×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

انتخاب سردبیری

true
    امروز  جمعه - ۱ آذر - ۱۳۹۸  
false
true
ایران به سمت سکولار شدن در حال حرکت است/ استفاده اقتصادی از زن در جامعه غربی

به گزارش آتی نیوز، نشست بررسی و نقد فیلم «لوسی»، سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه در سالن مولوی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

حجت ایمانی کیا، دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس و مدرس دانشگاه در این نشست عنوان کرد: کارگردان این فیلم آدم خاصی است، البته جدیداً جریاناتی در زندگی شخصی‌اش پیش‌آمده که در این نشست جای گفتن آن نیست. آمریکایی‌ها خیلی فیلم می‌بینند و به این معروف هستند که دائم می‌نشینند، فیلم می‌بینند و چیپس می‌خورند و جامعه آکادمیک آمریکا نیز نگران این معضل است.

وی در خصوص خلاصه این فیلم، عنوان کرد: ماجرای لوسی، جریان خانمی محصل است که دوستش بسته‌ای به او می‌دهد که حاوی مواد مخدر  cph4است و قرار است برای یک قاچاقچی مواد کار کند. این ماده افیونی است که تحرک ایجاد می‌کند. درنهایت‌ این ماده در بدن لوسی کار گذاشته می‌شود و جریانات شیمیایی خاصی را در بدن این خانم ایجاد می‌کند. در این فیلم شخصی به نام «پروفسور نورمن» وجود دارد که می‌گوید انسان‌ها در مجموع از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می‌کنند و هرچقدر این توانایی بالا برود، بر کنترل انسان در اطرافش تأثیر بسیاری دارد. لوسی در این فیلم به ۱۰۰ درصد ظرفیت مغز خود دسترسی پیدا می‌کند.

ایمانی کیا در ادامه با بیان اینکه نظریه تکامل، به‌عنوان یک پیش‌فرض در این فیلم در نظر گرفته‌ شده است، عنوان کرد: دعوایی بین دین و علم وجود دارد و در طول تاریخ نیز، کلیسا بر سر این موضوع چه‌کارها که نکرده است. آیا زندگی هدف دارد؟ در کتاب مقدس مسلمانان در خصوص هدف خلقت بیان‌ شده که هدف از زندگی، عبادت است‌. پروفسور نورمن در این فیلم می‌گوید زندگی هدف دارد اما هدف، فقط و فقط انتقال است. در فلسفه غرب، هستی غیرمادی نداریم و هرچه هست، نظام مادی است که به نزاع میان افلاطون و ارسطو برمی‌گردد. تفکر افلاطون غیرمادی بود، برای همین عالم مثل را مطرح کرد. اما ارسطو معتقد بود که همه‌چیز در همین جهانی که می‌بینیم و حس می‌کنیم است. وقتی پروفسور نورمن از هدف در فیلم صحبت می‌کند، منظورش انتقال اطلاعات از نسلی به نسل دیگری است.

وی افزود: خود نظریه تکامل بحث دارد که آیا علم است؟ زیرا علم‌ معیار دارد. نظریه تکامل، علم نیست و برخی معتقدند که تئوری است.

در ادامه بخش‌هایی از فیلم پخش شد و ایمانی‌کیا، مدرس دانشگاه به بررسی آن پرداخت.

وی در خصوص قسمتی از فیلم که می‌گوید «زندگی یک میلیارد سال پیش به ما اعطا شد»، عنوان کرد: خلقت‌گراها معتقدند که زندگی این‌گونه به وجود نیامده و در کتاب مقدس، زندگی بشر به هشت الی ۹ هزار سال پیش برمی‌گردد. در بخشی از فیلم که به سمت خیابان‌های شرق جهان برمی‌گردد، شاید کارگردان معنای خاصی نداشته باشد و شاید هم دلیلش نشان دادن این است که علم و مدرنیته مسیر خود را به‌خوبی طی می‌کرده اما شرقی‌ها آن را از مسیرش جدا کردند. این نکته نیز مطرح است که فرد قاچاقچی یک شرقی است و به‌گونه‌ای نشان‌دهنده این است که شرقی‌ها، غربی‌ها را به منجلاب کشانده‌اند.

ایمانی کیا در ادامه گفت:‌ برخی‌ها در خصوص ماده  cph4می‌گویند که این ماده در هفته ششم یا هفتم توسط بدن مادر برای استخوان‌بندی جنین در اندازه کم تولید می‌شود. به نظر می‌آید که این ماده به‌عنوان جوهر فیکشنال فیلم استفاده شده است.

وی ادامه داد: در بخشی از فیلم، این موضوع مطرح می‌شود که «ما بیشتر مشغول داشتن هستیم، تا بودن». در زندگی ما انسان‌ها شاید فقط یک هدف وجود داشته ‌باشد و آن‌ هم انتقال اطلاعات است. اما کسانی که دین‌گرا هستند، معتقدند که هدف از خلقت، فقط انتقال اطلاعات نیست. وقتی‌که لوسی به کنترل خود و فرکانس اشیای اطراف می‌رسد و با پروفسور نورمن صحبت می‌کند به او می‌گوید که مغزش لبالب از دانش و اطلاعات مختلف است؛ پروفسور نورمن نیز می‌گوید که به نظر من این اطلاعات را انتقال بده، زیرا هدفی بالاتر از این در زندگی وجود ندارد.

این مدرس دانشگاه در ادامه‌ بیان کرد: در انتهای فیلم، لوسی ناپدید می‌شود و صدایش در محیط پخش می‌شود که می‌گوید «من همه‌جا هستم»، این فقط برای خدا است. این فیلم می‌خواهد نشان دهد که خدایی که به دنبال آن می‌گردی، خود تو هستی و خودت می‌توانی به این مرتبه برسی.

در انتهای نشست، پرسش و پاسخ آغاز شد و در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در این خصوص که چرا با بالا رفتن درصد تکامل، اخلاق از بین می‌رود، گفت: وقتی در فیلم می‌گوید هدف زندگی، انتقال اطلاعات است، دیگر اخلاق معنا پیدا نمی‌کند. من یک موجود طبیعی هستم و کار خودم را می‌کنم و درنهایت گزاره‌های دینی و اخلاقی بی‌معنا و ساخته ذهن بشری می‌شوند، زیرا وقتی یک موجود، طبیعی و مادی شد، دیگر اخلاق معنا ندارد.

این مدرس دانشگاه در پاسخ به اینکه انتخاب بازیگر زن برای شخصیت لوسی اتفاقی بوده یا از عمد، بیان کرد: جریان فمینیستی در غرب وجود دارد و زن بودن این شخصیت نیز وابسته به همین جریان است. از زمانی که عقل مدرن، حاکم و صحبت از تساوی حقوق مرد و زن شد و عدالت، به‌عنوان «هر چیزی سهم خودش را ببرد» معنا یافت، کم‌کم مرد را از مرد بودن و زن را از ماهیت زن بودن خود انداخت و بسیاری از جامعه‌شناسان، روانشناسان و فیلسوفان غربی در این خصوص هشدار دادند. بسیاری از تبلیغات و جذب مخاطب خود را نیز از طریق نشان دادن این تساوی حقوق مرد و زن انجام می‌دهند. لذا زن در جامعه غربی بسیار فعال است اما در پشت پرده مسئله دیگری است و آن هم استفاده‌های اقتصادی است.

در خصوص جامعه خودمان نیز همیشه تعبیر می‌کنم که کم‌کم به سمت سکولار شدن در حال حرکت هستیم و پدیده شهروند دوگانه یا سه‌گانه در حال پدیدار شدن است.

وی در پاسخ به یکی از حاضران در این خصوص که در شرق هم از زنان سوء استفاده می‌شود، بیان کرد: بله در شرق هم سوءاستفاده می‌شود ولی تحت تأثیر غرب بوده و از زمانی که پس‌لرزه‌های علم مدرن به شرق رسید، شرقی‌ها نمی‌توانستند بفهمند که شرقی هستند یا غربی و به بی‌هویتی نزدیک می‌شدند. در خصوص جامعه خودمان نیز همیشه تعبیر می‌کنم که کم‌کم به سمت سکولار شدن در حال حرکت هستیم و پدیده شهروند دوگانه یا سه‌گانه در حال پدیدار شدن است. برخی از شماها شاید ظاهر اسلامی داشته باشید ولی درونتان واقعاً مدرن است. همین‌که در فضای مدرن تنفس و از ابزارآلات مدرن استفاده می‌کنیم و همین‌که افتخار می‌کنیم در دانشگاهی مدرن درس می‌خوانیم به این معنا است که من می‌خواهم هم هویت اسلامی و شرقی و هم هویت مدرن داشته باشم. اما این دو معمولاً باهم قابل‌جمع نیستند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false