×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true

فلورا مرتضوی، مدیرعامل انجمن دوستداران  کودک و خانواده، در گفتگو با آتی نیوز در خصوص عملکرد این مجموعه بیان کرد: در این مجموعه در حیطه آموزش خانواده، مدیران و مربیان با محوریت مسائل کودکان فعالیت می‌کنیم. کارگاه‌های متنوعی با موضوعات آموزش هنر، موسیقی، آموزه‌های دینی، بازی و … در این خصوص برگزار کرده‌ایم و اگر موردی نیاز به مشاوره داشته باشد، توسط ما به مشاور معرفی می‌شود.

وی، دغدغه انجمن دوستداران کودک و خانواده را مسائل مربوط به کودکان دانست و افزود: کودکان در جامعه ما مسائل زیادی دارند؛ از کودک‌آزاری و این قبیل موضوعات گرفته تا عدم آگاهی والدین، مربیان و مسئولان حوزه کودکان.

مدیرعامل انجمن دوستداران  کودک و خانواده در خصوص هدف این NGO، اظهار کرد: هدفمان کمک به تحقق پیمان‌نامه حقوق کودک و در همین راستا، دفاع از حقوق کودکان است. پیمان‌نامه حقوق کودک، یک پیمان‌نامه رسمی است که توسط همه کشورها امضا شده و ایران نیز از سال ۱۳۷۴ این پیمان‌نامه را طبق شرایطی پذیرفته است؛ ولی متأسفانه آن‌طور که باید و شاید رعایتش نمی‌کند.

مرتضوی ادامه داد: از سال ۱۳۸۱، طبق اساس‌نامه و الگویی که استانداردی ارائه داده است، به عنوان یک NGO این مجموعه را تشکیل داده‌ایم. هیئت‌مدیره ما ۱۱ نفر است و بازرس هم داریم؛ همچنین همه اعضای هیئت‌مدیره انجمن دوستداران  قرآن در حوزه کودک و مشاوره کودک، کارشناس و متخصص و یا مسئولان مهد کودک‌ها هستند.

وی در ادامه گفت: مهم‎‌ترین کاری که انجمن دوستداران کودک و خانواده انجام داده، بحث تغییر نگرش جامعه نسبت به مسائل کودکان است؛ همچنین در جهت ارتقای علمی مهدکودک‌ها کوشیده‌ایم و از لحاظ علمی، آموزه‌های دینی و هنر تلاش‌هایی کرده‌ایم. ما برای اولین بار در کشور، آموزش‌هایی در بحث موسیقی و کودک داشته‌ایم و رویکردهای آموزشی را اولین بار از مشهد شروع کردیم که حالا در کشور سراسری شده است.

این فعال حوزه حقوق کودکان تصریح کرد: الگوی انجمن ما بر اساس الگوی روان‌شناسی انسان‌گرا است و متخصصینی در این حوزه در قالب یک شورا داریم و از آنجا که کار ما کاری تیمی است، اعضای شورا در کمیته‌های مختلف آموزش، پژوهش وتحقیق، مشاوره و راهنمایی و روابط عمومی، به فعالیت می‌پردازند.

مرتضوی بااشاره به کمبودهای حوزه کودک گفت: عدم آگاهی همه جامعه نسبت به مسائل کودکان، از مهم‌ترین خلأهای این حوزه است. آگاه کردن همه نسبت به حقوق کودک و مشکلاتی مثل کودک‌آزاری، کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان بدون شناسنامه، کودک‌همسری و … که به کودکان آسیب می‌رساند، باید در اولویت قرار گیرد. البته ما مستقیماً در این مباحث ورود نکرده‌ایم ولی با سازمان‌هایی که در این حیطه کار می‌کنند، همکاری‌هایی داشته‌ایم.

وی افزود: مجموعه ما، با ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف از قبیل شهرداری، فرمانداری، استانداری، بهزیستی و آموزش و پرورش و هر سازمانی که ارتباطی در حوزه کودک داشته باشد، همکاری می‌کند و به عنوان مشاور در جلسات و تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دخیل هستیم. البته حمایت‌های این دستگاه‌ها فقط معنوی است و تابه‌حال هیچ حمایت مالی از این سازمان‌های دولتی نداشته‌ایم. هیچکس بدش نمی‌آید سازمانش بودجه داشته باشد، ولی همیشه کمبود بودجه‌های سازمان‌های دولتی، باعث شده که کمکی به ما نشود.

مدیرعامل انجمن دوستداران  کودک و خانواده در خصوص مسائل مالی این انجمن اظهار کرد: کارگاه‌هایی که برگزار می‌کنیم، به صورت خودگردان است و شرکت‌کننده‌ها خودشان هزینه کارگاه‌های خود را پرداخت می‌کنند. کار خود ما نیز کاملاً داوطلبانه است و هم هیئت‌مدیره و هم نیروهای اجرایی، هیچ حق‌الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند. حتی گاهی خودمان بهای خیلی چیز‌ها را پرداخت می‌کنیم؛ مکانی هم که در اختیار داریم، یک مهدکودک است که هزینه‌ای بابتش پرداخت نمی‌کنیم.

مرتضوی ادامه داد: انجمن ما با هر مؤسسه و تشکل غیردولتی که مثل خود ما هستند و البته تعدادشان در مشهد بسیار کم است، همکاری‌هایی دارد. همچنین در هر مبحثی که مربوط به کودکان است و قرار است مشارکتی باشد، شرکت می‌کنیم؛ از جمله هفته کودک، جلسات و مشاورات و گردهمایی و همایش‌ها.

وی در انتها در ارتباط با هم‌افزایی سازمان‌های مدافع حقوق کودکان، بیان کرد: استانداری شبکه تشکل‌ها را تشکیل داده است و خود ما نیز شبکه دوست‌دار کودک را تشکیل داده‌ایم و هم‌افزایی مرتب انجام می‌شود، ولی در ایران، چون هنوز کار گروهی خیلی جا نیفتاده است، کمی زمان می‌برد تا متحد شویم. ضمن اینکه همه گروه‌ها و تشکل‌ها کارهای خاص خود را دارند ولی باز هم با هم تعاملاتی دارند و شبکه‌های مجازی نیز ارتباطات را راحت‌تر و بیشتر کرده است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد