×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

پیشنهاد سردبیر

true
    امروز  پنج شنبه - ۸ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
انشقاق بین ایران و عراق؛ هدف آمریکا از ترور سردار سلیمانی

به گزارش آتی‌نیوز، نشست بررسی و تحلیل ابعاد ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و تأثیر آن بر منطقه، چهارشنبه دوم بهمن، در دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد.

محمدی اصفهانی، تحلیل‌گر و کارشناس مسائل عراق در این نشست اظهار کرد: پدیده انقلاب اسلامی یک پدیده نوظهوری در تاریخ است و این انقلاب برای تحلیل‌گران جوامع بشری غیر منتظره بوده است. در ابتدا تحلیل‌گران عوامل و ریشه‌های این انقلاب را انکار می‌کردند، اما بعد پذیرفتند که این پدیده برخاسته از حقایقی است که ریشه در متون دینی دارد. پدیده انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه‌های مختلف قابل بحث است؛ غربی و  معرفتی که انقلاب اسلامی ایران بیشتر خود را در عرصه معرفتی نمایان کرده است. در زمان پیروزی انقلاب اسلامی دو قطب قدرت وجود داشت و پیروزی انقلاب اسلامی در این جهان دوقطبی یک پدیده نوظهور محسوب می‌شد. این دو قطب درصدد حذف یکدیگر بودند که در نهایت آمریکا طبق سند شورای عالی امنیت ملی مصوب سال ۱۹۶۰ عمل می‌کند و اتحاد جماهیر شوروی با ۲۰ سال تلاش و به‌کارگیری ابزار و شگردهای مختلف آمریکا از صحنه رقابت حذف می‌شود، درصورتی‌که امام خمینی (ره) در خصوص فروپاشی به گورباچف هشدار داده بودند. آمریکا گمان می‌کرد که می‌تواند انقلاب اسلامی ایران را از بین ببرد و هنوز هم این را در دستور کار دارد، اما می‌بینیم که بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی آمریکا به این هدف خود نرسیده است.

تحلیل‌گر و کارشناس مسائل عراق در ادامه گفت: برای تحلیل اوضاع منطقه پیشنهاد می‌کنم کتاب «اصلاحات و فروپاشی» حسن واعظی را بخوانید. پیام انقلاب اسلامی یک پیام جهانی است، ایران در طول این ۴۰ سال از گردنه‌های سختی عبور کرده است تا توانسته به چنین جایگاهی برسد. بعد از فروپاشی انقلاب اسلامی یک هم‌آوردی میان آمریکا و ایران وجود داشته و همچنان هم ادامه دارد، و شاهد این هستیم که صدر و ذیل اخبار این دو کشور در رسانه‌های جهان است و این اهمیت این موضوع را می‌رساند. این هم‌آوردی منجر به شکل‌گیری جبهه مقاومت شده است، که این جبهه با پایان یافتن دوران دفاع مقدس با شکل‌گیری نیروی قدس سپاه ذره ذره شکل گرفت برای آنکه نگاهی به بیرون داشته باشیم، و از آنجا مأموریت برون‌مرزی ما شکل می‌گیرد. همه قدرت‌ها ارتش‌های سری دارند و بودجه‌ای هم برای آن در نظر می‌گیرند، و کشورهایی که نگاه فراسرزمینی دارند از این ابزار استفاده می‌کنند. هاشمی رفسنجانی و روحانی موافق در کنار هم قرار گرفتن سپاه و ارتش بودند، اما رهبری مخالف این امر بودند و خواهان تقویت نیروی سپاه قدس بودند. زمانی که این هم‌آوردی به صحنه عمل کشیده شد، هدف آمریکا برای زمین‌گیر کردن ایران این بود که کشورهای همسایه ایران را در چنبره قدرت خود داشته باشد.

محمدی اصفهانی در خصوص اهمیت کشور عراق گفت: عراق بیش‌ترین خط مرزی را با کشور ایران دارد، و مهم‌ترین کشور در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود، از سوی دیگر این کشور سابقه تمدنی به‌مراتب بیش‌تر از ایران دارد و از ذخایر نفتی غنی برخوردار است، همچنین کشور عراق گلوگاهی برای کشور ایران برای ورود به دروازه‌های آفریقا و گامی برای از بین بردن اسرائیل است، زیرا ایران یک نگاه جهانی دارد. حزب بعث عراق بعد از جنگ با ایران قدرت زیادی داشت، از همین رو با کشور کویت وارد جنگ می‌شود، در واقع یک نوع قدرت جهنمی در عراق شکل گرفته بود و این بهانه برای آمریکا به‌وجود آمده بود که این تتمه قدرت را در کشور عراق از بین ببرد، از همین رو در یک فرآیندی در سال ۲۰۰۳ شروع به شخم‌زنی می‌کند، صدام و حزب بعث عراق را از بین می‌برند. تمام بودجه نظامی، گلوگاه‌های مهم مانند منطقه بوکمال و نرم‌افزاری عراق، دست آمریکاییان قرار گرفته و امروز شاهد این هستیم که عراق به چنین روزی درآمده است.

