×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
بانک‌ها؛ مانع توسعه در اقتصاد کشور/ دچار بازی نرخ سوده شده‌ایم

به گزارش آتی‌نیوز، حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، جمعه ۱۵ شهریورماه در جلسه هفتگی فتیه که در منزل شهید ازغدی برگزار شد، در موضوع برنامه مجلس شورای اسلامی در تنظیم رابطه بانک و رونق تولید سخنرانی کرد.

وی در این مراسم بیان کرد: در سال ۹۴، مقام معظم رهبری، شعار سال را حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی مطرح کردند و بعد از دستور مستقیم رهبری، ما به‌صورت جدی وارد بحث شدیم و به مدت ۵ سال در دو مجلس، با تمام ظرفیت در حال فعالیت هستیم تا به یک جمع‌بندی برسیم. بعضی‌ها در مباحثی که مطرح می‌شود، طوری صحبت می‌کنند که معلوم است بانک را نمی‌شناسند و سخنانی مطرح می‌کنند که گویی می‌خواهند برای بانک نسخه بپیچند. وضعیت و اهمیت بانک‌ها در جامعه را می‌توان با مثالی ساده بیان کرد. مثلاً اگر بنده هزار تومان پول داشته باشم، می‌توانم به فردی قرض دهم. فکر می‌کنید در جامعه چقدر پول موجود است و مردم در جامعه چقدر قدرت خرید دارند؟ زمانی که من هزار تومان را قرض داده‌ام، حال قدرت خرید فرد مذکور دو برابر شده است در حالی که من دیگر قدرت خرید ندارم.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی بیان کرد: در یک جامعه بدون بانک، قدرت خرید تکثیر نمی‌شود؛ یعنی پول را خودم مصرف می‌کنم یا می‌دهم به فردی که خودم تشخیص می‌دهم. حال این وسط یک صندوق قرض‌الحسنه ایجاد می‌شود و من هزار تومان خودم را در این صندوق پس‌انداز می‌کنم و در مقابل دفترچه حساب دریافت می‌کنم. قدرت خرید در این جامعه دو برابر می‌شود. به این صورت که هر دو نفر قدرت خرید دارند؛ هم فرد قرض دهنده و هم فرد وام‌گیرنده. مشکلی که ما در اقتصاد ایران داریم، این است که بانک را به‌درستی نمی‌شناسیم. ما می‌توانیم بگوییم بانک‌ها قرض با بهره نداشته باشند و به‌جای آن فروش اقساطی داشته باشند. بانک‌ها باید همین کار را بکنند. اما آن چیزی که باعث می‌شود در یک اقتصاد اخلال ایجاد شود، کارکرد نامناسب بانک است. ممکن است بگویید اینکه اخلال نیست، حالا هزار تومان بشود ۱۰ هزار تومان چه اشکالی دارد؟ این اخلال است چون قبلاً که افراد هزار تومان نقدینگی داشتند، می‌توانستند هزار تومان خرید کنند؛ اما با این کار بانک، کالا و خدمات بیشتر نشده، فقط پول ۱۰ ‌برابر شده است و این یعنی تورم. پس کارکرد صندوق ایجاد تورم است. چون پول و قدرت خرید را زیاد می‌کند بدون آنکه کالا یا خدمات به همان نسبت زیاد شده باشد.

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌‎زاده بحرینی: هدف‌گذاری بانک‌ها عوض شد و بانک خصوصی دیگر هدفش توسعه اقتصاد کشور نیست بلکه هدفش این است که سود بیشتری به سهامداران برسد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: عمده این مشکلات در اقتصاد ما اوایل سال ۸۲ شروع شد؛ وقتی که بانکداری خصوصی در ایران مجاز دانسته شد، بانک ملت، ملی، صادرات، سپه، تجارت و کشاورزی همگی دولتی بودند. از آن زمان به بعد بانک‌های خصوصی در ایران شکل گرفت و بعضی از بانک‌های دولتی نیز تبدیل به خصوصی شدند. ما در یک فضای جدیدی قرار گرفتیم که بانک‌های ما عوامل دولت نبودند؛ بلکه عوامل سهامداران خود بودند. چون هیئت‌مدیره بانک خصوصی، منتخب مجمع عمومی یعنی صاحب سهام است، هدف‌گذاری بانک‌ها نیز عوض شد و بانک خصوصی دیگر هدفش توسعه اقتصاد کشور نیست بلکه هدفش این است که سود بیشتری به سهامداران برسد.

کارخانه‌‌ها با بانک‌ها مشکل دارند؛ چون بانک خودش را مسئول تولید نمی‌داند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی کارخانه در مشهد به‌دلیل عدم توانایی در بازپرداخت اقساط وام توسط بانک‌ها، مصادره شده‌ و در آن‌ها تخته شده است. در واقع بانک‌ها عامل تعطیلی هستند؛ در حالی که بانک‌ها باید عامل توسعه کشور باشند اما متأسفانه در ایران، این مهم صورت نگرفته و بانک‌ها مهم‌‎ترین مانع توسعه در اقتصاد کشور هستند.

بحرینی با اشاره به سخنان مطرح‌شده در جلسه مبنی بر عدم همکاری بانک‌ها با کارخانه‌ها گفت: کارخانه‌‌ها با بانک‌ها مشکل دارند؛ چون بانک خودش را مسئول تولید نمی‌داند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی کارخانه در مشهد به‌دلیل عدم توانایی در بازپرداخت اقساط وام توسط بانک‌ها، مصادره شده‌ و در آن‌ها تخته شده است. در واقع بانک‌ها عامل تعطیلی هستند؛ در حالی که بانک‌ها باید عامل توسعه کشور باشند اما متأسفانه در ایران، این مهم صورت نگرفته و بانک‌ها مهم‌‎ترین مانع توسعه در اقتصاد کشور هستند. اگر نقدینگی دقیقاً به کارآفرینی، تولید و اشتغال اصابت کند، نتیجه‌اش تولید کالا و خدمات خواهد شد و از طرفی اشتغال‌زایی ایجاد شده و بیکاری از بین می‌رود و از طرف دیگر هم چون کالا و خدمات تولید کرده، تورم را کنترل می‌کند.

مهم‌ترین معضل در اقتصاد ایران، این است که دچار بازی نرخ سود بیشتر شده‌ایم و این باعث ورشکستگی کارخانه‌دار ما شده است.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی اضافه کرد: مهم‌ترین معضل در اقتصاد ایران، این است که دچار بازی نرخ سود بیشتر شده‌ایم و این باعث ورشکستگی کارخانه‌دار ما شده است. از یک طرف کارخانه‌دار ما بدون دریافت وام نمی‌تواند فعالیت کند و از آن طرف به دلیل نرخ بازپرداخت بالا، ضرر بزرگی را متحمل می‌شود و هیچ سودی ندارد.

بحرینی به پیشنهاد خود برای الحاق یک بند به تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۸ درباره حذف سود مرکب از اعطای تسهیلات اشاره کرد و افزود: طی سال‌های گذشته به دلیل بی‌توجهی بانک مرکزی و مجلس، اتفاق بسیار بدی در برخی از بانک‌های کشور افتاده که باعث قفل شدن بخشی از منابع بانک‌ها و ورشکسته و تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی کشور شده است.

وی با بیان اینکه طبق مقررات جاری بانک مرکزی، در صورتی که بدهکار در سررسید نتواند بدهی خود را به بانک بپردازد، باید برای مدتی که تأخیر کرده است، وجه التزام پرداخت کند، افزود: وجه التزام عبارت است از ۶ درصد به‌علاوه نرخ سود مندرج در قرارداد، اما شورای نگهبان در مجوزی که به بانک مرکزی برای دریافت وجه التزام توسط بانک‌ها داده، تصریح کرده که دریافت وجه التزام فقط بر روی باقیمانده اصل تسهیلات اعطائی مجاز است. متأسفانه برخی از بانک‌ها به این موضوع مهم توجه نکرده‌اند و از «سود» تسهیلات و «جرائم» متعلق به آن، دوباره و چندباره وجه التزام گرفته‌اند و روش کار هم به این صورت بوده که پس از پایان مدت «قرارداد اولیه»، بانک، باقی‌مانده اصل تسهیلات، باقی‌مانده سود تسهیلات و باقی‌مانده جرائم متعلقه را جمع زده و یک تسهیلات جدید به همان مبلغ به مشتری پرداخت کرده است.

بحرینی با بیان اینکه در این فرآیند که کاملاً هم در نظام بانکی ما رایج است، دقیقاً همان اتفاقی می‌افتد که شورای محترم نگهبان صریحاً آن را نهی کرده است، اظهار کرد: این کار به معنای این است که بانک از سود، سود بگیرد که مصداق روشن و قطعی «ربح مرکب» و مورد نهی همه فقها و مراجع معظم تقلید است و نتیجه این رفتار بانک‌ها، انباشته شدن بدهی تسهیلات گیرندگان و افزایش مطالبات معوق بانک‌هاست که متأسفانه روزبه‌روز هم دارد بیشتر و بیشتر می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا به نظر شما بانک‌ها باید به‌جای استفاده از روش سود مرکب، بدهی مشتریان خود را با استفاده از روش سود ساده محاسبه کنند، افزود: بله، این الزام قانونی بانک‌ها است و بانک مرکزی هم مدعی است که در بخشنامه‌های خود، به بانک‌ها دستور داده است که از روش سود مرکب استفاده نکنند، در عین حال، رئیس کل قبلی بانک مرکزی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس به‌صراحت اظهار داشت که ممکن است برخی از بانک‌ها از روش ربح مرکب استفاده کرده باشند. جالب این است که وقتی پیشنهاد حذف ربح مرکب از محاسبات بانک‌ها را برای اولین بار در جلسه مدیران محترم بانک‌ها با رئیس محترم مجلس مطرح کردم، همه مدیران بانک‌ها از این پیشنهاد استقبال کردند و هیچ‌یک از آن‌ها منکر استفاده از روش ربح مرکب در بانک‌های کشور نشد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهار کرد: یکی از کارهای خوبی که در قانون فوق انجام‌شده، این است که اقتدار بانک مرکزی را به‌شدت افزایش داده است؛ یعنی بانک مرکزی بعد از تصویب این قانون (لایحه اصلاح موادی از قانون پولی و بانکی) یک بانک مرکزی مقتدر است. در این قانون ابزارهای کافی در اختیار بانک مرکزی گذاشته شده در حالی که قانون فعلی از این نظر ضعیف است. مجلس به کمک بانک مرکزی آمده؛ البته خودش هم در این زمینه خیلی کار کرد و سهم اصلی را به بانک مرکزی می‌دهیم ولی مجلس در حال فعالیت است تا بعد از تصویب این قانون، یک بانک مرکزی مقتدر داشته باشیم.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false