمندی را به‌طور مصنوعی ایجاد کند. هوشمندی، خاصیت تأمین‌پذیری، یادگیری و بهینه‌سازی دارد. تأمین‌پذیری را می‌توان به دو صورت برون‌یابی یا درون‌یابی تعریف کرد. برون‌یابی عبارت است با وجود داده‌ها، درباره مواردی که در دست نداریم تصمیم درست بگیریم. برون‌یابی سخت‌تر است، زیرا واکنش نشان دادن به آینده است؛ زیرا ما نمی‌توانیم آینده به چه شکلی است. در نتیجه در فرآیند تأمین‌پذیری باید در حین تماشای موارد، تصمیم درست بگیرید. خاصیت یادگیری این است که می‌توانیم، از خطاهای خود درس بگیریم و اشتباه خود را تصحیح کنیم و دریابیم خطای پیش‌آمده بابت کدام رفتار ما در گذشته بوده است. در این زمینه از طبیعت الهام می‌گیریم که به این سیستم هوشمند می‌گویند.
وی در انتها از برگزاری بزرگ‌ترین همایش جامع هوش علمی کشور در ۱۴ اسفند خبر داد.

در ادامه این همایش، حجت‌الاسلام عبدالحمید واسطی، عضو هیئت‌علمی گروه منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با بیان اینکه الگوریتم به معنای حرکت قدم‌به‌قدم برای حل یک مسئله است، گفت: اگر چگونگی حل مسئله، به‌صورت قدم‌به‌قدم باشد، الگوریتم شکل می‌گیرد. اصل کلمه الگوریتم «الخوارزمی» بوده است. خوارزمی ریاضی‌دان مسلمان ایرانی است که طرز حل مسئله به‌صورت قدم‌به‌قدم را تدوین کرد تا در تعداد مراحل مشخص و با ترتیب مشخص به نتیجه برسیم.
وی افزود: هر وقت کلمه «چگونه» عنوان شود، پای الگوریتم به میان می‌آید. در فضای اجتماعی با علم عرفی مواجه هستیم، به این معنا که هوش خدادادی ما به‌صورت ناخودآگاه متوجه مسائل می‌شود. به‌عنوان مثال با تکان خوردن ساختمان، می‌توانیم حدس بزنیم که زلزله رخ‌داده و شدت آن را بفهمیم. کلمه حیث در دین‌، بیانگر جهات‌ است. الگوریتم اجتهاد مبنی بر چگونگی قدم‌به‌قدم همراه با تعیین تمام خصوصیات زمان، مکان، کیفیت، کمیت و جنسیت در استنباط حکم است‌. این موارد را هوش طبیعی ما انجام می‌دهد اما به دنبال‌ دقیق‌سازی هستیم تا میان اختلاف فتاوا محاکمه کنیم، به‌عبارت ‌دیگر دریابیم که کدام فتوا طبق قواعد و اصول فقه روشمند است و حجیت دارد.

حجت‌الاسلام‌ واسطی در انتها اظهار کرد: هوش مصنوعی در زمینه چگونه استفاده کردن از داده‌ها و عمل‌گرها برای رسیدن به تصمیم بهینه، به ما کمک می‌کند. این هوش ضمن شبیه‌سازی عملکردهای خوب انسانی، به ارتقاء آن‌ها می‌پردازد. هوش مصنوعی در تمام دانش‌ها به دنبال استخراج تخصص متخصص است، اینکه متخصص هر فنی تخصص خود را چگونه ارائه می‌دهد. هرچه پاسخ به «چگونه‌ها» زیاد شود به عملکرد هوش مصنوعی نزدیک و استنباط ما دقیق‌تر است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false