×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
برگزاری نمایشگاه‌ کتاب به‌صورت مقطعی به درد نمی‌خورد

جواد نعیمی، نویسنده کودک و نوجوان در خصوص نحوه فعالیت خود در حوزه نویسندگی، ادبیات کودک و برگزاری نمایشگاه‌های دائمی کتاب با آتی نیوز به گفتگو نشست.

نعیمی، نویسنده کودک و نوجوان در ابتدا به سابقه فعالیت خود در حوزه نویسندگی اشاره کرد و گفت: عمده آثاری که نوشتم مذهبی و ادبی است. بخش زیادی از فعالیت کاری من در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است به‌طوری‌که حدود ۱۳ سال کتابدار کتابخانه شریعتی مشهد و همچنین مسئول بخش ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم. سال‌ها در گروه کودک انتشارات به نشر عضویت داشتم و به‌عنوان کارشناس تدریس می‌کردم.

وی به عوامل تأثیرگذار در شکوفایی ذوق و استعداد کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: خانواده، مدرسه و اجتماع خیلی مهم و مؤثر هستند اما این استعداد باید کشف شود، چون بسیاری از این نوع استعدادها مثل نویسندگی و شعر در افراد هست، ولی این استعدادها جرقه‌ای لازم دارد تا کشف‌شده و بروز پیدا کند.

نعیمی در ادامه با اشاره به‌ضرورت وجود سهمیه خرید کتاب در سبد خانوار، بیان کرد: یکی از امور ضروری که خیلی در سبد خانوار جا نیفتاده این است که الآن سهمیه‌ای برای کتاب نداریم. درحالی‌که از امور بسیار مهم و ضروری است. افراد کتاب‌خوان زیادی هم در جامعه داریم، ولی خانواده‌ها به‌اندازه‌ای که مثلاً به پفک بچه اهمیت می‌دهند خرید کتاب آن‌قدر برایشان مهم نیست و این فاجعه است. ما باید موقعیت و موضع کتاب را مانند آب برای ماهی تلقی کنیم و به این باور برسیم که همان‌طور که ماهی بدون آب زنده نیست، انسان هم بدون خواندن و مطالعه زنده نمی‌شود.

وی در خصوص مقطعی‌بودن نمایشگاه‎‌های کتاب عنوان کرد: برگزاری مسابقات و نمایشگاه‌های کتاب و برنامه‌های مختلف در حوزه کتاب و نویسندگی که ارزش کتاب را در چشم مردم بزرگ می‌کند، اقدامات خوبی است. هرچند این‌گونه اقدامات ناقص است؛ برای مثال برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به‌صورت مقطعی به درد نمی‌خورد و بیشتر مانند یک فروشگاه کتاب است. نمایشگاه کتاب باید به‌صورت دائمی و در نقاط مختلف شهر باشد.

مشروح خبر در لینک زیر:

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false