×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  جمعه - ۲۷ دی - ۱۳۹۸  
false
true
انقلاب، بساط ارزش‌های آمریکایی را برهم زده است/ درگیری‌های بعد از انقلاب به همین دلیل است

به گزارش آتی نیوز، نشست «نقش رسانه در قدرت افزایی هوشمند»، دوشنبه ۲۳ دی‌ماه با حضور مرتضی آجیل چی، مدرس و پژوهشگر حوزه قدرت افزایی نرم و رسانه در پاتوق کتاب مشهد برگزار شد.

مرتضی آجیل چی، مدرس و پژوهشگر حوزه قدرت افزایی نرم و رسانه با بیان اینکه امروز نمی‌توانیم صرفاً به رسانه نگاه ابزاری داشته باشیم، گفت: بشر، عصرهایی زیادی را پشت سر گذاشته تا به اینجا رسیده است، طی این زمان یک سلسله ابزار قدرت افزا مانند دام، کشاورزی و صنعت را تعریف کرد اما در این عصر، تمدن سازی بر اساس ارزش‌هایی شکل می‌گیرد که در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات تعریف می‌شود و مهم‌ترین ابزار آن، رسانه است که یک فرایند سه‌گانه را مدیریت می‌کند و این ابزار را در حوزه قدرت نرم نیز می‌بینیم. رسانه در تمدن سازی و جابه‌جاسازی ارزش‌ها در قالب محتوا، دانش و اولویت‌ها، ذهن مخاطب را مدیریت کرده و در نهایت مهندسی رفتار را تولید می‌کند.

وی در پاسخ به سؤال مجری که آیا رسانه در خدمت هرم مازلو به سمت نیازهای عالی انسان است یا خیر، گفت: امروز چیزی فراتر از نیازهای بشر داریم و در برخی مواقع، مسئله ما در حوزه رفتار، خارج از نیازهای واقعی تعریف می‌شود لذا نمی‌توانیم بگوییم که نیازها هر چقدر به بالای هرم مازلو نزدیک می‌شود، اساسی‌تر هستند. پیش از آنکه به نیازها، دیدگاه هرمی داشته باشیم باید آن‌ها را دسته‌بندی کنیم، مثلاً آیا حضور بانوان در ورزشگاها نیاز واقعی جامعه در این زمان بوده و می‌توانیم آن را در هرم مازلو ببینیم؟

آجیل چی به بیان دشمنی دو جریان ایدئولوژیک لیبرالیسم و کمونیسم و مقابله آن‌ها با انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: دنیا در تضاد ایدئولوژیک مدیریت می‌شود مثلاً کره شمالی هنوز می‌خواهد با مدل مارکسیسم و کمونیست خود را مدیریت کند و دعوای چین و ژاپن نیز همین گونه است اما در سال ۱۹۷۹ میلادی آقای سید روح‌الله خمینی بلند شد و گفت چرا مدل‌های شما باید بر جهان حکومت کند؟ چرا نباید ارزش‌های ما حاکم باشد؟ انقلاب اسلامی، بساط ارزش‌های آمریکایی را در عصری که ارزش، بالاترین دارایی قدرت نرم و تمدن سازی است را بر هم می‌زند؛ آن‌ها با این مسئله کنار نمی‌آیند لذا این درگیری‌هایی که از ابتدای انقلاب تا به امروز شاهد آن هستیم به دلیل مسئله مدیریت جهان بر اساس ارزش‌ها است. امام خمینی (ره) فرمودند ما مبنایی داریم که می‌تواند به لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جهان را مدیریت کند لذا جنگ از آن نقطه شکل گرفت.

این پژوهشگر رسانه با بیان اینکه ایالات‌ متحده آمریکا با داشتن ایدئولوژیک، رفتار ضد تمدنی دارد، گفت: آمریکا که خود را ملاک حرکت جهان می‌داند، حدود ۹۰ عروسی را در افغانستان به عزا تبدیل کرده اما از دنیا به خاطر اشتباهات خود عذرخواهی نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم، ارزش‌های حاکم بر انقلاب اسلامی است، گفت: تأکید رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر دولت جوان حزب‌اللهی و مجلس کارآمد انقلابی، به این معناست که این ارزش‌ها ثابت و پایدار بماند. در فصل اول آن آمده است که ارزش‌های انقلاب هیچ موقع کهنه نمی‌شود و هر اشکالی که وجود دارد به خاطر مسئولینی است که از این شعارها روی گردانده‌اند. ارزش‌های گام دوم، در واقع مدل مقابله با ارزش‌های آمریکایی است؛ هر دولتی که در ایالات‌متحده روی کار می‌آید، موظف است تا این ارزش‌ها را که مصوب تمام جریان‌های سیاسی است، جلو ببرد.

آجیل چی به ماهیت تمدن سازی پرداخت و گفت: آیا می‌توان گفت که آمریکا در حال تمدن سازی است؟ شبه جزیره عربستان نیز ادعا دارد که ما از دوره حضرت ابراهیم (ع) تمدن داریم؛ نمی‌توانیم بگوییم که عربستان عصر جاهلیت متمدن نبوده است زیرا آن‌ها زندگی اجتماعی داشته و کارهای آن‌ها بر اساس رأی‌گیری انجام می‌شد؛ اگر می‌خواهیم این‌ها را ملاک تمدن قرار دهیم، پس باید عرب جاهلی را نیز متمدن بدانیم زیرا آن‌ها شهرنشینی، تجارت و قانون داشتند؛ درک ما از مسئله جاهلیت، درک مستشرقین است؛ علامه شهیدی می‌گوید که جاهلیت سه خصوصیت قبیله گرایی، جنگ و عصبی گرایی دارد. در تاریخ آمده است که یک پادشاه ایرانی به یمن حمله کرده و در سه روز، ۴۵۰ هزار یمنی را از ناحیه چشم، دست و پا معلول می‌کند حالا برویم از تمدن ۲۵۰۰ ساله خود لذت ببریم؛ این‌ها ملاک تمدن نیست.

وی ادامه داد: تمدن، فرایندی است که یک لحظه شروع و یک لحظه بالندگی دارد، اگر در فرایند شروع تا بالندگی و پسابالندگی، ارزش‌ها و یا مفهوم فرهنگ بر آن غالب نباشد و در سایر تمدن‌ها هضم شود، نقطه افول برای آن شروع می‌شود. در کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» تألیف مقام معظم رهبری، آمده است که انبیا برای تمدن سازی، دو انقلاب درونی و بیرونی داشته‌اند؛ اگر یک جامعه برای ایدئولوژی خود، آدم تربیت کرد تا گفتمان خود را منتشر نماید، می‌گوییم آن جامعه به سمت تمدن سازی می‌رود و با استفاده از آن‌ها نظام سازی می‌کند لذا تمدن، آن فرایندی است که با یک انقلاب و دگرگونی ایجاد و تبدیل به تربیت عناصر می‌شود و با کمک آن‌ها یک نظام ایجاد می‌کند که دارای سه ضلع فرهنگ، اقتصاد و سیاست است. در جلد ۲۱ صحیفه، امام خمینی (ره)، مانیفست جدال دو اسلام را در زمان قطعنامه تعریف می‌کنند؛ شهید آوینی می‌گوید که در نبرد آخرالزمان، جدال ما با کفار به مثابه جدال جنود حق در مقابل جنود شیطان است و مواجهه نهایی ما مواجهه با اسلام آمریکایی است لذا دعوای ما با جریان استکبار در تمدن سازی بوده و جنگ‌های هیبریدی و رفتار‌های شناختی در حوزه عملیات هوشمند قائل بر همین تمدن سازی است.

در ادامه مرتضی آجیل چی به حاضران توصیه کرد تا کتاب‌های «نخل و نارنج» اثر وحید یامین پور و «رسانه، جنگ، ترور» ترجمه اثر پیترون دروبر و شوما منشی را بخوانند.

انتهای پیام /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false