وی در ادامه گفت: هدف آمریکا این است تا کشورهای اطراف ایران را برهم بریزد تا بعد از آن بتواند سراغ ایران بیاید که این برنامه رسماً از زمان جرج بوش اعلام شد، از همین رو دو هدف را در پیش گرفتند؛ به‌وجود آوردن حکومت‌های متزلزل و سوق دادن ذخایر ارزی کشورهای منطقه به سمت خرید سلاح، زیرا کشورهای منطقه خاورمیانه، ذخایر ارزی فراوانی دارند.آمریکا سالیان سال بر روی بحث داعش کار کرده است، اما ما فقط داعش را از جنبه خشونت‌آمیز آن بررسی می‌کنیم، به‌وجود آمدن داعش، امری برنامه‌ریزی شده بود. از طرف دیگر برای از بین بردن کشور سوریه، عملیات نافرمانی مدنی را دستور کار قرار دادند، زیرا آمریکا برای هر کشور مطابق با فرهنگ و بوم برنامه‌ریزی می‎کند و در کشور سوریه به هدف خودشان هم رسیده‌اند و شاهد آن هستیم که تمام زیرساخت‌های سوریه از بین رفته است و بازسازی آن تا ۵۰ سال به‌طول می‌انجامد. یکی از برنامه‌های نیروی قدس و سپاه این است که آسیب‌پذیری کشورهای منطقه را کاهش دهد، از همین رو از طریق قدرت نرم و نیمه سخت این وظیفه خود را انجام می‌دهد و سردار سلیمانی با اندوخته‌های خاص و فروانی که از زمان جنگ تحمیلی و در طول این چند سال به‌دست آورده بود، با کشورهای منطقه ارتباط برقرار می‌کرد. اما سر قضیه داعش، دیگر قدرت نرم و نیمه‌سخت کارساز نبود و سردار سلیمانی برای مقابله با داعش همه مردم را در کنار یکدیگر قرار داد، زیرا سر قضیه داعش سران نظامی عراق ترسو بودند و پادگان‌ها را با تمام امکانات در اختیار داعشی‌ها قرار داده بودند و از طرفی دولت عراق متزلزل شده بود و مردم هم در این شرایط سرگردان بودند. سردار سلیمانی یک شخصیت بین‌المللی و ضد تروریسم شده بود، آمریکا به یک محاسباتی رسیده بود که سردار سلیمانی را از بین ببرد، اما خون سردار سلیمانی، آمریکا را در جهان رسوا کرد.

تحلیل‌گر و کارشناس مسائل عراق در ادامه بیان کرد: همبستگی که میان کشور ایران و عراق به‌وجود آمده بود و آمریکا این را زمینه‌ساز تمدن آخرالزمانی می‌دانست، از همین رو در عراق جو ضد ایرانی را به‌وجود آوردند تا جایی‌که دیدیم در عراق شعار «ایرانی برو بیرون» را سر می‌دادند. از طرف دیگر شاهد این بودند که در ایران مواجهه با غربی‌ها نیست و این دولت (روحانی) از روی خط قرمزها عبور می‌کند و رفتارش بعد از خارج شدن ترامپ از برجام مناسب نیست و کارهایی انجام می‌دهد که نباید بکند و بالعکس. همچنین در قضیه اغتشاشات آبان ماه و گرانی بنزین، دولت از خود عملکرد ناموفقی را ارائه کرده بود، از طرفی دولت پشتیبان سپاه و نیروهای مسلح نبود و این عدم انسجام وجود داشت، در حالی‌که منافع ملی ما انسجام بین این دو را ایجاب می‌کرد و این فضای ایران بود، دشمن این فضا را می‌دید. بنابراین آمریکا با حرکت ترور سردار سلیمانی می‌خواست انشقاق میان ایران و عراق را تقویت کند، اما آن‌ها از برکت خون سردار سلیمانی غافل بودند، از همین رو اگر مصوبه خروج آمریکا از عراق به تصویب برسد، جبهه مقاومت یک گام به‌سوی جلو حرکت ‌می‌کند. در عراق شاهد این هستیم که انسجام میان عراقی‌ها به‌وجود آمده و عراق با ثبات و آرامش به‌نفع ایران است و اگر ایران هم در انتخابات پیش‌ روی مجلس شورای اسلامی و انتخابات آینده ریاست جمهوری، مجلس و دولت قوی را داشته باشد می‌توانیم از بحران‌ها عبور کنیم.

در انتهای این نشست دو دانشجو سؤالاتی مبنی بر اینکه رویکرد آمریکا در مقابل مقتدی صدر در عراق چیست و رویکرد جدید سپاه و سردار قاآنی چیست، گفت: آمریکایی‌ها فعلاً دست به ترور مقتدی صدر نمی‌زنند، زیرا با این کار انسجام میان عراقی‌ها بیشتر می‌شود، ولی ناآرامی کشور عراق را در دستور کار دارند، هرچند که اتفاقات عراق آنچنان زیاد است که فرصت تحلیل را از تحلیل‌گران می‌گیرد، زیرا صهیونیسم کشور عراق را به‌عنوان یک پدیده آخرالزمانی می‌نگرد. سردار قاآنی روحیه اخلاقی و یک استراتژیست نظامی است و همان برنامه‌های سردار سلیمانی را دنبال می‌کند، منتها تفاوتش این است که نوع مواجهه ما با آمریکایی‌ها را علنی کرده و دست ما بازتر شده است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد